MS - základní skupina A • Třetí zápas • 15:45

3:5
Francie
16. Nagy (Sloboda), 24. Nagy (Šatan), 37. Šatan (Miklík, Valach)
27. Amar (Desrosiers, T. Costa), 51. Amar (Guttig), 51. Roussel (Besch), 57. Fleury (Guttig, T. da Costa), 60. Roussel

Dobrý den, vítejte u online přenosu ze zápasu MS v hokeji 2014 mezi Slovenskem a Francií. Utkání začíná v 15:45.

MS v hokeji 2013, Slovensko - Francie: Tomáš Kopecký (82) - Brian Henderson (22) | Foto: Reuters

Slováci se podobně jako čeští hokejisté museli vypořádat s obtížným losem začátku turnaje. Moc se jim to však nepovedlo, protože z prvních dvou duelů vytěžili jediný bod. Ten získali právě v utkání s Českem, kdy těsně před koncem ještě vedli 2:1, ale nakonec prohráli 2:3 po prodloužení.  Ve druhém utkání pak naši východní sousedé podlehli 1:4 Kanadě.

MS 2014, ČR-Slovensko: Martin Zaťovič (26) - Marek Ďaloga (8), brankář Ján Laco a Karol Sloboda | Foto: Reuters

Hvězda Slováků a kapitán mužstva však hubený zisk nepovažuje za žádnou tragédii, spíš vzhlíží k dalším utkáním. "Důležitější zápasy nás čekají. V nich musíme získat nějaké body, pokud chceme splnit cíl, který jsme si dali. Doufám, že jsme si schovali góly na další zápasy, ve kterých je budeme potřebovat," uvedl Šatan, který podle všeho už urovnal spory s trenérem Vladimírem Vůjtkem.

Ani Francie na tom není po dvou duelech základní skupiny A nijak dobře. Nejprve sice vyslanci ze země galského kohouta senzačně porazili po nájezdech 3:2 Kanadu, ovšem poté podlehli 1:2 Itálii, přestože měli zvlášť ve třetí třetiny obrovskou převahu. Zatím tedy mají na kontě dva body a čeká je dál tvrdý boj o záchranu.

Francie - Itálie (Stephane da Costa, Borgatello)
Francie - Itálie (Stephane da Costa, Borgatello) | Foto: Reuters

Slovensko: Laco (Janus) – Ďaloga, Sloboda, Marinčin, Brejčák, Švarný, Valach, Čerešňák – Hrivík, Šatan, Nagy – Viedenský, Pánik, Tatar – Miklík, Marcinko, Réway – Skokan, Šťastný, J. Mikúš – Tybor. Trenér: Vladimír Vůjtek.

Francie: Huet (Hardy) – Manavian, Amar, Auvitu, Besch, Janil, Chakiachvili, Dieudé Fauvel – Y. Treille, Meunier, Desrosiers – S. da Costa, Roussel, Bellemare – Fleury, Guttig, T. da Costa – Berthon, Henderson, Ritz, Raux. Trenér: Dave Henderson.

Rozhodčí: Kaval, Patifie – Dědulja, Fluri.

Slovensko se s Francií letos střetlo už v přípravě před šampionátem. A výsledky? 2:4 a 3:1.

Oba týmy jsou už na ledě haly Čižovka, větší podporu bude mít v hledišti zřejmě Slovensko.

1.

Utkání začalo.

2.

Hned zkraje utkání se Slováci dostali do přečíslení. Ocitli se v něm Tatar s Viedenským. Cesta pro přihrávku byla zatarasena, a tak Tatar zkusil zakončit sám. Na Hueta si ale nepřišel.

3.

Máme tady první vyloučení zápasu. Za trochu zbytečné držení jde ven Treille.

4.

Slovákům se zatím vůbec nedaří dostat se do útočného pásma.

5.

V závěru přesilovky střílel z kruhu Tatar, ale zamířil mimo.

7.

Francie se lehce osměluje, ale Laco stále ještě zasahovat nemusel.

7.

Francie jde znovu do čtyř. Za hákování je vyloučen Henderson.

8.

Šatan dvakrát pálil z první z pravého kruhu, ani jedna ze střel mu však úplně nesedla.

9.

Také Sloboda střílí od modré. Sice to byly většinou nepřesné pokusy, teď ale Slováci předvedli skvělý zámek. Chybělo mu jediné - gólová střela.

10.

Francie přežila i druhé oslabení.

12.

Francouzi se nutí trochu víc do ofenzivy, ale jejich výpady jsou stále hodně jalové. Pořád si ještě nepřipsali ani jednu střelu na branku!

13.

Viedenský pěkně tečoval Slobodovu střelu od modré, puk však prosvištěl asi půl metru od Huetovy tyčky.

13.

Tak až nyní statistiku trochu vylepšil Guttig, který si svůj pokus také sám dojel a z dorážky vyzkoušel Laca i podruhé.

15.

Svou první přesilovku si zahrají nyní Francouzi. Zásahem protihráče vysokou holí se provinil Skokan.

15:36

GÓÓL! Slovensko vede 1:0! Francouzi trochu propadli v útočném pásmu, puk si vzal LADISLAV NAGY, který s ním ulétl až na druhou stranu kluziště a přes stínícího Amara prostřelil Hueta.

17.

Francie bude hrát na chvíli přesilovku pět na tři. Za hákování je potrestán Marčinin.

17.

K vyrovnání byl blízko Stephane da Costa, protože Laco měl zakrytý výhled, ovšem nakonec se mu šanci využít nepodařilo.

19.

Slováci jsou v plném počtu.

20.

Tak ještě jedno vyloučení v první třetině. Dohrání souboje na Teddyho da Costu znamená dvouminutový trest za napadení pro Tatara.

20.

První třetina skončila.

Zkraje zápasu měli Slováci opravdu velkou převahu, k čemuž přispěly dvě brzké přesilovky. V nich se však neprosadili a Francie opticky vyrovnávala hru. Slováci však využili rychlého brejku ve vlastním oslabení a Nagy je přece jen poslal do zaslouženého vedení.

Souběžně s tímto utkáním se hraje i zápas Běloruska se Švýcarskem. A rovněž v něm padají góly především v oslabeních. Nejprve se vedení ujali při početní výhodě soupeře zásluhou Kosticyna domácí, ovšem Švýcaři poté Weberovým gólem v přesilovce a Schappiho v oslabení skóre otočili na prozatimních 1:2.

23.

Laco po trochu nepříjemné Ritzově střele raději přerušuje hru.

23:31

GÓÓL! Slovensko vede 2:0! Špatnou francouzskou rozehrávku po mantinelu vystihl Šatan, který pohotově přihrál ke druhé tyči, kde číhal volný LADISLAV NAGY. Slovenskému útočníkovi pak jen stačilo nastavit hůl, aby si připsal druhý gól dnešního odpoledne.

25.

Záhy je vyloučen za hákování Sloboda.

26:23

GÓÓL! Francie snižuje na 1:2! Francouzi přesilovku nehráli vůbec dobře, ale nakonec se přece jen prosazují. BAPTISTE AMAR nahodil od modré na branku a možná byl sám překvapen, že jeho pokus prošel netečován až za Laca.

29.

Další hrozbu na Laca seslal Roussel, slovenský brankář se musel rychle přesunout k tyči.

29.

Vzápětí jde na trestnou lavici Marinčin. Francouzský tlak tak může pokračovat.

31.

Francouzi se dobře pohybují, Slováci s tím mají problémy, ale nakonec se dalšímu oslabení ubránili.

33.

Slováci ale najednou působí hodně mdle a osvobozující se jen díky zakázanému uvolnění.

35.

Další perná chvíle před Lacem. Šatan zlomil hokejku a a Slováci byli rádi, že vůbec dostali puk do středního pásma.

36.

Besch za brankou přidržel Viedenského a oslabuje francouzský tým. Teď mají Slováci konečně možnost vymanit se ze soupeřova tlaku.

36:11

GÓÓL! Slovensko vede 3:1! Tentokrát to MIROSLAVU ŠATANOVI na pravém kruhu vyšlo. Dostal křižnou přihrávku od Miklíka a z první prostřelil Hueta mezi rukou a tělem.

37.

Tenhle gól Slováci hodně potřebovali, protože už to vypadalo, že se druhou třetinou vyloženě protrápí a snad ještě inkasují vyrovnávací gól. Situace je však rázem opačná a Slovensko vede 3:1.

40.

Po rychlé kombinaci se do nájezdu na Laca dostal Teddy da Costa a jeho zakončení rozezvučelo tyč slovenské branky.

40.

Druhá třetina skončila.

Slováci zkraje druhé třetiny zvýšili na 2:0, ovšem poté se na dliuhé minuty z ledu téměř vytratili a zaslouženě inkasovali snižující branku. Ve vzduchu dokonce viselo vyrovnání, ale Šatanova přesilovková trefa znovu dodala Vůjtkovým svěřencům trochu větší klid. Rozhodnuto však zdaleka není, protože Slováci by mohli na svou bohorovnost ještě doplatit.

