Zlín si poradil s Třincem, padla Sparta i Mountfield

Hokejisté Zlína mohou slavit vítězství nad rivalem z Třince.
Poté, co doma pětkrát v řadě prohráli, si teď připsali tři výhry v řadě, včetně dvou domácích.
A vždy byl důležitý dobrý výkon brankáře Kašíka.
Ani proti Třinci to však neměli "ševci" jednoduché.
I když je pravda, že první třetina se týmu PSG povedla.
Aktualizováno 26. 1. 2014 21:07

Praha - Celkem šest duelů mělo v neděli na programu 42. kolo hokejové Tipsport extraligy.

V prvním odpoledním duelu porazil Zlín v moravském derby Třinec 3:2 a přeskočil jej v tabulce na šestém místě. V tom druhém pak padl hradecký Mountfield podruhé v řadě, když nestačil v nájezdech 3:4 na Karlovy Vary.

Na domácím ledě naopak slavily Pardubice, které si dokázaly poradit 3:1 se Slavií, a také mistrovská Plzeň, která jediným gólem Vlasáka zdolala lídra ze Sparty.

Naopak v trápení pokračuje Chomutov, který sice tentokrát nezopakoval debakl z Holešovic 0:9, přesto padl s Kometou 1:2. V posledním duelu porazil Liberec 3:2 v prodloužení Litvínov a udržel desátou, poslední postupovou příčku do předkola play off.

Hrdinou Zlína se stal Köhler

Zlín nastoupil bez útočníka Filipa Čecha a obránce Zámorského, Třinec postrádal útočníka Květoně. Úvodní nápor Ocelářů domácí ustáli a sami se o slovo přihlásili v šesté minutě. V první přesilovce obránce Marušák prostřelil od modré čáry vše, co mu stálo v cestě.

Jako blesk z čistého nebe udeřil Zlín podruhé v 15. minutě. Z levého kruhu pro vhazování vyslal nekompromisní střelu Köhler. Pohledný hokej předváděly oba týmy i v dalším průběhu hry. Při hře ve čtyřech na obou stranách tvrdě vystřelil Tesařík, jehož střelu chytil Hrubec. Když se v přesilovce neprosadil ani jeden tým, tak paradoxně v oslabení skórovali Oceláři. Minelu Zlína v obraně potrestal Galvas.

Ve třetím dějství Třinec zabral a odměnou mu byl kuriózní vyrovnávací gól Rákose, když si puk do branky srazil Kašík. Regulérnost gólu potvrdil videorozhodčí. Hosté povzbuzeni vyrovnáním měli více ze hry a své spoluhráče držel ve hře Kašík, jenž zasahoval proti Růžičkovi a Bonkovi. Vyrovnané utkání nakonec rozhodl ve prospěch Zlína druhým gólem v zápase Köhler.

Sparťané v úvodu nezvykle chybovali

Před úvodním buly si krátkou slavnost užil Pletka, který v pátek vstoupil do Klubu hokejových střelců a byl to právě domácí kanonýr, který měl po Dudově přihrávce hned v prvních vteřinách obrovskou příležitost, radost z dalšího zásahu mu ale sebral pohotový zákrok Pöpperleho.

Sparta zpočátku až nezvykle chybovala, což pomohlo do další šance Dudovi ve čtvrté minutě, faul Pecha a zákrok gólmana Pöpperleho ovšem držely bezbrankový stav. Začátek druhé třetiny přinesl šanci Tona, který však svůj chytrý pokus bekhendem nenamířil mezi tyče.

Ve 28. minutě sice po Jeřábkově pokusu přišel první gól, sudí ho ale nemohli uznat, neboť krátce předtím hru přerušili pro postavení útočícího hráče v brankovišti. Následovala pasáž plná soubojů, v níž měla Sparta často kotouč na hokejkách, jenže bez větších šancí.

Vyhecovaný souboj rozhodl Vlasák

Duel rozhodla 49. minuta, kdy Indiání při signalizované výhodě mačkali Pražany až do té doby, kdy od modré čáry propálil vše před sebou Vlasák. "Podařilo se nám je tam zamknout a lítalo to tam, Kuba Jeřábek to výborně podržel, ukazoval jsem jen, ať to dá 'Dědkovi' (Martinu Strakovi) vedle, ten mi to jen posunul a já to zaplaťpánbůh trefil," popsal Vlasák.

Sparta se hnala za vyrovnáním. Machovský musel v závěru hájit nulu proti Kumstátovi a poradil si i v této ošemetné situaci. "Říkal jsem si, že když mu pokryju vyrážečku, může udělat jen dlouhou kličku na bekhend, což naštěstí vyšlo. A já jsem to chytil do lapačky," připomněl Machovský. Domácí pak pečlivě bránili své nejtěsnější vedení a uhájili ho i při závěrečné power play hostů, což jim vyneslo posun na druhou příčku.

Liberec se udržel v postupové desítce

Úvod zápasu dvou týmů bojujících o postup do play off, které před dnešním soubojem dělily jen dva body, byl poznamenaný častými vyloučeními. Liberec i Litvínov si vyzkoušely i hru v pěti proti třem, ale neúspěšně.

Skóre zápasu otevřel v 11. minutě Urban, který využil chybu soupeře v rozehrávce a bekhendovou střelou překonal litvínovského gólmana. V 17. minutě se hosté již radovali z vyrovnání, rozhodčí však branku Ručinského správně neuznali pro postavení Hübla v brankovišti. A tak udeřil veterán na druhé straně, když se prosadil ve 36. minutě Nedvěd.

Hostům se podařilo duel zdramatizoval 35 sekund po začátku třetí třetiny, kdy překonal Melicherčíka Lukeš. A nakonec se Verva dočkala i vyrovnání. V závěru se hosté rozhodli riskovat bez brankáře a vyplatilo se jim to, když vyrovnal obránce Pavlík. V prodloužení ale hosté nevyužili přesilovou hru a duel následně rozhodl Bulík.

Chomutov prohrál popatnácté v řadě

Po nudné první třetině se přece jen začal hrát v Chomutově ve druhé části trochu zajímavější hokej, když pověstným budíčkem – střelou do tyče – probral účastníky zápasu Hruška. Jako první se ale trefili hosté, když se v přesilovce prosadil Kempný. Právě Hruška ale v závěru druhého dějství dokázal vyrovnat, když ho našel přihrávkou zpoza branky Čiliak.

Duel zlomila ve 46. minutě hrubice domácího kapitána Bartečka, který ztratil puk ve vlastním obranném pásmu. Němec přihrál do jízdy Tomáši Svobodovi, a ten bez zaváhaní prostřelil Růžičku. Chomutovští i přes enormní snahu již na vyrovnání nedosáhli.

Stínem závěru utkání bylo zranění brněnského Žižky, který 30 sekund před koncem po zákroku Malce zůstal ležet u hrazení. Malec dostal trest na pět minut a do konce utkání, Žižka opustil led na nosítkách.

Karlovy Vary sesadily Mountfield ze druhé příčky

Domácí Mountfield v této sezoně desetkrát po sobě zvládl vyhrát zápas, který skončil po základní hrací době remízou, ale jedenáctý pokus mu už nevyšel. Hradec Králové tak klesl ze druhého na třetí místo za Plzeň.

Hradec hrál v duelu o udržení druhého místa v tabulce, ale také o prolomení zvyků v minisérii s Karlovými Vary. Všechny tři dosavadní duely v sezoně totiž ovládli hosté. A domácí začali výborně, skóre otevřeli již ve druhé minutě díky dorážce Deje. Hosté vyrovnali o deset minut později zásluhou Hovorky.

