Mistrovství světa • Utkání o zlato • 19:30

Rusko - Slovensko

Rusko
6:2
Slovensko
10. Sjomin (Ovečkin, Dacjuk), 27. Pěrežogin (Popov), 31. Těreščenko (Širokov, Žerděv), 36. Sjomin (Dacjuk), 44. Dacjuk (Sjomin, Ovečkin), 59. Malkin (NIkulin, Nikitin)
2. Chára (Surový), 50. Chára (Surový, Šatan)

Dobrý den, vítejte u online přenosu z finálového utkání letošního hokejového šampionátu, v němž se od 19:30 utkají Slovensko a Rusko. 

19:00

Oba celky se již prohánějí před zatím poloprázdným hledištěm při rozcvičce na ledě Hartwall Arény.

Jako první vjeli na ledovou plochu hokejisté Ruska a přivítalo je pískot, to Slováky naopak jásot. Je jasné, komu bude většina v hledišti přát.

Rusové jsou jasným favoritem zápasu. Sborná vyhrála všech 9 zápasů na turnaji....

... Ovšem pozor. Slováci sice prohráli hned první dva zápasy turnaje, poté ale najeli na vítěznou vlnu a dalších sedm duelů včetně semifinále s Českem zvládli a vyhráli.

Důkaz? Zde je pouť obou celků turnajem.

Rusko:

Lotyšsko – Rusko 2:5
Rusko – Norsko 4:2
Rusko – Německo 2:0
Dánsko – Rusko 1:3
Rusko – Švédsko 7:3
Rusko – Česko 2:0
Itálie – Rusko 0:4
Čtvrtfinále:
Rusko – Norsko 5:2
Semifinále:
Rusko – Finsko 6:2

a Slovensko:

Kanada – Slovensko 3:2
Finsko – Slovensko 1:0
USA – Slovensko 2:4
Slovensko – Kazachstán 4:2
Slovensko – Bělorusko 5:1
Švýcarsko – Slovensko 0:1
Slovensko – Francie 5:4
Čtvrtfinále:
Kanada – Slovensko 2:4
Semifinále:
Česko – Slovensko 1:3

Ruská sbírka titulů a úspěchů je samozřejmě daleko větší než ta slovenská. 25 titulů mistrů světa (i se SSSR) dělá ze sborné nejúspěšnější zemi světových šampionátů.

Slovensko od rozdělení federace čekalo na první medaili sedm let, do MS 2000, kde z toho bylo stříbro. O dva roky později ve Švédsku už se radovali ze zlata, o rok později v Helsinkách z bronzu.

A právě v těchto turnajích by rádi naši východní sousedé našly paralely. Na severu se jim totiž daří - v roce 2002 v boji o zlato zdolali právě vždy silné Rusy, o rok později v duelu o bronz Česko. Ve Skandinávii tak drží Slováci neporazitelnost na úkor českého týmu. A také i nad sbornou - Rusy totiž porazili při zlatém tažení 6:4 už v osmifinálové skupině.

A pro milovníky příběhů máme ještě další dva: titul mistrů světa získali Slováci přesně před deseti lety, kdy jim k tomu pomohl i český semifinálový kat Miroslav Šatan, tehdy coby nejproduktivnější hráč turnaje a člen All Star týmu.

A ten druhý? Mnozí tento zápas přirovnávají k českému souboji se sbornou o titul mistra světa zpřed dvou let v Německu. Také tehdy Češi do poslední chvíle bojovali o postup do čtvrtfinále (Slováci v rozhodujícím zápase porazili Francii 5:4), aby pak položili na lopatky ruského medvěda, který do té doby neztratil na turnaji ani bod!

A ještě jedna toulka do minulosti. Slovenské medaile a hlavně zlato z roku 2002 pamatují ze slovenského týmu tři muži - už zmíněný Miro Šatan, Michal Handzuš a asistent českého trenéra Vladimíra Vůjtka Jerguš Bača.

