Hokejová Tipsport extraliga • 3. finále • 17:20

HC Verva Litvínov
0:1
HC Oceláři Třinec
6. Ružička (Linhart, Dravecký)

Dobrý den, vítejte u online reportáže ze 3. finále hokejové extraligy mezi Litvínovem a Třincem. Zápas začíná v 17:20.

Po úvodních dvou zápasech v Třinci se finálová série hraná na čtyři vítězná utkání přesouvá na led Litvínova, a to za stavu 2:0 na zápasy pro Vervu. Ocelářům se nepovedlo ani jednou využít svého domácího prostředí a tento počin chtějí soupeři oplatit stejnou mincí, aby sérii vrátili zpět do Slezska za nerozhodného stavu.

Doposud odehrané finálové zápasy:

11. 4.: HC Oceláři Třinec - HC VERVA Litvínov 1:3

12. 4.: HC Oceláři Třinec - HC VERVA Litvínov 2:3

Před začátkem 3. finálového zápasu na ledě probíhá předzápasové rozbruslení.

Chemici v předešlých dvou utkáních těžili především z přesilových her, když z celkového počtu šesti vstřelených branek právě pět zaznamenali ve svých početních výhodách. Hlavním strůjcem litvínovského úspěchu byl ale v brance famózně chytající Francouz. Reprezentační brankář zejména ve druhém finálovém zápase zmařil Ocelářům několik vyložených šancí a právě jeho zásluhou je Litvínov na půli cesty za vysněným titulem.

Podle největší osobnosti v kabině Vervy Martina Ručinského je ale zlatý sen stále daleko (více ZDE).

Martin Ručinský
Martin Ručinský | Foto: Lukáš Filipec

Oceláři do Litvínova dorazili leteckým spojením, aby na dlouhé cestě na Zimní stadion Ivana Hlinky ušetřili nějakou tu hodinku. Uvidíme, zda si do svých zavazadel přibalili i recept, jak zvrátit nepříznivý stav finálové série. Pokud by však Třinečtí navázali na svůj výkon ze druhé a třetí třetiny druhého finálového zápasu, určitě by se nejednalo o nereálnou záležitost. To Oceláři zasypali litvínovskou klec několika nebezpečnými střeleckými pokusy (32 střel oproti 10 Litvínova) a místy si tak vytvořili až drtivý tlak. Jejich pokusy však skončily na Francouzovi nebo v jednom případě i na tyči.

HC Verva Litvínov: Francouz (Horák) – Chaloupka, Kubát, Pavlík, Sklenička, Gula, Pavelka, Baránek – Jánský, Hübl, Lukeš – Petružálek, Hanzl, Ručinský – Martynek, Gerhát, Trávníček – Jurčík, Piroš, Hořava
Trenér: Radim Rulík

HC Oceláři Třinec: Hamerlík (Hrubec) – Klesla, Roth, Linhart, Galvas, Doudera, Trončinský, Foltýn, Nosek – Ružička, Klepiš, Dravecký – Adamský, Polanský, Irgl – Orsava, Plíhal, Hrňa – Matuš, Růžička, Cienciala
Trenér: Jiří Kalous

Oproti úvodním zápasům se v brance Třinec objeví Peter Hamerlík, domácí sestava beze změn.

Rozhodčí: Šír, Hradil – Blümel, Blaha

Hráči se připravují na úvodní buly, za malou chvíli se začne.

1

Začala první třetina.

1

Hosté začali útok postavením mimo hru.

1

Kubát zastavil rozehrávku Třince a nahazuje do útočné třetiny, domácí formace střídá.

2

Hamerlík si připsal první zásah ve finálové sérii proti dalekonosné střele Petružálka.

2

Na puk si poprvé sáhl i Francouz, žabičku Doudery přikrývá ve své rukavici.

2

Matuš přihrával před branku zcela volnému Marku Růžičkovi, tomu se ale zakončení nepodařilo.

3

Francouz opět zastavuje útočné snažení Třince přerušením hry.

4

V prvních minutách jsou o něco málo aktivnější Oceláři. Na hokejkách Litvínova je zatím patřičná nervozita.

