Slavný trenér vyřadil Brazílii a spustil: Fotbal umírá, je pořád méně atraktivní

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
9. 7. 2024 14:30
Mnozí fanoušci i odborníci lamentují nad úrovní probíhajícího fotbalového Eura. V zápasech padá málo gólů, k vidění je málo střel na branku, často rozhodují titěrné ofsajdy odhalené videem. S celkovou kritikou moderního fotbalu přispěchal také Marcelo Bielsa, úspěšný argentinský trenér, který v těchto dnech vede Uruguay na Copě América.
Marcelo Bielsa došel s Uruguayí na Copě América už do semifinále.
Marcelo Bielsa došel s Uruguayí na Copě América už do semifinále. | Foto: Reuters

S uruguayským týmem se mu daří výborně. Po bezchybném průchodu skupinou amerického kontinentálního šampionátu vyřadili Bielsovi svěřenci ve čtvrtfinále Brazílii 1:0 po penaltách.

Na tiskové konferenci pak 68letý trenér, ve fotbalovém světě známý jako filozof, spustil: "Fotbal je v procesu úpadku. Sice ho sleduje stále více lidí, ale je pořád méně a méně atraktivní."

"Důraz se klade na byznys, ale to, co z fotbalu udělalo nejlepší hru na světě, se vytrácí. Pokud to nechráníte, jde vám jen o byznys. Fotbal bude v příštích letech méně zábavný, bude méně fotbalistů, kteří si opravdu zaslouží pozornost," pokračoval Bielsa.

Kouč, který v minulosti vedl reprezentaci rodné Argentiny, Chile, Bilbao, Lazio Řím nebo Leeds United, vyjádřil obavu z toho, jak fotbalu škodí dnešní zrychlená doba.

"Fotbal není jen pětiminutový sestřih highlightů. Je to mnohem více, je to součást kultury a forma identifikace," zamýšlel se Bielsa.

"Měli bychom ignorovat scénář, který staví na první místo kontroverze, diskuse a obviňování. Stává se to posedlostí, zhoršuje to atmosféru ve fotbale," podotkl a ve své řeči zmínil stále výraznější institut videa.

"Fotbalu to ubližuje. Když se hra stává více a více předvídatelnou, ztrácí na své přitažlivosti," poznamenal Argentinec.

Video s jeho monologem sdílela na sociální síti X fanouškovská stránka Leedsu zvaná LUFC Worldwide a klip tam zhlédly bezmála čtyři miliony uživatelů. Okamžitě se rozjela debata související s úrovní mistrovství Evropy, které se s Copou América překrývá.

"Od Bielsy je to velmi trefné v době, kdy sledujeme nejhorší Euro naší generace," napsal zmíněný účet LUFC Worldwide.

"Je to tak, jak říká. Fotbal dávno prodal svou duši a vše, co teď máme, je globální komercionalizovaný produkt. Chybí mi dřívější fotbal, který byl mnohem více vzrušující," napsal uživatel RetroVilla.

Bielsova Uruguay nastoupí v semifinále Copy América v noci ze středy na čtvrtek proti Kolumbii. O den dříve se utkají Argentinci s Kanadou.

 

Právě se děje

Další zprávy