Švédsko
42. O´Reilly (Marner, MacKinnon)
40. Hedman
rozhodující nájezd Bäckström

Dobrý večer, vítejte u online přenosu z finálového zápasu hokejového mistrovství světa mezi Kanadou a Švédskem. Zápas začne ve 20:45.

Kanada

Dovršit zlatý hattrick budou chtít v dnešním finále hokejisté Kanady. Ti se po triumfech v Praze a Moskvě probojovali do finále i v Kolíně nad Rýnem a Paříži. V základní skupině je dokázali překvapit jen Švýcaři, kteří favorizované Kanaďany porazili v prodloužení. Přesto postoupili hráči s javorovým listem na prsou do čtvrtfinále z prvního místa. Mezi nejlepšími osmi pak porazili domácí Německo 2:1.

V semifinále pak na svěřence koučů Coopera, Hakstola a Gallanta čekali přemožitelé českého týmu z Ruska. A byla to parádní bitva. Dvě třetiny táhl zámořský tým za kratší konec provazu, s ruským soupeřem prohrával 0:2 a zdálo se, že sen o zlatém hattricku se rozplyne. Jenže v úvodu třetí částí snížil v přesilovce Scheifele a začal drtivý tlak. Ten vyvrcholil v závěru. Necelých 5 minut před koncem srovnal MacKinnon a 3 minuty před skončením základní hrací doby udeřil O’Reilly. Výhru Kanady pak pečetil do odkryté brány Couturier.

Nejproduktivnější hráči týmu

Nathan MacKinnon 14 bodů (6+8)

Mitch Marner 11 bodů (4+7)

Jeff Skinner 9 bodů (4+5)

Švédsko

To seveřané nezačali turnaj úplně suverénně, v základní skupině nejprve hned v úvodním duelu podlehli na nájezdy Rusům a poté ve svém kolínské skupině ještě podlehli také Spojeným státům. Do čtvrtfinále tak proklouzli svěřenci trenéra Grönberga ze třetího místa, což znamenalo, že soupeřem jim bude Švýcarsko. A Švédové si s houževnatými Švýcary poradilo poměrem 3:1.

V semifinále pak v severském derby přehráli jednoznačně Finsko 4:1. Žlutomodří oplívali už od úvodu turnaje skvělou obranou plnou hráči z NHL, přesto týmu chyběla opora v bráně a lídr ofenzívy. Vše vyřešil příjezd Nicklase Bäckströma a Henrika Lundqvista, kteří se chopili otěží a táhnou svůj tým možná až ke zlatu. Bäckström válí ve formaci s mladým Williamem Nylanderem, kterého čeká pikantní souboj s kolegou z Toronta Mitchem Marnerem. Společně s Austonem Matthewsem tvořili tohle trio v dresu Maple Leafs nováčkovské rekordy.

William Nylander 14 bodů (7+7)

Elias Lindholm 7 bodů (5+2)

Victor Rask 7 bodů (2+5)

Sestava Kanady

Pickard (Johnson) - Parayko, Vlasic (A), Demers, de Haan, Morrissey, Matheson, Lee - MacKinnon, Skinner, Scheifele - Simmonds, Giroux (C), O´Reilly - Duchene, Couturier, Killorn - Konecny, Marner, Point - Schenn

Sestava Švédska

Lundqvist (Fasth) - Stralman, Hedman (A), Ekman-Larsson, Brodin, Klingberg, Edler, Holm - Lindholm, Rask, Landeskog (A) - Lindberg, Backstrom, Nylander - Everberg, Nordstrom, Karlsson - Lundqvist (C), Eriksson, Soderberg - Kruger

1

Úvodní buly pro Raska. Švédové se ihned derou do útočného pásma.

1

V zápětí se do útoku dostala tadé Kanada, ale brzy přichází o kotouč.

1

Coulturier se z otočky pokusil o střelu, kterou následně tečoval Killorn. Lundqvist pozorný.

2

Nordstrom se dostal ke dvěma střelám. Obě byly ale zblokovány obráncem.

3

První velká šance. Tu si vypracoval Eriksson, který si nabruslil před Pickard od pravého mantinelu.

5

Obrovský šance Kanady. Střelu Couturiera Lundqvist vyrazil k dorážejícímu Paraykovi.

