Poznejte šampiony: Kdo je kdo v týmu Chicago Blackhawks?

David Procházka
25. 6. 2013 13:32
Po třech letech slaví tým Chicago Blackhawks svůj celkově pátý zisk Stanleyova poháru. Kdo se na něm podílel?
Tým Chicago Blackhawks získal pátý Stanleyův pohár v historii klubu.
Tým Chicago Blackhawks získal pátý Stanleyův pohár v historii klubu. | Foto: Reuters

Boston - Zkrácenou sezonu letošní NHL začal tým Chicago Blackhawks rekordní sérií 24 neprohraných zápasů v řadě, nakonec ji se Stanley Cupem nad hlavou ukončil v pondělí na ledě Bostonu po 23 zápasech ve vyřazovacích bojích. Radují se také dva čeští hokejisté obránce Michal Rozsíval a útočník Michael Frolík. Kdo jsou čerství vítězové?

BRANKÁŘI

50 Corey CRAWFORD – Kanada

Pětadvacetiletý rodák z provincie Quebec odchytal před třemi roky za Chicago při posledním zisku Stanley Cupu jediné utkání v základní části. Ovšem po úspěšné sezoně se stal jedničkou, když dosavadní lídr Antti Niemi odešel do San Jose a dvojka Cristobal Huet do Švýcarska.

Od té chvíle odchytal „Crow“ (vrána), jak bývá kvůli peří na masce přezdíván, během tří sezon 144 zápasů v základní části a 37 ve Stanley Cupu.

Bilance ve Stanley Cupu: 23 zápasů, 16 výher, 1 čisté konto, úspěšnost zákroků 93,2 %, průměr gólů na zápas 1,84

30 Ray EMERY – Kanada

O jeho výbušné povaze svědčí jeho přezdívky „Razor“ (břitva) či „Sugar Ray“ podle přezdívky bývalého amerického černošského boxera. Vztah k boxu projevil i v Ottawě, která ho v roce 2001 draftovala jako 99. v pořadí. Na masce měl vyobrazeného Mikea Tysona, což mu později kvůli pověsti boxera klub rozmluvil.

V sezoně 2006/07 dovedl Ottawu až do finále Stanley Cupu. Poté chytal za Philadelphii, Anaheim a jednu sezonu i v KHL v Atlantu Mytišči. V březnu letošního roku překonal brankářský rekord NHL, když v prvních 10 startech v sezoně vždy vyhrál. Toto maximum pak 10. dubna posunul ve svém 200. zápase v NHL až na číslovku 12.

Bilance ve Stanley Cupu: nechytal

OBRÁNCI

2 Duncan KEITH – Kanada

Na kontě už má olympijské vítězství z Vancouveru v roce 2010, teď získal v dresu Chicaga už druhý Stanleyův pohár. Ke vstupu do „Triple Gold Clubu“ mu chybí jen triumf na MS. V roce 2008 s Kanadou vybojoval stříbro, když jeho tým nestačil ve finále na Rusko. Zakrátko třicetiletý rodák z Winnipegu vyhrál před třemi roky James Norris Trophy, cenu pro nejlepšího obránce NHL.

Vyrůstal jako fanoušek Bostonu Bruins, obránce Ray Bourque a útočník Cam Neely byli vedle Wayna Gretkého jeho nejoblíbenější hráči.

Bilance ve Stanley Cupu: 22 zápasů, 13 bodů (2+11), plus/minus: + 10 bodů

27 Johnny ODUYA – Švédsko

Jednatřicetiletý rodák ze Stockholmu David Johnny Oduya má po otci keňský původ. Jeho o šest let starší bratr Fredrik byl rovněž draftován do NHL, ale nikdy ji nehrál. Před dvěma roky zemřel při nehodě na motorce v Rakousku. Johnny byl draftován Washingtonem, ale za Capitals nikdy nehrál. Prosadil se až v New Jersey, pak byl součástí výměny do Atlanty za Ilju Kovalčuka. Po přestěhování Thrashers hrál necelou jednu sezonu i ve Winnipegu.

Během poslední výluky NHL hrál v Thajsku. Po trejdu do Chicaga se letos dočkal životního úspěchu.

Bilance ve Stanley Cupu: 23 zápasů, 12 bodů (3+9), plus/minus: + 12 bodů

4 Niklas HJALMARSSON – Švédsko

Další urostlý švédský obránce a důkaz, že severská země dodává tradičně do NHL kvalitní beky. V Chicagu nastupuje už šestou sezonu a když ve své třetí sezoně pomohl k zisku Stanleyova poháru, dostal jako první obránce po 13 letech k podpisu smlouvu jiného klubu jako chráněný volný hráč. Podepsal nabídku San Jose na 4 roky a na 14 milionů dolarů. Chicago mělo několik dní na dorovnání nabídky, což učinilo. Tím ale přišlo o prostředky v platovém stropu a do San Jose nakonec pustilo finského brankáře Anttiho Niemiho, který dovedl Blackhawks jako jednička ke Stanley Cupu. Dnes nemusí v Chicagu litovat.

Bilance ve Stanley Cupu: 23 zápasů, 5 bodů (0+5), plus/minus: + 10 bodů

7 Brent SEABROOK – Kanada

V prodloužení letošního čtvrtého finálového utkání vstřelil vítězný gól a pomohl srovnat sérii na 2:2 na zápasy, což byl patrně klíčový okamžik finále. Ještě předtím ale v semifinále Západní konference proti Detroitu prohrávalo Chicago 1:3 na zápasy. Nakonec rozhodoval sedmý zápas a v jeho prodloužení rovněž rozhodla Seabrookova rána.

Také Seabrook je členem zlatého kanadského olympijského výběru z Vancouveru 2010. Tehdy plnil roli sedmého obránce. Navíc má s Kanadou zlato z MS do 18 let v roce 2003 v Rusku a z MS do 20 let v roce 2005 v USA.

Bilance ve Stanley Cupu: 23 zápasů, 4 body (3+1), plus/minus: - 1 bod

32 Michal ROZSÍVAL – Česko

Rodák z Vlašimi na začátku příští sezony oslaví 35. narozeniny a teď se konečně dočkal největšího úspěchu v kariéře. V NHL už stihl odehrát 783 zápasů, dalších 75 ve Stanleyově poháru.

V NHL začínal v Pittsburghu vedle Jaromíra Jágra. Po výluce 2004/05, kterou strávil v Třinci a Pardubicích (mistrovský titul), následoval uhra i do New York Rangers. Tam prožil krásné okamžiky, kdy nastupoval vedle Marka Malíka a dalších českých hráčů. V roce 2006 vyhrál společně s ottawským Wadem Reddenem i cenu Plus/Minus za + 35 bodů. Ovšem v závěru jeho působení na Manhattanu se na Rozsívala i Malíka pískalo.

Další dvě sezony tak strávil v poušti v týmu Phoenix Coyotes, aby loni v září jako volný hráč podepsal roční kontrakt s Chicagem. Sezona málem nezačala, ale nakonec si musí Rozsíval svůj krok pochvalovat. Po jeho střele ve třetím prodloužení prvního finále tečoval puk v čase 112:08 Andrew Shaw a rozhodl tak páté nejdelší finále v historii.

Rozsíval je mistr světa z roku 2010 z Německa.

Bilance ve Stanley Cupu: 23 zápasů, 4 body (0+4), plus/minus: + 9 bodů

8 Nick LEDDY – USA

Dvaadvacetiletého Američana draftoval v roce 2009 jako 16. v pořadí tým Minnesota Wild, ale o půl roku později jej vyměnila do Chicaga. V další sezoně se dočkal premiéry v NHL. První gól vstřelil hned ve svém druhém utkání v NHL proti Buffalu do sítě Ryana Millera.

Bilance ve Stanley Cupu: 23 zápasů, 2 body (0+2), plus/minus: - 8 bodů

17 Sheldon BROOKBANK – Kanada

Stejně jako Rozsíval přišel dvaatřicetiletý Brookbank rozšířit zkušenosti obrany Blackhawks až před letošní sezonou. Do té doby nedraftovaný hráč nastupoval za Nashville, New Jersey a především Anaheim. Letos v play off zasáhl jen do jednoho utkání.

Bilance ve Stanley Cupu: 1 zápas, 0 bodů, plus/minus: - 2 body

ÚTOČNÍCI

88 Patrick KANE – USA

Jednička draftu z roku 2004 slaví ve 24 letech už svůj druhý Stanley Cup. Před třemi roky vstřelil proti Philadelphii v rozhodujícím zápase v prodloužení vítězný gól a stal se nejmladším hráčem, který o zisku trofeje tímto způsobem rozhodl. Před Kanem to byl v roce 1970 bostonský obránce Bobby Orr.

Letos navíc Patrick Kane dostal i cenu pro nejužitečnějšího hráče play off Bonn Smythe Trophy. Přestože nasbíral o 7 bodů méně než vítěz bodování David Krejčí. Ve finále byl dlouho nenápadný, ale ve čtvrtém utkání vstřelil jeden gól a v pátém dva. Má tři sestry.

Bilance ve Stanley Cupu: 23 zápasů, 19 bodů (9+10), plus/minus: + 7 bodů

29 Bryan BICKELL – Kanada

Dvoumetrový bijec se stal nečekanou hvězdou letošního play off. Posunul se do prvního útoku a sbíral bodové příspěvky. V rozhodujícím šestém utkání zařídil svým devátým gólem v play off srovnání v čase 58:44 a 17 sekund po něm Dave Bolland po Frolíkově teči rozhodl o zisku Stanley Cupu.

Před třemi roky při prvním Stanley Cupu ještě v týmu paběrkoval, dostal sice prsten za vítězství, ale na poháru jeho jméno vyryté nebylo. Poslední tři sezony už patří k důležitým hráčům, což v letošním play off dokázal a tentokrát písmena jeho jména Stanleyův pohár ozdobí.

Letošní výluku v NHL trávil v rakouské EBEL lize v dresu Znojma.

Bilance ve Stanley Cupu: 23 zápasů, 17 bodů (9+8), plus/minus: + 11 bodů

10 Patrick SHARP – Kanada

Během prvních tří sezon v NHL se rodák z Winnipegu v dresu Philadelphie příliš neprosadil, po výměně do Chicaga přišlo jeho obrození. Stal se z něho třicetigólový střelec a pravidelně získával přes 60 bodů na sezonu. Před třemi roky pomohl 11 góly a 11 asistencemi k zisku prvního Stanleyova poháru a ve finále to bylo zrovna proti „jeho“ Philadelphii.

Letos se s 10 góly stal nejlepším střelcem play off.

Bilance ve Stanley Cupu: 23 zápasů, 16 bodů (10+6), plus/minus: + 1 bod

81 Marián HOSSA – Slovensko

Smolař? Ne štístko! Obě polohy si „slovenský Jágr“ už v NHL vyzkoušel. Dlouholetý útočník Ottawy a později Atlanty byl v průběhu sezony 2007/08 vyměněn do Pittsburghu, aby měl šanci vyhrát Stanleyův pohár. Ovšem ve finále Penguins nestačili na Detroit.

Po sezoně jako volný hráč přestoupil Hossa právě do Detroitu. Finále proti Pittsburghu se opakovalo, ale Hossa byl opět na poražené straně. Tentokrát dokonce naději živil až do sedmého utkání, ale opět byl po sérii v roli gratulanta. Od nepřejícníků si za svůj přestup do Detroitu a další prohrané finále vysloužil posměch.

Po sezoně podepsal ve třiceti letech dvanáctiletý kontrakt s Chicagem a hned v první sezoně ve „Windy City“ potřetí za sebou došel až do finále Stanley Cupu. Tentokrát se šťastným koncem. Nyní získal svůj druhý Stanley Cup a před sebou má ještě osm let smlouvy... V NHL už odehrál 1018 zápasů a v příští sezoně by mohl atakovat tisícibodovou hranici (zatím má 935 bodů).

Bilance ve Stanley Cupu: 22 zápasů, 16 bodů (7+9), plus/minus: + 8 bodů

19 Jonathan TOEWS – Kanada

Další rodák z Winnipegu v týmu. Trojka draftu z roku 2006 dokazuje šťastnou ruku skautů Blackhawks v posledních letech. Vedle Patricka Kanea je dalším mladým tahounem a hned po své nováčkovské sezoně se stal po 64 utkáních v NHL ve dvaceti letech kapitánem týmu. V roce 2010 vyhrál nejen Stanleyův pohár, ale také Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play off. Stal se tak ve 22 letech druhým nejmladším držitelem trofeje po brankáři Patricku Royovi.