Patnáct minut před úvodním buly je na řadě představit hlavní protagonisty duelu. Své zastoupení v něm budou mít i Češi. U videa Pavel Halas a coby hlavní rozhodčí se představí Vladimír Jeřábek, na čáře pak třetí do party - Petr Blümel. Na čtyři doplní počet mužů v pruhovaném Švýcaři Brent Reiber (hlavní) a Roger Arm.

Ruská sestava: Varlamov (Barulin) – Nikulin (C), Birjukov, Jemelin, Rjasenskij, Děnisov, Medvěděv, Nikitin – Malkin, Popov, Pěrežogin – Ovečkin, Dacjuk, Sjomin – Těreščenko, Širokov, Žerděv – Kokarev, Kuljomin, Kuzněcov, Svitov. Trenérem, který dokázal srovnat ruské hvězdy, je Zinetula Biljaletdinov.

Slovenská sestava: Laco (Hamerlík) - Baranka, Sekera, Sersen, Chára (C), Starosta, Vydarený – Handzuš, Kopecký, Radivojevič – Šatan, Hudáček, Surový – Mikúš, Tatar, Miklík – Hovorka, Bližňák, Bartovič, Haščák. Trenérem Vladimír Vůjtek starší, který oslavil při čtvrtfinálovém vítězství nad Kanadou 65. narozeniny. Zkušený kouč má na kontě dva tituly v ruské Superlize a další tři stříbra z extraligy.

19:28

Oba týmy jsou na ledě. Slováci v bílém, Rusové v červeném.

00:00

Finále 76. mistrovství světa začalo buly mezi Malkinem a Handzušem. Vyhrál ho slovenský centr a Slováci se hned vrhli do útoku.

1.

Na druhé straně se zpoza modré připomněl Lacovi Sjomin.

01:06

Gól!!! Slovensko vede! Připomínka kolínského finále je zde. Také před dvěma lety dali Češi zásluhou Klepiše rychlý gól. Tentokrát si vzal vše na starost Chára a bombou od modré do víka připomněl Varlamovovi, kdože má nejtvrdší střelu na světě!

Foto: Reuters
3.

Poprvé se připomněl Malkin, Laco zasahovat nemusel.

"My chceme góla," střídá "Russia, Russia"... souboj fanoušků zatím o trochu lépe vyznívá pro ty slovenské.

Foto: Reuters
5.

Ruská letka Sjomin-Dacjuk-Ovečkin zavřela na chvíli soupeře do obrany, Laco ale zasahovat nemusel.

5.

Teď už ano, Kokarev ale našel střelou z úhlu jen Lacovu lapačku.

6.

Birjukov vypálil od modré, Laco pozorný, na druhé straně kontroval ranou do náruče Varlamova Bartovič.

6.

Kokarev se objevil sám před Lacem, lehkou tečí ale kotouč do branky protlačit nedokázal, Lacův rozklek byl proti.

7.

A další snadný zásah Laca, buly před ním, vše ale po komerční přestávce. Povedená úvodní pasáž finále pro slovenské hokejisty.

8.

Druhá ruská pětka opět zamknula Slováky, nahození Nikulina na teč Dacjuk tečoval mimo Lacův dosah i tři tyče.

Foto: Reuters
9.

Kontruje zase střelou od modré Bližňák, šlo ale spíše jen o propagační pokus.

9.

Medveděv se snažil propálit hradbu těl před sebou, leč neúspěšně.

10.

Obrovská šance pro Malkina, před ním jen odkrytá branka, ovšem Baranka jeho pokus zastavil vlastním tělem.

A Malkin na střídačce jen nechápavě kroutí hlavou...

09:57

Ale nyní Sjomin srovnává!!! Dacjuk rozehrál za modrou do křídla na rozjetého Ovečkina a jeho pobídku před brankou parťák z Washingtonu využil, když protlačil kotouč skrze Lacovy betony.

Foto: Reuters
12.

Kopecký nyní mohl poslat Slováky opět do vedení. Handzuš jej našel zpoza branky, útočník Floridy ale sám u tyčky nedokázal skákající kotouč poslat do branky, nevedlo se mu ani z následné dorážky.

13.