Podívejme se o pár kilometrů dál na druhé utkání. Také v duelu Běloruska se Švýcarskem už skončila druhá třetina. Domácím se podařilo zásluhou Stase vyrovnat na 2:2, a tak i zde to bude ještě hodně dramatické.

41.

Třetí třetina začala.

43.

Slováci se snaží o obezřetné držení kotouče, ale zároveň si liknavostí při rozehrávce zbytečně ztěžují situaci.

43.

Juraj Mikúš našel před brankou Tybora, ten však nezakončil přesně.

44.

Hrivik objel branku a z velkého úhlu zkusil trefit místečko nad Huetovým ramenem, francouzský brankář však ostrý pokus vyrazil.

46.

Zatím se Francouzi do žádného tlaku nepouštějí a Slováci v pohodě brání svůj náskok.

49.

Rozjetý Šatan napálil skákající puk, ale obránce jeho ránu srazil mimo.

49.

Valach drobným háčkem zatáhl Treilleho a je dalším vyloučeným hráčem.

50.

Slováci jdou do tří! Nešikovným zákrokem se provinil Ďaloga a Francie bude hrát minutu a osmnáct sekund v pěti proti třem.

50:30

GÓÓL! Francie snižuje na 2:3! Francouzi svírali Slováky a utahovali smyčku okolo branky, až z mezikruží taháčkem prostřelil Laca opět BAPTISTE AMAR.

50:56

GÓÓL! Francie vyrovnává na 3:3! Galský kohout využívá i následující klasickou přesilovku, když Beschovo nahození od modré usměrnil za Lacova záda ANTOINE ROUSSEL.

52.

To je pro Slováky hodně studená sprcha. Ale jakobychom to o přestávce neříkali, že nic není rozhodnuto. Uvidíme, jak se s tímto stavem oba týmy popasují. Jestli se Slováci dokáží vzpamatovat a také jestli Francouzi dokážou své psychické výhody využít k vítězné brance.

53.

Slovákům by mohla pomoct přesilovka, vyloučen je za nedovolené bránění Bellemare.

54.

Teď tu bude dvojnásobná početní výhoda pro Slováky! Za vysokou hůl míří na trestnou lavici také Manavian a Slováci mohou hrát minutu a 48 sekund v pěti proti třem.

54.

Slováci si berou oddechový čas.

54.

Hrivik zle dorážel před Huetem, ale francouzský brankář chytá.

55.

Minutu dvojnásobného oslabení Francouzi zvládli.

55.

Obětaví Francouzi dobře blokují slovenské střely.

55.

Z kruhu střílel Nagy, ale Huet chytá.

56.

Francouzi jsou komplet.

56:19

GÓÓL! Francie vede 4:3! Neuvěřitelný obrat se stává skutečností. Da Costovo nahození od mantinelu Laco jen vyrazil před sebe, stejně jako první Guttigovu dorážku a na druhou DAMIENA FLEURYHO už nestačil. To bylo ze slovenské strany trestuhodně nezvládnuté.

58.

Francie si bere oddechový čas.

59.

Francouzi sbírají slovenská nahození a posouvají je z obranného pásma.

59.

Teď to ale se sílou vyhození přehnali a je z toho zakázané uvolnění. Slováci zkoušejí power play.

60.

Začíná poslední minuta normální hrací doby, Slováci stále ztrácejí jeden gól a schyluje se k dalšímu velkému překvapení.

59:31

GÓÓL! Francie vede 5:3! Marinčin zaváhal na modré čáře, uskočil mu puk do středního pásma, kde jej ukradl ANTOINE ROUSSEL a dovezl jej do prázdné branky.

60.

Zápas skončil.

To je pro Slováky další hořká pilulka. Přestože vedli 3:1, nakonec prohrávají 3:5. A navíc s Francií!!! Na kontě mají tak Vůjtkovi svěřenci stále jediný bod a postup do čtvrtfinále jim uniká někam do oblasti teorie. Naopak Francouzi si připisují další velké překvapení a sami mohou pošilhávat po vyřazovacích bojích. Myslím si však, že jsou momentálně hlavně šťastni, že se s pěti body ze tří zápasů pořádně přiblížili záchraně.

Zápas se nakonec lámal až v závěrečné třetině, kdy Francie dostala výhodu přesilovky pěti proti třem, kterou zužitkovala stoprocentně. Po vyrovnání na 3:3 hráli stejnou početní převahu také Slováci, jenže v ní selhali a záhy inkasovali rozhodující branku a poté ještě jednu při vlastní power play.

To je z tohoto utkání vše, ale z dnešních online přenosů rozhodně ne. Za hodinku totiž startujeme ostře sledovaný šlágr českých hokejistů proti Kanadě. Sledovat jej můžete ZDE.