V roce 2007 v 19 letech vyhrál s Kanadou MS v Rusku. V roce 2010 získal zalto také na olympijských hrách ve Vancouveru a skvělou sezonu zakončil Stanley Cupem. Ve 22 letech a 41 dnech se tak stal nejmladším členem „Triple Gold Clubu“. Ve Vancouveru byl při olympiádě vyhlášen nejlepším útočníkem turnaje.

Letos mu to v play off příliš nešlo, ale ke druhému Stanley Cupu přidal za základní část i cenu Frank J. Selke Trophy pro nejlépe bránícího útočníka.

Bilance ve Stanley Cupu: 23 zápasů, 14 bodů (3+11), plus/minus: + 9 bodů

26 Michal HANDZUŠ – Slovensko

Šestatřicetiletý slovenský veterán přišel do Chicaga v průběhu sezony ze San Jose. V Chicagu už jednou působil, ale kvůli zranění odehrál v sezoně 2006/07 jen osm zápasů. Jinak v NHL hrál za St. Louis, Phoenix, Philadelphii, Los Angeles a naposledy San Jose.

V roce 2002 byl ve Švédsku u největšího úspěchu slovenského hokeje v historii, když pomohl k zisku titulu mistrů světa. Nyní tedy přidal po 950 zápasech v NHL a dalších 97 ve Stanley Cupu i slavnou trofej.

Bilance ve Stanley Cupu: 23 zápasů, 11 bodů (3+8), plus/minus: + 7 bodů

67 Michael FROLÍK – Česko

Rovněž vysoký výběr v draftu. V roce 2006 byl za Toewsem draftovaný jako desítka. Ovšem tehdy si ho vybrala Florida. Kladenskému odchovanci se prorokovala skvělá budoucnost, v zámoří získal přezdívku „The Baby Jagr“ a v prvních dvou sezonách za Panthers vstřelil vždy 21 gólů a nastřádal45 a43 bodů.

Během třetí sezony v NHL přišel trejd do Chicaga a tam z něho trenér Joel Quenneville udělal obranáře. Skvěle bruslí a brání, ale má i útočné schopnosti. Škoda, že je nemůže vždy ukázat. I tak patřil k důležitým hráčům Chicaga.

V sérii proti Detroitu, kdy Chicago prohrávalo 1:3 na zápasy, proměnil proti Jimmymu Howardovi důležité trestné střílení, na vítězném gólu Davea Bollanda v rozhodujícím finále nesla pečeť jeho teč.

Bilance ve Stanley Cupu: 23 zápasů, 10 bodů (3+7), plus/minus: + 1 bod

65 Andrew SHAW – Kanada

Loni 5. ledna tehdy dvacetiletý Kanaďan debutoval proti Philadelphii v NHL a hned se zapojil do bitky. Po šití a několika stezích se do zápasu vrátil a do sítě Iljy Brzygalova vstřelil první střelou v NHL první gól.

Mnohem důležitější trefu ale zaznamenal v prvním finálovém klání proti Bostonu, když v čase 112:08 ve třetím prodloužení rozhodl tečí o výhře svého týmu v pátém nejdelším prodloužení historie finále Stanley Cupu.

Bilance ve Stanley Cupu: 23 zápasů, 9 bodů (5+4), plus/minus: + 2 body

36 Dave BOLLAND – Kanada

Sedmadvacetiletý Kanaďan nikdy nebude playmakerem, ostatně o jeho herním stylu svědčí přezdívka „The Rat“ (krysa). Ale nikdo už mu nikdy neodpáře vítězný gól v rozhodujícím finále letošního Stanley Cupu. A ještě jakým způsobem Chicago pohár získalo. Vždyť Bickell srovnal vedení Bostonu 76 sekund před koncem a 17 sekund nato rozhodl právě Bolland.

Ještě než v dresu Blackhawks získal dva Stanley Cupy, jako junior vyhrál v roce 2005 Memorial Cup v OHL s týmem London Knight. O rok později vyhrál s Kanadou ve Vancouveru MS do 20 let.

