15. Macek (Kahun)
24. Plachta (Hager)
27. Mauer (Goc, Wolf)
33. Hager (Plachta, Schütz)

Vítejte u online přenosu ze semifinálového utkání v rámci ZOH 2018 v Pchjongčchangu mezi Kanadou a Německem. Utkání začne v pátek 23. února ve 13:10.

Kanada dnes bude jednoznačným favoritem tohoto semifinálového utkání. Tým, který byl od začátku olympijského turnaje pasován do role adepta na finále si totiž dosud dovolil jen jedno zaváhání. Kromě porážky po nájezdech s Českem však Kanada jasně přehrála Švýcarsko i Jižní Koreu, čímž si zajistila pozici nejlepšího týmu z druhých míst a přímý postup do čtvrtfinále. V tom se utkala se silným Finskem. Na branku se čekalo až do 41. minuty, kdy se trefil Noreau, ale tento gól nakonec zámořskému výběru stačil k vyřazení obhájců bronzových medailí.

Maxim Lapierre z Kanady slaví branku v síti Koreje na ZOH 2018
Maxim Lapierre z Kanady slaví branku v síti Koreje na ZOH 2018 | Foto: Reuters

Německá reprezentace je na tomto hokejovém turnaji největším překvapením. Ve velmi těžké skupině se utkala se severským trojlístkem Finsko - Švédsko - Norsko a se ziskem pouhých dvou bodů zaujala třetí pozici. Na úvod totiž Německo jednoznačně prohrálo s Finskem, poté po dobrém výkonu nebodovalo ani proti Švédsku a na zisk muselo čekat do třetího utkání, ve kterém po nájezdech porazilo Norsko. Německo tedy pochopitelně muselo do kvalifikace o čtvrtfinále, ve které porazilo Švýcarsko a pak narazilo opět na Švédy. Němci vedli 2:0 i 3:1, ale výběr Tre Kronor zápas dotáhl do prodloužení a až v něm po brance Reimera padl.

Zajímavostí je, že Německo ani jednou nevyhrálo po šedesáti minutách a Nory, Švýcary i Švédy porazilo až v prodloužení či samostatných nájezdech.

ZOH 2018, Finsko-Německo: Jani Lajunen - Jonas Müller
ZOH 2018, Finsko-Německo: Jani Lajunen - Jonas Müller | Foto: Reuters

Co se týče vzájemných zápasů, ty jsou jednoznačně nakloněny na stranu Kanady. Naposledy totiž Němci s Javorovými listy zvítězili v roce 2012 na domácím Německém poháru. Od té doby přišlo jen pět poměrně jednoznačných výher Kanady.

SESTAVY

Kanada: Poulin (Peters) - Robinson, Lee (A), Noreau, Genoway, Golouef, Gragnani, Stollery - Brulé, Roy (A), Bourque - Thomas, Kelly (C), Raymond - Wolski, Vey, Ebbett - Lapierre, O'Dell, Klinkhammer - Kozun

Německo: Aus den Birken (Pielmeier) - Ehrhoff (A), Boyle, Seidenberg, M. Müller, Hördler, J. Müller, Krupp - Ehliz, Hager (A), Reimer - Kink, Goc (C), Plachta - Wolf, Kahun, Macek - Noebels, Fauser, Maurer - Schütz

1.

ZAČÁTEK UTKÁNÍ.

1.

Úvodní minuta zápasu nepřinesla nic moc zajímavého. Hrálo se především ve středním pásmu.

2.

Nyní už musel dávat pozor Aus den Birken, na kterého letěla tvrdá střela od modré čáry. Kotouč byl však nakonec sražen.

3.

Německo se zatím příliš nedostává do kombinace v útočném pásmu. Naopak nyní Robinson protáhl Aus den Birkena, když vyslal razantní střelecký pokus kousek od vrcholu pravého kruhu.

4.

První velká šance Kanady. Derek Roy získal kotouč po nepřesnosti v rozehrávce Německa a zjevil se sám před Aus den Birkenem. Bekhendovou kličku na vzdálenější tyč však německý gólman zneškodnil!

5.

O'Dell se pokusil najít spoluhráče, který si hledal prostor na levé straně. Místo toho si Krupp připsal důležitý obranná zákrok.

5.

Frank Mauer registruje první střelu na bránu v podání Německa. Po přistrčení od spoluhráče to zkusil z pravého kruhu, nicméně Poulin měl lapačku na správném místě.

