Česká bilance: Kornfeil ani Abraham nedojeli, Pešek bez bodu

16. 6. 2013 11:49
Motocyklisté bojovali o body ve Velké ceně Katalánska MS silničních motocyklů v Barceloně.
Jakub Kornfeil nakonec svůj stroj odstavil v depu.
Jakub Kornfeil nakonec svůj stroj odstavil v depu. | Foto: MPAfoto.com

Barcelona - Bez bodového zisku odjíždějí čeští závodníci z Velké ceny Katalánska silničních motocyklů.

Jakub Kornfeil ze závodu třídy Moto3 i Karel Abraham v MotoGP odstoupili. Lukáš Pešek sice po pádu závod dokončil, ale dojel jako šestnáctý, tedy na prvním nebodovaném místě.

Kornfeil odstartoval až ze 17. pozice a úvod Grand Prix mu příliš nevyšel. Ale už ve třetím kole se prodral na desáté místo.

Jenže chvíli po tom v souboji o osmou příčku vyjel mimo trať a rázem se propadl až na chvost jezdeckého pole. Trápení na 27. místě nakonec český jezdec deset kol před konce raději ukončil a zajel do boxů.

Španělský koncert na KTM

Závod opanovali domácí jezdci, Španělům patřilo prvních pět příček. Pro vítězství dojel Luis Salom, který o dvě desetiny vteřiny porazil Alexe Rinse. I třetí jezdec na stupni vítězů sedlal KTM, byl jím Mavercik Viňales.

V MotoGP viděli diváci řadu pádů. K zemi šli Hector Barbera, Cal Crutchlow i Nicky Hayden a 18 kol před koncem také Pešek. Ten ovšem svůj stroj Ioda-Suter zvedl a vrátil se do závodu.

V té době byl Abraham na výborném desátém místě, jenže za pár okamžiků musel do boxů stáje Cardion AB Motoracing akvůli poruše elektroniky pro něj závod skončil.

Pešek, který už jezdil o kolo zpět, sice nasadil stíhacího jízdu na patnáctého Javiera Del Amora, ale ani o 3 až 4 vteřiny rychlejší časy pražskému jezdci k prvnímu bodu v MotoGP nestačily.

Jediný vetřelec na stupních vítězů

Stupně vítězů dramatického závodu opanovalo španělské trio Jorge Lorenzo (Yamaha), Dani Pedrosa a Marc Marquez (oba Honda).

Také klání třídy Moto2 opanovali Španělé. Pro druhé vítězství v sezoně si dojel Pol Espargaro na Kalexu, triumf stáje exmistra světa Sito Ponse pak druhým místem podtrhl jeho krajan Esteve Rabat.

Švýcar Thomas Lüthi se stal prvním "cizincem" který se v neděli postavil na stupně vítězů.

Velká cena Katalánska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Barceloně:

Moto3: 1. Salom 41:15,331, 2. Rins -0,211, 3. M. Viňales -0,634, 4. Á. Márquez (všichni Šp./KTM) -3,993, 5. Vázquez (Šp./Mahindra) -6,243, 6. Oliveira (Portug./Mahindra) -9,295, ...Kornfeil (Kalex KTM) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 6 ze 17 závodů): 1. Salom 127 b., 2. M. Viňales 122, 3. Rins 101, 4. Folger (Něm./Kalex) 63, 5. Á. Márquez 48, 6. Oliveira 43, ...11. Kornfeil 27.

Moto2: 1. P. Espargaró 41:17,307, 2. Rabat (oba ŠP./Kalex) -0,081, 3. Lüthi (Švýc./Suter) -6,264, 4. Redding (Brit./Kalex) -9,051, 5. Nakagami (Jap./Kalex) -10,597, 6. Krummenacher (Švýc./Suter) -11,577.

Průběžné pořadí MS (po 6 ze 17 závodů): 1. Redding 114, 2. P. Espargaró 79, 3. Rabat 75, 4. Kallio (Fin./Kalex) 65, 5. Aegerter (Švýc./Suter) 61, 6. Terol (Šp./Suter) 58.

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 43:06,479, 2. Pedrosa -1,763, 3. M. Márquez (oba Šp./Honda) -1,826, 4. Rossi (It./Yamaha) -5,874, 5. Bradl (Něm./Honda) -26,756, 6. Smith (Brit./Yamaha) -32,228, ...16. Pešek (Ioda-Suter) -1 kolo, Abraham (ART) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 6 z 18 závodů): 1. Pedrosa 123, 2. Lorenzo 116, 3. Márquez 93, 4. Crutchlow (Brit./Yamaha) 71, 5. Rossi 60, 6. Dovizioso (It./Ducati) 59, ...23. Abraham 2.