6

Demers při rozehrávce trefil jen brusle svého kolegy a do šance se tak dostal Eriksson. Ten ale netrefil branku.

6

Prvním vyloučeným je Matheson, který odpyká dvě minuty za podražení.

7

Švédům se ale nedaří usadit v útočném pásmu.

7

Nylander překvapivě prokličkoval mezi kanadskými obránci. Jeho bekend mířil pod horní tyčku, ale Pickard jej vytěsnil ramenem.

8

Švédové se konečně usadili v pásmu, ale obě Hedmanovy střely kryje Pickard.

8

Následně se kanaďané osvobozují a Matheson je zpátky ve hře.

10

MacKinnon nabral ve středním pásmu dobrou rychlost. Posunul kotouč vpravo na najíždějícího Scheifeleho, který střelou švihem trefuje tyč!

11

Kanaďané drží kotouč v útočném pásmu, nemohou se ale dostat k ohrožení Lundqvistovy branky.

13

Picard teď musel být ve střehu, protože nahození Švédů ze středního pásma, bylo útočícím hráčem tečováno přesně na kanadskou branku.

14

MacKinnon přišel v obranném pásmu o kotouč a ke střele se dostal Eriksson. MacKinnon ale napravil svou chybu a kotouč zblokoval.

14

Jednomu ze Švédů byla vyseknuta hokejka. Potrestaným hráčem je Killorn, který obdržel dvě minuty za sekání.

14

Klingberg neudržel kotouč na modré čáře. Švédové tak musí začít opět ve středním pásmu.

15

Klingbergovu střelu zblokoval do ochranné sítě Point.

15

V obrovské šanci se objevil Duchene, ale jeho pokus o objetí branky a zasunutí kotouče do ní, si švédští obránci pohlídali.

16

Simmondsova střela z otočky se zastavila na pravém betonu Lundqvista.

17

Point teď mířil dobře pod levou Lundqvistovu ruku. Švédský gólman ale jeho úmysl přečetl.

18

Ekman-Larsson teď nahazoval přes clonící hráče na branku. Pickard si ale kotouč našel a chytá jej do lapačky.

19

Giroux hledal před brankou dorážejícího O´Reillyho, ale kotouč vypíchl Lundqvist.

20

Konecny hledal bekendem najíždějícího Pointa, ale švédská obrana jeho přihrávku blokuje.

20

Nebezpečná střela od modré čáry! Pickard žongloval v brankovišti s pukem, čehož málem využil Everberg.

První třetinu končí s pukem na holi Simmonds. V první části nebylo k vidění mnoho gólových šancí. Nejblíže gólu byl Scheifele, který trefil levou tyčku Lundqvistovy branky. Švédové měli dvakrát příležitost zahrát si přesilovku, jenže se k vyloženým šancím nepropracovali.

21

Druhou třetinu zahajují Švédové v útočném pásmu.

21

Přislovku si zahrají také Kanaďané. Dvě minuty za držení si odpyká Backstrom.

22

Paraykovu střelu od modré čáry zblokoval Kruger.

22

Tentokrát se do střely od modré opřel Skinner a jeho střela končí na pravé tyči!

23

Další Skinnerovu střelu vyráží švédský brankář do rohu.

22

Scheifele dostal kotouč na pravý kruh a z otočky ihned pálil. Lundqvist pozorný.

23

Švédové jsou v plném počtu. Před brankou čekal O´Reilly, ale kotouč se k němu nedostal.

24

Landeskog teď tvrdě sestřelil Morrisseye. Vše se ale obejde bez vyloučení.

26

Kanaďané mají za sebou povedenou přesilovou hru. Z toho těží také po jejím skončení.

27

Po zakázaném uvolnění jsou Švédové uzamknutí ve své třetině.

28

Eriksson se pokusil o střelu, ale trefuje pouze nohy prvního bránícího hráče.

28

Od Stralmana se teď kotouč nebezpečně odrazil před švédskou branku. Vše ale švédský obránce vyřešil.

29

Landeskog si potáhl kotouč do strany a z levého kruhu prověřil Pickarda.

29

Z nepovedené kanadské rozehrávky je pouze zakázané uvolnění.

29

Finále je také taktickou bitvou. Kanadský trenér Cooper nasazuje na Backstromovu formaci Vlasica, který má za úkol eliminovat nejlepší formaci Švédů.

31

Ke střele se dostal Matheson, ale jeho dělovka se zastavila pouze o zadní mantinel.

31

Švédové si zahrají další přesilovou hru. Morrissey přidržel Krugera a odpyká tak dvouminutový trest za držení.

32

Klingbergovo nahození trefuje opět prvního bránícího hráče.

32

Střela Ekmana-Larssona míří mimo.

32

Mimo pálil také Klingberg, který musel zpracovávat přihrávku od svého kolegy.

33

Stralmanova střela od modré se zastavila pouze na Pickardově hrudi.

34

Lindbergova přihrávka před branku nebyla přesná. Na druhé straně se dostal Morrissey do ofsajdu.

34

Giroux si teď vyšlápl na modré čáře na Nordstroma, kterého poslal k zemi pěkným hitem.

35

Před brankou byl volný Marner, ale nezpracoval přihrávku de Haana.

36

Brodinovu střelu od modré chytá Pickard. Tomu se před dorážejícími hráči povedlo kotouč udržet.

37

Leeho bekend vyráží Lundqvist.

37

Mathesonovo nahození končí v Lunqvistově lapačce. Ten pro jistotu přerušuje hru.

38

Matheson skvěle obešel švédskou obranu, ale po obkroužení branky neměl komu přihrát.

39

Nylender krásně obešel Parayka, ale jeho následná přihrávka zaváněla brejkem Kanady.

39

Kanaďané mají ponechanou výhodu. Bude se vylučovat.

40

Dvě minuty za sekání obdržel Backstrom.

40

Kanada sice hraje přesilovku, ale gól dává Švédsko! Nejprve se do šance dral Lundqvist, následně se kotouč dostal na modrou čáru, kde byl připraven Hedman. Jeho bekendová žabička propadla Pickardovi mezi berony až do branky.

Nic dalšího se už ve druhé třetině nestane. Kanaďané v závěru třetiny dostali možnost druhé přesilové hry, ale místo tlaku byla k vidění šance J. Lundqvista, který se ale do zakončení neprodral. Následně se kotouč dostal na modrou čáru, odkud Pickarda bekendem prostřelil Hedman.

41

Kanaďané musí začít svou přesilovku v obranném pásmu.

41

Kanadský kolotoč teď zastavuje Lundqvist.

22

Švédové hrají v plném počtu.

42

Kanaďané ale mají další ponechanou výhodu.

42

Dvě minuty za vysokou hůl inkasuje Lindholm.

42

A je vyrovnáno! Důraz na brankovišti předvedl O´Reilly, který doráží Marnerovu střelu z pravého kruhu. Lundqvist se snažil kotouč vyrazit vyrážečkou, ale neúspěšně.

44

Stralmanovu střelu vyráží Pickard k Erikssonovi. Také jeho pokus kanadský brankář vyráží.

45

O´Reilly se uvolnil krásnou stahovačkou a prověřil Lundqvista v brance Švédů.

46

Nylander se točil s kotoučem v levém kruhu. Nakonec se rozhodl pro střelu, kterou ale Pickard chytá.

47

Couturier pouze nahodil za švédskou branku a jde střídat. Na druhé straně chybují Švédové, kteří vyhazují na zakázané uvolnění.

47

De Haanova střela od modré byla sražena mimo branku. Za ní teď úřaduje O´Reilly.

48

Třetí švédská formace teď budila rozruch v útočném pásmu. Nordstromovu střelu Pickard kryje.

49

Vlasicova střela od modré byla Schennem tečována. Lundqvist s problémy chytá.

50

Na ledě se potkávají čtvrté formace. Navrch teď měla ta švédská. Ke střele to ale nevedlo.

51

Skinner v pádu pálil na první tyč. Tam byl ale Lundqvist připraven.

53

Hra se přelévá ze strany na stranu. Bohužel bez výrazných šancí na obou stranách.

55

Ekmanu-Larssonovi utekl kotouč do středního pásma. Švédové se tak musí vracet.

56

Lindholm se dostal do zajímavé pozice. Na první tyči místo nebylo, tak zvolil objetí branky, ale na druhé tyči pro změnu neměl komu nahrát. Kotouč tak mají Kanaďané.

57

Duchene hlídkoval před brankou, ale nakonec nedokázal zareagovat na přihrávku, která se k němu dostala.

57

Švédové si zahrají další přesilovku. Matheson podrazil Nordstroma a inkasuje dvě minuty za podražení.

58

Střelu Ekmana-Larssona z levého kruhu vyráží Pickard nad branku.

58

Stralman se opřel do puku ihned po vhazování, ale branku minul.

59

Kanaďané vyhazují do středního pásma. Následně Švédově špatně rozehrávají a je z toho zakázané uvolnění.

59

Obrovská chyba Švédů, kteří minutu před koncem špatně střídají! Dvě minuty pro švédskou střídačku za příliš mnoho hráčů na ledě!

59

O´Reilly ztratil kotouč, pro který musí do střdního pásma.

60

O´Reilly se ocitl před brankou v obrovské šanci, ale nečekal, že k němu kotouč projde.

60

Parayko vypálil od modré čáry, ale jeho střelu zblokoval Landeskog.

Třetí třetina končí! Oba týmy měly ve třetí třetině šanci rozhodnout, ale žádnému z nich se to nepovedlo. Švédové měli v závěru třetiny možnost přesilové hry, ale naložili s ní prachbídně. Špatně vystřídali a darovali tak Kanadě možnost minutové přesilovky. V úvodu prodloužení tak budou mít Kanaďané možnost početní výhody.

61

Švédové se úspěšně brání. Nylander, který odpykal trest za příliš mnoho hráčů na ledě, je ve hře.

62

Kotouč končí na švédské střídačce.

63

Nylanderovi kotouč utekl, ale i přesto musí Pickard zasahovat proti Backstromově střele.

63

Point čekal před brankou na přihrávku Marnera. Lundqvist byl ale u první tyče pozorný a přikryl kotouč.

64

Švédové jeli dva na dva. Nordstromovi ale utekl kotouč.

64

Další Nordstromova střela. Pickard kryje.

64

Také Klingberg vyzkoušel Pickardovu pozornost. Následně střela Edlera od modré čáry zblokována kanadskými obránci do ochranné sítě.

65

Nylander dojížděl nahozený kotouč, ale následně padá a naráží do mantinelu. Grimasa v jeho obličeji hovoří o tom, že to byla nepříjemná srážka.

66

Lindholmovu střelu Pickard kryje.

66

Obrovský šance Kanady! Killorn měl před sebou odkrytou branku, kterou netrefil.

68

Hra má teď dobrý spád, ale k vidění nejsou gólové šance.

70

Švédové si zahrají přesilovou hru! Na dvě minuty za podražení je vyloučen Couturier.

70

Pickard teď zachraňuje Kanadu. V obrovské šanci byl Ekman-Larsson.

70

Nedůraznou přihrávku Backstroma zachytil Killorn, který vyhazuje.

71

O´Reilly teď provětral obranu Švédska. Byl na to ale sám, a tak jeho akce končí za brankou.

72

Nylander se natlačil před Parayka, ale Pickard vyráží jeho střelu.

73

Obrovská šance MacKinnona! Jeho střelu vyráží Lundqvist, následně se kanadský útočník pokoušel zakončit baseballově, ale netrefuje branku.

74

Marnerovu střelu blokuje Hedman.

75

Duchene se opřel do puku, ale také jeho střelu blokuje Hedman.

75

Další Ducheneovu střelu vyráží Lundqvist.

75

Na druhé straně zasahuje Pickard proti střele Brodina.

76

Kruger v dobré střelecké šanci mezi kruhy minul branku!

76

Lindholmovu střelu blokuje Vlasic.

77

Scheifele se prokličkoval do výborné šance, ale v rozhodující chvíli mu utekl kotouč.

79

MacKinnon teď z vlastního pásma prošel až před Lundqvista, který jej ale zastavil!

79

Po souboji ve středním pásmu končí kotouč na kanadské střídačce.

79

Zhruba minuta a čtvrt nás dělí od nájezdů!

80

Puk je v obranném pásmu Kanady. Lindbergovu střelu kryje Pickard.

80

Vhazovat se bude v obranném pásmu Kanady. Logicky si tak berou Švédové oddechový čas.

80

Kanaďané vyhrávají buly a tak přesouvají hru do útočné třetiny.

Prodloužení přineslo překvapivě aktivní a rychlý hokej z obou stran. Největší šanci měl Killorn, který netrefil odkrytou švédskou branku. Následovat tak budou samostatné nájezdy.