V Lotyšsku vládl Rovanperä. Jednoho z favoritů přibrzdila vyfouklá brána

Radek Vičík Radek Vičík
21. 7. 2024 14:17
Kalle Rovanperä v Toyotě vyhrál Lotyšskou rallye, která se poprvé jela jako součást světového šampionátu v automobilových soutěžích.
Kalle Rovanperä (Toyota) na trati Lotyšské rallye 2024
Kalle Rovanperä (Toyota) na trati Lotyšské rallye 2024 | Foto: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Za úřadujícím šampionem, který letos jede jen vybrané soutěže, skončil další "občasný" účastník MS, Sébastien Ogier. Držitel devíti titulů mistra světa ztratil na týmového kolegu 39,2 sekundy.

Velkou nevoli u týmu Hyundai vyvolala sobotní kolize Otta Tänaka s reklamním nafukovacím obloukem.

Všechno začalo tím, že se pod černý reklamní banner ve tvaru brány nevešel Elfyn Evans a se svojí Toyotou přesekl několik jistících lan. "Slavobrána" paradoxně patřila jeho japonské značce.

Celá konstrukce se pak vyfoukla, sesula k zemi a Tänak do ní v plné rychlosti najel.

"Jsme v pořádku, ale je to zasr****** peklo. Vidíte, že je silnice zablokovaná a vy do toho letíte v plné rychlosti," ulevil si Estonec, který i přes tyto problémy obsadil konečné třetí místo.

Vedení udržel jeho kolega z týmu Hyundai Thierry Neuville, po osmém místě má ale Belgičan náskok v čele už jen osm bodů. Na třetí příčku pět bodů za Tänaka klesl Evans z Toyoty, jenž byl na rychlých šotolinových tratích v Lotyšsku pátý.

Lotyšská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích: 1. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) 2:31:47,6, 2. Ogier, Landais (Fr./Toyota Yaris) -39,2, 3. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) -1:04,5, 4. Fourmaux, Coria (Fr./Ford Puma) -1:31,5, 5. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -1:42,7, 6. Kacuta, Johnston (Jap., Ir./Toyota Yaris) -2:07,0.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 13 závodů): 1. Neuville (Belg./Hyundai i20) 145, 2. Tänak 137, 3. Evans 132, 4. Ogier 117, 5. Fourmaux 101, 6. Rovanperä 86, …26. Prokop (ČR/Škoda Fabia Rally2) 1.

Pořadí týmů: 1. Hyundai 351, 2. Toyota 350, 3. M-Sport Ford 177.