Los Angeles 1984: Moskva vrací olympijský úder

Martin Novák Martin Novák
30. 7. 2008 13:58
Na OH z politických důvodů chyběli i Čechoslováci

Praha - Olympijské hry roku 1984 získalo Los Angeles. Největší město Kalifornie, jejímž guvernérem byl kdysi pozdější americký prezident Ronald Reagan.

Muž, který proslul zejména v první polovině osmdesátých let ostrou protisovětskou rétorikou a který komunistické impérium nazval "říší zla."

Reagan třiadvacátou olympiádu ve městě andělů slavnostně otevřel přímo na stadionu, ale žádní vyslanci ani sportovci "říše zla" u toho nebyli.

Osmého května oznámil Kreml, že Sovětský svaz se her nezúčastní. Jako důvod uvedl "stoupající šovinismus a antisovětismus ve Spojených státech."

Neoficiálně šlo samozřejmě o vrácení úderu přes oceán. Poté, co Američané nejeli do Moskvy v roce 1980 kvůli sovětské invazi do Afghánistánu, visela otázka sovětského bojkotu her v Los Angeles neustále ve vzduchu.

K SSSR se okamžitě připojila většina jeho satelitů. Včetně Československa. Řada sportovců tak nedostala poslední příležitost odvézt si cennou medaili. Například běžkyně Jarmila Kratochvílová nebo koulařka Helena Fibingerová.

"Mně se teď hovoří velice těžko," začala tehdy Fibingerová svůj projev na rozhlasové stanicí Hvězda, když byla dotázána na svůj názor.

Zejména atletické soutěže utrpěly nepřítomností tehdy špičkových sportovců NDR. Ovšem později vyšlo najevo, že východoněmecký vrcholový sport byl do značné míry infikován používáním zakázaných a dokonce nebezpečných prostředků.

Jako jediný člen Varšavské smlouvy neposlechlo Rumunsko. Tamní diktátor Nicolae Ceaušesku sovětskou výzvu odmítl a poslal do Los Angeles 125 sportovců. Rumunsko pak skončilo v medailovém hodnocení národů druhé za USA.

Pro pořadatele bylo důležité, aby se zúčastnila Čína. Šéf organizačního výboru Peter Ueberroth kvůli tomu dokonce osobně cestoval do Pekingu. A uspěl, také Číňané přijeli.

Z politických důvodů se neúčastnily Libye a Írán, přestože nepatřily ke komunistickému bloku. Se Spojenými státy měly své vlastní spory.

Další hry se v Americe konaly za dvanáct let v Atlantě. Už bez bojkotu a ve zcela jiné mezinárodní situaci.

Vážení čtenáři, do kontroverzních olympijských her v Pekingu zbývá deset dní. Připravili jsme pro vás seriál, ve kterém budeme připomínat politické problémy minulých olympiád. Toto je sedmý díl. Ten poslední osmý naleznete na stránkách Aktuálně.cz ve čtvrtek.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Bohemians se utkají s Pardubicemi v sobotu a s Jabloncem v úterý

Odložený duel 9. kola první fotbalové ligy mezi Jabloncem a Bohemians 1905 se odehraje v úterý 8. prosince od 17:00. Zápas 10. kola proti Pardubicím pak Pražané nesehrají tento pátek, ale o den později od 14:00. Informovala o tom Ligová fotbalová asociace (LFA), která řídí první a druhou ligu.

Další zprávy