Přetahovaná pokračovala i v dalších dvou třetinách. V té prostřední nejprve poslal Mountfield do vedení, když přesilovku využil Šimánek, jenže hosté kontrovali taktéž v početní převaze zásluhou Zaťoviče. Ve třetí dvacetiminutovce se sice dostali do vedení pro změnu hosté, jenže zápas dostal do prodloužení v 58. minutě Kudrna. To nerozhodlo a tak došlo na nájezdy, ve kterých byli Karlovarští stoprocetní.

Pardubice vyhrály teprve podruhé z posledních sedmi duelů

Úvod duelu týmů, které před zápasem dělily pouhé tři body, byl velice opatrný. Prakticky první vážnější situace skončila gólem, když se trefil domácí Tybor. Po první nepovedené přesilovce pak domácí udeřili podruhé v té následující, ve které se prosadil Sýkora.

Pražané si pak sice dokázali vynutit převahu, avšak bez vážnějších šancí. Tlak Slavie v prostřední části ještě zesílil, ovšem po většinu času byl jen platonického rázu, nadějné příležitosti paradoxně počítali domácí.

Snížit se hostům povedlo až v posledním dějství, když se po střele Bednáře prosadil důrazný Stránský. Více už ale hosté nestihli a tak druhé vítězství Pardubic v posledních sedmi zápasech pojistil sedmnáct vteřin před koncem přidal pojistku do prázdné branky opět Sýkora.

42. kolo hokejové extraligy:

PSG Zlín - HC Oceláři Třinec 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 6. Marušák (Leška, Kotvan), 15. Köhler (Urbanec, Tesařík), 56. Köhler (Leška, Balaštík) - 37. Galvas (Orsava), 49. Rákos (L. Havel, Peterek). Rozhodčí: Šindler, Jeřábek - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4599.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Tesařík, Urbanec, Řezníček, Valenta - Balaštík, Leška, O. Veselý - Okál, Čajánek, P. Sedláček - Ondráček, Holík, Köhler - Honejsek, Melenovský, Kubiš. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Třinec: Hrubec - Roth, Galvas, Trončinský, Linhart, D. Nosek, Krejčí, Zíb - Martin Růžička, Polanský, Adamský - Orsava, Bonk, Polák - L. Havel, Peterek, Rákos - Hrňa, Marek Růžička, Matuš. Trenéři: Kalous a P. Marek.

Mountfield Hradec Králové - HC Energie Karlovy Vary 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Dej (L. Květoň), 25. Šimánek (Vydarený, Kantor), 58. Kudrna (Frühauf, Vydarený) - 12. Hovorka (Micka, Roman Vlach), 33. Zaťovič (Balán), 46. Pohl (Balán), rozhodující sam. nájezd Zaťovič. Rozhodčí: Minář, Čech - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:7. Využití: 2:1. Diváci: 4835.

Hradec Králové: Kantor - Harant, Vydarený, Pláněk, Mikuš, Ptáček, Frühauf - Kudrna, Mertl, Šimánek - Dej, Marha, L. Květoň - Pospíšil, Knotek, Škoda - Švihálek, Červený, J. Marek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

Karlovy Vary: Závorka - Šmach, Bičánek, Kubka, J. Drtina, Dresler, Gulaši, Schusser - Pohl, Balán, Zaťovič - Hovorka, Roman Vlach, Micka - Zucker, Vachovec, T. Rohan - V. Tomeček, R. Hruška, Koblasa. Trenéři: Mlejnek, Kverka st. a Kněžický.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Slavia Praha 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 5. Tybor (T. Zohorna, Vašíček), 13. P. Sýkora (Somík), 60. P. Sýkora (Cetkovský) - 46. Stránský (Bednář, Kadlec). Rozhodčí: Fraňo, Lacina - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. Diváci: 8373.