Dacjukova trojka dělá slovenské obraně obrovské problémy. Dacjuk a Ovečkin opět v dorážkách před Lacem, ten ale odolal. Zatím nedokáže tuto pětku zkrotit ani obr Chára, který pravidelně hlídá Ovečkina i v NHL.

15.

Oba týmy mají nyní problém založit kloudnou útočnou akci.

16.

Nezvládnul to individuálně ani hvězdný Malkin.

16.

Na ledě opět druhá ruská pětka a opět zamknula soupeře do obrany. Zatím jednoznačně nejnebezpečnější útočná vozba sborné.

16.

Žerděv z otočky vylekal hned po buly Laca, na druhé straně kontroval agilní Bartovič. Oba brankáři na místě.

18.

Laco teď jen vyrážel bombu Medveděva od modré, naštěstí ale do rohu obranného pásma.

19.

Mikúš to zkusil přímo z buly, Varlamov na místě.

20.

Čeká nás poslední minuta první třetiny.

20.

Širokov kouzlil, kouzlil, ale gólovou akci nevyklouzlil. Na druhé straně kontrovali Slováci akcí 3 na 2, ani z ní neudeřilo.

20:00

První třetina je minulostí, ta druhá začne zhruba ve 20:17 hodin.

 

Rusové vedou 13:9 na střely, jsou výrazně aktivnější, což se ale čekalo, se sbornou zkusili hrát na šampionátu otevřený hokej pouze v základní skupině Švédové a dostali sedmičku. Nejnebezpečnější na ruské straně je jednoznačně druhá lajna Sjomin - Dacjuk - Ovečkin, která zařídila ruský gól a při každém střídání si dokázala vypracovat nějakou akci. Na druhé straně byl nejvíce vidět Bartovič.

20:01

Jdeme do druhé třetiny! Tentokrát vyhrál buly Malkin.

21.

Šatan obral o kotouč Malkina, v útočném pásmu mu ho ale zdvořile opět vrátil zpět.

22.

Slováci jsou v úvodu druhé třetiny výrazně aktivnější směrem dopředu, Mikúš obral při rozehrávce Rusy o kotouč, vzápětí zkusil štěstí z prostoru mezi kruhy i Miklík.

24.

Hudáčkovi teď chyběly dva kroky k tomu aby se dostal do brejku.

25.

Na druhé straně opět znechutil Laco Malkina. Tři jeho střely lapil. "Odkud, že je ten kluk?" jako kdyby se pak ptal svým pohledem hvězdný ruský utočník.

... Jen pro zvídavé, odpověď zní: z ukrajinského Donbassu, od nové sezóny nováčka KHL.

26.

Baranka od modré prověřil pozornost Varlamova, ten na neštěstí pro Slováky ze zkoušky obstál, betony sklapnul k sobě včas.

Foto: Reuters
26:10

Rusko otáčí vývoj zápasu!!! Smolná chvilka pro Slováky. Popov vyjel zpoza branky, Laco tygřím skokem kotouč jen vyrazil před sebe, toho se ale zmocnil Pěrežogin a beckhandem ho poslal do prázdné branky. V ní za Laca "zaskakovali" Chára se Surovým a kotouč si zahrál pěkné bago s jejich bruslemi a holemi než proskotačil nejspíše od lýtka slovenského kapitána za brankovou čáru.

29.

Baranka teď zachránil Slováky před pohromou, Kokarev cpal kotouč před branku na dva své volné spoluhráče, slovenský bek ho na poslední chvíli zastavil.

29.

Malkin nemá dnes štěstí, z dobré pozice trefil boční síť.

A nyní vládnou i ruští fanoušci v hlediště, Hartwall Arénou duní pokřik "Russia".

31.

Slováci teď v útočném pásmu, kotouč ale motali pouze po rozích, přihrávku na střed sebral Žerděv.

32.

V další šanci Malkin, Laco opět nejlepšího hráče turnaje zkrotil.

32.

Chára vypálil od modré, Varlamov pozorný.

33.

Odpověď Rusů - Ovečkinovu střelu po krásné přihrávce Sjomina srazil holí Sekera.

34.

Surový se dostal do dobré šance na ruském brankovišti, Varlamov na místě.