5

Pirošovo nahození od modré sráží Hamerlík do rohu kluziště, Chemici se stále nepropracovali k vážnějšímu ohrožení třinecké branky.

6

Třinec vede 1:0! Štefan Růžička se prosadil ukrytou střelou z mezikruží a Francouzovi kotouč propadl za brankovou čáru. První gól pro slovenského útočníka v probíhajícím play off.

TELH, Třinec-Brno: radost Třince
TELH, Třinec-Brno: radost Třince | Foto: Lukáš Filipec
7

Litvínov se snažil odpovědět palebným pokusem od Hanzala, Hamerlík zasahovat nemusel. Následuje zakázané uvolnění Ocelářů.

8

Vervě se nedaří rozehrávka, chybu v založení útoku domácích ale Třinečtí nepotrestali.

8

Hübl byl na útočné modré odzbrojen Noskem, u kotouče opět Třinec.

9

Francouz si musel připsat další dva úspěšné zásahy proti střele Irgla a jeho následné dorážce.

10

Na druhé straně ukryl puk ve své výstroji Hamerlík proti ráně Petružálka. První vážnější zákrok třineckého brankáře.

11

Velkou příležitost teď měl na holi František Lukeš, který si vybruslil do středu hřiště a následně poslal kotouč těsně vedle levé tyče Hamerlíka.

12

Verva se začíná osmělovat, svou zvýšenou aktivitou donutili hosty vyhodit na zakázané uvolnění.

12

Registrujeme první vyloučení v utkání. Za podražení na trestnou lavici míří třinecký Marek Růžička.

12

Hosté se rychle osvobozují a střídají.

13

Litvínov se nemůže usadit v pásmu Třince, Oceláři se dobře brání.

14

Třinec hraje v plném počtu.

14

V závěru přesilové hry Vervy měl slibnou příležitost Pavelka, ten ale zpoza brány nestačil kotouč zasunout do odkryté třinecké klece.

15

Na ránu Petružálka od levého mantinelu si Hamerlík dobře počkal. Následuje komerční přestávka.

15

Plíhal vybruslil z rohu kluziště a po objetí domácí branky se snažil bekhendem překonat Francouze, litvínovský brankář byl na svém místě.

16

Lukeš zadovkou poslal kotouč na Janského, který bez přípravy svůj pokus napálil do Hamerlíka.

17

Bídnou rozehrávku v pásmu Litvínova předvedl Sklenička a nadělal tím Francouzovi další práci.

17

Zbyněk Irgl přebruslil s pukem celé kluziště a svou akci zakončil střelou zápěstím do ramena litvínovského brankáře.

18

Třinec mohl vést o dvě branky! Hrňa jel zcela sám na Francouze, s jeho prvním pokusem si Francouz poradil, ale z následné dorážky ze vzduchu mu musela pomoci až horní tyč!

19

Na druhé straně musel být v pozoru Hamerlík proti pokusu Pavelky.

20

Probíhá poslední minuta první třetiny, hraje se v obranném pásmu Třince.

20

Polanský hledal zpoza brány najetého Adamského, ten se k zakončení nepropracoval.

20

Skončila první třetina.

Oceláři odehráli první třetinu velmi kvalitně a zcela zaslouženě v ní zvítězili zásluhou Štefana Růžičky. Další branku do sítě Vervy mohl přidat Hrňa, ve svém úniku ale trefil pouze tyč.

21

Právě začala druhá třetina!

21

Od mantinelu se Francouze z úhlu snažil překvapit Štefan Růžička, litvínovský brankář jeho střelu dobře viděl.

22

Na druhé straně nahazoval na třineckou klec Ručinský, jeho pokus však zablokovala pozorná hostující obrana a Hanzl se k případné dorážce neprobojoval.

23

Rozehrávku Třince zabrzdila čtvrtá litvínovská formace, po jednom ze souboje u mantinelu se puk odrazil mimo hrací plochu.

24

Další velká šance hostů! Přes Chaloupku se před brankovištěm prosadil Dravecký a musela zareagovat pohotová vyrážečka Francouze. Bude se však vylučovat.

24

Za nedovolené bránění vyloučen domácí Kubát.

25

Litvínov přerušil přesilovkovou kombinaci hostů vyhozením do středního pásma.

