Hrdina olympiády: Nového Phelpse najdete v biatlonu

Martin Jůzek
12. 2. 2010 14:42
Kdo získá nejvíce medailí? Favoritem je Björndalen

Vancouver - Vzpomínáte na poslední letní olympijské hry? Američan Michael Phelps si zcela podmanil Peking, když splnil svůj cíl a doplaval si ve Vodní kostce pro rekordních osm zlatých medailí.

Může se něco takového stát i ve Vancouveru?

Odpověď je snadná. Nemůže. Program zimní olympiády to zkrátka nedovoluje, ledaže by někdo nastoupil do více sportovních disciplín. Přesto je pravděpodobné, že Phelpsovi se alespoň někdo přiblíží.

Čtěte více: Phelps to dokázal. Získal osmé zlato a přepsal historii

Snít o tom mohou fanoušci biatlonu, běhu na lyžích a rychlobruslení.

Zvláště v biatlonu se očekává překonávání rekordů: Ole Einar Björndalen z Norska patří už několik let k největším suverénům tohoto sportu a je o něm známo, že na vrcholnou akci dokáže naladit tu nejlepší formu.

Olympiáda ve Vancouveru by mohla vynést na výsluní i jeho krajana a běžce na lyžích Pettera Northuga, Američané zase věří své favoritce Lindsey Vonnové a Kanada spoléhá na to, že v rychlobruslení někdo zopakuje úspěšný Turín.

Čtěte také: Kanada chce ohromit svět. Má zbraň pro olympiádu

Deník Aktuálně.cz připravil seznam pěti sportovců, kteří mají velkou šanci posbírat více než dvě medaile. Každý z těchto olympioniků je přihlášen do minimálně pěti závodů.

1) Ole Einar Björndalen (Norsko, biatlon)

Počet závodů na olympiádě: 5

Získá více než dvě medaile: 65 %

Když sečtete medaile, které Ole Einar Björndalen získal na olympiádách a na mistrovstvích světa, dojdete k neuvěřitelnému číslu. Norský biatlonista během třinácti let posbíral dvaačtyřicet cenných kovů!

Teď by rád přidal další - s největší pravděpodobností je to jeho poslední představení pod pěti kruhy.

Má co napravovat, před čtyřmi roky v Turíně vybojoval "jen" dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili. "Být třikrát na stupních vítězů, to je dobré. Ale v Norsku je mnohem lepší získat jedno zlato než tři medaile," utrousil.

Björndalen ví, o čem mluví. Rád by totiž překonal skandinávskou legendu Björna Dählieho.

Jeden z nejúspěšnějších zimních sportovců má na svém kontě osm zlatých medailí a k této metě chybějí Björndalenovi ještě tři nejcennější kovy. "Dohnat ho bude hodně těžké. Ale vydám ze sebe úplně všechno," řekl.

Biatlon se ale vyrovnal a fenomenální Nor už tolik nevyhrává, což potvrzuje jeho až sedmé místo ve Světovém poháru. "Je těžší vyhrávat. Budu šťastný, když se dvakrát dostanu na stupně vítězů," dodal.

2) Petter Northug (Norsko, běh na lyžích)

Počet závodů na olympiádě: 6

Získá více než dvě medaile: 50 %

Zatímco Björndalenova kariéra se chýlí ke konci, Norsko už našlo nového hrdinu. Do světa běžeckého lyžování vtrhl veleúspěšný Petter Northug, jenž ve Vancouveru poprvé zažije, co jsou to olympijské hry.

Čtyřiadvacetiletý sportovec ovládl poslední světový šampionát v Liberci, kde získal tři zlata.

Čtěte dále: Norsko zná hrdinu OH: Bauera a spol. rozdrtí Northug

Zopakuje něco takového na olympiádě? Někteří experti v běžeckém lyžování říkají, že může být ještě lepší, vždyť nastoupí do všech šesti závodů. Kromě výborných sprintů umí zajet dobře i na delších tratích a rád má hlavně ty s hromadným startem.

Northug je favoritem v obou sprintech, sednout by mu měl i skiatlon a samozřejmě bude platným členem úspěšné norské štafety.

Chce se soustředit, a proto před startem olympiády odmítá mluvit s novináři. "Teď přijdou jeho nejdůležitější dny v kariéře," vysvětlil trenér Dag Kaas. "Na volné patnátce (pozn. první závod v pondělí) není hlavním favoritem, ale na medaili má," dodal.

3) Justyna Kowalczyková (Polsko, běh na lyžích)

Počet závodů na olympiádě: 5

Získá více než dvě medaile: 45 %

Polsko nepatří ke zrovna úspěšným zemím na zimních olympiádách, vždyť dosud pod pěti kruhy získalo jen osm medailí, z toho jedinou zlatou starou osmatřicet let. Postaral se o ní skokan na lyžích Wojciech Fortuna.

