Italský fotbal a reprezentace

Italský fotbal je znám jednak díky vynikajícím výsledkům italského národního týmu, ale také díky kvalitě nejvyšší fotbalové soutěže na Apeninském poloostrově, Serii A. Titul ze sezony 2015-16 obhajuje Juventus Turín.

Italové jsou čtyřnásobnými mistry světa (naposledy 2006) a také mistry Evropy z roku 1968. Na šampionátu v Brazílii 2014 se ale nedostali ani ze skupiny. Na ME 2016 došli do čtvrtfinále, kde je vyřadil tým Německa.

Kapitánem italského národního týmu je Gianluigi Buffon, bývalý manžel Aleny Šeredové, trenérem Antonio Conte. Mezi další význačné hráče národního týmu patří Mario Balotelli, Andrea Pirlo a Stephan El Shaarawy.

Italské první lize, Serii A, dominuje v posledních letech Juventus. Mezi další přední týmy patří SSC Neapol, Inter a AC Milán. V Juventusu působí na manažerské funkci někdejší skvělý český fotbalista Pavel Nedvěd.

Po Slavii mě Conte přede všemi kritizoval. Pošlapal mi sebevědomí, prohlásil Lukaku
Zahraniční ligy

Fotbalový kanonýr Romelu Lukaku si nemůže vynachválit letní přestup z Manchesteru United do Interu Milán.
Rebič vystřelil AC tři body proti Udine, Ibrahimovic má 150. výhru v italské lize

Fotbalisté AC Milán zvítězili ve 20. kole italské ligy nad Udine 3:2. Český záložník Udine Antonín Barák zůstal celé utkání na lavičce náhradníků.
Barák byl s kapitánskou páskou u debaklu Udine s Juventusem

Český fotbalový záložník Antonín Barák musel s kapitánskou páskou skousnout debakl Udine v Italském poháru od Juventusu.
Ibrahimovic poprvé v základu. Odmítl střídání a gólem pomohl Milánu k výhře

Hvězdný útočník Zlatan Ibrahimovic nastoupil poprvé po svém návratu do italské fotbalové ligy v základní sestavě AC Milán a gólem přispěl k vítězství.

Švédský kanonýr Ibrahimovic je zpět v AC Milán

Švédský fotbalista Zlatan Ibrahimovic se vrací do AC Milán. Osmatřicetiletý útočník se dohodl se slavným klubem, který je momentálně v italské lize až na jedenáctém místě, na smlouvě do konce sezony s opcí na další rok.

"Vracím se do klubu, k němuž chovám maximální respekt, a do města, které miluji. Budu se svými spoluhráči bojovat, abychom s tohle sezonou ještě něco udělali, a udělám všechno pro to, aby se nám povedlo dosáhnout našich cílů," uvedl Ibrahimovic, který si má za půl roku vydělat 3,5 milionu eur (89 milionů korun).

Za AC nastupoval už v letech 2010 až 2012. V roce 2011 mu pomohl k zatím poslednímu mistrovskému titulu. V červenočerném dresu odehrál 85 utkání, v nichž dal 56 gólů. V roce 2012 se Ibrahimovic stal jako dosud poslední hráč AC králem střelců italské ligy. Totéž se mu povedlo o tři roky dříve během angažmá v Interu Milán.

Poslední dva roky strávil v zámořské lize MLS, kde oblékal dres Los Angeles Galaxy. V minulosti sbíral úspěchy také s Barcelonou, Paris St. Germain a Ajaxem. Naposledy v Evropě nastupoval za Manchester United.

Janov nabízí 5 milionů eur za Krmenčíka. Plzeň ani nechce jednat
Česká liga

O plzeňského fotbalistu Michaela Krmenčíka se zajímá FC Janov. Poslední tým Serie A podle médií nabídl za útočníka pět milionů eur.

AC Milán schytal v Bergamu debakl

Fotbalisté AC Milán utrpěli v 17. kole italské ligy debakl 0:5 na hřišti Atalanty Bergamo. Milánský velkoklub prohrál v Sérii A rozdílem pěti branek teprve počtvrté v historii a poprvé po více než 21 letech.

