Hokejisté Floridy porazili Vegas v prodl. a snížili stav finálové série na 1:2

9. 6. 2023 5:59
Hokejisté Floridy porazili doma ve třetím utkání finále play off NHL Vegas 3:2 v prodloužení a snížili stav série na 1:2. V 65. minutě rozhodl Carter Verhaeghe, jenž dokonal obrat Panthers. Kromě něj zaznamenali gól a asistenci i jeho spoluhráč Matthew Tkachuk a na opačné straně Jonathan Marchessault a Mark Stone.
Matthew Tkachuk
Matthew Tkachuk | Foto: Reuters

V sestavě domácích nechyběl obránce Radko Gudas, který zkraje minulého zápasu odstoupil po tvrdém zásahu od Barbaševa. Panthers se ujali vedení v páté minutě zásluhou Brandona Montoura, ještě v úvodní části srovnal v přesilové hře Stone. Ve druhé třetině otočil skóre znovu v početní výhodě Marchessault. V závěru normální hrací doby Tkachuk při hře bez brankáře poslal utkání do prodloužení, v němž zařídil triumf Floridy Verhaeghe.

Florida vyhrála i sedmé prodloužení v letošní vyřazovací části a na sedmý pokus premiérově ve finále zvítězila. V roce 1996 podlehla v závěrečné sérii Coloradu 0:4 na zápasy. Rovněž Golden Knights usilují o první Stanley Cup ve své historii, před pěti lety nestačili ve finále na Washington. V širším kádru nevadského týmu je brankář Jiří Patera, který při debutu v NHL v této sezoně odchytal dva duely a musel by se dostat na zápasovou soupisku ve finále, aby byl zařazen mezi držitele trofeje.

Čtvrté utkání opět na ledě Panthers je na programu v noci ze soboty na neděli od 2:00 SELČ.

Hosté začali aktivně, jako první však v páté minutě skórovali Panthers. Tkachuk bekhendem přihrál od hrazení Montourovi, který střelou pod horní tyč překonal Hilla. Kanadský bek sedmým gólem v tomto play off stylově oslavil nedělní narození syna. Vedení Floridy málem navýšil Lundell, jenže po Lombergově nahrávce z rohu kluziště trefil zblízka tyč.

Golden Knights vyrovnali v 17. minutě v početní výhodě, když kapitán Stone tečoval Marchessaultovu střílenou přihrávku. Marchessault bodoval v osmém zápase po sobě.

Celek z Nevady si ve druhé třetině vypracoval několik šancí, dlouho ale nedokázal vyzrát na Bobrovského. V 35. minutě se však dočkal, a to opět z přesilovky. Eichel přihrál Marchessaultovi a ten pohotovou ranou z kruhu dokonal obrat. Dvaatřicetiletý Kanaďan zaznamenal v tomto play off 13. branku a v čele tabulky střelců dorovnal Draisaitla z Edmontonu.

Ve třetí dvacetiminutovce Bobrovskij vychytal Amadia i Karlssona, Barbašev zase trefil tyč. Místo toho se prosadila Florida v 58. minutě při power play, když Tkachuk dorazil Verhaegheho střelu. Pětadvacetiletý Američan, jenž zmeškal část utkání kvůli hitu od Kolesara, si připsal 24. bod v letošních vyřazovacích bojích a na prvním místě kanadského bodování se dotáhl na Hintze z Dallasu.

Hosté na začátku prodloužení nevyužili další přesilovku, kterou si přenesli z konce třetí části, a tak udeřil Verhaeghe po střele do horního rohu branky.

Finále Stanleyova poháru - 3. zápas:

Florida Panthers - Vegas Golden Knights 3:2 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Montour (M. Tkachuk, E. Staal), 58. M. Tkachuk (Verhaeghe, Ekblad), 65. Verhaeghe (Bennett, Forsling) - 17. Mark Stone (Marchessault, Theodore), 35. Marchessault (Eichel, Mark Stone). Rozhodčí: O'Rourke, Sutherland - Murray, Barton. Vyloučení: 8:7. Využití: 0:2. Střely na branku: 23:27. Diváci: 19.735. Hvězdy zápasu: 1. Verhaeghe, 2. Bobrovskij (oba Florida), 3. Hill (Vegas). Stav série: 1:2.

Florida: Bobrovskij - Ekblad, Forsling, Montour, M. Staal, Gudas, Mahura - Duclair, Barkov, Verhaeghe - M. Tkachuk, Bennett, Cousins - Reinhart, Lundell, Lomberg - Dalpe, E. Staal, Colin White. Trenér: Maurice.

Vegas: Hill - Pietrangelo, Martinez, Theodore, McNabb, Whitecloud, Hague - Marchessault, Eichel, Barbašev - Mark Stone, Stephenson, Howden - Amadio, W. Karlsson, R. Smith - Kolesar, N. Roy, W. Carrier. Trenér: Cassidy.