Hořký konec. Češi prohráli s Finskem a jedou domů

25. 2. 2010 6:14
Česko - Finsko 0:2
Nicklas Hagman slaví rozhodující gól
Nicklas Hagman slaví rozhodující gól | Foto: Reuters

Vancouver - Čeští hokejisté vysněnou medaili na olympiádě nezískají. Ve čtvrtečním dlouho bezbrankovém čtvrtfinále nestačili na Finsko, jemuž na turnaji ve Vancouveru podlehli 0:2.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

České trápení na vrcholných akcích tak pokračuje - naposledy reprezentace prošla do semifinále v roce 2006.

Očekávalo se, že toto utkání začnou oba výběry opatrně a to se potvrdilo. Předpokládalo se, že hlavními postavami duelu budou brankáři. A také že ano, úspěšnější byl v jejich souboji Fin Kiprusoff.

Po úvodním oťukávání se v zajímavé příležitosti ocitl Červenka, jehož rána se ale nevešla mezi tři tyče. Hned z protiútoku na druhé straně zahrozil Jokinen, ani on však nebyl úspěšný.

A pak přišel první krizový okamžik. Rozhodčí vyloučili Poláka, kterého za několik málo vteřin "napodobil" Kubina.

Čtěte dále: Kanadě ´nepřišel´ soupeř. Rusko propadlo a končí

Vokoun tak musel s trojicí bránících hráčů přežít skoro dvouminutové dvojnásobné oslabení. Nakonec ale nebylo tak dlouhé, protože po aktivní defenzivě pomohl Čechům finský kapitán Koivu - i on fauloval a rázem bylo o něco klidněji.

Po sedmi minutách měli hráči v červených dresech na dlouho největší šanci. Byl to Eliáš, kdo hodně zajímavě vypálil z úhlu a ani Kiprusoff netušil, kam se puk dostal. Ten však zůstal pod jeho betonem.

Jágr si moc nezahrál

O nějaké převaze ze strany českého mužstva ale nemohla být řeč. Růžičkovi svěřenci se totiž nevyhnuli dalším faulům, za které pak na trestnou lavici postupně šli Vašíček, Eliáš a Krejčí. A hru to hodně ovlivnilo.

Na ledě se i proto neobjevoval druhý útok, Jágr hrál v úvodním dějství pouhé dvě minuty. Na druhou stranu mohl být on i jeho spoluhráči rádi, že Finům se přesilovky vůbec nedařily, a tak do kabin šly týmy za stavu 0:0.

O přestávce asi měl Růžička ke svým svěřencům důrazný projev. Přesto se druhá třetina odehrávala spíše před Vokounem.

Nejdříve měl štěstí Kubina, jehož obranná teč vystrašila českého brankáře. A potom gólman Floridy vytáhl parádní zákrok. V 26. minutě předal Kapanen puk Nietinenovi, jehož ránu vyrazila česká opora betonem.

Útočníkům v čele s Eliášem se proti důraznému soupeři moc nedařilo. Až v polovině třetiny přišla možnost ke skórování: Plekanec najel před Kiprusoffa, vystřelil a donutil jej vyrazit koutouč. Právě Eliáš mohl dorážet, ale minul.

Češi hráli jedinou přesilovku

Kukkonen a Erat v souboji o puk
Kukkonen a Erat v souboji o puk | Foto: Reuters

Až v závěru druhé dvacetiminutovky si Češi zahráli přesilovku.

Finy při ní nejprve vystrašil Eliáš, ještě lépe si pak vedla druhá formace, ovšem ani Fleischmann s Krejčím Kiprusoffa nepřekonali. Přesto právě tyto vteřiny ukázaly, že hráči ze severu Evropy mohou dělat chyby.

Český tým posilněný několika příležitostmi dál útočil, málem ale inkasoval. Před Vokouna najel Selänne a brankář měl co dělat, aby udržel čisté konto.

Po tomto okamžiku už se nic dalšího nestalo, a tak i druhá třetina skončila bez branek. Bylo více než zřejmé, že až konec duelu rozhodne o celku, který postoupí.

Oba týmy si to uvědomovaly a žádný z nich nechtěl udělat chybu.

Finy pak postrašil Jágr, jenž toho předtím moc nenahrál. Měl dvě šance, jenže ani jedna neskončila gólem. Nejprve hvězdný útočník vystřelil z úhlu a Kiprusoff se štěstím vyrazil. Pak zase najel před brankáře a ještě dorážel. Marně.

Rozhodlo až vyloučení Erata

Na druhé straně došlo k podobné situaci v 50. minutě, kdy po Hagmanově střele Vokoun netušil, kde je puk. Naštěstí jej zastoupil Rolinek.

O chvíli později předvedli Češi ukázkovou akci tři na dva, ale bez ukázkového zakončení. Po ose Jágr - Plekanec se kotouč dostal k Eliášovi, jenž byl u tyče osamocen. Brankáře Finska však nepřekonal.

Rozhodující moment přišel na druhé straně - Po dlouhé době byl někdo vyloučen a sudí si vybrali Erata za zdržování hry. V následné přesilovce už "Suomi" přelstili českou obranu, od modré vystřelil Niskala a Hagman tečoval puk za Vokouna.

Do konce utkání zbývalo jen necelých sedm minut.

Češi si nevypracovali pořádnou příležitost, těžko se dostávali do útočného pásma a v závěru ještě inkasovali. Vokoun v nevhodný okamžik opustil klec a Fillpula mohl snadno zakončit do prázdné branky.

Finsko po výhře 2:0 narazí v semifinále na Spojené státy.

Česká republika - Finsko 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky:
54. Hagman (Niskala), 59. Filppula (M. Koivu).
Rozhodčí: O'Halloran, Watson - Sharrers (všichni Kan.), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 6:2. Využití: 0:1. Diváci: 5461.
Česko: Vokoun - Židlický, Kuba, Polák (27. Z. Michálek), T. Kaberle, Hejda, Kubina - Erat, Plekanec, Eliáš - Jágr, Čajánek, M. Michálek - Červenka, Krejčí, Fleischmann - Havlát, Vašíček, Rolinek. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.
Finsko: Kiprusoff - Salo, Timonen, Lepistö, Niskala, Kukkonen, Lydman - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - T. Ruutu, M. Koivu, Filppula - Miettinen, N. Kapanen, Hagman - O. Jokinen, J. Ruutu, Peltonen. Trenéři: Jukka Jalonen, Timo Lehkonen a Risto Dufva.