Na Sardinii rozhodly dvě desetiny. Prokop si na zamilované soutěži dojel pro body

Radek Vičík Radek Vičík
2. 6. 2024 13:32
Ott Tänäk v Hyundai vyhrál Italskou rallye. Martin Prokop se Škodou dojel na deváté příčce a v absolutním hodnocení soutěže MS bodoval poprvé od roku 2016.
Martin Prokop ve Škodě na trati Italské rallye 2024
Martin Prokop ve Škodě na trati Italské rallye 2024 | Foto: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Mezi jezdci WRC2 patřila Prokopovi čtvrtá pozice. Jihlavský pilot potvrdil, že rallye na Sardinii je jeho srdcová záležitost. Před osmi lety bodoval právě zde, když obsadil také deváté místo.

Tänäk si pro dvacátý triumf v kariéře dojel po dramatickém finiši, když ho od druhého Sébastiena Ogiera s Toyotou dělily pouhé dvě desetiny sekundy. Ten o triumf přišel kvůli defektu v samém závěru poslední 21. rychlostní zkoušky. Francouz přitom do ní vjel s náskokem šesti sekund.

Třetí v Italské rallye skončil Daniel Sordo s Hyundai. Lídr seriálu, další pilot korejské značky Thierry Neuville, po sobotní havárii vyhrál závěrečnou Power Stage i hodnocení nedělní etapy.

Belgičan si tak se 122 body udržel průběžné vedení v seriálu. Za ním se "sešli" Tänak a Elfyn Evans s Toyotou se ziskem 104 bodů.

Italská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích: 1. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) 3:06:05,6, 2. Ogier, Landais (Fr./Toyota Yaris) -0,2, 3. Sordo, Carrera (Šp./Hyundai i20) -2:25,8, 4. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -2:37,8, 5. Munster, Louka (Luc., Belg./Ford Puma) -6:42,9, 6. Pajari, Mälkönenová (Fin./Toyota Yaris) -7:13,4, …9. Prokop, Ernst (ČR/Škoda Fabia RS) -10:05,4.

Průběžné pořadí MS (po 6 z 13 závodů): 1. Neuville (Belg./Hyundai i20) 122, 2. Tänak 104, 3. Evans 104, 4. Ogier 92, 5. Fourmaux (Fr./Ford Puma) 74, 6. Kacuta (Jap./Toyota Yaris) 52, …25. Prokop 1.

Pořadí týmů: 1. Hyundai 269, 2. Toyota 256, 3. M-Sport Ford 131.