Kanada se třásla: Slováci ale finálový sen nenaplnili

27. 2. 2010 5:44
Kanada - Slovensko 3:2 (2:0, 1:0, 0:2)
Patrick Marleau se raduje z vedoucího gólu Kanady
Patrick Marleau se raduje z vedoucího gólu Kanady | Foto: Sport

Vancouver - Je rozhodnuto, vítěz olympijského hokejového turnaje bude ze zámoří. Na tomto faktu nezměnili nic ani Slováci, kteří však po překvapivém vítězství nad Švédy tentokrát zle zavařili v nočním semifinále na domácí Kanadě.

Jeden z hlavních favoritů turnaje si ale nakonec finále zajistil po těsné výhře 3:2. Tým Jána Filce si tak zahraje o bronzové medaile s Finy. A Vancouver se může těšit na jiné „superfinále" ve složení Kanada - USA.

Oba tyto celky se již utkaly v základní skupině a tehdy slavili Američané vítězství. Zrealizuje hostitelská země olympijských her velkou odvetu?

Zápas proti Slovákům zahájili hráči „javorových listů" ve velkém stylu a hned ve druhé minutě orazítkoval Ryan Getzlaf horní tyčku Halákovy brány.

Slovenský brankář, jinak hrající za kanadský Montrealu Canadiens, byl vůbec od úvodních minut permanenci a zatímco jeho spoluhráči účinně bořili soupeřovu kombinaci, velké problémy nastávaly při případných dorážkách.

Podporu mohl Slovákům dodávat hlouček jejich fanoušků, jehož povzbuzování však zaniklo v mohutném skandování "Go Canada." Později navíc skončily i naděje na držení bezbrankového stavu.

Ve čtrnácté minutě totiž tečoval nahození Webera útočník Patrick Marleau a vyprodaná aréna Canada Hockey Place mohla poprvé slavit. Halák sice ještě reklamoval hru vysokou holí úspěšného střelce, nicméně hlavní arbitr po konzultaci s videorozhodčím první gól zápasu uznal.

Neuběhly navíc ani dvě minuty a domácí přidali do slovenské sítě další zásah. Tentokrát se z velmi podobné akce radoval úspěšné tečující Brenden Morrow.

Slováci v závěru zabrali. Prodloužení si však nevynutili

Ve druhé části se ovšem Slováci zlepšili, začali být i daleko důraznější před svou brankou a Kanada již nebyla tak nebezpečná. Přesto směrem dopředu Filcův výběr moc nepředvedl, po polovině zápasu byl poměr střel 18:7 pro domácí.

A po zbytečném vyloučení Zedníka v zvěru druhé části bylo navíc ještě hůř. V následné skrumáži se totiž před Halákem nejlépe zorientoval Getzlaf a pohotovou dorážkou zajistil svým brankám tříbrankový náskok.

Vykřesat jiskru naděje (o něco dříve) mohl sice vzápětí Pálffy, který se nadechl k odvážnému průniku, ovšem nepříliš vytěžovaný Luongo jeho pokus chytil. Zdálo se, že už Kanadě nic nebrání v postupu a v ochozech se už začalo pomalu slavit.

A polevili i samotní hráči, což se jim málem nevyplatilo. Zvláště osm minut před koncem, kdy Luonga, jenž jinak chytá za místní Vancouver Canucks, nachytal střelou z nulového úhlu Višňovský.

Slováci rázem vycítili šanci a dosavadní jistota domácích byla ta tam. Když pak snížil za další čtyři minuty Handzuš na 3:2, začali se strachovat i fanoušci v hledišti.

Favorit se navíc rázem omezil na pouhé bránění těsného vítězství a Slováci proto podnikali jeden nebezpečný útok za druhým.

Během obrovského závěrečného tlaku byl pak neblíže senzačnímu vyrovnání Pavol Demitra, ovšem jeho střelu mířící do prázdné brány vychýlil na poslední chvíli Luongo.