Hrdinové i břídilové. To byli Rusové na olympiádě

Red Spo, ČTK
15. 3. 2010 21:55
Ruský prezident vyznamenal úspěšné medailisty ze ZOH
Jedním z oceněných byl krasobruslař Jevgenij Pljuščenko
Jedním z oceněných byl krasobruslař Jevgenij Pljuščenko | Foto: Sport

Moskva - Všichni ruští medailisté z olympijských her ve Vancouveru obdrželi v pondělí v Moskvě státní vyznamenání z rukou prezidenta Dmitrije Medveděva.

Nepozvaní sportovní funkcionáři si však vyslechli na dálku kritiku za nejhorší bilanci světové velmoci na OH a byli varováni, že mohou přijít o místo.

Nejvyšší pocty z 22 medailistů se dostalo biatlonistovi Ivanu Čerezovovi, rychlobruslaři Ivanu Skobrevovi a krasobruslaři Jevgeniji Pljuščenkovi. "Dobrá práce! Dosáhli jste vítězství ve velmi těžkých podmínkách. Vaše výhry nebyly poznamenány korozí ani defekty v přípravě, za které musí sportovní šéfové nést odpovědnost," prohlásil v Kremlu ke všem zúčastněným Medveděv.

Čtěte také: Bez debat dobrá olympiáda. Ukázala výjimečné Čechy

Rusko získalo ve Vancouveru celkem 15 cenných kovů, z toho tři zlata. Na stupních vítězů nestanuli překvapivě ani ve výstavních disciplínách jako hokeji či krasobruslařských sportovních dvojicích. O hrozbě vyhazovu některých funkcionářů už se zmínil Medveděv před dvěma týdny, zatím jediným, kdo slíbil složit funkci, je prezident olympijského výboru Leonid Ťagačov.

Přestože nepřivezl domů očekávané zlato, byl vyzdvižen výkon krasobruslaře Pljuščenka, který prokázal schopnost vrátit se na soutěžní led po několikaleté přestávce a bojoval o prvenství. To mu podle mnoha Rusů ukradli rozhodčí, kteří viděli jako nejlepšího Američana Evana Lysacka.

Pljuščenko už se nechal slyšet, že by rád startoval i na domácí olympiádě v Soči za čtyři roky. Medveděvovi si postěžoval, že jej málo podporovala národní federace."Vrátil jsem se, abych získal pro Rusko medaili. Bohužel krasobruslařská federace na to nereagovala a nepodpořila mého trenéra, choreografa ani mě osobně, finančně ani materiálně," citovala stříbrného medailistu agentura Interfax.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

Další zprávy