První klubový triumf českého hokeje? Sparta je (zase) blízko, probudila i fanoušky

Daniel Poláček ČTK Daniel Poláček, ČTK
17. 1. 2017 14:08
Hokejová Liga mistrů začíná být pro sparťanské fanoušky opravdu zajímavá, na domácí odvetu proti švédskému Vaxjö jich má přijít přes deset tisíc. Zda Pražané dnešní boj o finále zvládnou, můžete sledovat v našem online přenosu. Utkání začíná v 18:30.
Budou se hokejisté Sparty radovat i po dnešním utkání?
Budou se hokejisté Sparty radovat i po dnešním utkání? | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Bohatá sbírka reprezentačních medailí důkladně zakrývá neveselý fakt, že český hokej nikdy nezažil velký klubový úspěch.

Třikrát po něm sahala Sparta, ale ve finále pokaždé selhala. Spenglerův pohár zakončila prohrou se švýcarským Davosem, v Evropské hokejové lize i na Super Six podlehla ruskému Magnitogorsku.

Teď má další šanci. Pokud zvládne domácí odvetu proti švédskému Vaxjö, postoupí do finále Ligy mistrů.

"Bude to velký zápas," ví trenér Pražanů Jiří Kalous. "Výhra v prvním utkání (2:1, pozn. red.) nic neznamená, i když ta výchozí pozice není špatná. Växjö v předešlých kolech play-off také první zápasy nevyhrálo a pak dokázalo postoupit. Je to navíc jen o gól, vše je otevřené, čeká nás velká bitva."

Úspěch v play-off táhne

V druhém semifinále to na velkou bitvu nevypadá – Frölunda smetla Fribourg s Romanem Červenkou a Michalem Birnerem 5:1. Jestliže odvetu vyloženě nezkazí, bude hrát o titul potřetí v řadě. Švédsko tím potvrzuje, že má po Rusku asi nejlepší ligu v Evropě.

Aby Sparta překazila čistě švédské finále, musí předvést skvělý výkon. Že napětí roste, dokládá zájem fanoušků, kterých má do O2 areny přijít přes deset tisíc. Relativně novou soutěž dosud okukovali spíš nesměle. Zápasy základní skupiny navštěvovali takřka v ostudném počtu, zbystřili až během vyřazovacích bojů.

Proti finskému Kärpätu to ještě bylo slabé (2288), ovšem klání se švédským HV71 (3618) a hlavně švýcarským Bernem (6073) přinesla prázdných sedaček podstatně méně.

Nyní má padnout rekord. "Těšíme se. Tohle jsou výborné a kvalitní zápasy, které nás posouvají dopředu. Že přijde hodně lidí, tím líp. Snad nám vytvoří bouřlivou atmosféru a poženou nás dopředu," doufá Kalous.

Pražané chtějí postoupit a zároveň udělat show, která hokejovým příznivcům jasně řekne, že Liga mistrů má smysl. Obnovená soutěž zatím přitahuje spíš negativní pozornost. "Proč má 48 účastníků?! A kde jsou ruské kluby?" ptají se fanoušci. Nechápou ani fakt, že údajnou elitní společnost "obohacovaly" třeba bídné Pardubice.

Původní Liga mistrů byla lukrativnější

Příště už bude všechno jinak, pozvánku dostane jen 32 nejlepších týmů. Kdo neuspěje v národní soutěži (případně nevyhraje Ligu mistrů), ztrácí nárok.

Nic jistého tudíž nemá ani Sparta. Doma soupeře neválcuje (alespoň zatím) a k triumfu na mezinárodním poli jí schází dva těžké kroky.

Vaxjö je v semifinále pouze o gól pozadu a srší kvalitou. Leccos napoví, že známý útočník Ville Leino ani zdaleka nepatří k nejproduktivnějším mužům týmu. "Mají šikovné hráče ve všech pětkách. Musíme to zvládnout hlavně dobře systémově," upozorňuje Jiří Kalous.

Ať už Sparta dopadne jakkoliv, moc nezbohatne. Vítězství v celé soutěži jí přinese maximálně kolem čtyř milionů korun. To Slavia v původní Lize mistrů vydělala třikrát tolik, byť ani nepostoupila ze základní skupiny.

 

Právě se děje

Další zprávy