6.

Lee bekhendem šikovně přihrával před bránu. Kotouč se dostal až k mantinelu, ale šanci pak měl Wolski, jenž tvrdě zakončil doprostřed brány.

6.

Nepřesnou rozehrávku Kanady Aus den Birken nemusel zasahovat, ale po odražení kotouče od zadního mantinelu kotouč pro jistotu schoval pod lapačkou.

7.

Nadále se Německo nedostává do útoku. Klinkhammer navíc využil volného kotouče v rohu kluziště a rychlou přihrávkou jej poslal na brankoviště. Tam se puku nikdo nedotkl.

8.

Až teď trochu zahrozili Němci. Jenže střela z velkého úhlu nepřinesla nic zajímavého a následoval jen icing našich západních sousedů.

8.

Nepříjemnost pro Německo. Svěřenci Marca Sturma totiž hráli v šesti a Dominik Kahun (GER) už míří na trestnou lavici.

9.

Derek Roy zkusil v úvodu přesilové hry tvrdou střelu z pravé strany. Trefil ale pouze blokujícího soupeře.

9.

Ani Leeho nabídka před bránu Aus den Birkena nebyla úspěšná. Kotouč letí znovu až za Poulina.

10.

Německo hraje v plném počtu.

11.

Hned na začátku 11. minuty přišla zajímavá příležitost Německa. Tvrdá střela z levého kruhu skončila na rameni Poulina, který pak vůbec nevěděl, kde má kotouč. Kanadská obrana si poradila.

12.

Po komerční přestávce se Němci natlačili do útočného pásma. Následoval sice rychlý útok Kanady, nicméně Kellyho postup byl pomalý a přinesl jen ofsajd.

13.

Příliš důrazně byl nyní atakován Maxim Noreau! Kanadský obránce to za Poulinem schytal od Felixe Schütze (GER), jenž soupeře poslal na mantinel. Je z toho vyloučení na dvě minuty za vražení na hrazení.

13.

Okamžitě po buly u Aus den Birkena se Němcům podařilo vyhodit kotouč přes všechny čáry.

14.

Přesilová hra Kanady je u konce. Hokejka Lindena Veye (CAN) vylétla až do tváře jednoho z Němců.

14.

Teď to Kanaďani na buly vůbec nezvládli. Hned dva se nechali vykázat a René Bourque (CAN) si odpyká dovuminutový trest. Přesilová hra 4 na 3 pro Německo.

14.

Kanadě se podařilo vyhodit kotouč až k Aus den Birkenovi. Němci se ale rychle vracejí před Poulina.

15.

Německo hraje v pěti!

15

Německo vstřelilo branku! Tak a je tady úvodní gól zápasu. Německo dokázalo využít dvojnásobnou přesilovou hru, když si BROOKS MACEK sjel k vrcholu levého kruhu a švihem překonal zkoprnělého Poulina. Asistence: Dominik Kahun.

16.

Je tady další vyloučení. Dvouminutový trest za podražení obdržel Patrick Hager (GER).

16.

Kanada je v plném počtu a zahajuje přesilovou hru.

17.

Přesilová hra Kanady zatím nepřináší ohrožení Aus den Birkena. Německo opravdu skvěle brání.

17.

Podruhé v krátkém časovém úseku je kotouč vyhozen až za bránu Kevina Poulina.

18.

Znovu se Němci osvobodili a Noebels dokonce šikovnou tečí ohrozil Poulinovu bránu. Puk šel ale mimo tři tyče.

18.

Německo v plném počtu.

19.

Do střelecké pozice si najel Chris Kelly, který měl dost prostoru na pravé straně. Zakončením z úhlu však trefil jen Aus den Birkena.

19.

Němci nemají moc šancí, ale ty, které mají, stojí za to. Mauer se nečekaně zjevil sám před brankářem Kanady a Poulin musel vytáhnout výborný zákrok levým betonem.

20.

Na druhé straně byl připraven Derek Roy. Svižnou střelou ale trefil jen Aus den Birkena.

20.

Ještě jedno zakončení od modré čáry, avšak kotouč neprošel až k bráně Aus den Birkena. V této třetině již nic zajímavého neuvidíme.

20.

KONEC PRVNÍ TŘETINY.