Osmifinalisty Ligy mistrů dostal do vedení v desáté minutě po individuální akci a nekompromisním zakončení pod břevno Alejandro Gómez. Před druhým gólem zachránilo brankáře Gianluigiho Donnarummu břevno, italská reprezentační jednička pak ale lovila míč ze sítě ještě čtyřikrát po změně stran.

Po hodině hry se prosadil Mario Pašalič a vydařenou desetiminutovku podtrhl dvěma výstavními góly Josip Iličič. V závěru se trefil i s deseti brankami nejlepší střelec týmu Luis Muriel. Bergamo se posunulo na pátou příčku, AC Milán má o deset bodů méně a je v neúplné tabulce desátý.

Inter Milán rozdrtil Janov 4:0 a zakončí rok v čele italské ligy

Fotbalisté Interu Milán rozdrtili v 17. kole italské ligy FC Janov 4:0 a krátkou zimní přestávku stráví v čele tabulky o skóre před mistrovským Juventusem Turín. "Stará dáma" má ale lepší vzájemnou bilanci, která rozhoduje na konci sezony.

Inter v posledním utkání roku potvrdil, že po letním příchodu trenéra Antonia Conteho prožil velmi úspěšný podzim. Milánský celek proti Janovu od začátku zcela dominoval a nedal hostům sebemenší šanci. Dva góly dal útočník Lukaku, který se s 12 brankami posunul na druhé místo střelecké tabulky.

Inter vyhrál 13 ze 17 kol a jedinou ligovou porážku utrpěl s Juventusem. V čele Serie A zakončí rok poprvé po čtyřech letech. Ve skupině Ligy mistrů obsadil třetí místo před pražskou Slavií a na jaře si zahraje Evropskou ligu proti Ludogorci Razgrad, který nově vede bývalý plzeňský kouč Pavel Vrba.

Udine v dalším dnešním zápase porazilo Cagliari 2:1. Hosté podruhé v sezoně dvakrát za sebou prohráli a před krátkou pauzou mohou přijít o páté místo v tabulce. Český záložník Antonín Barák zůstal jen na lavičce náhradníků domácího týmu.

Zápas v Udine rozhodl v 85. minutě Fofana, který okamžitě odpověděl na vyrovnávací gól z předchozí minuty. Domácí záložník si vedle vítězné branky připsal v utkání i asistenci.

Italská fotbalová liga - 17. kolo:

Udine - Cagliari 2:1 (39. De Paul, 85. Fofana - 84. Joao Pedro), Inter Milán - FC Janov 4:0 (31. a 71. Lukaku, 33. Gagliardini, 64. Esposito z pen.), FC Turín - Spal Ferrara 1:2 (4. Rincón - 42. Espeto, 81. Petagna).

Montella byl po debaklu s AS Řím odvolán od fotbalistů Fiorentiny

U fotbalistů Fiorentiny skončil po páteční domácí porážce 1:4 s AS Řím trenér Vincenzo Montella. Vedení klubu třiačtyřicetiletého kouče odvolalo podle očekávání - z posledních sedmi ligových zápasů jeho svěřenci získali pouze jeden bod.

Bývalý italský reprezentant Montella vedl Fiorentinu podruhé. Ve Florencii působil v letech 2012-15 a znovu se na střídačku vrátil letos v dubnu. Jeho druhé působení příliš radosti fanouškům nepřineslo: ve 27 soutěžních zápasech dovedl tým jen k šesti výhrám, z nichž dvě byly v poháru proti mužstvům z nižších soutěží.

V neúplné tabulce Serie A patří Fiorentině čtrnácté místo s náskokem čtyř bodů na pásmo sestupu. Montellův nástupce by měl být znám v příštích dnech.

To je snad špatný vtip. Serie A chce bojovat proti rasismu malbou s opicemi

Italská liga spustila kampaň za vymýcení rasismu z fotbalu, u antidiskriminačních organizací však vyvolala převážně odmítavé reakce.

Lazio otočilo zápas v Cagliari gólem v nastavení

Dvěma góly v nastavení vybojovali fotbalisté Lazia Řím v italské lize na hřišti Cagliari vítězství 2:1 a osmou výhrou v řadě si upevnili třetí místo v tabulce. Cagliari utrpělo v dohrávce 16. kola teprve třetí porážku v sezoně po sérii čtrnácti zápasů, v nichž bodovalo.