Bilance ve Stanley Cupu: 18 zápasů, 6 bodů (3+3), plus/minus: - 2 body

20 Brandon SAAD – USA

Loni odehrál tento Američan syrského původu za Chicago jen dva zápasy, ale letos ve 20 letech už se stal členem základní sestavy a byl finalistou na cenu Calder Trophy pro nováčka sezony. Tu nakonec získal floridský Jonathan Huberdeau.

V roce 2010 vyhrál s týmem USA MS do 18 let v Bělorusku.

Bilance ve Stanley Cupu: 23 zápasů, 6 bodů (1+5), plus/minus: - 1 bod

16 Marcus KRÜGER – Švédsko

Produkt švédské Elitserien byl draftován Chicagem v roce 2009 až jako 149. v pořadí. Letos hrál třiadvacetiletý útočník v NHL třetí sezonu, druhou plnou. V letošním play off se dočkal prvního gólu ve vyřazovací části, nakonec se prosadil i ve finále. Velmi dobře si v útoku rozuměl s Michaelem Frolíkem.

Bilance ve Stanley Cupu: 23 zápasů, 5 bodů (3+2), plus/minus: - 2 body

25 Viktor STALBERG – Švédsko

Další švédský forvard a celkově čtvrtý Švéd v kádru Blackhawks. V NHL začínal před třemi roky v Torontu, ale po roce byl vyměněn do Chicaga. V loňské sezoně vstřelil 22 gólů a 10. ledna 2012 proti Columbusu zaznamenal první hattrick v NHL.

Bilance ve Stanley Cupu: 19 zápasů, 3 body (0+3), plus/minus: - 1 bod

13 Daniel CARCILLO – Kanada

Kanadský bitkař nastřádal v NHL V 333 zápasech 1079 trestných minut. Nastupoval za Phoenix, Philadelphii a poslední dvě sezony za Chicago. V play off ovšem bitkaři příliš příležitostí nedostávají a byl to i případ hráče s příznačnou přezdívkou „Carbomb“.

Bilance ve Stanley Cupu: 4 zápasy, 1 bod (0+1), plus/minus: + 2 body

52 Brandon BOLLIG – USA

Defenzivní stokilový bijec během dvou sezon v Chicagu v základní části odehrál 43 zápasů a nepřipsal si jediný bod. V loňském play off se ale trefil proti Phoenixu. Letos odehrál ve Stanley Cupu pět zápasů, ale opět bez bodového zisku.

Bilance ve Stanley Cupu: 5 zápasů, 0 bodů, plus/minus: - 1 bod

28 Ben SMITH – USA

Čtyřiadvacetiletý Američan se letos snažil prosadit do týmu Chicaga ve třetí sezoně za sebou, ale spíše hrál za farmu v Rockfordu. V základní části odehrál jediný zápas (1 gól) a v play off nastoupil rovněž do jednoho zápasu, když byl povolán na třetí finále v Bostonu (0:2).

Bilance ve Stanley Cupu: 1 zápas, 0 bodů, plus/minus: - 1 bod

22 Jamal MAYERS – Kanada

Smolař? Za normálních okolností může být na Stanley Cup vyryto jméno hráče, který odehraje polovinu zápasů v základní části NHL, tedy 41 zápasů. Letos však byla výluka a hrálo se jen 48 zápasů v základní části, Mayersovi by tak stačilo 24 zápasů. Kvůli zranění ale stihl jen 19 utkání. V play off pak nehrál vůbec, přesto nad hlavu pohár zvedl.

NHL však může udělit výjimku, nejčastěji kvůli zranění či jiným nepředvídatelným událostem. Jamal Mayers, osmatřicetiletý veterán, který hrál za St. Louis, Toronto, Calgary a San Jose by se měl dočkat. Je možné, že pak mistr světa z roku 2007 ukončí kariéru.

Bilance ve Stanley Cupu: nehrál

TRENÉR

Joel QUENNEVILLE – Kanada

Jako obránce tento čtyřiapadesátiletý trenér odehrál v NHL Toronto, Colorado Rockies (dnešní New Jersey), právě New Jersey, Hartford (dnešní Carolina) a Washington 803 zápasů.

Jako trenér už odkoučoval na lavičkách St. Louis, Colorada a Chicaga přes 1200 zápasů a s Chicagem slaví už druhý Stanleyův pohár.

 

Právě se děje

Další zprávy