34:31

A Rusko vede 3:1!!! Slováci propadli při rozehrávce, Žerděv vybojoval kotouč, předložil jej útočník parťákům a dvojice Těreščenko - Širokov vyřešila situaci 2 na 1 parádně. Bohužel pro Slováky.

35.

Miklíkovu střelu zkrotil Varlamov, tlak slovenského týmu zastavil Mikúšova hra v brankovišti ruského brankáře.

36.

Další situace 2 na 1. Dacjuk tentokrát nenahrával, Ovečkin čekal marně, ruský centr ale Lacovu branku minul.

35:22

A Rusko vede už 4:1!!! Tlak druhé ruské pětky pokračoval, Baranka už už ale vyvážel kotouč z pásma, Dacjuk mu nadzvedl hůl, předložil kotouč úplně osamocenému Sjominovi a ten vykoupal svýma rychlýma rukama Laca.

Foto: Reuters
35:43

To není dobré, chvíli po gólu první vyloučení Slováků, na trestnou míří Chára.

37.

Malkin s Pěrežoginem si hrají, Laco odolává.

38.

Malkin stále kroužil s kotoučem, nakonec vypálil, Laco na místě.

37:43

Chára je zpět na ledě.

39.

Další chybu ve slovenské rozehrávce Ovečkin nepotrestal.

40.

Sjomin byl po přihrávce Ovečkina blízko hattricku, Laco na místě.

40.

Svitov se natlačil před Laca, ten ale rozklekem dobře zasáhl, následný kontr Slováků 4 na 2 vyzněla doztracena.

40:00

Druhá třetina je u konce. Ta třetí začne ve 21:03 hodin.

Slováci dělali chyby v rozehrávce, trochu otevřeli hru a Rusové trestali. Možná i našim východním sousedům docházejí síly. Na střely vládli hráči sborné ještě výrazněji než v první části hry - 16:8. Najdou v sobě ještě Slováci síly na zázračný obrat?

40:01

Začala třetí třetina. Slovenští fanoušci - držte pěsti na rukou i nohou, hráči to budou potřebovat.

41.

Asi fandíte málo... V další šanci se objevil Ovečkin, Laco ve spolupráci se Šatanem páté ruské brance zabránil.

42.

Hudáček nahazaoval kotouč do brankoviště, Surový na teč nedosáhnul.

 

43.

Sersen nahodil kotouč obloučkem na Varlamova, ten s tím měl trošku problémy, kotouč mu ale betony nakonec nepřeskočil.

43:55

A Rusko vede už 5:1! Ovečkin zastavil kotouč v rohu útočného pásma, rychle jej poslal za branku na Sjomina, ten ještě rychleji před branku na Dacjuka a slovenské titulové naděje už jsou definitivně na bodu nula.

45.

Je zde střídání brankářů, do slovenské svatyně se na posledních 15 minut postaví Peter Hamerlík.

45.

Haščákovo nahození před střídáním od červené málem skončilo za Varlamovem. Kotouč totiž nečekaně změnil směr letu po teči Medveděva.

46.

Šatan vypálil z mezikruží, ale jen do hrudi Varlamova.

48.

Širokov byl blízko šestého gólu, Hamerlíkovo rameno bylo proti.

48:47

Slováci mají první přesilovku za šest třetin duelů proti Česku a nyní Ruska. Za sekání jde ven Ovečkin.

50.

Surového šikovnost ani Chárova razance, Varlamov drží.

49:37

Góól! Chára ale snižuje!!! Slovenský kapitán si sjel od modré před Varlamova, kotouč se k němu dostal od Šatana přes Surového a slovenský obr našel skulinku mezi betonami Varlamova.

51.

Další chyba Sekery v rozehrávce zadělala na problémy slovenského týmu, Hamerlík ale vše vyřešil s klidem.

52.

Kuljomin pálil po přihrávce Svitova zpoza branky, Hamerlíkova lapačka na místě.

52.

Slováci tlačí, z brejku ale málem zahrozil Malkin, o kotouč jej v poslední chvíli obral Sersen.

54.

