Junioři ve finále Hlinka Gretzky Cupu těsně podlehli Kanadě

11. 8. 2024 7:50
Čeští hokejisté na druhý triumf na Hlinka Gretzky Cupu hráčů do 18 let nedosáhli. Stejně jako před rokem v Břeclavi podlehli ve finále v Edmontonu těsně Kanadě, tentokrát 1:2. Gól dal Tomáš Poletín v čase 59:51. Zatímco Kanada uspěla potřetí za sebou a má 25. zlato, Česko získalo desáté stříbro.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Dalibor Sosna

"Myslím si, že kluci odehráli parádní turnaj. Samozřejmě teď jsou zklamaní… Neuhráli jsme finále, ale jinak bych řekl, že celý turnaj včetně přípravného zápasu s Kanadou odehráli velmi dobře. Máme na čem stavět," uvedl pro server hokej.cz hlavní kouč David Čermák.

Oba celky se v přípravě na prestižní akci utkaly v generálce krátce před startem turnaje a Čermákův výběr zaskočil domácího favorita po výhře 6:4. Kanaďané si dali velký pozor, aby se nic podobného neopakovalo.

Hned během úvodního dějství, které vyhráli na střely na branku 14:7, si vytvořili dvoubrankový náskok, který se ukázal jako rozhodující.

Schmidt sám před gólmanem Štěbetákem ve třetí minutě ještě neuspěl. Češi se pak sice ubránili po vyloučení Poletína, ale v sedmé minutě se Štěbeták po zákroku ocitl mimo brankoviště, Kanaďané se dostali znovu k puku a Kilfoil pohodlně do prázdné branky otevřel skóre. Ve 14. minutě mohl v přesilovce vyrovnat Benák, ale trefil jen tyčku.

Krátce před přestávkou naopak předvedli Kanaďané skvěle sehraný útok, který zakončoval zblízka Desnoyers a nedal Štěbetákovi šanci zasáhnout. Odpovědět mohl hned záhy Poletín, i při jeho pokusu však pomohla kanadskému brankáři Ivankovicovi branková konstrukce.

"První třetina byla slabší, tam nám Kanada odskočila. Potom už nám chyběly síly, ale chyběly i Kanadě. Byl to šestý zápas v osmi dnech. Hokej už nebyl takový, jaký byl předtím v průběhu turnaje. Bylo to velmi náročné. Snažili jsme se kluky vyburcovat, že zápas určitě není ztracený. Nechali tam všechno, bohužel to ale nestačilo," řekl Čermák.

Ve druhé třetině měli Češi k dispozici dvě přesilovky, při té druhé zachránila zámořského favorita opět tyčka. I proto se stav nezměnil až do závěru utkání. Čtyři minuty před koncem sáhla česká střídačka ke hře bez gólmana. V čase 58:55 musel navíc na trestnou lavici střelec druhé branky Desnoyers.

Přestože Poletín po povedené souhře snížil, na víc už jeho celku nezbýval čas. Jediným triumfem Čechů tak zůstává i nadále prvenství z domácího turnaje v roce 2016.

Třetí skončilo Švédsko, které Češi v semifinále porazili 5:1. Seveřané přestříleli tým USA 6:3.