"Kdy budu v pořádku, to se zeptejte mé kosti." Ledecká plánuje návrat v Kanadě

ČTK ČTK
27. 10. 2022 22:17
Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká plánuje po letní zlomenině klíční kosti zahájit sezonu na lyžích v prosincových závodech Světového poháru v kanadském Lake Louise.
Ester Ledecká
Ester Ledecká | Foto: Ivana Roháčková

Závody v kanadském středisku, kde Ledecká před třemi lety poprvé vyhrála závod SP ve sjezdu, se uskuteční od 2. do 4. prosince.

"Návrat jde pořád ztuha. Ještě nemám od doktorů zelenou úplně na vše a bude to chvíli trvat. Věřím ale, že bychom to mohli stihnout do Lake Louise. Doufám, že to vyjde," řekla Ledecká novinářům.

Elitní lyžařka a snowboardistka se zranila během srpna při tréninku na nových lyžích značky Kästle. Překvapivá olympijská šampionka ze super-G z Pchjongčchangu 2018 zahájila přípravu tento měsíc. "Musíme si počkat, až kost pořádně sroste. Kdybych na to spadla, byl by to velký problém a nedalo by se to už řešit tak jednoduše. Musím nyní jezdit opatrně," uvedla.

Kdy bude zcela zdravotně v pořádku, Ledecká neodhadla. "To se musíte zeptat mé kosti. Doufám že to ale bude už v Lake Louise," podotkla rodačka z Prahy. "Bude tam samozřejmě velké tréninkové manko, ale s tím nic neuděláme. Hned, jak dostanu od doktorů zelenou, budu trénovat do roztrhání těla, abych alespoň tu část dohnala," doplnila vítězka tří závodů Světového poháru lyžařek.

Sezonu vnímá jako velký otazník. Vedle zdravotních potíží si musí zvyknout na nové lyže, změny nastaly i v jejím realizačním týmu. Má například nového servismana Gunthrama Mathise.

"Nevím, co očekávat. Je to poprvé, co vstupuju do sezony s takovým tréninkovým mankem, a zatím jsem neměla možnost vyzkoušet si lyže v pořádném sjezdu. Start je kostrbatý a jak v týmu, tak materiálu máme spoustu novinek. Je to jedna velká hádanka," řekla Ledecká, podle níž může být sezona zčásti i zkušební. "I tak se ale budeme snažit do toho co nejrychleji dostat," slíbila. Po vyhlášení byla ráda i za kouče Tomáše Banka, který vyhrál ocenění pro nejlepšího trenéra.

Ačkoliv odchod od značky lyží Atomic ke Kästle obrečela, věří, že se ji v budoucnu změna vyplatí. Tradiční rakouskou firmu vlastní od roku 2018 český miliardář Tomáš Němec a lyže se vyrábějí v Novém Městě na Moravě. Ledecká se pro Kästle definitivně rozhodla, když pro ní Němec sehnal právě Mathise, který připravoval lyže pro Bodeho Millera.

"Věřím, že to budou vítězné lyže. Jinak bych do toho nešla," řekla Ledecká. "Je to ale také risk. Je to firma, která jde do svěťáku v rychlostkách po delší odmlce. Při testech mě to ale překvapilo. Nečekala jsem, že ta lyže bude takhle dobrá. Uvidíme, jak to dopadne. Je to velká výzva i pro nového servisáka. Pro mě je skvělé, že mám v servise spoustu lidí, kteří testovali, i když jsem teď nemohla jezdit. Věřím, že když si na ty lyže stoupnu a budu do toho moci šlápnout, podrží mě a budou na to připravené," uvedla Ledecká.

O sporech v rámci reprezentační smlouvy, kterou s lyžařským svazem stále neuzavřela, hovořit nechtěla. Její tým vydal prohlášení, že je připravená si sezonu hradit sama bez finanční podpory svazu, pro jejíž čerpání je reprezentační smlouva nezbytná. Šéf úseku alpských lyžařů Ladislav Forejtek nedávno řekl, že svaz bude Ledeckou i bez smlouvy přihlašovat na závody.

"Přišlo mi trochu netaktní od svazu, že to začal řešit přes média. Připadá mi, že by se takovéhle věci měly řešit soukromě, tak jak to se smlouvami je. Už jsem se k tomu vyjádřila a bude to asi mé poslední vyjádření," řekla Ledecká.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Papež František je v nemocnici kvůli zánětu dýchacích cest, sdělil Vatikán

Papež František je na několik dní hospitalizovaný kvůli onemocnění dýchacích cest. Informoval o tom ve středu. podle agentury AP vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Šestaosmdesátiletá hlava katolické církve podle něj nemá koronavirus. Bruni dříve uvedl, že papež do nemocnice v Římě zamířil kvůli plánované zdravotní prohlídce, což později zpochybnila italská média.

Agentura Reuters poukázala na fakt, že se papež ve středu zúčastnil pravidelné generální audience, na které podle ní vypadal, že se těší dobrému zdraví.

František od května loňského roku používá invalidní vozík kvůli chronickým bolestem kolena a v červenci 2021 podstoupil v nemocnici Gemelli operaci tlustého střeva.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejtvrdší trest od zrušení poprav. Polku, která zavraždila svou dceru, čeká nejméně půlstoletí ve vězení

Soud v Poznani ve středu poslal na doživotí do vězení ženu, která v roce 2021 zavraždila svoji tříletou dcerku. O podmínečné propuštění bude moci požádat teprve po 50 letech. Portál gazeta.pl píše, že jde o nejtvrdší rozsudek, jaký soud vynesl od zrušení trestu smrti v roce 1998.

Proces s Magdalenou C. týkající se vraždy s mimořádnou krutostí trval skoro rok. Podle soudce Michala Ziemniewského si žena svůj čin předem naplánovala, promyslela a připravila. Holčička Zuzia zemřela při operaci v nemocnici, když se jí lékaři snažili zachránit život. Magdalena C. se k vraždě nepřiznala a vyšetřovatelům říkala, že chtěla spáchat sebevraždu. Nicméně tvrdila, že když svoji dcerku těžce zranila, už jí na to nestačila odvaha.

Soud kromě doživotního trestu odebral Magdaleně C. na deset let volební právo. Dnešní rozsudek není pravomocný, žena se proti němu může odvolat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy