Sedmá sezona Orlů v EBEL: bez veterána Puchera, se skromnými ambicemi

Lukáš Caha Lukáš Caha
7. 9. 2017 14:33
Nejen čeká extraliga, ale v pátek začíná i mezinárodní EBEL liga, do které vstoupí znojemští Orli s omlazeným kádrem. Po sedmi letech bez své legendy Petera Puchera. Cílem klubu je opět účast ve vyřazovacích bojích. "Chceme hrát agresivní hokej a hodně u toho bruslit," popisuje trenér Jihomoravanů Roman Šimíček.
Trenér Roman Šimíček
Trenér Roman Šimíček | Foto: Lukáš Caha

Znojmo - Uplynulou sezonu nepovažují znojemští hokejisté zrovna za vydařenou. Po senzační jízdě do finále Erste Bank Eishockey ligy a postupu do hokejové Ligy mistrů v roce 2016 totiž přišlo vystřízlivění a Orli se rok v soutěži, kterou hraje pět národností, poměrně trápili.

Prohra střídala prohru a vedení klubu v prosinci po téměř třech letech odvolalo z postu trenéra Jiřího Režnara. Žezlo po něm převzal Roman Šimíček, který se jako hokejista zúčastnil dvou mistrovství světa. Ani Šimíčkovi se však nepodařilo tým spasit, do play-off s ním proklouzl až na poslední chvíli. Ve vyřazovacích bojích se však Jihomoravané dlouho neohřáli. Po čtyřech zápasech s Klagenfurtem pro ně sezona skončila.

Přes léto se klub rozloučil s polovinou hráčů včetně veterána Petera Puchera či rakouského olympionika Andrého Lakose. Kariérním růstem prošel obránce Libor Šulák, který bojuje o místo v Detroitu. Do týmu naopak přišla řada mladíků, jejichž věk se pohybuje okolo dvaceti let. Nejstarší posilou je devětatřicetiletý Pavel Skrbek. Pokud nepočítáme tři slovenské hráče, z cizinců zůstal ve Znojmě již jen kanadský útočník Colton Yellow Horn.

"Každý si musí srovnat v hlavě, proč sem přišel a co od toho očekává. Musí chytnout tu šanci za pačesy a ukázat, že hokej umí hrát. Tady se musí porvat za Orly," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz kouč Šimíček.

Příprava leccos napověděla

V přípravě si Orli připsali výhry nad Mladou Boleslaví, Českými Budějovicemi, Budapeští a Přerovem. Po nájezdech prohráli se Slavií, v základní hrací době nestačili na Vítkovice, Zlín a v odvetě na Mladou Boleslav. "Příprava nám ukázala spoustu věcí. S těmi negativními musíme stále pracovat a ty pozitivní dále prohlubovat, aby tam stále byly. Svému týmu opravdu věřím," prohlašuje.

Již v pátek vstoupí Jihomoravané do své sedmé sezony v mezinárodních vodách. Doma budou hostit rakouský Linec. "Malá nervozita tu je. Doufám ale, že ta celá sezona dopadne dobře. Něco takového, co zažívám nyní, jsem ještě nikdy nezažil. Buď jsem byl v roli asistenta, nebo jsem přišel do klubu už v rozjeté sezoně. Mám z toho ale dobrý pocit a mrazení v zádech. Všechno je tak, jak má být," myslí si dlouholetý kapitán Vítkovic.

Už pohled na omlazenou soupisku napovídá tomu, jakým hokejem by se chtěli Orli letos prezentovat. "Určitě nebudeme chtít předvádět nějaký profesorský hokej. Chceme hrát agresivní hokej a hodně u toho bruslit. Půjdeme tou cestou, abychom hráli atraktivní celoplošný hokej. Pokud budeme hrát to, co si říkáme na každém tréninku, bude to dobrý hokej," popisuje Šimíček.

A jaké jsou cíle jediného českého zástupce v EBEL lize? "Nerad si dávám cíle. Chceme jít zápas od zápasu. Samozřejmě je ale cílem play-off. Co se stane potom, to se teprve uvidí," uzavírá zlatý medailista z mistrovství světa v roce 1999.

Soupiska Orlů pro sezonu 2017/2018:

Brankáři: Marek Schwarz, Tomáš Halász.

Obránci: Marek Biro, Antonín Bořuta, Tomáš Hanousek, Jan Lattner, Jan Pohl, Pavel Skrbek, Jakub Stehlík, Rostislav Šnajnar, Josef Zajíc, Dominik Tejnor. 

Útočníci: David Bartoš, Jiří Beroun, Štěpán Csamangó, Radek Číp, Tomáš Guman, Radim Matuš, Petr Mrázek, Erik Němec, Patrik Novák, Tomáš Plíhal, Marek Račuk, Adam Raška, Marek Špaček, Colton Yellow Horn. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu prošel do další fáze, Johnson odvrátil vzpouru vládních poslanců

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu, kvůli němuž se dostal Londýn do roztržky s EU, se posunul do další fáze projednávání v britském parlamentu. Kabinet premiéra Borise Johnsona odvrátil hrozící vzpouru některých vládních poslanců příslibem, že vláda nebude moci některá ustanovení zákona použít, dokud k tomu nedá souhlas Dolní sněmovna, napsal server BBC.

Zákon má umožnit volný pohyb zboží a služeb mezi Anglií, Walesem, Skotskem a Severním Irskem, až Spojené království 1. ledna opustí jednotný trh EU a celní unii, a to za předpokladu, že selžou jednání s EU o tom, jak zabránit postavení hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, píše BBC. Britský návrh by však v některých bodech podrýval smlouvu o vystoupení Británie z EU a byl by tak porušením mezinárodního práva.

Vláda tvrdí, že je zákon bezpečnostní pojistkou pro případ, že by EU vykládala "rozvodovou" dohodu "extrémním a nerozumným způsobem", kritici však varují, že by norma mohla poškodit mezinárodní postavení Spojeného království.

Proti návrhu se staví opoziční labouristé a vyslovili se proti němu i někteří poslanci vládních konzervativců. Johnsonovi se však podařilo dnešním ústupkem vzpouru ve vlastní straně prozatím zažehnat.

Poslanci se budou návrhem zabývat naposledy příští týden, norma následně zamíří do Sněmovny lordů, kde však Johnsonova strana nemá většinu. Řada členů horní komory přitom již dříve vyjádřila vůči návrhu nelibost. Obě komory by se tak mohly o finální podobu normy střetnout, domnívá se agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Le Monde: Putin řekl Macronovi, že novičok si kritik Kremlu Navalnyj mohl vzít sám

Ruský prezident Vladimir Putin při telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem nadhodil hypotézu, že si kritik Kremlu Alexej Navalnyj sám mohl vzít jed ze skupiny novičok. Píše to dnes francouzský deník Le Monde, který se odkazuje na své vlastní zdroje.

Putin v rozhovoru, který se uskutečnil z iniciativy francouzské strany již 14. září, ale o němž jak Kreml, tak Elysejský palác dosud podle listu podaly neúplné informace, řekl, že Navalnyj mohl z blíže nespecifikovaného důvodu sám novičok pozřít. Dále podle listu sdělil, že složení tohoto jedu není tak komplexní, jak se dříve udávalo, i když ani není prokázáno, že zrovna novičok byl k otravě Navalného použit.

Otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok však potvrdily laboratoře v Německu a v den rozhovoru také nezávisle na německém vyšetřování odborná pracoviště ve Francii a Švédsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy