Kapitán Chicaga Toews bude hrát, připraven je také Bergeron

David Procházka
24. 6. 2013 21:18
Zranění klíčový hráči Jonathan Toews a Patrice Bergeron se chystají nastoupit do šestého finálového zápasu Stanleyova poháru.
Patrice Bergeron se nejspíš i přes zranění objeví v sestavě Bostonu v šestém utkání finále Stanleyova poháru proti Chicagu. | Foto: Reuters

Boston - Šesté finále Stanleyova poháru mohlo být ochuzeno o dvě hvězdy a dva klíčové hráče svých týmů.

Kapitán Chicaga Jonathan Toews nedohrál sobotní pátý zápas finálové série, stejně jako důležitý centr druhého útoku Bostonu Patrice Bergeron, který si skvěle rozumí s Jaromírem Jágrem. Oba by však neměli chybět v sestavách nočního utkání, které startuje ve 2:00 hodin SELČ.

Toewse šetřil trenér Quennneville

Zranění obou hráčů však není tak vážné, jak se mohlo zdát. Kapitán Blackhawks Jonathan Toews nedohrál po tvrdém ataku obránce Bostonu Johnnyho Boychuka. Pro centra Bostonu Patrice Bergerona dokonce přijela v průběhu pátého finále do haly Chicaga United Center sanitka.

Oba by se však měli objevit v utkání, které už může přinést jméno nového vítěze Stanleyova poháru. Chicago vedlo v sérii 1:0, pak prohrávalo 1:2 na zápasy a po sobotním vítězství v pátém utkání vede 3:2 na zápasy a jedno jediné vítězství vyryje jména chicagských hráčů na slavný grál. „Jsem zdravý na 100 procent a budu hrát,“ říká Jonathan Toews před šestým finálovým zápasem.

Toews se cítí skvěle a připraven

Toews vynechal v pátém finálovém utkání celou třetí třetinu, ale pondělního dopoledního rozbruslení před šestým zápasem se zúčastnil a chce dovést Chicago ke druhému Stanleyově poháru v průběhu čtyř let. „Cítím se skvěle, jen trenéři byli opatrní a nechtěli mě ve třetí třetině pouštět na led,“ přidal Jonathan Toews. Informaci potvrdil i chicagský trenér Joel Quenneville: „Bude v sestavě, je stoprocentně připravený.“

Toews přispěl v pátém finále k výhře dvěma asistencemi, ve čtvrtém utkání dal gól a právě probuzení elitní formace bylo v posledních dvou zápasech hlavním důvodem obrození Chicaga. Během dopoledního rozbruslení opět kooperoval se svými parťáky Bryanem Bickellem a Patrickem Kanem.

Bergeron asi nastoupí i zraněný

Mnohem nereálněji vypadal pro šesté finále start bostonského centra Patrice Bergerona. V Chicagu pro něho dokonce přijela během utkání sanitka, ale hosté se snažili novináře držet daleko, aby předešli spekulacím a informovanosti médií. Zdálo se, že na základě odvozu do nemocnice pro Bergerova sezona skončila.

Pondělní dopoledne však přineslo nečekané informace, pro Boston a Jaromíra Jágra nesmírně pozitivní. Přestože se Bergeron nezúčastnil předzápasového rozbruslení, neměl by v sestavě chybět. „Patrice se oblékne na předzápasovou rozcvičku a jsem si jistý, že bude hrát,“ uvedl bostonský trenér Claude Julien.

Bergeron byl v nemocnici, původ zranění i tak tají

Patrice Bergeron v sobotním pátém utkání odehrál v první třetině 5 minut a 17 sekund, ve druhé třetině absolvoval jen dvě střídání, to druhé trvalo jen 16 sekund a pak už ze zápasu odstoupil a byl odvezen do nemocnice na pozorování.

Podle zámořských zvyklostí nebylo ani naznačeno, jaký byl původ Bergeronových zdravotních problémů, z nemocnice byl však záhy propuštěn a v neděli odletěl s týmem zpět do Bostonu.

Patrice Bergeron je vedle Tuukky Raska, Zdena Cháry a Davida Krejčího klíčovým hráčem Bostonu, když v 21 zápasech play off nastřádal 15 bodů za 9 gólů a 6 přihrávek. Je skvělý na vhazování a výborně si rozumí s Jaromírem Jágrem. Před dvěma roky navíc v sedmém finále proti Vancouveru vstřelil vítězný gól, který znamenal zisk Stanleyova poháru.