Pardubice: Hudáček - V. Kočí, Píša, Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček - P. Sýkora, Cetkovský, Somík - Radil, T. Nosek, Pjanov - Kolář, T. Zohorna, Tybor - Číp, Moučka, Mozer. Trenéři: Venera a Říha ml.

Slavia: Furch - Kadlec, Šenkeřík, Kolařík, Wharton, Valach, Holub - Skokan, Bednář, Krenželok - P. Jelínek, Langhammer, Tomica - Stránský, V. Růžička ml., Sklenář - Žejdl, Klhůfek, Poletín. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.

Piráti Chomutov - HC Kometa Brno 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 40. D. Hruška (Hřebejk, Malec) - 28. Kempný (T. Svoboda, Kováčik), 46. T. Svoboda (V. Němec). Rozhodčí: Hrubý, Pešina - Lhotský, Jiří Svoboda. Vyloučení: 5:5, navíc Malec (Chomutov) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 3158.

Chomutov: Martin Růžička - R. Havel, Malec, Lojek, Trefný, Tejnor, Krstev, Šulák - Balej, Bartečko, Bomersback - D. Hruška, Sikora, Hřebejk - Šagát, J. Straka, Kubinčák - O. Kaše, Kämpf, Račuk. Trenéři: Beck, Martínek a R. Kaše

Brno: Čiliak - Miller, Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka - H. Zohorna, J. Hruška, Jakub Svoboda - T. Svoboda, V. Němec, J. Káňa II - Š. Novotný, Koreis, Burian - Jenyš, Čermák, Wasserbauer. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branka a nahrávky: 49. Vlasák (Martin Straka, J. Jeřábek). Rozhodčí: Pavlovič, Turčan - Bádal, Charvát. Vyloučení: 7:5. Bez využití. Diváci: 7124.

Plzeň: Machovský - J. Jeřábek, Boháč, Slovák, Moravčík, Mozík, Frolo - Kratěna, Lev, Martin Straka - Duda, Vlasák, Pletka - Indrák, Kašpařík, Schleiss - M. Dvořák, T. Sýkora, Pitule. Trenéři: Razým a Michal Straka.

Sparta: Pöpperle - Pilař, Krejčík, Sičák, Švrček, Philipp, Kubát, Polášek - P. Ton, J. Hlinka, T. Rachůnek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Rolinek, I. Rachůnek - Simon, Přibyl, Forman. Trenéři: Jandač a Moták.

Bílí Tygři Liberec - HC Verva Litvínov 3:2 v prodl. (1:0, 1:0, 0:2 - 1:0)

Branky a nahrávky: 11. T. Urban, 36. P. Nedvěd (Výtisk, Gřegořek), 64. Bulík (Filippi) - 41. Lukeš (Jánský, Hübl), 59. Pavlík (Lukeš, Hübl). Rozhodčí: Hodek, Hribik - Flegl, Štofa. Vyloučení: 8:8. Využití: 1:0. Diváci: 4316.

Liberec: Melicherčík - Hunkes, Gřegořek, Vitásek, Výtisk, Čutta, Čakajík, Voráček - P. Nedvěd, T. Urban, Bulíř - Bartek, Bulík, Víšek - Valský, Filippi, J. Vlach - Jass, Zacha, Kica. Trenéři: Hynek a J. Černý.

Litvínov: Francouz - Pavlík, Gula, Posmyk, Chaloupka, Stříteský, Kousalík - J. Černý, Hübl, Lukeš - Janský, Hanzl, Ručinský - Jurčík, Skuhravý, Trávníček - Martynek, Piroš, Gerhát. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

1. Sparta Praha 42 29 1 4 8 173:79 93
2. Plzeň 42 22 4 3 13 108:96 77
3. Hradec Králové 42 17 10 4 11 103:91 75
4. Vítkovice 42 20 4 4 14 134:115 72
5. Brno 42 20 4 2 16 106:93 70
6. Zlín 42 17 6 5 14 104:98 68