Úvodní dvacetiminutovka zápasu je za námi a navrch zatím mají Němci. Střelecky sice byla aktivnější Kanada, nicméně poté šla do tří a v 15. minutě dvojnásobnou přesilovku dokázal využít Brooks Macek. Následně se navíc Němci dostali do další šance, avšak ta skončila dobrým zákrokem Poulina. Javorové listy se zatím velmi ztěžka dostávají do větších příležitostí.

STŘELY NA BRÁNU PO 1. TŘETINĚ

Kanada - 5

Německo - 6

21.

ZAČALA DRUHÁ TŘETINA.

21.

Kanada se v úvodu druhé třetiny snaží kombinovat v útočném pásmu. Zatím je to bez nějaké větší šance.

22.

Rychlý výpad Německa zakončoval Yasin Ehliz. Jeho střela z pravé strany letěla mimo tři tyče.

23.

Pokračuje kanadský tlak. Stále však absentují nějaké nebezpečnější střely. Většina jich je od modré čáry.

23.

Marcus Kink se dobře zapřel u brankoviště a záhy po svém zakončení se dostal do strkanice s  Goloubefem. V nic velkého však konflikt nepřerostl.

24.

Rychlá akce Kanady. Přečíslení tří proti dvěma skončilo střeleckým pokusem Brulého, avšak ten nemířil do prostoru brány.

24.

Německo vstřelilo branku! A je to 0:2. Fantastickou přihrávkou se prezentoval Hager, který se otočil a v klidu naservíroval kotouč na hokejku MATTHIASE PLACHTY. Tomu nestíhal vracející se Kanaďan a Plachta tak mohl zakončit do horní části brány. Asistence: Patrick Hager.

26.

Kanada se jen hodně ztěžka dostává zpět do útočného pásma. Nyní už se to sice podařilo, ale Boyle svižnou střelu dokázal srazit.

26.

Nadále Kanaďané zakončují spíše jen od modré čáry. Další takový pokus vyprodukoval Robinson, jenž ale vůbec netrefil bránu.

27.

Německo vstřelilo branku! Tak to je naprosto šokující. Wolf dlouhou přihrávkou našel Marcela Goce, který tak mohl vyřešit přečíslení dvou na jednoho. FRANK MAUER zvolil fantastické zakončení, když hokejkou mezi nohama usměrnil kotouč pod beton natahujícího se Poulina. Asistence: Marcel Goc, David Wolf.

28.

Naprosto zbytečný faul od Yannica Seidenberga (GER). Německý hráč je potrestán za krosček na Kozuna.

29.

Kanada vstřelila branku! Javorové listy se rozhodně nedají zadarmo a je tady snížení. Noreau kotouč posunul na Leeho, jenž nevystřelil, ale souhru ještě vyšperkoval přihrávkou na GILBERTA BRULÉHO. Kanadský útočník vypálil z levého kruhu přesně pod břevno. Asistence: Chris Lee, Maxim Noreau.

30.

Zajímavé okamžiky na obou stranách. Německo nevyužilo přečíslení dvou na jednoho, ale na druhé straně si ani nadvakrát neporadil osamocený Raymond.

30.

Podruhé v utkání hráli Němci v šesti. Další přesilová hra pro Kanadu.

30.

Maxim Noreau to zkusil okamžitě po vyhraném buly. Dělovka od modré čáry letěla pouze do přesunujícího se Aus den Birkena.

31.

Po další Noreauově střele se Němcům nepodařilo vyhodit kotouč z vlastního pásma. Kanada svírá soupeře.

31.

Jenže zničehonic přišlo přečíslení Německa. Poulin však tečovanou střelu zprava mohl jen zkontrolovat pohledem.

32.

33.

Noebels teď dlouho váhal, co udělat v předbrankovém prostoru. Nakonec přihrával, ale bekhendem puk poslal mimo dosah spoluhráčů.

33.

Eric O'Dell (CAN) si pomohl hákováním. Následuje dvouminutový trest.

33.

Německo vstřelilo branku! Hned po vhazování v útočném pásmu se k tvrdé střele odhodlal Matthias Plachta. Jeho střela zřejmě neměla gólové parametry, nicméně PATRICK HAGER kotouč šikovně tečoval a na to již Poulin nedokázal reagovat. Asistence: Matthias Plachta, Felix Schütz.

33.

Nepochopitelný zkrat Gilberta Brulého (CAN). Střelec jediného kanadského gólu totiž ve středovém kruhu sestřelil Wolfa, jenž inkasoval úder rukama do tváře. Je z toho trest na 5+20 minut do konce utkání.

35.

Začátek dlouhé přesilové hry se Němcům vůbec nepovedl. Navíc se teď Kanada postupně dostává do držení kotouče.

36.

Němci početní výhodu příliš nezvládají. Práci měl naopak Aus den Birken, který čelil dvěma dorážkám z hranice brankoviště.

37.

Až teď se Německo znovu vrátilo do útočného pásma. Stollery kotouč vyhodil jen na modrou čáru, kde je Macek.

37.

Německo bylo blízko dalšímu zářezu! Tvrdá střela od modré čáry se odrazila od tyče, kotouč byl chvíli za Poulinem, avšak kanadský gólman se včas zorientoval.

38.

O'Dell si ve středním pásmu pomohl menším faulem, ale přesto se Němci dostali do obrovské šance. Kanadu teď zachránil Poulin, jenž se rychle přesunul a zneškodnil tutovku Patricka Reimera.

38.

Kanada hraje v plném počtu.

39.

Javorové listy už jsou sice v pěti, avšak další nepřesnou rozehrávkou se dopustili zakázaného uvolnění.

39.

Znovu vyloučení na straně Kanady. Krupp byl zasažen vysokou holí Reného Bourquea (CAN).

40.

Závěr třetiny Němci dohrávají v útočném pásmu. Střelecké pokusy však zatím míjí zařízení.

40.

Snad vteřinu před koncem se ke střele dostal Seidenberg! Německý hráč dobře zamířl od modré čáry, ale Poulinovi pomohlo břevno!

40.

KONEC DRUHÉ TŘETINY.

Pouze dvacet minut dělí Němce od fantastického postupu do finále! Svěřenci Marca Sturma totiž ve 24. minutě zvýšili vedení, když se prosadil Matthias Plachta, a následně již na 3:0 zvýšil Frank Mauer. Kanada sice v přesilové hře zásluhou Gilberta Brulého snížila, avšak Patrick Hager ve 33. minutě znovu navýšil vedení německé reprezentace. Kanaďanům navíc od 33. minuty schází střelec jediné branky, neboť Brulé ve středním pásmu sestřelil Wolfa a obdržel trest do konce utkání.

STŘELY NA BRÁNU PO 2. TŘETINĚ

Kanada - 16

Německo - 14

41.

ZAČALA TŘETÍ TŘETINA.

41.

Kanada hraje v plním počtu. Může tedy rozjet nutnou stíhací jízdu za vyrovnáním.

42.

U mantinelu v útočném pásmu Kanada vůbec nic nevymyslela. Kotouč jde do neutrální zóny.

43.

Přes dobře napadající Němce se Kanaďané nedostávají. Znovu se evropskému celku podařilo zastavit akci soupeře již u modré čáry.

43.

Kanada vstřelila branku! Rychlý gól na rozdíl dvou branek! Thomas si najel na levou stranu útočného pásma a poté přihrávkou oslovil MATA ROBINSONA. Kanadský obránce měl volný prostor, kotouč si dal na bekhend a zavěsil pod břevno. Asistence: Christian Thomas, Mason Raymond.

44.

Tak pozor! Goloubef podrazil unikajícího Dominika Kahuna, který si vyzkouší trestné střílení.

44.

Dominik Kahun to zkusil Forsbergovou kličkou, ale tu nedokázal dotáhnout do úspěšného konce. Důležitý moment!

45.

Kelly to zkusil z otočky od pravého mantinelu, nicméně kotouč poslal pouze do oblouku brány.

46.

Kanada se ne a ne vrátit do útočného pásma. Němci teď dobře drží kotouč daleko od svého gólmana.

47.

Mat Robinson měl prostor u pravého kruhu, ale zakončení na vzdálenější tyč si pohlídal Aus den Birken. Na druhé straně byl atakován Fauser, nicméně kontakt Leeho ruky s tváří německého hráče se nepíská.

48.

Genoway si dobře najel do středu útočného pásma, ale posléze prováhal ideální moment na zakončení.

48.

Až Wolski zkusil střelecký pokus z vrcholu pravého kruhu. Aus den Birken si kotouč našel a zkrotil jej v náruči.

49.

Hodně naivně to zkusil Kelly, který šel středem do dvou soupeřů. Pevná německá defenzíva ho nepustila blíže k bráně.

49.

Tentokrát se Kelly nacházel před bránou, kam kotouč posílal Mat Robinson. K teči se však bývalý hráč Bostonu nedostal.

50.

Dvě trestné minuty za krosček dostává Matthias Plachta (GER), který u brankoviště srazil O'Della.

50.

Kanada vstřelila branku! A je tady obrovské drama. DEREK ROY měl dost prostoru na pravé straně, šikovně kotouč dostal do brankoviště a touš se od brusle německého hráče odrazil mezi Aus den Birkenovy betony. Asistence: Chris Lee, Maxim Noreau.

51.

Další nepříjemnost pro německou reprezentaci. Frank Hördler (GER) podrazil O'Della, což znamená další přesilovou hru ve prospěch Kanady.

51.

Maxim Noreau se s ničím nerozpakoval a tvrdou střelou záhy po buly ohrozil marně se natahujícího Aus den Birkena. Kotouč však letěl vedle brány.

52.

René Bourque se nacházel na hranici brankoviště, ale Kanada je nakonec vykázána z útočného pásma.

53.

Střelecké pokusy v rámci této přesilové hry zatím nelétají do prostoru Aus den Birkenovy brány.

53.

54.

Do dobré šance se dostal Kozun! Toho oslovil Noreau, avšak následné zakončení z pravého kruhu šlo kousek nad břevno Aus den Birkenovy brány.

54.

Po objetí brány se k zakončení prodral Derek Roy. Aus den Birken měl pravý beton dobře přikován u tyče.

55.

Vyloučení na obou stranách. Christian Ehrhoff (GER) dostává dvouminutový trest za hrubost, Christian Thomas (CAN) za sekání.

55.

Dlouhá přihrávka na Robinsona nebyla přesná. Kanada se ale přesto dostává do útočného pásma.

56.

Raymondovi příliš nevyšlo zakončení po objetí brány Německa. Chvíli poté šel kotouč daleko od Aus den Birkena.

56.

Wolski se sice nedokázal uvolnit ke střele, ale Němci kotouč vyhazují na zakázané uvolnění.

57.

Oba týmy hrají v plném počtu.

57.

Christian Thomas se hned po návratu na led zapojil do ofenzívy. Jeho střela letěla přesně do hrudi připraveného Dannyho Aus den Birkena.

57.

Okamžitě po vhazování se kotouč zjevil na hokejce Reného Bourquea, ale ten svižnou střelou těsně minul horní roh brány.

58.

Zakázané uvolnění Německa. Poulin jde na střídačku a Kanada to tedy zkouší se šesti hráči v útočném pásmu.

58.

Velké štěstí pro Kanadu. Noreau měl problémy s napadajícím Kinkem, který se dostal ke kotouči. Ač byl kanadský obránce faulován vysokou holí, pískán je jen ofsajd.

59.

Kevin Poulin se znovu vrátil do brány, ale nyní už je zase na střídačce. Šest Kanaďanů v útočném pásmu.

59.

Kozunovo nahození z levé strany se dostalo až k Aus den Birkenovi. Jenže odražený puk na brankovišti netrefil nikdo z dotírajících Kanaďanů.

59.

Němci zahráli na zakázané uvolnění. 67 vteřin před koncem je tady timeout Německa.

60.

Lee kotouč rychle nahodil na bránu. Pak se ale Němcům podařilo vyvézt kotouč až k prázdné bráně.

60.

Kanada se nemůže dostat do pořádného zakončení.

60.

Bourque měl nabito na pravém kruhu, ale rychlou střelou minul bránu.

60.

Puk je ve středním pásmu a Německo se raduje ze šokující postupu do finále!

60.

KONEC ZÁPASU.

Je tady obrovský šok olympijského turnaje! Německo dnes odehrálo parádní zápas a postupuje do finále. Reprezentace našeho západního souseda se dostala do vedení v 15. minutě a ve druhé třetině už pak vedla 3:0! Kanada sice snížila, ale před třetí třetinou se trefil ještě Mauer a Javorové listy znovu ztrácely tři branky. Favorizovaný celek pak snížil zásluhou Robinsona a Leeho, nicméně kýženou čtvrtou branku už nepřidal. Kanada si to tedy v souboji o bronz rozdá s našimi hokejisty, Německo s Rusy senzačně o zlato!