Tatárovu střelu zastavil Ovečkin.

54.

Hraje se nahoru-dolů. Sjomin v akci 1 na 1 neuspěl, kotouč po jeho obávané bomby zápěstím branku minul.

55.

Slovenští hokejisté mají přes 310 vteřin na šokující vyrovnání tříbrankové ztráty na sbornou....

55.

Barankova bomba Varlamovovu branku minula.

57.

Chára mířil za hattrickem, zastavil jej ale těsný ofsajd.

57.

Ani Vydareného pobídka na teč si cestu za Varlamova nenašla, také možná proto, že nikdo z jeho spoluhráčů netečoval.

58.

Kuljomin předložil stoprocentní loženku před prázdnou branku Svitovovi, ten ale zakončení podcenil a trefil jen Hamerlíkův beton.

58:02

A je rozhodnuto, Rusko vede 6:2!!! Malkin využil toho, že Laco už je na střídačce, převzal kotouč na své modré od Nikulina a bombou z mezikruží nedal Hamerlíkovi šanci.

59.

Miklík v šanci, Varlamovův pravý beton bezchybný.

60.

Hraje se poslední minuta, duel už se dohrává...

59:45

Kopecký nedovolil Sjominovi hattrick pouze díky faulu.

60:00

Zápas končí, Rusové získávají po dvouleté odmlce 26. historický titul!

A naprosto zaslouženě, Rusové byli na turnaji neporazitelní, nezničitelní. Když se dnes nedařilo příliš Malkinovi, vzala si hlavní slovo druhá lajna včele se Sjominem.

A kouč Biljaletdinov dostává zaslouženého hobla.

Pohár pro světové šampióny už čeká na svého majitele. Nejdříve ale jiná dekóra.

Zdeno Chára je nejlepším hráčem zápasu, slovenští hráči mají na sobě dresy s číslovkou 38 a jmenovkou Pavola Demitry. Slovenský kapitán se spolu s gólmanem Lacem dostal i do All Stars turnaje. K nim přibyli Rusové Nikulin a Malkin, Švéd Zetterberg a poprvé v historii i Nor - Thoresen.

Oba týmy si nyní podávají ruce, Slováci si půjdou poté pro stříbrné medaile a pohár pro poraženého finalistu.

MVP turnaje se stal podle očekávání Jevgenij Malkin, poslední střelec šampionátu. Na turnaji v 10 zápasech zaznamenal 11 gólů (včetně dvou hattricků) a 8 asistencí.

 

Chára už má stříbrný tác ve svých obřích dlaních, nyní je řada na Rusech. Zlaté medaile přebírají z rukou Treťjaka, Medveděva (šéf KHL) a Fasela.

 

Pohár pro mistry světa je v rukou Nikulina a nyní i všech hráčů sborné! Světový šampionát v Helsinkách a Stockholmu končí!

Stejně jako nyní děkuje a oficiálně končí šampionát šéf IIHF René Fasel, loučím se s vámi za sebe i kolegy také já. Za rok, na stejném místě opět nashledanou. A do té doby na našich stránkách i při dalších sportovních vrcholech tohoto nabitého roku.

Právě se děje

před 2 hodinami

V domově důchodců v Unhošti hoří, hasiči evakuovali kolem 90 lidí

Hasiči likvidují požár v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Evakuovali kolem 90 klientů, oheň již mají pod kontrolou. Nikdo nebyl zraněn, pouze jedné ženě se udělalo nevolno a skončila v péči záchranářů, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel.

Událost byla hlášena kolem 17:15. Oheň podle mluvčího zcela zachvátil prostory kadeřnictví, které jsou součástí areálu. "Místnost byla požárem zasažena v plném rozsahu," uvedl Gabriel. Po necelé půlhodině se hasičům podařilo dostat plameny pod kontrolu, kolem 18:45 budovu dohašovali.

Domov je v centru města, kvůli zásahu byla zastavena doprava. Po uhašení bude podle Gabriela možné klienty pustit zpátky. "Z požáru už nejdou zplodiny hoření a většina domova je normálně dál obyvatelná," dodal.

Další zprávy