Hrdinové i břídilové. To byli Rusové na olympiádě

Red Spo, ČTK
15. 3. 2010 21:55
Ruský prezident vyznamenal úspěšné medailisty ze ZOH
Jedním z oceněných byl krasobruslař Jevgenij Pljuščenko
Jedním z oceněných byl krasobruslař Jevgenij Pljuščenko | Foto: Sport

Moskva - Všichni ruští medailisté z olympijských her ve Vancouveru obdrželi v pondělí v Moskvě státní vyznamenání z rukou prezidenta Dmitrije Medveděva.

Nepozvaní sportovní funkcionáři si však vyslechli na dálku kritiku za nejhorší bilanci světové velmoci na OH a byli varováni, že mohou přijít o místo.

Nejvyšší pocty z 22 medailistů se dostalo biatlonistovi Ivanu Čerezovovi, rychlobruslaři Ivanu Skobrevovi a krasobruslaři Jevgeniji Pljuščenkovi. "Dobrá práce! Dosáhli jste vítězství ve velmi těžkých podmínkách. Vaše výhry nebyly poznamenány korozí ani defekty v přípravě, za které musí sportovní šéfové nést odpovědnost," prohlásil v Kremlu ke všem zúčastněným Medveděv.

Čtěte také: Bez debat dobrá olympiáda. Ukázala výjimečné Čechy

Rusko získalo ve Vancouveru celkem 15 cenných kovů, z toho tři zlata. Na stupních vítězů nestanuli překvapivě ani ve výstavních disciplínách jako hokeji či krasobruslařských sportovních dvojicích. O hrozbě vyhazovu některých funkcionářů už se zmínil Medveděv před dvěma týdny, zatím jediným, kdo slíbil složit funkci, je prezident olympijského výboru Leonid Ťagačov.

Přestože nepřivezl domů očekávané zlato, byl vyzdvižen výkon krasobruslaře Pljuščenka, který prokázal schopnost vrátit se na soutěžní led po několikaleté přestávce a bojoval o prvenství. To mu podle mnoha Rusů ukradli rozhodčí, kteří viděli jako nejlepšího Američana Evana Lysacka.

Pljuščenko už se nechal slyšet, že by rád startoval i na domácí olympiádě v Soči za čtyři roky. Medveděvovi si postěžoval, že jej málo podporovala národní federace."Vrátil jsem se, abych získal pro Rusko medaili. Bohužel krasobruslařská federace na to nereagovala a nepodpořila mého trenéra, choreografa ani mě osobně, finančně ani materiálně," citovala stříbrného medailistu agentura Interfax.

 

Právě se děje

Další zprávy