Zveřejnil video s Růžičkou, teď je zklamaný. Obvinění je prohrou pro hokej, řekl Palaščák

Radek Nohl Radek Nohl
27. 1. 2016 18:00
Miroslav Palaščák v loňském roce rozpoutal kauzu kolem kouče Vladimíra Růžičky. Teď, kdy byl bývalý reprezentační trenér obviněn, říká, že zveřejnění videa lituje. "Jsem z toho obvinění zklamán. Jediný a prostý důvod, proč ta kauza vznikla, je v tom, že jsem chtěl upozornit na ty praktiky, které v tom českém hokeji fungují. A tím se nikdo nezabývá," řekl Palaščák v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz. Přesto v boji ještě nekončí. Další videa chce zveřejnit na webu asociace, kterou spoluzaložil a která má ochraňovat zájmy především mladých hokejistů.
Miroslav Palaščák.
Miroslav Palaščák. | Foto: DVTV

Praha - Podnikatel Miroslav Palaščák v loňském roce rozpoutal kauzu kolem kouče Vladimíra Růžičky. Teď, kdy byl bývalý reprezentační trenér obviněn, říká, že zveřejnění videa lituje.

"Jsem z toho obvinění zklamán. Jediný a prostý důvod, proč ta kauza vznikla, je v tom, že jsem chtěl upozornit na ty praktiky, které v tom českém hokeji fungují. A tím se nikdo nezabývá," řekl Palaščák v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.

Přesto v boji ještě nekončí. Další videa chce zveřejnit na webu asociace, kterou spoluzaložil a která má ochraňovat zájmy především mladých hokejistů.

Vladimír Růžička byl obviněn ze zpronevěry. Co si o tom obvinění myslíte?

Jsem z toho obvinění zklamán. Jediný a prostý důvod, proč ta kauza vznikla, je v tom, že jsem chtěl upozornit na ty praktiky, které v tom českém hokeji fungují. A tím se nikdo nezabývá. Já mám pocit, že kdyby pan Růžička peníze, které si vzal, legálně strčil do klubu, tak by to bylo tím pádem v pořádku. Policie řekla: páni manažeři klubů, páni trenéři, můžeme peníze požadovat po rodičích, je to naprosto legální, akorát ty peníze musíte dát klubu. To je podle mě asi ta nejhorší zpráva pro český hokej. A nejlepší zpráva pro Český svaz ledního hokeje, který tvrdošíjně trvá na tom, že to, co prováděl pan Růžička, není systémová záležitost, ale pouze selhání jedince. Asi nebyli na stránkách asociace, protože tam je důkazů dost.

Takže to nedopadlo tak, jak jste si představoval?

Největší problém českého hokeje a společnosti je tímto zlegalizován. Dneska na tom zimním stadionu můžou manažeři a trenéři takto inkasovat za první či druhou lajnu. Řeknou třeba, když je kluk šikovný, zaplaťte 100 tisíc a kluk bude hrát první lajnu. Když bude chtít hrát extraligu, dejte milion atd.

Vypovídal jste již v tomto případě?

Samozřejmě, já jsem byl podávat vysvětlení hned na začátku.

Trestní oznámení jste ale nepodával?

Ne, žádné jsem nepodával. Tím zveřejněním videa jsem chtěl ukázat na praktiky, které se dějí v českém hokeji. Vůbec mě nenapadlo, že by se mohlo jednat o nějaký trestný čin.

Mluvíte o tom, že jste trochu zklamán...

Ne trošku, já jsem hodně zklamaný. Opravdu. Za to, co si kluk vytrpěl od bláznů, kteří mu psali e-maily, že je kopyto a dřevák. Já si myslím, že to za to vůbec nestálo. Mně šlo o hokej.

Litujete toho, že jste videa natočil a poté byla zveřejněna?

Teď jsem to řekl, že toho lituji. Chtěl jsem ukázat na úplně něco jiného. Vzešlo z toho obvinění pana Růžičky, které se vlastně hokeje ani netýká. A to je špatně.

Před časem jste řekl, že podáte trestní oznámení na pana Veverku, současného majitele Pirátů Chomutov, který o vás v médiích tvrdil, že jste podvodník a figurujete v kauze s padělanými obrazy. Jak vyšetřování skončilo?

Řešila to policie v Chomutově, která se asi s panem Veverkou dobře zná, a případ odložila. Rozhodnutí mi přišlo minulý týden. Policie píše, že to odložili, protože prověřovaný Veverka vycházel ve svém rozhovoru v Deníku Sport z neúplných informací, nejednal však v úmyslu pomluvit oznamovatele Palaščáka. Dokonce tam slíbil, že pokud je výrok nepravdivý, tak se omluví. Tak to jsem zvědav, kdy se pan bratranec Veverka omluví.

Mluvil jste také o tom, že máte k dispozici ještě nějaká videa. Zveřejníte je?

Když se podíváte na webové stránky Asociace žákovského a mládežnického hokeje: hokej-fairplay.cz, tak na nich je trailer, v němž je uvedeno, že je připravujeme.

A kdy k tomu dojde?

Já jsem zatím čekal, když nebylo to obvinění sděleno. Teď na tom můžeme začít pracovat. Ještě řeknu věc. Setkal jsem se s několika lidmi, kteří měli podobné osudy jako my, a ti mi vyprávěli, jak to chodí s tabulkovým odstupným. To slouží k tomu, že když chce hráč přestoupit do jiného klubu, tak klub řekne: dejte nám peníze a my to vyřídíme. Peníze se dávají bez toho, že by se převedly na účet. Takže si to manažeři nějak rozdělí.

Další videa se týkají také pana Růžičky?

Ano, týká se pana Růžičky. Jsou tam ještě nějaké věci, jako například co třeba umí ještě pan Růžička zařídit. Až to bude hotové, tak se to bude postupně objevovat na našem webu.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Tálibán přerušil jednání s afghánskou vládou o výměně zajatců

Radikální islámské hnutí Tálibán podle agentury Reuters oznámilo, že přerušuje jednání s afghánskou vládou o výměně zajatců. Kábul naopak tvrdí, že výměnu nadále připravuje.

Vzájemné předání vězňů představovalo jeden z hlavních bodů mírových rozhovorů v Afghánistánu. Afghánská vláda se na něm s Tálibánem domluvila minulý týden při prvním přímém vyjednávání mezi těmito dvěma stranami po 18 letech.

Mluvčí Tálibánu Suhajl Šahín sdělil na twitteru, že vyjednávací tým hnutí se již nebude účastnit "neplodných rozhovorů" a že propuštění tálibánských zajatců bylo vládou "zdržováno pod neustálými záminkami".

Zdroj: ČTK
Další zprávy