Finsko
2:0
Slovensko
12. Aaltonen (Kontiola, Lepistö), 43. Kontiola (Pesonen, Hietatnen)

Dobrý den, vítejte u online reportáže ze zápasu skupiny H na MS v hokeji mezi domácím Finskem a Slovenskem. Zápas začíná v Helsinkách v sobotu v 19:15 SELČ.

MS v hokeji 2013, Slovensko - Francie: Libor Hudáček - Nicolas Besch (na zemi)
MS v hokeji 2013, Slovensko - Francie: Libor Hudáček - Nicolas Besch (na zemi) | Foto: Reuters

Obhájci stříbrných medailí ze Slovenska v úvodním zápase šampionátu porazili Francii 6:2, Finové pak ve večerním pátečním zápase porazili Německo 4:3 v prodloužení, přestože ještě minutu a půl před koncem třetí třetiny prohrávali 2:3.

Ještě přidejme výsledky zbylých úvodních zápasů helsinské skupiny, které byly odehrány dnes. Američané nejprvé porazili Rakušany 5:3, Rusové poté deklasovali Lotyšsko 6:0.

Finský trenér Juka Jalonen pošle dnes do hry tuto sestavu:

Raanta – Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart – Pesonen, Kontiola, Aaltonen – Salminen, Korpikoski, Viitaluoma – Savinainen, Koskiranta, Pihlström – Hagman, Hytönen, Haataja.

Finsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012
Finsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012 | Foto: Aktuálně.cz

Jeho protějšek Vladimír Vůjtek zvolil tuto základní sestavu:

Staňa – Mezei, Sekera, Ďaloga, Sersen, Vydarený, Jurčina, Mihalík – Bližňák, Kopecký, Radivojevič – Stümpel, Šatan, Hudáček – Kukumberg, Miklík, Záborský – Bartek, Surový, Ölvecký.

Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012
Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012 | Foto: Aktuálně.cz

Zápas bude mít i české zastoupení, svůj první duel odřídí český hlavní rozhodčí Antonín Jeřábek po boku švédského sudího Marcuse Vinneborga, na čarách jim budou pomáhat pánové Arm ze Švýcarska a Morrison z USA.

Oba týmy přicházejí na led, nyní zazní státní hymny obou týmů. Tentokrát ji trio zpěvaček zazpívalo celou a také slovenská vlajka pod stropem haly je oproti úvodního zápasu Slováků s Francií správná (Podrobnosti si přečtěte ZDE).

1.

První třetina začíná úvodním vhazováním.

2.

Slováci si hned na úvod zápasu zahrají přesilovku. Za hákování Marka Ďalogy je vyloučen finský obránce TEEMU LAAKSO.

3.

Do šance se před bránou tlačil Záborský, puk však přes betony brankáře Raanty neprotlačil.

4.

Finové se v oslabení ubránili, Laakso je na ledě.

4.

Po Laaksově minele Radivojevič nahrál puk před bránu osamocenému Bližňákovi, ten však bekhendovým blafákem brankáře Raantu nepřekonal.

5.

Hned vzápětí Laakso opět chyboval, když si nevšiml za bránou Tomáše Kopeckého, kterému doslova puk přihrál, Kopecký se obtočil kolem pravé tyče, Raantu však také nepřekonal.

6.

Slováci si opět zahrají přesilovku. Za hákování je vyloučen finský útočník Juha-Pekka Hytönen.

7.

Finové si v přesilovce vytvořili další obrovskou šanci. Miklík byl zcela sám na levém kruhu v ideální střelecké pozici, Raantu však nepřekonal.

8.

Slováci nyní zahodili svou největší gólovou šanci v zápase. Kopecký našel u pravé tyče zcela volného Radivojeviče, ten však střelou z první odkrytou bránu netrefil.

8.

Hytönen je na ledě, Finové se nyní s velkým štěstím v oslabení ubránili.

10.

Raanta je doslova pod palbou slovenských střel, po deseti minutách je poměr střel na branku 1:10 z finského pohledu.

11:28

Finové těží z minima maximum a dostávají se do vedení - 1:0! Obránce pražského Lva Sami Lepistö nahodil puk do útočného pásma, Petri Kontiola zvolil střelu zápěstím a JUHAMATTI AALTONEN lehkou tečí poslal puk mezi betony brankáře Stani.

MS v hokeji 2013, Finsko - Slovensko: oslava Finska
MS v hokeji 2013, Finsko - Slovensko: oslava Finska | Foto: Reuters
15.

Finové měli velkou šanci na zvýšení skóre. Tentokrát byl před Staňou sám Hagman, slovenský brankář však tentokrát betonem puk vyrazil.

16.

Slováci si zahrají další přesilovku, za sekání je vyloučen střelec jediného dnešního gólu JUHAMATTI AALTONEN.

