Její otec udělal scénu. Wozniacká teď jede na olympiádu, i když nesplnila podmínky

Aleš Vávra Aleš Vávra
17. 6. 2024 21:01
Někdejší světová jednička Caroline Wozniacká si zahraje na svých čtvrtých olympijských hrách. Vlajkonoška dánské výpravy z her v Riu de Janeiro 2016 nesplnila podmínky nutné k účasti, od pořadatelů však dostala divokou kartu. Mnohým tenisovým fanouškům se to ale nelíbí.
Caroline Wozniacká
Caroline Wozniacká | Foto: Reuters

Wozniacká a divoké karty. Příběh pokračuje. Tentokrát šťastným rozhodnutím pro Dánku. 

Po neúčasti na grandslamovém Roland Garros se na pařížskou antuku letos přece jen podívá, na přelomu července a srpna bude bojovat o cenné kovy na olympijských hrách.

"Dnes jsem se oficiálně kvalifikovala na své čtvrté olympijské hry! Paříži, uvidíme se!" radovala se třiatřicetiletá Dánka na sociálních sítích.

Právě formulací "kvalifikovala jsem se" ovšem zabrnkala na nervy celé řadě tenisových fanoušků, kteří neváhali zhusta reagovat. Gratulace se tak mísily s kritikou.

Wozniacká obdržela od Mezinárodní tenisové federace ITF jednu ze dvou divokých karet určených pro grandslamové šampionky či bývalé světové jedničky. Na trůnu Dánka stanula hned třikrát, v letech 2010, 2012 a v roce 2018, kdy se na Australian Open dočkala jediného grandslamového titulu.

Splnění běžných podmínek kvalifikace na OH v jejím případě nepřipadalo v úvahu. V žebříčku je totiž daleko za hranou, na 114. místě, navíc jí uniklo i další kritérium: alespoň dva starty v týmovém Poháru Billie Jean Kingové.

V reprezentaci to zkoušela v dubnu po dlouhých třinácti letech a za stavu 0:6, 0:1 se vzdala Rakušance Sinje Krausové. 

Wozniacká poprvé ukončila kariéru v roce 2020 a stala se dvojnásobnou matkou. Na kurty se vrátila loni v srpnu, ovšem výsledkově se od té doby spíše trápí.

V březnu sice došla do čtvrtfinále velké "tisícovky" v Indian Wells, jinak má však v tomto roce negativní bilanci sedmi vítězství a osmi porážek.

I proto se nakonec musela vzdát účasti na French Open. Pořadatelé jí divokou kartu nenabídli a nastoupit do kvalifikace Dánka odmítla. Její otec a prakticky celoživotní trenér Piotr Wozniacki skrze média běsnil.

"Mohli jsme hrát kvalifikaci, ale Caroline řekla, že celý život tvrdě pracovala a hodně dokázala na to, aby teď začínala jako juniorka. Člověku, který v tomto sportu něco dokázal, je třeba projevit úctu," rozohnil se v rozhovoru pro Sport.pl a už dopředu vyhlásil, že jeho dcera do Paříže nepřijede ani za rok.

"Už jsme se rozhodli. Nemá cenu to zažívat znovu. Když nás neberou vážně, je to mrhání našim úsilím," dodal a organizaci WTA ještě vzkázal, že dělá velkou chybu.

"Jako by skutečně chtěli ukázat, že pro ženy je lepší neusilovat o úspěch, ale zůstat doma. WTA jsou jen písmena," uzavřel Wozniacki. Organizace ITF teď na jeho dceru nezapomněla.

Další olympiáda je pro Wozniackou splněným snem. O další šanci na hrách, kde je jejím nejlepším výsledkem čtvrtfinále z Londýna 2012, mluvila už loni v létě při návratu.

Letos v dubnu zopakovala: "Pokud bych si měla vybrat mezi vyhraným grandslamem a olympijskou medailí, volila bych druhou možnost. Grandslam je grandslam, ale medaili ještě nemám."

Pro zajímavost, na hrách v roce 2016 v Riu Wozniackou ve druhém kole vyřadila Petra Kvitová, pozdější bronzová medailistka.

 

Právě se děje

Další zprávy