Až skončí Vancouver, měla by se k němu přidat právě Justyna Kowalczyková, po dalším skokanovi Malyszovi tamní nový idol.

Sedmadvacetiletá běžkyně na lyžích prokazuje v posledních letech mimořádnou formu a letos je k neporažení. Vyhrála Tour de Ski a kromě běžných distančních závodů se jí daří i ve sprintech, kde o trůn bojuje se Slovinkou Majdičovou.

Čtěte dále: Změní historii. Je slepý, ale na olympiádě vyzve Bauera

"Vím, že patřím k olympijským favoritkám a ráda bych dokázala, že je to pravda," poznamenala Kowalczyková.

Na světovém šampionátu v Liberci získala tři medaile (z toho vyhrála skiatlon a třicítku). Asi nejvíce by ji měly na tratích ve Whistleru prohánět Finka Saarinenová. Podcenit nelze ani zkušenou Norku Björgenovou a mladou Švédku Kallaovou.

Žádná z nich však nemá jako Kowalczyková dopingový škraloup - po nálezu zakázané látky dexamethasonu ji Mezinárodní lyžařská federace v roce 2005 potrestala dvouletým distancem, který pak byl zkrácen a lyžařka mohla na olympiádu do Turína.

4) Lindsey Vonnová (USA, sjezdové lyžování)

Počet závodů na olympiádě: 5 

Získá více než dvě medaile: 25 %

"Nechci být jako Michael, já jsem Lindsey," řekla před olympiádou sympatická Američanka Lindsey Vonnová.

Když se ji novináři zeptali, zda by ráda napodobila Phelpse v počtu získaných medailí, odpověděla trochu překvapivě, že po tom netouží. "Ráda bych získala alespoň jednu medaili jakékoliv barvy," dodala.

Co to, že královna sjezdového lyžování hovoří tak skromně? Má k tomu důvod: Těsně před olympiádou si poranila holeň a sama neví, jak moc ji bude hodně bolestivé zranění limitovat.

Čtěte více: Favoritka na zlato Vonnová smutní. Neví, zda nastoupí

Agentura AP před časem odhadla, že Vonnová získá ve Vancouveru dvě zlaté medaile a k tomu přidá jednu stříbrnou. Magazín Sports Illustrated ji uváděl jako jasnou favoritku sjezdu a Super-G. Teď je všechno jinak.

Vonnová přiznává, že má problémy s tím zůstat optimistkou.

První závod je ve Whistleru naplánován už na neděli, kdy se jede superkombinace. Ačkoliv lékaři tvrdí, že se na start postaví, nic není jisté. Byla by ale velká škoda, kdyby pětadvacetiletá vedoucí žena Světového poháru do olympiády nezasáhla.

5) Kristina Grovesová (Kanada, rychlobruslení)

Počet závodů na olympiádě: 5

Získá více než dvě medaile: 15 %

Rychlobruslařka Kristina Grovesová se pokusí na domácím ledě navázat na čtyři roky starý pohádkový příběh Cindy Klassenové, která se stala na olympiádě v Turíně suverénně nejúspěšnější kanadskou sportovkyní.

Aby také ne, když vybojovala celkem pět medailí - z toho jednu zlatou, dvě stříbrné a dvě bronzové.

Třiatřicetiletá Grovesová má jako jediná z kanadského týmu šanci to zopakovat, kvalifikovala se totiž do všech pěti disciplín. Závodit bude nejen ve čtyřech individuálních soutěžích, ale také ve štafetě.

Jedna ze soupeřek Martiny Sáblíkové sice nepatří k hlavním favoritkám, ale mnohé soupeřky by jí první olympijské zlato přály. Proč? Říká se o ní, že "není na prodej", že rychlobruslení dělá, protože ho má opravdu ráda.

Čtěte také: Sáblíková: Snad to jde podle plánu. Začíná být nervózní

"Je opravdu skromná," uvedla na její adresu Clara Hughesová, další kanadská reprezentantka.

Navíc Grovesová možná po olympiádě ukončí kariéru. "Je to možné, ale ještě nejsem připravena se takhle rozhodnout. Nikdy mě to nenapadlo, to až loni jsem o tom začala uvažovat," konstatovala světová šampionka z roku 2008.

 

Právě se děje

před 41 minutami

ÚOHS povolil vstup francouzského investora do on-line supermarketu Rohlik.cz

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil vstup francouzského investora Partech Partners SAS do společnosti Velká Pecka, která provozuje on-line supermarket Rohlik.cz. Úřad o tom informoval ve čtvrtek v tiskové zprávě.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů dochází zejména v oblasti on-line maloobchodního prodeje potravinářského a nepotravinářského zboží denní potřeby," uvedl úřad ve zprávě. Francouzská společnost bude firmu kontrolovat společně s jejím většinovým majitelem Tomášem Čuprem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy