Zlatý let z Nagana: 3000 piv a letadlo, co málem spadlo

Adam Sušovský Adam Sušovský
22. 2. 2013 5:00
"Bylo to hrozné. Pamatuju si, že měli piloti strach, aby nespadlo letadlo," říká hokejista Martin Straka při vzpomínce na zlatý návrat letadlem z Nagana.
Martin Procházka a Pavel Patera v leteckém speciálu při cestě ze zlatého Nagana.
Martin Procházka a Pavel Patera v leteckém speciálu při cestě ze zlatého Nagana. | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Před patnácti lety vzlétl z letiště v Tokiu vládní speciál, který měl do Prahy dopravit zlaté hokejisty z olympijského Nagana. Kdo si z cesty něco pamatuje, už na ní nikdy nezapomene.

Na plné palubě letadla pro 150 lidí byli hokejisté, jejich rodiny a také zbývající část české výpravy třeba s běžkařkou Kateřinou Neumannovou.

Dvacetihodinový let se tehdy změnil v párty, která byla pro mnohé náročnější než samotný turnaj a dechberoucí vítězné bitvy s Amerikou, Kanadou a Ruskem.

Párty, na které se zpívalo, skákalo a tančilo tak, že se letadlo někde nad Ruskem málem, a to doslova, zřítilo.

Tahoun Hlinka se slivovicí

Jen do prvního mezipřistání v Jekatěrinburgu se vypilo všech 3000 (ano, slovy tři TISÍCE) plechovek plzeňského piva (naštěstí to byly jen třetinky) na palubě, na které přes hustý dým vítězných doutníků nešlo vidět na krok.

Oslavy táhl s láhví domácí slivovice v ruce trenér Ivan Hlinka a odolat mu tehdy nedokázal ani jinak zapřisáhlý abstinent Slavomír Lener. Pít nemuseli pouze piloti.

Jak to dopadlo s Lenerem, to si možná ještě všichni pamatujete. Zmožen se vřelého přijetí zaplněného ruzyňského letiště už nedočkal, z letadla ho bez oholeného kníru vynesli, až se letiště vyprázdnilo.

Letadlo zachránila maminka Jágra

A piloti zase měli co dělat, aby pod náporem skákajících oslavenců udrželi čumák letadla rovně a ne směrem dolů. "Byli za námi několikrát s tím, že mají problémy, ale nás to vůbec nezajímalo. Řekli jsme jim, ať se starají o let, my se postaráme o oslavy a skákali dál," směje se dnes Martin Straka.

Kdyby prý tehdy hokejisty nekrotila maminka Jaromíra Jágra, letadlo by prý určitě spadlo.

"Bylo to hrozné," usmál se při otázce Aktuálně.cz na oslavy v letadle kapitán tehdejšího výběru Vladimír Růžička. Víc k tomu říct nechtěl. "Celou cestu hrál Michal David a my slavili na přídi letadla, kde byl bar."

Fotky se neukazují

Ale jak? Ví to třeba fotoreportér Aktuálně.cz Eduard Erben, který byl tehdy jako fotograf Českého olympijského týmu na palubě plného vládního speciálu. Jenže také on drží se zlatou výpravou basu.

Hned po přistání se sám zapřisáhl, že fotografie z letadla raději nikdy nikomu neukáže. Slib drží dodnes. Neukázal je ani svým kamarádům. Pro čtenáře Aktuálně.cz po týdnech přemlouvání udělal pouze malou vyjímku.

Po pečlivém výběru ukázal dvě fotky. Na jedné z nich je Jaroslav Špaček s Martinem Strakou, na druhé Pavel Patera s Martinem Procházkou (podívejte se ZDE). Byly to fotky pořízené ještě před samotným vzletem.

"To si ještě vybavuju," řekl Aktuálně.cz Martin Straka, jeden z mužů, který pózuje s medailí a pivem v ruce. "Složili jsme dva týmy - odchovanců Plzně a Kladna - a soutěžili, kdo zvládne vypít víc. Kdo vyhrál, to si nikdo nepamatoval," směje se Straka ještě dnes.

V Praze neuvěřitelná euforie

Cesta skončila přistáním v promrzlé Praze 23. února krátce před 19. hodinou. Teprve po ní si celý tým na zaplněném ruzyňském letišti pořádně uvědomil, jak moc hnul s city českého národa. Takovou hysterii ještě v historii České republiky dodnes nikdo nikdy nevyvolal.

"My jsme v Naganu věděli, že je v Česku z hokeje euforie, ale rozhodně jsme si nedokázali představit, v jak velké míře. Až při výstupu z letadla jsme si uvědomili, čeho jsme dosáhli," vzpomíná Růžička.

"Bylo to neuvěřitelné. V celé Praze se tehdy zastavil čas. Ty obrázky, jak lidé jezdili na střechách aut a provoz tramvají se kvůli davům lidí s vlajkami úplně zastavil, mám v hlavě dodnes," dodal kapitán výběru.

Dojezd obstarala Velká Bíteš

Z letiště tehdy tým zamířil do vily prezidenta Václava Havla, odtud na Staroměstské náměstí a nakonec na památnou půlnoční tiskovou konferenci do Žofína.

Hned po ní se tým rozpustil a krátce nad ránem už řada zámořských hokejistů odletěla zpět do NHL, zatímco moravská část hokejistů popíjela ještě při cestě domů v hospodě U Raušů ve Velké Bíteši.

Zlatý tým se od té doby sejde poprvé až v sobotu v Praze. Přesně po patnácti letech, kdy se tahle zlatá parta v centru Prahy rozpustila.

 

Právě se děje

před 50 minutami

USA zvažují, že zpomalí stahování vojáků z Afghánistánu. Vede je k tomu postup Tálibánu

Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli novým územním ziskům, jež v poslední době zaznamenalo povstalecké hnutí Tálibán. Podle serveru BBC to oznámil mluvčí Pentagonu John Kirby, podle nějž nicméně stále platí, že poslední americký voják ze země odejde k 11. září. Zvláštní zmocněnkyně OSN pro Afghánistán dnes prohlásila, že Tálibán od května ovládl 50 z celkových 370 okrsků v Afghánistánu.

"Situace v Afghánistánu se neustále mění s tím, jak Tálibán podniká útoky a nájezdy na správní místa okrsků. Pokračují také násilnosti, kterých je příliš," řekl Kirby. "Pokud bude nutné upravit tempo nebo rozsah stahování, v jakýkoliv den i týden, tak si chceme ponechat možnost to udělat," dodal s tím, že americká armáda situaci každodenně vyhodnocuje.

Koalice vedená Američany odstranila režim Tálibánu v Afghánistánu v roce 2001 krátce po teroristických útocích v New Yorku a ve Washingtonu z 11. září téhož roku. Tálibán tehdy poskytoval útočiště Usámovi bin Ládinovi a dalším čelným postavám teroristické sítě Al-Káida, která útoky provedla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy