Znojmo: radost ze semifinále ředí voda

Zuzana Hronová, SportPlus, ČTK
31. 3. 2006 14:04
Znojmo - Fandit mužstvu HC Znojemští Orli, to chce pořádné nervy, smysl pro vypjaté momenty, zvláštní zálibu pro infarktové  zápletky a umění přijímat i ty nejnečekanější porážky. Krátké dějiny klubu v první lize a extralize jsou nabité nejneuvěřitelnějšími zvraty. Ostatně, posuďte sami.

Strmý let budoucích Orlů vzhůru

Znojemský hokej se plně prosadil až po šedesáti letech své existence, v roce 1993. Do té doby se pohyboval pouze v krajských soutěžích, pak ale začali znojemští hokejisté stoupat rychle a strmě vzhůru.

V roce 1993 klub koupil od odstupujícího Tábora druhou ligu. V sezoně 1996-97 se poprvé dostal do baráže o první ligu a hned této šance v soubojích se Sokolovem využil.

Neuvěřitelný let budoucích "Orlů" vzhůru pokračoval. V první sezoně v první lize (1997-98) vyhráli základní soutěž, dostali se až do baráže o extraligu, nad Opavou vedli již 3:0 na zápasy, ale zcela nepochopitelně ještě dopustili zvrat a postup do nejvyšší soutěže si nechali proklouznout.

Na druhý pokus to již vyšlo. V následném ročníku (1998-99) Znojmo opět ovládlo první ligu, v baráži s Jihlavou opět dopustilo drama, ale v sedmém zápase nakonec vytoužený postup vybojovalo.

Jak ztratit vítězství

Znojemští hokejisté zřejmě milují nervy a dramata. V první extraligové sezoně (1999-2000) jim těsně uteklo play off, když skončili po základní části devátí, o rok později (2000-01) si zase nechali uniknout semifinále extraligy, když jako druhý celek základní části narazili na sedmou Slavii, vedli již 2:0 na zápasy, ale nakonec podlehli v rozhodujícím sedmém klání.

Podobně si vedli i následující sezonu (2001-02), kdy vedli ve čtvrtfinále nad Zlínem již 3:1 na zápasy, opět jim však semifinále uteklo, tentokrát v prodloužení sedmého utkání.

V ročníku 2002-03 se ve čtvrtfinále setkaly dvě mužstva, která absolvovala sérii velmi nadějných, nicméně neúspěšných pokusů o semifinále, Znojmo a Pardubice. Bylo jasné, že tentokrát se toto velké přání jednomu ze čtvrtfinálových smolařů splní. Těmi šťastnějšími byly Pardubice po výhře 4:2 na zápasy. Znojmo však svou neuvěřitelně objemnou porci smůly "nevyjedlo" do konce. Další pořádná sousta ještě měla následovat.

V sezoně 2003-04 opět narazilo v prvním kole play off na Slavii. Ta učinila za tři roky od poslední vzájemné série obrovský výkonnostní skok a patřila k elitě extraligy. Přesto s ní Jihomoravané sehráli vyrovnané duely a podlehli nejtěsnějším možným výsledkem - v sedmém zápase až na samostatné nájezdy.

Pravou hokejovou pachuť pak všichni znojemští fanoušci zažili v ročníku 2004-05. V době výluky NHL klub posílil o hvězdy české reprezentace - brankáře Tomáše Vokouna či o elitní útočníky Patrika Eliáše a Martina Havláta.

Zámořské hvězdy však nepodávaly stoprocentní výkony, potápějící se mužstvo navíc v průběhu extraligy postupně opustily a Znojmo paradoxně zaznamenalo nejhorší výsledek svého působení v extralize, když skončilo až jedenácté.

Místo tradičního vyřazení ve čtvrtfinále přišla voda

Podobným martyriem neprošel snad žádný jiný extraligový klub. Sezona 2005-06 měla být happy endem tohoto tragikomického příběhu. Vše jako by se začalo v dobré obracet. Znojemští museli o play off bojovat až do 50. kola, kdy si účast ve vyřazovací soutěži zajistili na ledě mistrovských Pardubic.

Přestože tentokrát postoupili na poslední chvíli a "jen tak tak", měli se konečně dočkat vysněného semifinále, na jehož prahu již čtyřikrát stáli, ale vždy jim někdo přibouchnul dveře.

Napopáté se již konečně poučili, nezazmatkovali a dokázali udělat pověstný poslední krok, když Vítkovicím uštědřili i poslední, čtvrtou ránu, a poprvé v historii klubu postoupili do semifinále extraligy.

