Ledecká se vrátila do Světového poháru, triumf unikl o pět setin. Dojalo ji přivítání

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 3. 2023 18:40
Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká se po zranění vrátila k závodům druhým místem v paralelním obřím slalomu na snowboardu v Rogle. Na Světovém poháru ve slovinském středisku dnes nejprve vyhrála kvalifikaci a pak i tři vyřazovací jízdy, ale ve finálovém duelu ji o pět setin předčila Rakušanka Sabine Schöffmannová. Ledeckou dojalo vřelé přijetí celé snowboardové komunity.
Ester Ledecká
Ester Ledecká | Foto: ČTK

Ledecká na poslední chvíli vstoupila do sezony, o kterou ji téměř připravila letní zlomenina klíční kosti. Po dvou operacích a dlouhé rekonvalescenci závodila bezmála po roce.

Teprve začátkem února lékaři povolili Ledecké začít trénovat na sněhu, ale vynucená dlouhá pauza dnes nebyla na české zimní "obojživelnici" znát. O půl sekundy vyhrála kvalifikaci a na cestě do finále měla problémy jen ve čtvrtfinále, v němž po chybě v závěru porazila pouze o 22 setin Rakušanku Ramonu Theresii Hofmeisterovou.

V semifinále Ledecká deklasovala Italku Lucii Dalmassovou bezmála o dvě a půl sekundy. Ve finále ale její spanilá jízda skončila. Sedmadvacetiletá Češka si zvolila rychlejší modrou dráhu a na prvním mezičase vedla, ale Schöffmannová pak riskantní jízdou zaútočila a připravila Ledeckou o šestý triumf v Rogle.

Narušila tak Ledecké sen o vítězném comebacku. "Představovala jsem si něco jinak. Představovala jsem si, že tu poslední jízdu vyhraju," přiznala Ledecká v nahrávce pro média. Očekávala ale, že soupeřky budou kvalitní a vyrovnané. "Všechny holky v té šestnáctce jezdí výborně, a jakmile se dostanou do těch heatů, tak potom není radno nikoho podcenit. Snažila jsem se jet vždycky nejlíp, jak jsem uměla. Myslím si, že všechny ty holky jsou rychlé. Já jsem na ně snad připravená a budu, doufám, i líp," dodala.

Vřelé přivítání ji dojalo

"Musím poděkovat za to, jak mě celý ten snowboardový svět přivítal zpátky s otevřenou náručí. Bylo to opravdu strašně dojemné a strašně hezké," rozplývala se Ledecká po závodu. "Všichni kluci a všechny holky za mnou chodili a vítali mě zpátky. Opravdu to bylo strašně fajn. Jsem moc vděčná za tohle prostředí, co tady máme, a za to, jak jsou ty lidi kolem fajn." 

Na snowboardu závodila poprvé od zisku zlaté medaile na loňské olympiádě v Pekingu. Po letní zlomenině klíční kosti, kterou jí lékaři dvakrát operovali, nesměla dlouhé měsíce na sníh. Na prkno se postavila až začátkem února. Ocenila práci trenéra Justina Reitera, který jí v rekordním čase pomohl získat konkurenceschopnou formu. "To bylo asi poprvé, kdy jsme se museli připravit po takhle dlouhé době, že jsem nebyla rozjetá ani v lyžařském, ani ve snowboardovém svěťáku. Byl to první závod po roce, takže to je opravdu těžké pro trenéra to zvládnout," řekla.

Její návrat po zranění ve Slovinsku sledovali oba rodiče. A Ledecká byla po dlouhé závodní pauze trochu nejistá. "Byl to nezvyk, protože jsem nebyla zajetá v té sezoně, jak bývám touhle dobou. Takže to bylo takové poprvé za rok a bylo to hodně zvláštní, ale zároveň skvělý. Ostatní holky jsou touhle dobou už rozjetý a pro ně už není závod nic nového, ale já jsem se musela ještě oťukat. A myslím si, že jsme to zvládli s týmem výborně," uvedla sedmadvacetiletá Češka.

Pro servismana Gunthrama Mathise, který v minulosti připravoval lyže i Bodemu Millerovi, a fyzioterapeuta Jaroslava Blažka byl podnik v Rogle premiérou na snowboardových závodech. "Jsem na ně moc pyšná, jak to zvládli," ocenila Ledecká.

Olympijská šampionka v této disciplíně z let 2018 a 2022 Ledecká se ještě chystá na sobotní závěrečný individuální závod SP v Berchtesgadenu, kde se pojede paralelní slalom.

Závod mužů v Rogle vyhrál Ital Roland Fischnaller. Na stupně vítězů ho doprovodili krajané Mirko Felicetti a Edwin Coratti. Ledecká jako jediná z českého snowboardového týmu uspěla v kvalifikaci. Zuzana Maděrová, Klára Šonková a Adam Počinek do vyřazovacích jízd nepostoupili.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Globus dostal od ČOI dvoumilionovou pokutu za špatnou naftu v Brně

Obchodní řetězec Globus dostal od České obchodní inspekce (ČOI) dvoumilionovou pokutu za to, že na své čerpací stanici v Brně opakovaně prodával špatnou naftu. Na rozhodnutí ČOI upozornil web Kverulant, který také rozhodnutí zveřejnil. Ředitel jihomoravského a zlínského inspektorátu ČOI Karel Havlíček řekl, že potíže s palivem řetězec už odstranil. Proti rozhodnutí ČOI se mohl Globus do 15 dnů od vydání rozhodnutí odvolat, odvolání ale nepodal, pokuta je tedy pravomocná. Řetězec ji musí do měsíce od nabytí právní moci zaplatit.

Problémem byla hodnota oxidační stability motorové nafty, která v případě překročení může poškodit palivový systém auta. Inspektoři odebrali vzorky u brněnské samoobslužné stanice v Hradecké ulici třikrát v průběhu loňského září. Diesel plus vykázal při odběrech hodnotu oxidační stability od 91 až do 354 gramů na metr krychlový, přičemž norma stanoví limit 33 gramů na metr krychlový.

"Oxidační stabilita hodnotí odolnost nafty proti chemickým změnám doprovázených tvorbou úsad při dlouhodobém skladování a při vystavení zvýšeným teplotám. Z výsledku zkoušky lze usuzovat, jak velkou tvorbu nerozpustných látek a následně úsad lze očekávat. Nevyhovující výsledek oxidační zkoušky ukazuje na oxidační nestabilní produkt, který může způsobit poškození palivového systému vozidla," uvedla inspekce v rozhodnutí. Usazeniny vytvořené v naftě kvůli oxidační nestabilitě mohou ucpat palivový systém, zvýšit opotřebování nebo poškodit hydraulické prvky systému.

Zdroj: ČTK
Další zprávy