26

Díky dobré práci Skleničky se domácí opět osvobodili a jsou kompletní. Třinci se početní výhoda vůbec nepovedla.

27

Ručinský připravil dobrou pozici pro Pavelku a litvínovský obránce zcela sám před Hamerlíkem nastřeluje tyč!

27

Růžička si nevšiml čárového rozhodčího a svým tělem do něj narazil. Litvínovské publikum se dobře baví.

28

Po kombinaci první třinecké formace měl plno práce Francouz, domácí brankář svůj tým podržel.

29

Zakázané uvolnění Vervy. Litvínov už hru ale vyrovnal a hraje se hokej nahoru dolů.

30

Před litvínovským brankovištěm se snažil prosadil dnes aktivní Štefan Růžička. Francouz kotouč raději tlumí ve své rukavici.

31

Lukeš puk protečoval do útočného pásma. Verva svého soupeře na krátkou dobu zamkla, Ocelářům se ale nakonec podařilo dostat kotouč do střední třetiny.

32

Hrňa z rohu kluziště nahazoval na Francouze, litvínovský brankář byl pozorný.

33

Před Francouzem nyní proběhla první větší výměna názorů mezi Pavelkou a Hrňou. Vylučovat se nebude.

33

Střelu Pavlíka od modré zablokoval Doudera, který si to hned namířil do třetiny Litvínova. Třinecký obránce následně svou ranou z dálky zaměstnal Francouze, který si svým zákrokem v první chvíli vůbec nebyl jistý.

34

Klepiš přes zadní mantinel hledal někoho ze svých spoluhráčů, dobře však domácí obraně vypomohl Hübl, který zakládá výpad Vervy.

35

Oceláři dnes dobře staví hráz před litvínovskými pokusy. Ránu Lukeše odvrátil obětavě Galvas.

36

Litvínov teď mohl vyrovnat. Peter Hamerlík ale předvedl vynikající zákrok proti Petružálkovi, který zakončoval z těsné blízkosti.

37

Verva nyní zamkla Oceláře v jejich pásmu, hosté se musí mít velmi na pozoru.

38

Do nebezpečného výpadu domácích se řítil Jánský, před kterým ale dobře zapracoval Štefan Růžička. Slovenský forvard uklidňuje hru.

38

A opět na scéně agilní Růžička, který neohroženě přejel přes útočnou modrou a střelou zápěstím nenechal Francouze klidným.

39

Litvínovskému publiku se nelíbí zákrok Rotha, který k ledu srazil jednoho z jejich hrdinů. Píšťalka rozhodčích zůstává němá.

39

Hübl zpoza brány nabídl kotouč Lukešovi, který ve snaze napálit puk na třineckou klec zlomil svou hůl.

40

Probíhá poslední minuta druhé třetiny. Třinec rozehrává od vlastní brány.

40

Adamský ještě z levého kruhu prověřil Francouze, litvínovský brankář vytáhl přesný zákrok.

40

Právě skončila druhá třetina.

Po odpískání za litvínovskou brankou proběhla krátká strkanice, za což se bude vylučovat shodně na obou stranách.

V prostředním dějství diváci na Zimním stadionu Ivana Hlinky branku neviděli, po přestávce se tedy bude pokračovat za stavu 1:0 pro hostující Třinec.

S odpískáním konce druhé třetiny vyloučeni za hrubost Gula a Hrňa. Třetí dějství začne ve čtyřech.

Před zahájením třetí části se ještě čeká, až zaschnou na ledové ploše kaluže vody.

41

Začala třetí třetina.

41

Odpískáno postavení mimo hru Vervy.

42

Douderovu střelu od levého mantinelu vyráží Francouz.

42

Pavelka zakončil svůj výpad do útočného pásma ranou do výstroje Hamerlíka. Bude se vhazovat po pravici třineckého brankáře.

42

Martynek od modré vypálil mimo Hamerlíkovy tři tyče.

43

Oba tábory hrají v plném počtu.

43

Čtvrtá formace domácích si teď počínala v pásmu Třince velice aktivně, k zakončení se však nedostala.

44

Třetí dějství začalo velice opatrně na obou stranách. Hru nyní zabrzdilo postavení mimo hru Vervy.

45

Irgl ze strany vyzkoušel pozornost Francouze, litvínovský brankář zůstal v klidu.

45

Trončinský s Irglem teď unikali v přečíslení dva na jednoho. Třinecký obránce naznačil střelu a následně se snažil objet bránu a zakončit do odkryté klece. To se mu ale nakonec nepodařilo.

46

Po střele Piroše dorážel z bezprostřední blízkosti Jurčík, ten však z dobré pozice minul.

47

Hra přerušena pro přihrávku rukou od Petružálka. Vhazovat se bude ve střední třetině.

47

Francouz tlumí kotouč před dotírajícím Hrňou. Následuje komerční přestávka.

47

Doudera hned po vhazování před Francouzem namířil svůj pokus na zadní plexisklo.

48

Diváci hlasitě pískají, že po tlaku Litvínova nebylo odpískáno třinecké zakázané uvolnění.

49

Třetí část je velice rozkouskovaná častými přerušeními. Nyní pro změnu zaznamenáno postavení mimo hru Třince. Prostřední dějství je ve znamení taktické bitvy obou celků.

50

Třinecká hráz na obranné modré zastavila další útočnou akci Vervy.

50

Orsava se zjevil zcela nehlídaný před litvínovskou klecí a měl čas si dovolit i bekhendový blafák. Francouz zázračně chytá a drží naděje domácích.

51

Vervě nelze upřít snaha, domácí se snaží tvořit hru a vyrovnat. Po šanci Orsavy však už mohlo být téměř rozhodnuto.

51

Klepiš u mantinelu vybojoval vhazování před Francouzem.

52

V šanci se na druhé straně zjevil Martynek. Ránu z pravého kruhu ale Hamerlík chytá a po delší době si tak připisuje další zásah.

53

Trončinský při rozehrávce z obranné třetiny podklouzl, žádný z protivníků této situace ale nestihl využít.

54

Litvínovu se stále nedaří si vypracovat nějakou závažnější příležitost. Po akci Martynka se bude vhazovat před Hamerlíkem.

54

Do rány od modré se ihned po vhazování opřel Petružálek. Hamerlík si na jeho pokus dobře počkal a přerušuje hru.

55

Po nečekaném odrazu kotouče se zcela sám před Hamerlíkem dral do zakončení Hübl. Ve velké šanci ale litvínovského útočníka zablokoval Klesla.

55

Třinec se dnes prezentuje zcela odlišnou hrou než v předchozích dvou utkáních. Na Litvínov se vytáhl pozornou obrannou a ukázkovou disciplínou.

56

Uprostřed hřiště Petružálek čistým hitem srazil k ledu Adamského, který rozjížděl akci hostů.

57

Po dalším souboji u mantinelu v pásmu Třince kotouč opouští hrací plochu. Vhazovat se bude před Hamerlíkem.

57

První třinecká formace nyní kombinuje za brankou Francouze a šetří čas.

58

Stále se hraje v pásmu Litvínova, hosté nechtějí Vervu pustit ke kotouči.

59

Proběhla krátká strkanice mezi Rothem a Ručinským. Vhazovat se bude ale před Hamerlíkem, litvínovská lavička si bere na poradu oddechový čas.

59

Litvínovská klec zůstává prázdná!

59

Rozhodnutí měl na holi Adamský, který mohl zakončovat do prázdné branky. Po kotouči ale obětavě skočil Lukeš a zabránil tak gólu!

60

Zbývá poslední minuta třetí třetiny, Litvínovu se krátí čas.

60

Na Hamerlíka teď byla vyslána překvapivá rána od mantinelu. Puk skončil jen pár centimetrů vedle jeho tyče!

60

Deset sekund před koncem vyráží Lukešovu dělovku do rohu kluziště Hamerlík!

60

Utkání skončilo výhrou Třince 1:0!

Oceláři tak vybojovali své první vítězství v sérii a snížili tak na zápasy na 1:2. Výhru Třince zajistil v 6. minutě Štefan Růžička. Pokračovat se bude opět zítra.

Pro dnešek se s Vámi loučím. Děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek večera.