Thriller "O znojemském hokeji" však nemá tak jednoduchou dějovou linii. V době, kdy všechno směřovalo k šťastnému rozuzlení - čtyřicetitisícové město se nadšeně připravuje na semifinále - zasáhly Znojmo povodně.

Právě v den historicky prvního znojemského semifinálového utkání extraligy začala rozvodněná řeka Dyje zaplavovat nejbližší obytné domy, několik tisíc lidí bylo evakuováno. Na hokej najednou nebylo pomyšlení. Hostan aréna sice není u řeky Dyje, ale na kopci, oblast kolem zimního stadionu nebylo v nebezpečí, nicméně obyvatelé "pod kopcem" měli v té chvíli jiné starosti.

Rozvodněná Dyje zasáhla i do plánů znojemských soupeřů, hokejistů pražské Sparty. Ti se ve středu večer usídlili v Hnánicích, ležících sedm kilometrů od Znojma.

Ve čtvrtek však tuto lokalitu raději opustili, neboť jim hrozilo, že by se po zápase nedostali zpět přes most, jenž vede z přes rozlitou Dyji. Náhradní ubytování našli ve Vranovské Vsi.

Fanoušci: Zájem o dění na ledě i na vodě

Záplavy také značně ovlivnily chat hokejových fanoušků na stránkách Znojemských Orlů těsně před prvním kláním se Spartou, v jeho průběhu po něm. Debaty o hokeji často střídají a chvílemi i zcela vytlačují diskuse o povodních. Stejně jako bodří Jihomoravané zůstali v rámci možností nad věcí po nesčetných neúspěšných hokejových anabázích, zůstávají nad věcí, i když jim "teče do bot":

"Na útěku má být 10 000 Znojemáků. Několikrát jsem přes Dyji dneska přejížděla, vždycky úspěšně a žádného Znojemáka na útěku jsem nezahlídla. Naštěstí se záplavová vlna nekonala ani v 10 ani ve 12, 14, 15, 16,18 ani ve 20 hodin. Jinak bych se nedostala na hokej a zpátky," píše například účastnice internetové diskuse i duelu se Spartou s přezdívkou Jarka.

Chat nabízí i kouzelné mudrování asi hodinu před zápasem Znojmo-Sparta o tom, proč se stavěla města  na řece:

Maikl: "Stejně nechápu, proč ti voli v tom středověku vždycky postavili město na nějaké té řece či říčce."
Mario 66: "Páč si mysleli, že vyschne a budou mít silnici zadara až do moře:-)"

Dochází však i na kritiku vodohospodářů. Debatující fanoušci se zlobí, proč si na Vranovské přehradě "škudlili" vodu a neupouštěli ji, když všude kolem byly miliony hektolitrů v tajícím sněhu.

"Napadlo abnormální hafo sněhu a teď, když se rozpouští, sou všici překvapení!" shrnuje nickname "poky8".

Souvisí nižší návštěvnost s povodněmi?

Reportáž klubových stránek HC Znojemští Orli o prvním semifinálovém zápase začíná výmluvně: "Znojmo prožívá zvláštní období. Sotva se místním hokejistům podařilo uskutečnit dlouho očekávaný postup do semifinále, muselo několik tisíc obyvatel města a okolních vesnic vyměnit své domovy za provizorní ubytování. Radost některých fanoušků vystřídala bezmoc čelit rozvodněné řece Dyji. S tím souvisela i nižší návštěva na prvním utkání série se Spartou."

Pro úplnost je ovšem třeba dodat, že historicky první semifinálové utkání ve Znojmě sledovalo na stadioně s oficiální kapacitou 5500 míst 4370 diváků. Ovšem 23. března, kdy do města ještě dávno žádné záplavy nedorazily, vidělo dle oficiálních údajů historický postup 4598 diváků, tedy o pouhých 228 fanoušků více.

Hokej však každopádně "Znojemákům" potýkajícím se s vodou na radosti nepřidal. Utkání skončilo opět infarktově, jak už je ostatně na jihu Moravy zvykem. Po vyrovnaném průběhu základní hrací doby a napínavém prodloužení podlehli Orli Spartě až na samostatné nájezdy.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Netanjahu opět hovořil o plánu zabrání části Západního břehu

Izrael si nenechá ujít "historickou příležitost", aby rozšířil svou svrchovanost na části Západního břehu Jordánu, prohlásil dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. O možné anexi židovských osad na okupovaném Západním břehu hovořil v posledních dnech několikrát. Jde rovněž o jeden z bodů, který je obsažen v koaliční dohodě nové izraelské vlády

Zdroj: ČTK
Další zprávy