Skóre otevřel už v osmé minutě Giovanni Simeone a svěřenci Rolanda Marana dlouho mířili za výhrou, která by je přiblížila k Laziu na rozdíl jednoho bodu. Ve třetí minutě nastaveného času však vyrovnal Luis Alberto a v 98. minutě dokonal obrat hlavičkou Felipe Caicedo.

Lazio ztrácí jen tři body na vedoucí Inter Milán i druhý Juventus. Cagliari kleslo na páté místo za AS Řím.

Brescia s obráncem Matějů ovládla duel nováčků italské ligy proti Lecce

Aleš Matějů odehrál v 16. kole italské ligy celý zápas při vítězství Brescie 3:0 v duelu nováčků proti Lecce. Jaromír Zmrhal zůstal na lavičce.

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

Fotbalisté se před ME utkají v přípravě s Itálií a Rakouskem
Reprezentace

Češi se před fotbalovým Eurem utkají v přípravných duelech s Itálií a Rakouskem.

Inter nedokázal překonat Miranteho, s AS remizoval 0:0

Fotbalisté Interu Milán remizovali v 15. kole italské ligy s AS Řím 0:0 a v čele tabulky mají dvoubodový náskok před mistrovským Juventusem. Ten nastoupí proti Laziu v sobotu. Inter, soupeř pražské Slavie v Lize mistrů, bodoval v Serii A poosmé za sebou.

Inter měl převahu a řadu šancí, ale pokaždé narazil na brankáře hostů Antonia Miranteho. Šestatřicetiletý gólman v sedmé minutě nedovolil skórovat Romeluovi Lukakuovi, v závěru prvního poločasu Marcelo Brozovič římskou branku přestřelil. Mirante pak na začátku druhé půle zneškodnil i střelu Matíase Vecina, neprosadil se ani Lautaro Martínez.

Před zápasem vyvolal velké pozdvižení deník Corriere dello Sport, který dal na první straně k fotografiím hráčů tmavé pleti Chrise Smallinga z AS a Lukakua titulek "Black Friday". List byl obviněn z rasismu, jeho představitelé nicméně na tomto spojení nic špatného neshledali.

Black Friday, zval italský deník na zápas Lukakua. Novináři teď nesmí na stadion

List byl obviněn z rasismu, jeho představitelé na tomto spojení nic špatného nevidí.
Balotelli neumí hrát o záchranu, Brescia ho v zimě pustí zadarmo

Útočník Mario Balotelli může v zimě zadarmo odejít z Brescie. Prohlásil to šéf posledního celku italské ligy Massimo Cellino.

Cagliari vyhrálo sedmigólovou přestřelku se Sampdorií

Fotbalisté Sampdorie s reprezentačním záložníkem Jakubem Janktem v sestavě prohráli ve 14. kole italské ligy přestřelku v Cagliari 3:4. Domácí tým vstřelil všechny góly ve druhém poločase, sérii neporazitelnosti v Serii A prodloužil o dvanáctý duel a vrátil se v tabulce na čtvrté místo. Janovský celek je sedmnáctý.

Divoký zápas rozhodl v šesté minutě nastavení střídající Alberto Cerri, který si naskočil na centr a hlavou zamířil přesně do horního růžku. Dokonal tak obrat domácího favorita, který ještě v 69. minutě prohrával 0:2. Během necelé půlhodiny však skóre otočili Radja Nainggolan, dvěma trefami Joao Pedro a hrdina večera Cerri.

Brazilský záložník Joao Pedro se po devátém gólu v sezoně posunul na třetí místo mezi nejlepšími střelci italské ligy za Cira Immobileho z Lazia a Romela Lukakua z Interu. Český záložník Jankto odehrál celý duel, ale nezabránil tomu, že tým ze Sardinie v domácí soutěži prohrál naposledy od 1. září, a to s lídrem tabulky Interem.

Tři červené za necelých pět minut. Divoké utkání v Lecce skončilo remízou

Fotbalisté Cagliari v dohrávce 13. kola italské ligy neudrželi vedení 2:0 a v Lecce remizovali 2:2.
Severská radost. Finové budou poprvé na Euru, Švédové slaví šestý postup po sobě
Euro

Fotbalisté Finska slaví historický postup na mistrovství Evropy. Švédové se z postupu slaví pošesté v řadě.