Zpronevěra? Kauza s Růžičkou je pořád korupční, může se táhnout 2 roky

Tak se vyvíjí Růžičkova kauza: Od videa až k pokutě za zpronevěru
Aféra kolem Růžičky vypukla před mistrovstvím světa v Praze a Ostravě v roce 2015. V dubnu byla zveřejněna nahrávka, kterou si tajně pořídil podnikatel Miroslav Palaščák na schůzce s trenérem.
Podnikatel podle svých slov zaplatil trenérovi půl milionu korun za to, že jeho syn bude působit ve Slavii.
Podle Růžičky šlo o sponzorský dar, který však nebyl zanesen do účetnictví klubu. Později tuto částku Palaščákovi vrátil.
Růžička později při výslechu na policii uvedl, že ho naopak Palaščák vydíral a chtěl po něm 1,1 milionu korun za to, že ještě jako kouč Slavie zmařil hokejovou kariéru jeho syna.
Foto: Lukáš Caha
Daniel Poláček Daniel Poláček
28. 1. 2016 6:00
Policie kauzu s hokejovým koučem Vladimírem Růžičkou původně vyšetřovala kvůli podezření z uplácení. Padlo však obvinění ze zpronevěry. Co se bude dít dál?

Praha – Úspěšný hokejový trenér Vladimír Růžička je zase o něco blíž pomyslnému srázu, čelí obvinění ze zpronevěry. Co to pro korupční kauzu, která vypukla loni na jaře, znamená? A co se bude dít dál?

V prvé řadě nelze očekávat, že se Růžička jako kouč chomutovských Pirátů náhle vytratí z extraligových stadionů. Klub za ním nadále stojí, logicky ctí presumpci neviny. Další vývoj případu si navíc vyžádá čas.

"Musíme počítat s tím, že k soudu se to pravděpodobně nedostane dřív než za půl roku," tvrdí David Ondráčka, šéf české pobočky protikorupční organizace Transparency International. "Jako u každého případu záleží i na soudci, jak široce bude pojímat veškeré důkazy a výslechy. A to nemluvím o potenciálních odvoláních. Bavíme se o dvouletém procesu. Pořád ale není vyloučená varianta, že soudce tam skutkovou podstatu neuvidí a že se s tím vypořádá poměrně rychle."

Pokud ne, může zlatý olympionik z Nagana skončit ve vězení až na pět let. Minimálně mu hrozí pokuta.

Stále korupční kauza?

Do rozuzlení případu bude dál stát na lavičce Chomutova, kde před sezonou podepsal kontrakt na deset let. Nyní za ním klub stojí, avšak v případě nelichotivého rozsudku se to může změnit. "Mělo by to dopad na smlouvu. Neumím si představit, že odsouzený člověk by dál dělal tuto činnost," říká Ondráčka. "Ale zatím je pan Růžička z trestního hlediska nevinný."

Překvapivě může působit, že policie ho stíhá za zpronevěru. Původně kauzu vyšetřovala kvůli podezření z uplácení. "Není nutné, aby padlo obvinění z úplatkářství. Ve zkratce to může být bráno jako korupční kauza," připomíná Ondráčka.

"Poměrně často se stává, že místo úplatkářství se takové kauzy vztahují na podvody, zneužití pravomoci nebo porušení povinnosti při správě cizího majetku," vysvětluje. "Se zpronevěrou jsem se ale ještě nesetkal."

Koho měl Růžička poškodit?

Byť jádro kauzy se z tohoto pohledu nemění, Růžička bude muset dokazovat, že žádné peníze nezpronevěřil. Zatím není jasné, koho měl podle policie poškodit. Podle reportéra Radiožurnálu Janka Kroupy to mohli být hráči, případně jejich rodiče, kteří za peníze nedostali slíbenou pomoc. Zpronevěra se mohla týkat i nadace v rámci Růžičkovy hokejové školy.

Růžička mohl způsobit škodu i pražské Slavii, kde v letech 2012 a 2013 jako trenér přijal od podnikatele Miroslava Palaščáka celkem půl milionu korun. Také to i přiznal, nabídl však hned několik verzí, proč a za co peníze inkasoval. Na policii se pravděpodobně držel varianty, že šlo o sponzorský dar.

"Musel mít oprávnění vybírat sponzorské dary. Potom mohlo dojit k tomu, že dar, který vybral, neodevzdal tam, kam měl. To by naplňovalo podstatu zpronevěry." vysvětluje Ondráčka. "Buď si policie pozvala zástupce Slavie na podání vysvětlení, nebo měla příslušné písemné doklady k dispozici."

Vladimír Pitter, tehdejší člen představenstva a současný vlastník Slavie, případ odmítl komentovat. Dříve jen uvedl, že o zmiňovaném sponzorském daru nic nevěděl.

Zpronevěra? Palaščákovi se hodí

Kauzu loni na jaře rozpoutal Miroslav Palaščák, který zveřejnil video, na němž si Růžičkovi stěžuje, že jeho syn David nedostal ve Slavii šanci navzdory dvěma sponzorským darům. Vývoj případu ale nevítá: "Chtěl jsem ukázat na úplně něco jiného. Vzešlo z toho obvinění pana Růžičky, které se vlastně hokeje ani netýká. A to je špatně."

Nicméně podle Ondráčky je postup policie výhodný právě pro Palaščáka. "Kdyby to policie kvalifikovala jako přijímání úplatku, na druhé straně by musel být pan Palaščák, který se minimálně pokusil o úplatkářství," tvrdí šéf organizace, která se specializuje na boj s korupcí, mimochodem i ve službách hokejového svazu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy