Jdeme správnou cestou, raduje se kouč Sáblíkové

Red Spo, ČTK
11. 1. 2010 10:50
Sáblíková o víkendu opanovala mistrovství Evropy
Martina Sáblíková.
Martina Sáblíková. | Foto: Reuters

Hamar - Olympijské hry ve Vancouveru budou zahájeny za měsíc a jeden den a rychlobruslařka Martina Sáblíková na nich bude velkou českou adeptkou na zlatou medaili.

Pětinásobná světová šampionka o víkendu suverénně ovládla mistrovství Evropy ve víceboji a získala klid do závěrečné přípravy. Její výsledky ukázaly, že vše jde tak, jak si její trenér Petr Novák i ona sama přejí.

"Myslím si, že jsme potvrdili, že jdeme správnou cestou. To, co předvedla Martina na pětce i na trojce, bylo výborné. Led byl těžší než loni při mistrovství světa a ona jela opět pětku pod sedm minut," řekl Novák.

Čtěte také: Sáblíková ovládla ME ve víceboji, Erbanová je devátá

Sáblíková bude ve Vancouveru usilovat o medaile právě na dlouhých tratích, na kterých v rámci čtyřboje dokázala v Hamaru bezpečně porazit svoji hlavní současnou soupeřku Stephanii Beckertovou z Německa.

Na pětce se navíc jako jediná dostala pod sedm minut a svoji rivalku pokořila o více než pět vteřin. "Navíc bylo vidět, že poslední kolo si užívala a kdyby chtěla, jela by ještě lepší čas," podotkl zkušený kouč.

Novák si však stejně jako dvaadvacetiletá rychlobruslařka uvědomuje, že úspěchy z šampionátu v Norsku nebudou hrát ve Vancouveru žádnou roli.

"Někdo mohl před Evropou trénovat více, někdo méně. Výkon mohl být něčím ovlivněný. Důležité ale je, že Martina stále potvrzuje svou výkonnost," řekl Novák, jenž jinak zastává teorii, že špičkový sportovec musí být schopen podávat kvalitní výkony od prvního do posledního závodu sezony.

Zářila i sedmnáctiletá Erbanová

Z očekávaných olympijských soupeřek Sáblíkové chyběly v Hamaru pouze Japonka Masako Hozumiová a Kanaďanky Kristina Grovesová a Clara Hughesová. Vysoké ambice budou mít v domácím prostředí zejména Kanaďanky.

"Jejich výsledky v zámoří sleduju. Je to až s podivem, když jsem viděl, jaké jely časy. Nevím ale, jestli tam není minus třicet. Pak je ten led úplně jiný, což bylo vidět i tady v Hamaru," uvedl Novák.

S jednou z největších soupeřek pro Vancouver, Němkou Beckertovou, si v Hamaru Sáblíková poradila.
S jednou z největších soupeřek pro Vancouver, Němkou Beckertovou, si v Hamaru Sáblíková poradila. | Foto: Reuters

Sáblíková a spol. se tento týden zastaví na pár dní doma a pak se opět česká rychlobruslařská skupina vydá na trénink do zahraničí. Nejspíš tradičně do Collalba.

"Domů už se těšíme, jsme pořád pryč. Je škoda, že nemáme doma dráhu, protože dnes to bez haly nejde," poukázal trenér na hlavní problém českého rychlobruslení - chybějící halu pro přípravu v domácím prostředí.

Program příštích týdnů Novák shrnul lakonicky. "Co nás čeká do olympiády? Trénink, trénink a zase trénink," uvedl. Do Kanady se čeští rychlobruslaři vydají s velkým předstihem. Už 24. ledna odletí trénovat do Calgary.

"Musíme jet dříve, abychom pak už měli jistotu, že bude vše v pořádku," vysvětlil Novák, jenž tak chce eliminovat možné problémy s aklimatizací, které jeho svěřenci v minulosti několikrát měli. Do Vancouveru se poté přesunou týden před začátkem her.

Společně se Sáblíkovou se v Hamaru ve velmi dobrém světle prezentovala Karolína Erbanová, která bude také startovat na olympiádě. Sedmnáctiletá juniorka opět potvrdila, že může být jednou podobně úspěšná jako její slavnější kolegyně. Zda se tak stane, však Novák nechce moc komentovat.

"Jedna závodnice na to dojela. Každý se jí ptal, jestli už bude lepší než Martina, když překonává její rekordy, a to není nikdy dobré," poukázal kouč na osud Andrey Jirků, která se stala juniorskou mistryní světa, ale momentálně z týmu vypadla.

Úkolem Erbanové podle něj není, aby porážela Sáblíkovou. "Je tady od toho, aby Martině pomáhala porážet svět. Věřím ale, že bude také stát na stupních vítězů," řekl Novák, jenž se nyní bude opět snažit zapracovat do týmu třetí rychlobruslařku. Už pro příští rok má totiž Česko zajištěná na mistrovství Evropy ve víceboji tři místa. "Od léta budu už vše směrovat k další olympiádě," dodal Novák.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Studená fronta přinesla do Česka intenzivní sněžení, objevily se i zimní bouřky

Českem přechází studená fronta, kterou dopoledne provázelo místy intenzivní sněžení a prudký vítr. Ojediněle se objevily i zimní bouřky, informovali dnes na facebooku pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu. Už dříve varovali, že sněžení v kombinaci se silným větrem může hlavně v místech nad 500 metrů nad mořem vytvářet nebezpečné sněhové jazyky, na horách závěje, a to až do pátečního večera.

"V souladu s předpovědí přechází naše území podružná studená fronta v podobě výrazného pásu intenzivního sněžení, kdy se na této linii ojediněle vyskytují zimní bouřky," uvedli meteorologové a přidali několik fotografií z webových kamer. Další snímky zachycující dopolední sněhovou vánici lidé sdíleli na sociálních sítích.

Bouřky v zimě jsou spíše vzácné a obvykle méně plošné než ty letní, každou zimu jich bývá několik. "Nečekejte ale klasické letní blýskavice - zimní bouřky jsou o mnoho decentnější," upozornili meteorologové.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Z osobností světové politiky důvěřují Češi nejvíce slovenské prezidentce Čaputové, naopak nejvyšší nedůvěru má ruský prezident Putin, uvedl výzkum

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Česká filharmonie kvůli nakaženým hráčům ruší koncerty s Shekuem Kannehem-Masonem

Kvůli koronaviru ruší Česká filharmonie tři koncerty plánované na 20. až 22. ledna v pražském Rudolfinu. Britský violoncellista Sheku Kanneh-Mason měl pod taktovkou Jakuba Hrůši zahrát Koncert pro violoncello a orchestr e moll Edwarda Elgara. Peníze za vstupné orchestr vrátí v plné výši. "Držitelé vstupenek budou kontaktováni zákaznickým servisem, popřípadě se na něj mohou sami obrátit," říká mluvčí orchestru Luděk Březina.

Na začátku týdne se u filharmonika, který se připravoval na pondělní koncert Komorního orchestru České filharmonie, objevilo potvrzení nemoci covid-19. To si vynutilo změnu programu. Ve středu přibyl další případ a orchestr se z preventivních důvodů rozhodl vystoupení zrušit. Ve středu přibylo v Česku 25 989 nově potvrzených případů koronaviru, zhruba o 2500 méně než v úterý, kdy byl nárůst rekordní za celou dobu epidemie.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Inflace v eurozóně stoupla na rekordních pět procent

Míra inflace v eurozóně v prosinci vystoupila na rekordních pět procent, zatímco v celé Evropské unii se dostala na 5,3 procenta. Ve čtvrtek to oznámil evropský statistický úřad Eurostat. V Česku vzrostly ceny ještě více, inflace činila 5,4 procenta. Nejvíce k růstu cen opět přispěly energie, dražší ale byly například i služby.

O rok dříve, tedy v prosinci 2020, byla eurozóna ještě v deflaci minus 0,3 procenta. Míra inflace v Evropské unii před rokem činila 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy