Hry budou bezpečné, slibuje Čína den po útocích

Red ZAH, BBC
5. 8. 2008 8:57
Na zahájení bude dohlížet na sto tisíc policistů
Peking odpočítává poslední desítky hodin do zahájení.
Peking odpočítává poslední desítky hodin do zahájení. | Foto: Reuters

Peking - Čínské úřady opět ujistily svět, že blížící se olympijské hry budou bezpečné.

Jen na samotné zahájení sportovního svátku bude dohlížet na sto tisíc policistů, informovala britská BBC.

"Udělali jsme vše pro bezpečnost sportovců i návštěvníků," prohlásil mluvčí organizačního výboru Sun Weide. "Jsme přesvědčeni, že jim nic nehrozí," dodal.

Prohlášení Pekingu přichází pouhý den po útoku, při němž na severozápadě země - v autonomní oblasti Sin-ťiang - zemřelo šestnáct policistů.

Čtěte také:
Ujgurové hrozí Číně: Tajně zaútočíme na olympiádu
Útok na čínské hranici zabil šestnáct policistů

"Čína se zaměřila na posílení bezpečnosti a ochrany kolem olympijských sportovišť a olympijské vesnice," vysvětlil mluvčí. "Jsme připraveni odpovědět na jakoukoliv hrozbu."

Svoji důvěru vůči pořadatelům vyjádřili i zástupci Mezinárodního olympijského výboru. "Věříme, že čínské úřady vykonaly vše potřebné pro zajištění bezpečnosti všech účastníků," stojí v prohlášení.

Čína nebude "obtěžovat" zahraniční novináře

Komunistický režim se snaží Západu už řadu měsíců dokázat, že Čína je vyspělou zemí.

Policisté proto podle agentury Reuters dostali nově příkaz, aby se nevměšovali do práce zahraničních novinářů. Nesmějí například zakrývat objektivy kamer, což byla často jejich oblíbená praxe.

Podle interního dokumentu, který agentura získala, poleví ochránci pořádku ve svých zažitých postupech i jinde. Mají například nařízeno, aby nezasahovali proti možným provokatérům, kteří by na veřejnosti vedli protistátní řeči. To by se mělo týkat například zakázaného duchovního hnutí Falun Kung či protibetské aktivisty.

Na známém pekingském náměstí Ťien-an-men přesto budou panovat přísnější bezpečnostní opatření.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy