ŽIVĚ Slováci si užili vítězství alespoň nad Dány

9. 5. 2011 14:25
Zápas mezi Slovenskem a Dánskem, v němž půjde i o účast na olympijských hrách 2014, začíná v pondělí ve 12:15.

Minuta po minutě

Děkuji za pozornost a u dalšího on-line přenosu se těším na shledanou.

Viděli jsme zajímavé utkání, ve kterém Slováci nakonec přehráli Dánsko 4:1, i když v zápase prohrávali. O svém vítězství domácí rozhodli na začátku třetí třetiny, kdy nejprve vstřelili šťastný gól, a poté ubránili sérii přesilovek soupeře. Jejich výhra sice již neřeší nic z hlediska tohoto šampionátu, ovšem Slováci si alespoň připíší body do žebříčku IIHF, podle nějž se bude řídit i nasazení do olympijského turnaje v Soči.

60. Zápas končí vítězstvím Slovenska 4:1.

60. Branko Radijovevič vyhazuje ze třetiny.

59. Dánové sice zamkli Slováky ve třetině, ale ke střele se neodstali. Nakonec hru přerušil Halák.

58. Tak ještě šance pro Dány. Za hrubost jde Martin Cibák na trestnou lavici.

58. Slováci v klidu dohrávají utkání, své poslední na tomto turnaji.

56. Slováci zamkli Dány v jejich obranné třetiny, ale dvě rány Jurčiny k brance nevedly.

55. Hossa hledal před bránou Seveřanů Graňáka, ale Galbraith včas puk pokryl.

54. Baranka dvakrát uplatnil svůj somatotyp, když si házel s dánskými forvardy za bránou Haláka jako s kuželkami.

53. Růžičku sice nepustil do třetiny Nilssen, ale Dánové na žádný závěrečný tlak patrně již nemají síly. O chvíli později se totiž do šance dostal Stümpel, který provětral Galbraitha.

50. Slovensko vede 4:1! Richard Zedník potvrzuje má slova. Z pravé strany najel na Galbraitha a jeho nepříliš podařená střela skončila až v bráně. Dost možná na tom má "zásluhu" i Lassen, který se na tomto gólovém okamžiku nejspíš tečí podílel.

50. Slováci jsou po vstřelných brankách a ubráněných oslabeních očividně klidnější a kontrolují hru.

49. Na druhé straně se zaskvěl Halák, jenž vychytal nejprve slušnou přílěžitost Hersbyho, a poté střelu Hardta.

49. A ještě jedna střela z úhlu: tvrdou ránu Sersena dánský brankář jen vyrazil.

48. A přesilovka Dánů skončila šancí Šatana, který zkoušel zaskočit Galbraitha znovu z úhlu.

47. Začala druhá polovina dánské přesilovky, Seveřané se v ní ještě nedostali ke střele.

46. Další vyhození Baranky a Radivojevič je zpátky na ledě. Hry v plném počtu si ale domácí moc neužili: v zápětí totiž držel soupeře nedovoleně Majeský.

45. Ve čtyřech se zatím Slováci brání s přehledem. Dvě vyhození a minuta oslabení je pryč.

43. Jakobsen ani Bodker si znovu na Haláka nepřišli: to nejhorší pro Slováky skončilo. Nyní brání ve čtyřech.

43. A další vyhození. Z dánské přesilovky pěti proti třem zbývá 50 sekund.

42. Podhradský vyhazuje.

42. Bedker opět potrápil slovenskou obranu. Halák ale s vypětím všech sil svoji pravou tyčku uhájil.

42. Radivojevič a Jurčina jdou současně na trestnou za vysokou hůl a krosček. Dvě minuty oslabení tří proti pěti! Prvně jmenovaný dokonce dostává 2+2. Teď to budou mít Slováci těžké.

41. Slovensko vede nad Dánskem 3:1! Štěstěna se konečně přiklonila na slovenskou stranu: Marián Hossa z velkého úhlu nahodil na Galbraitha puk a ten si jej překvapivě srazil do branky.

41. Třetí třetina začala.

Mimochodem: poměr střel na branku v utkání Slovensko - Dánsko je po dvou třetinách 30:10.

V souběžně hraném utkání mezi Francií a Norskem sice padly dvě branky, ale Seveřané dál vyhrávají o dva góly, tedy 4:2. Pokud v závěru neselžou, mají čtvrtfinále, dost možná proti České republice, v podstatě jisté.

Začátek druhé části přinesl tlak domácího mužstva, které ovšem předvedlo, co mu na tomto šampionátu chybí k úspěchu. Tedy proměňování šancí. Slováci mohli na začátku a konci druhé třetiny vstřelit snad pět branek, ale žádná z jejich gólovek se neujala. Na druhou stranu ani Dánové nebyli bez brankových příležitostí, a tak třetí část slibuje napínavou podívanou.

40. Druhá třetina končí.

40. Hossa zkoušel jako Jaromír Jágr vyjet od mantinelu do středu hřiště a vypálit, ovšem netrefil bránu.

40. Rozhodčí vyloučili Šatana i Jenssena, ale Dán dostává 2+2, a tak si domácí zahrají přesilovku.

40. A do třetice šance domácích. Demitra pálil v přečíslení dvou na jednoho a jeho puk už už padal do brány, kde jej ale rukou chytil a zahodil dánský bek Jenssen. Následně ještě přijel do brankoviště Šatan a jal se prát s hostujícími hráči.

39. A další velká šance Slováků. Hossa tentokrát vyzýval Gáboríka ke skórování, ale i on svoji příležitost zahodil.

39. Hossa vypíchl puk dánskému obránci a poslal Demitrovi přihrávku do ideální pozice. Kapitán domácích ale dnes nemá štěstí: puk mu přeskočil hůl.

38. Sersen zlomil hokejku při střele a Dánové mohli jít do protiútoku. Zbývající Slováci se ale stihli vráti.

37. I tentokrát po uplynutí přesilovky přišla šance. Zedník si vzal příklad ze Šatana a zkoušel zakončit po objetí branky, ovšem nyní byl dánský brankář pozorný.

36. Jurčina pálil v závěru přesilovky od modré a Šatan se Stümpelem se snažili dorážet. Galbraith jim ale puk nepůjčil.

36. Hodně rychlý Marcel Hossa teď ujel všem Dánům a nakonec trefil boční konstrukci brány.

35. Slováci se usadili ve třetině až po minutě snažení. Následná střela Demitry nebyla přesná a po zblokovaném pokusu Hossy Dánové vyhodili.

35. Dánové chybují v rozehrávce a Gáboríka musel faulovat Jakobsen. Třetí přesilovka pro Slováky. Padne i tentokrát branka, až vyprší dvě minuty potrestaného hráče?

34. Aktivní Bodker střílel znovu od modré, ale ani tentokrát se jeho střela nevešla mezi tři tyče.

33. Stümpel vybojoval puk pro Šatana, ale jeho střela od mantinelu nemohla ani otřeseného Galbraitha ohrozit.

33. Galbraith se zdá v pořádku, náhradní brankář Andersen zůstává prozatím na střídačce.

32. K útoku se dostala až první formace slovenského mužstva. Demitra našel v druhé vlně přijíždějícího Štrbáka a ten tvrdou ranou trefil Galbraitha do hlavy. Dánský brankář padl k zemi jako podťatý, ale puk za svá záda nepustil.

32. Dánsku zůstal útočný apetit, nyní se Slováci nemohou dostat ze třetiny. Nakonec jim pomohl Bodker, kterému utekl puk za modrou čáru.

31. Majeský je na ledě, Slovensko je kompletní.

30. Seveřané se konečně dostali do pásma a dobrou střeleckou pozici si vypracoval Jenssen. Od modré však pálil vedle a následně Slováci vyhodili.

30. Dánům se nedaří usadit v útočném pásmu, první minuta přesilovky utekla jako voda.

29. Majeský je podruhé dnes na trestné lavici, a Dánové si tak znovu zahrají přesilovku.

29. O chvíli později připravoval šanci pro Hossu Demitra, ovšem ten z bezprostřední blízkosti Galbraihta neprostřelil.

28. Lassen pokazil přihrávku a Radivojevič se ocitl v obrovské šanci. Nedokázal ale trefit bránu soupeře, stejně jako dorážející Cibák.

27. Domluva očividně Seveřanům pomohla, nebezpečnou ránu z mezikruží vyslal na Haláka Dresler.

27. Dánsko si bere oddychový čas.

26. Lassen zkusil ohrozit z úhlu Haláka, ale vůbec netrefil bránu.

25. Další šance Gáboríka, který pálil z voleje jen do betonů Galbraitha.

24. Dánsko stáhlo své napadání do středni třetiny. Slováci mají navrch.

21. Obrovské šance Slováků: nejprve Růžička a poté Šatan byli sami před Galbraithem, ale první nastřelil jen chrániče hostujícího brankáře a druhý trefil tyč.

21. Druhá třetina začala.

V souběžně hraném duelu vede Norsko nad Francií 3:1, a míří tak do čtvrtfinále. Pokud by výběr země galského kohouta Seveřané porazili a zároveň USA neprohrály se Švýcarskem, narazí Češi ve čtvrtfinále právě na Norsko.

První část duelu Slovensko - Dánsko nabídla zajímavý a rychlý hokej se třemi brankami. Nejprve se od vedení dostali hosté, kteří zužitkovali z brejku první střelecký pokus na Halákovu bránu. Z mizérie vysvobodil domácí Stümpel, který tečoval střelu Jurčiny do hostující branky. Obrat pak dokonal Šatan chytrým objetím Galbraithovy brány.

20. První třetina skončila.

20. Další nepřesná přihrávka slovenského kapitána měla původně vyzvat ke střele z voleje Podhradského, ovšem ten si musel pro puk dojet k mantinelu a jeho následná rána nebyla tak tvrdá, jak mohla být, kdyby Demitra přihrál přesně.

19. Dánové se už už dostávali do přečíslení, ale špatná přihrávka nakonec znamená zakázané uvolnění. Nyní se hraje hodně dynamický hokej.

17. O chvíli později jeli Slováci dva na jednoho, ale přihrávka Demitry na Hossu nebyla přesná, a tak z nadějné situace nebylo nic.

16. Slovensko vede 2:1! Miroslav Šatan po buly dojel puk ležící vedle Galbraithovy branky, kterou bleskurychle objel a zasunul bekhendem za čáru. Krásný gól.

16. Dánové zahrávají přes celé kluziště jen na zakázané uvolnění.

16. Lassen nyní střílel těsně vedle slovenské brány.

15. Marián Gáborík nyní už slavil vedoucí branku, ovšem rozhodčí slovenský gól neuznal. Ještě předtím, než se puk ocitl za čárou, ttotiž sudí zapískali přerušení hry.

15. Galbraith nyní rozehrál na slovenské hokejky a bylo z toho několik šancí domácích. Nejnebezpečnější asi byla rána Graňáka z kruhů, jíž na břevno tečoval Růžička.

14. Majeský je zpátky na ledě, Slováci v plném počtu.

13. Handzuš vyhazuje, Dánové byli nyní hodně nebezpeční. O hodně nebezpečnější, než ve své přesilovce Slováci.

12. Dánové zamkli domácí v jejich třetině. Dvě Bedkerovy rány Halák zatím pokryl.

12. A nyní si zahrají přesilovku Dánové. U mantinelu nedovoleně narazil soupeře Majeský.

12. Slovensko - Dánsko 1:1! Stejně jako u předchozí branky se vše důležité odehrálo těsně po skončení slovenské přesilovky. Od modré napřáhl Jurčina a jeho střelu ztečoval za záda Galbraitha Josef Stümpel.

11. V této přesilovce se Slovákům nedaří, Dánové v pohodě brání a ještě vyrážejí k rychlým brejkům.

10. Velká šance Demitry, který se po křížném pasu ocitl tváří v tvář Galbraithovi. Dánský brankář se ale stihl přesunout a střelu vyrazit.

9. Tentokrát se ale už píská. Branka Radivojeviče totiž na tyčku brány Dánů narazil Jesper Jensen a půjde si za to odpočinout na trestnou.

8. Handzuš se obtáčel kolem dánské brány, ale nakonec jej zastavil Jakobsen. Podle sudích povoleným způsobem.

6. A Nicklas Hardt v další šanci: tentokrát je Halák pozorný. Domácí jsou jako opaření, Dánové najednou mají více ze hry.

5. Dánsko vede 1:0. Christen naskočil na led po skončení přesilovky domácích a dostal se do samostatného úniku, který chladnokrevně zakončil do šibenice slovenské svatyně. Trápění Slováků pokračuje, inkasovali vůbec z první střely soupeře na bránu.

5. Dánové jsou v plném počtu.

4. A Hardt znovu zachránil Dány, tentokrát padl do tvrdé rány Baranky od modré čáry.

4. Miroslav Šatan hledal před bránou Podhradského, ale jeho pas vyrazil Hardt do sítě nad bránu.

3. A znovu Galbraith, tentokrát pokryl tvrdou střelu Mariána Hossy z hranice kruhu.

3. Podhradský pálil od modré, ale Galbraith jeho pokus viděl a bez problémů pokryl.

3. Snad se to nyní změní, faulován byl Marcel Hossa a domácí si zahrají přesilovku.

3. Hraje se opatrně, většina hokejového dění probíhá ve střední třetině. Ještě ani jeden tým nevystřelil na bránu.

1. Domácí diváci i přes mizerné výsledky svého týmu opět masivně podporují své mužstvo.

1. Zápas právě začal.

V Orange aréně se vše chystá k úvodnímu buly závěrečného zápasu Slováků na tomto mistrovství světa. Také půjde o poslední zápas kapitána domácích Pavola Demitry v reprezentaci.

"Vždy, když si obujeme brusle a oblečeme reprezentační dres, jdeme do zápasu s cílem uspět. Domáci musíme především tvrdě atakovat a dobře bruslit. Velmi důležitá bude důrazná hra do těla," vyhlásil brankář Dánska Andersen.

Slováci mají navíc Dánsku dost co oplácet za loňský rok, kdy "Dánský dynamit" uštědřil Slovákům drtivou porážku 6:0. V jediném předchozím vzájemné duelu vyhráli Slováci 8:0.

Sestavy Slovensko: Halák (Hamerlík) - Baranka, Jurčina, Podhradský, Štrbák, Majeský, Graňák, Sersen - Gáborík, Demitra, Marian Hossa - Růžička, Štumpel, Šatan - Zedník, Hadzuš, Marcel Hossa - Cibák, Surový, Radivojevič. Dánsko: Galbraith (Andersen) - Nielsen, Lassen, Jensen K., Jensen J., Bodker Mads, Hersby, Eskesen, Storm - Green, Starkov, Hardt - Staal, Madsen, Jensen J. - Jakobsen, Christensen, Bodker Mikkel - Degn, Dresler, Poulsen.

Ostatně před domácími diváky jim jde pochopitelně i o čest. Na turnaji zatím Slováci zvítězili jen nad Slovinskem a poté si připsali porážky s Německem, Rusy, Čechy a Finy. Reálně jim tak hrozí, že stejně jako loni v Německu skončí až dvanáctí - to v případě, že dnes s Dány prohrají.

Ačkoliv oba týmy již přišly o naději na postup do čtvrtfinále letošního šampionátu, stále je o co hrát, především s výhledem na Olympijské hry 2014 v Soči. Tam totiž přímo postoupí jen devět nejlepších celků dle žebříčku IIHF po MS 2012. A vzhledem k tomu, že letos Slováci spadnou minimálně na deváté místo, potřebují každý bod.

Dobrý den, vítám Vás u online-přenosu z utkání osmifinálové skupiny mezi Slovenskem a Dánskem. Zápas začne ve 12:15.