Lepší než nejlepší sen. Sáblíková po zlatu: Jsem mrtvá

Martin Jůzek
25. 2. 2010 8:45
Martina Sáblíková do cíle skoro "nedojela"
Martina Sáblíková se může radovat. Má další zlato
Martina Sáblíková se může radovat. Má další zlato | Foto: Reuters

Vancouver - "Jsem mrtvá," přiznala Martina Sáblíková po středečním triumfu na pětikilometrové trati, na níž česká rychlobruslařka vybojovala druhé zlato a třetí medaili na olympiádě ve Vancouveru.

Kdyby se ale jel závod na 5400 metrů dvaadvacetiletá hvězda by jej nevyhrála. 

Měla problémy s nachlazením a závěrečné dramatické metry zvládla jen s vypětím všech sil.

Závod jsme sledovali v podrobné on-line reportáži ZDE

"Nevím, co mám dělat, nejradši bych si šla lehnout. Hrábla jsem si snad jako nikdy v životě," řekla Sáblíková po závodě, který vyhrála jen o necelých pět desetin vteřiny před Němkou Stephanií Beckertovou.

Problém měla při ceremoniálu

Když protla cílovou čáru, hned věděla, že je první a má další zlato. Jenže místo vítězného kolečka zamávala divákům a za chvíli se svalila k zemi. Brusle musel unavené závodnici sundat až její trenér Petr Novák.

Čtěte dále: Pohádka o Raškovi? Učte se novou. O Martině z rybníku

Opravdu to byl tak těžký závod? Byl, tvrdí Sáblíková.

Potom měla problém i s tím, aby došla na stupně vítězů. Místo pro vítězku je totiž nejvyšší. "Seděla jsem na schodech a nebyla schopná se zvednout. Až se mě Clara Hughesová ptala, jestli nechci pomoct," dodala rodačka ze Žďáru nad Sázavou.

Nakonec si ale před ceremoniálem poskočila radostí. "Musela jsem se koncentrovat víc než při závodě," řekla se smíchem.

Novák: Větší tlak už být nemohl

Boj na pětikilometrové trati začala Sáblíková více než dobře a hned od úvodních metrů si vytvořila náskok, který pak udržovala až do konce. Jenže jak přiznal trenér Novák, nebylo to tak snadné.

"Všichni se bavili o tom, že je favoritka na zlato. Víte, co to bylo za tlak? Větší už být nemůže. Neumím si to představit," konstatoval kouč, jenž dostal rychlobruslařku z rybníka až na naprostý vrchol.

Čtěte také: Byla u začátků Sáblíkové. Tajnosti kolem ní chápu, říká 

Jenže to, že všichni čekali zlato, nebyl jediný problém.

Nikdo ještě před začátkem netušil, že Sáblíkovou začalo těsně před startem trápit nachlazení. Zřejmě totiž chytla virózu, s níž se potýkala její tréninková kolegyně a další česká reprezentantka Karolína Erbanová.

Tahle olympiáda? To je sen

"Jela jsem si pro jednu medaili, protože jsem věděla, jak to bude těžké. A teď mám tři. Nevím, co říct, tahle olympiáda je jako sen. Chce se mi z toho brečet, děkuji trenérovi i celému týmu," řekla Češka, jež před čtyřmi roky v Turíně skončila bez medaile.

Tam skončila na pětikilometrové trati čtvrtá. "Řekla jsem si, že chci odplatu a tak jsem se tím znervóznila, že jsem myslela, že se zblázním," uvedla s tím, že v noci před závodem nemohla usnout.

Sáblíková se druhým zlatem zařadila k největším hvězdám českého sportu.

Na minulých (letních) olympiádách triumfovaly jen tři další legendy. Emil Zátopek, Věra Čáslavská a Martin Doktor. Teď se přidala i mladá rychlobruslařka. "Jsou to úžasní lidé a já se mezi ně snad ani řadit nemůžu," dodala s typickou skromností.

Čtěte více:
Úžasný triumf. Sáblíková získala olympijské zlato
Sáblíková ohromila: Z dramatu má nečekaný bronz!

 

Právě se děje

před 19 minutami

Izraelská policie zatkla palestinského ministra pro Jeruzalém

Izraelská policie v noci na pátek zatkla palestinského ministra pro jeruzalémské záležitosti za údajné porušení izraelského zákazu palestinských politických aktivit ve východní části města. Informovala o tom agentura AP.

Fádí Hadamí byl zatčen v blízkosti svého bydliště na Olivetské hoře. Jeho kancelář zveřejnila video, na němž policie se psy prohledává jeho dům. Podle kanceláře zabavili policisté na místě v přepočtu asi 70 tisíc korun. Podle agentury AP byl Hadamí takto zatčen již počtvrté.

Izrael východní Jeruzalém obsadil za války v roce 1967 a později tuto část města připojil k západní části. Celý Jeruzalém přitom považuje za své hlavní město, což však odporuje mezinárodnímu právu a předchozím dohodám s Palestinci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy