4:1
USA
1. Radivojevič (Kopecký), 4. Bartek (Šatan), 31. Vydarený (Záborský, Kukumberg), 59. Daňo (Šatan)
40. Kristo (Carle)

Dobrý den, vítejte u online přenosu ze zápasu posledního kola helsinské skupiny mezi Slovenskem a USA. Utkání začíná v 11:15.

Stejně jako pro české hokejisty nastal i pro Slováky ´den pravdy´. Pro obhájce loňského stříbra by to byl další z velkých propadáků, jimiž poslední roky doslova oplývají. Od roku 2002, kdy historické zlato, se Slováci neustále propadali. O rok později ještě získali výborný bronz, jenže v roce 2008 dokonce museli hrát o záchranu. Nepovedlo se jim ani domácí mistrovství v roce 2012, na němž skončili desátí. O to víc loňské stříbro šokovalo.

Nyní se znovu dostali na hranu nepostupu do play off, ale stále vše mají ve svých rukách. Pokud dnes Američany porazí, jistě postoupí. Za příznivých okolností jim stačí třeba i porážka v prodloužení. Ale to by museli čekat na příznivé výsledky za dalších utkání skupiny. Na situaci ve skupině se podívejte ZDE.

Slovensko: Staňa – Mezei, Sekera, Vydarený, Jurčina, Sersen, Mihálik, Švarný – Radivojevič, Kopecký, Surový – Miklík, Kukumberg, Záborský – Bartek, Ölvecký, Šatan – Daňo, Bližňák, Haščák – L. Hudáček.

USA: Bishop – Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Petry, Ch. Butler, McBain – Smith, Stastny, Moss – Stapleton, Oshie, Galchenyuk – Gionta, Carter, Thompson – B. Butler, Bjugstad, Palushaj – Kristo.

Rozhodčí: Olenin (RUS), Rantala (FIN) – Dedioulia (BLR), Kack (SWE).

1.

Utkání začalo.

0:15

GÓÓL! Slováci vedou 1:0! Šokující úvod má na svědomí především brankář Bishop, jenž vyjel za branku a při rozehrávce vykouzlil neuvěřitelnou minelu. Puk poslal do napadajícího Kopeckého, od jehož brusle se odrazil před branku k BRANKU RADIVOJEVIČOVI, který jej do odkryté svatyně doklepl. Video si prohlédněte zde.

Bližňák a Radivojevič slaví gól na MS 2013
Bližňák a Radivojevič slaví gól na MS 2013 | Foto: Reuters
2.

A Slováci mají šanci svůj náskok zvýšit. Na dvě minuty je vyloučen Oshie.

2.

Slováci cítí příležitost, Bishop se má co ohánět, ale odolal i při dorážce Šatana.

3:44

GÓÓL! Slováci vedou 2:0! Další neuvěřitelná chyba brankáře Bishopa daruje Slovákům druhý gól. MARTIN BARTEK se protáhl po levém křídle a od mantinelu nahodil puk na bránu. Jeho pokus prošel Bishopovi mezi betony a překvapivě skončil v síti (video zde).

Hokej, MS 2013, Česko - Slovinsko: slovenští fanoušci
Hokej, MS 2013, Česko - Slovinsko: slovenští fanoušci | Foto: Michal Eger
5.

Tak to je nevídaný začátek, který spekulativní povahy donutí zapřemýšlet si, co mohlo hráče USA motivovat k tak otřesnému úvodu se soupeřem, jenž bojuje o holý postup do play off.

7.

Bjugstad sám před Staňou, ale slovenský brankář odolal. To byla zatím největší šance Američanů.

8.

Poprvé si zahrají přesilovku také Američané. Jurčina chyboval ve středním pásmu, a tak radši hrozící protiútok zastavil zatáhnutím za záchrannou brzdu.

12.

Ale na opačnou stranu se vydali Kopecký s Miklíkem, jemuž však přihrávka před branku nesedla.

10.

Američané se konečně usadili v útočném pásmu. Před Staňou dobře tečoval Johnson, puk však šel slovenskému brankáři do plastronu.

11.

Američané přidali na forčekingu a opět na delší dobu zatlačili Slováky.

13.

Staňa předvedl skvělý rozštěp proti ráně Stapletona z mezikruží. Ta byla opravdu jedovatá.

Hokej, MS 2013: Slovensko - Německo: Rastislav Staňa
Hokej, MS 2013: Slovensko - Německo: Rastislav Staňa | Foto: Reuters
15.

A další famózní zákrok Stani proti Stapletonovi. Americký útočník nejprve tečoval střelu spoluhráče, následně ještě dorážel, ale nedokázal beton slovenského gólmana přehodit.

16.

Americká převaha přináši ovoce v podobě velkých šancí, zatím však bez gólového úspěchu.

19.

Staňa se musel mít na pozoru proti jedovaté dorážce Kristoa.

20.

První třetina skončila.

Úvod utkání přinesl hokej nahoru dolů. Hře určitě pomohly branky v americké síti, k nímž však Slováci přišli hodně lacino po neuvěřitelných minelách brankáře Bishopa. Na jednu z nich se podívejte ZDE.

21.

Druhá třetina začala.

22.

Výpad Záborského s Kukumbergem zastavila americká obrana.

23.

Kousek za modrou to zápěstím zkusil Šatan, Bishop vyrazil.

23.

Následně Šatan unikal s pukem, ale došly mu síly, a tak počkal na spoluhráče. Nakonec zakončil sám, ale Bishop neměl s jeho pokusem problémy.

24.

Bližňák vyloučen za hákování.

24.

Od modré nebezpečně pálil McBain, Staňa nic neviděl a byl rád, že puk šel na bránu.

25.

Na druhou stranu pílil Sekera a Amerčané měli co dělat, aby jej zablokovali.

Ve Stockholmu právě začalo utkání Švýcarsko - Bělorusko. Pokud Češi porazí Nory, bude tento duel rozhodovat o jejich soupeři pro čtvrtfinále.

Utkání světového šampionátu mezi Švýcarskem a Norskem.
Utkání světového šampionátu mezi Švýcarskem a Norskem. | Foto: Michal Eger
28.

Útoky se střídají na obou stranách, dlouho se hraje bez přerušení, ale zatím nic výrazného se v těchto minutách před brankami neudálo.

29.

Před Staňu se prodral Oshie, ale behkendovou střelou jej nepřekonal. Vzápětí mířil těsně vedle Smith.

Rastislav Staňa a TJ Oshie na MS 2013
Rastislav Staňa a TJ Oshie na MS 2013 | Foto: Reuters
29.

Smith však po své šanci tvrdě atakoval do hlavy Haščáka a dostává trest na 2+10 minut.

31.

Vydareného pobídku před brankoviště tečoval Kukumberg, Bishop nadvakrát puk kryje.

30:48

GÓÓL! Slováci vedou 3:0! Ukázkově sehraná přesilovka posílá Slováky do tříbrankového vedení. Kukumberg zpoza branky posunul na Záborského, který přihrál ke druhé tyči, kde zakončoval do prázdné brány RENÉ VYDARENÝ.

Slováci slaví branku v zápase s Američany na MS 2013
Slováci slaví branku v zápase s Američany na MS 2013 | Foto: Reuters
33.

Ve vzduchu visel čtvrtý gól. Slováci šli tři na jednoho, jenže akci ještě před finální přihrávkou pokazili.

Švýcarsko - Bělorusko 1:0. Švýcaři se ve Stockholmu podle očekávání ujali proti Bělorusku vedení. Už ve druhé minutě se trefila posila z Nashvillu Roman Josi.

Švýcarsko. Vlajka - sport
Švýcarsko. Vlajka - sport | Foto: Aktuálně.cz
35.

Slováci točili přihrávky v rozích útočného pásma. Američané je nakonec kotouče zbavili, ale i to nyní Slovákům bohatě stačí.

37.

Američané podnikli několik výpadů, které však slovenská obrana spolehlivě zpacifikovala, takže Staňa nemusel zasahovat.

38.

Kukumberg přejel modrou čáru, měl okolo sebe volno, a tak po pár krocích zkusil vypálit, jeho tvrdou ránu Bishop kryje.

40.

Američané vyvinuli velký tlak a vypadá to jako jejich přesilovka. Střely Faulka a Kristoa však na úrodnou půdu nedopadly.

39:14

GÓÓL! Američané snižují na 1:3. DANNY KRISTO v pravém kruhu nejprve naznačil střelu, chvíli počkal a poté přece jen vypálil a překonal Staňu.

Hokejisté USA se radují z gólu v utkání MS v hokeji proti Rakousku.
Hokejisté USA se radují z gólu v utkání MS v hokeji proti Rakousku. | Foto: Reuters
40.

Druhá třetina skončila.

Oboustranně zajímavý hokej pokračoval i v prostřední části, v níž jsme viděli po jednom gólu na obou stranách. Slováci nejprve zvýšili po perfektně sehrané přesilovkové kombinaci, v závěru třetiny pak Američané snížili. Ve třetí třetině to tak může být ještě hodně zajímavé.

Slováci netrpělivě očekávají začátek třetí třetiny, od postupu do play off je dělí dvacet minut čistého času.

Ve Stcokholmu skončila první třetina zápasu mezi Švýcarskem a Běloruskem, Helvéti stále vedou 1:0. Pokud získají alespoň bod a Češi vyhrají nad Nory, uktají se spolu ve čtvrtečním čtvrtfinále.

Hokej, MS 2013, Česko - Švýcarsko: švýcarští fanoušci
Hokej, MS 2013, Česko - Švýcarsko: švýcarští fanoušci | Foto: Michal Eger
41.

Třetí třetina začala.

41.

Kukumberg se napřáhl u levého mantinelu, jeho rána proletěla kolem americké brány a pořádně zatřásla tvrzeným sklem.

42.

Záborský si vykoledoval faul na Johnsonovi, Slováci budou hrát přesilovku.

43.

Tvrdě vypálil z kruhu Záborský, ale puk prosvištěl vedle brány a vyletěl z útočného pásma.

44.

Američané se vydali do protiútoku a nebezpečně vystřelil Thompson, Staňa puk pořádně neviděl, a tak zasáhl spíš reflexivně.

45.

Kisto přišel ve středním pásmu o puk, který okamžitě sebral Daňo a vydal se rychlého výpadu. Na Bishopa si však nepřišel.

Hokej, Česko - Slovensko: trenér Vladimír Vůjtek
Hokej, Česko - Slovensko: trenér Vladimír Vůjtek | Foto: CPA
46.

A další nebezpečí pro Bishopa tentokrát znamenal Kukumberg. Americký brankář je však nyní bezchybný.

48.

V rohu útočného pásma se s bolestivou grimasou svalil Gionta, rozhodčí však nepískají.

49.

Oshie zblízka pálil na Staňu, ale ani v tomto případě se na něj štěstí neusmálo.

52.

Zámořský tým se snaží rozjet nějaký nebezpečný útok, ale Slováci dobře hlídají střední pásmo a naopak jsou to oni, kdo rozjíždí rychlé kontry.

53.

Další nepřesná rozehrávka Američanů končí zakázaným uvolněním.

54.

Další cené sekundy pro Slováky našetřil Kukumberg, který se nechal v útočném pásmu masírovat u mantinelu.

55.

V útočném pásmu naprosto zbytečně krosčekoval Smith Vydareného a jde naprosto správně na dvě minuty k časoměřičům.

56.

Po rychlém brejku po pravém křídle zahrozil Gionta, Staňa musel zakročit a přerušit hru.

56.

Sersenovu střelu tečoval Carle, a tak pro Bishopa to byla ošemetná situace.

57.

Američané hrají v plném počtu.

57.

Surový nahodil puk, Bishop chytá a Slováci udrželi útočné pásmo.

58.

Oshie se prosazoval přes Mezeie, ale ke Staňovi se nakonec nedostal.

58.

Bishop opouští branku, Američané hrají v šesti.

59.

Smith přihrával zpoza branky na Mosse, ten však promáchnul.

58:36

GÓÓL! Slováci vedou 4:1. MARKO DAŃO využívá zmatků v americké rozehrávce a gólem do prázdné branky pečetí slovenskou výhru a zároveň postup.

60.

Šest sekund před koncem jde ještě ven znovu Johnson, který krosčekoval do hlavy Záborského.

60.

Konec zápasu.

Slováci splnili svůj úkol, když porazili Spojené státy 4:1 a postupují do čtvrtfinále. Už se tedy nemusejí ohlížet na výsledky ostatních zápasů a mohou si užít postupové euforie. Na jméno soupeře pro čtvrtfinále si však ještě musejí počkat.

To je z tohoto utkání vše. Děkuji vám za pozornost a zvu vás na odpolední utkání Česka s Norskem, v němž podobně jako v duelu Slováků půjde o všechno. Sledujte jej v našem online přenosu ZDE.