17.

Slováci mají v přesilovce další obrovskou šanci na skórování. Po nahození Mezeie vyrazil Raanta puk vedle sebe, tam stál Jurčina v pádu však trefil "jen" boční síť finské branky.

17.

Bude se hrát ve čtyřech, za podražení je vyloučen slovenský útočník TOMÁŠ KOPECKÝ.

18.

Aaltonen je na ledě, Finové budou nyní hrát minutu a půl přesilovku.

18.

Lepistöho nahození skončilo těsně vedle pravé tyče Staňovy brány.

19.

Kopecký je na ledě, Slováci se v oslabení ubránili.

20.

Probíhá poslední minuta první třetiny.

Úvodní třetina je námi, Finové ji vyhrávají díky gólu Juhamattiho Aaltonena 1:0, přestože byl poměr střel na bránu 15:4 pro Slováky.

Slováci měli především v přesilovkách několik stoprocentních šancí, ale buď je vychytal brankář Raanta a nebo netrefili bránu. Ve 12. minutě tak přišel trest v podobě gólu po teči Aaltonena.

MS v hokeji 2013, Slovensko - Francie: Branko Radivojevič - Laurent Meunier a Cristobal Huet | Foto: Reuters
21.

Začíná druhá třetina.

21.

Radivojevič vypálil zpoza obránce Laaksa, Raanta však puk viděl a ukryl jej do lapačky.

22.

Savinainenova střela z pravého kruhu končí těsně vedle Staňovy brány.

23.

Záborského střílenou přihrávku před bránu tečoval jeden z finských beků těsně vedle Raantovy brány.

24.

Pokus Ölveckého z levého kruhu Raanta vyrážečkou poslal do rohu.

26.

Hudáček sebral ve středním pásmum puk Savinainenovi, vypálil zpoza obránce, Raanta však puk vykopl betonem.

30.

Koskiranta se tlačil od mantinelu před Staňu, ten však udržel beton u tyče.

31.

Finové mohli zvýšit. Lepistö vjel z pravé strany, pokoušel se skrz brankoviště nahrát Kontiolovy, Staňa však puk na poslední chvíli vypíchl.

33.

Na druhé straně měli velkou šanci na vyrovnání Slováci, v tom jim však zabránil vynikající zákrok Raanty. Ten vyrazil střelu Surového od modré před sebe, Ölvecký dorážel puk ze vzduchu, Raanta však reflexivním zákrokem lapačku puk zachytil.

34.

Finové budou hrát přesilovku, za podražení je vyloučen slovenský útočník PETER ZÁBORSKÝ.

35.

Mäntylä vypálil od modré čáry, Staňa kotouč vyrazil pod sebe, a protože nevěděl, kde má puk, roztáhl se v brankovišti.

36.

Salminen pálil dvakrát z mezikruží, Staňu však ani nadvakrát nepřekonal.

36.

Záborský je zpět na ledě, Slováci se ubránili.

37.

Slováky drží nad vodou výborný Staňa. Vitaluoma dostal puk před odkrytou bránu a střílel z první, slovenský brankář však máchl do vzduchu lapačkou a její hranou vyrazil puk na bránu.

38.

Aaltonen našel na levém kruhu Kontiolu, který pálil z první, Staňa však puk vyrazil a před Pesonenem ukryl puk do lapačky.

39.

Miklík projel přes celé kluziště, vypálil zpoza obránce, Raanta však ukryl puk do lapačky.

40.

Probíhá poslední minuta druhé třetiny.

40.

Slováci měli obrovskou šanci na vyrovnání. Po přihrávce Ölveckého měl před sebou Bartek odkrytou bránu, tu však netrefil.

Skončila druhá třetina, na ledě se nyní strhla hromadná potyčka, jíž se účastní všech deset hráčů v poli, kteří jsou nyní na ledě, do potyčky se nejvíce zapojili Bližňák s Jalasvaarou.

Finové se tentokrát v útoku činili mnohem více, k výbornému výkonu Raanty se přidal i slovenský gólman Staňa. Proto je po dvou třetinách stále stav 1:0 pro Finy.

MS v hokeji 2013, Finsko - Slovensko: Rastislav Staňa
MS v hokeji 2013, Finsko - Slovensko: Rastislav Staňa | Foto: Reuters
41.

Začíná třetí třetina, Slováci ji začnou v přesilovce. Na finské straně totiž byli za potyčku na konci druhé třetiny vyloučeni obránci JALASVAARA a KUKKONEN, na té slovenské jen obránce MIHÁLIK.

42.

Slováci mohli vyrovnat, po přihrávce Stümpela mezi kruhy přestřelil v dobré pozici branku Šatan.

42.

Finové se v oslabení ubránili a jsou kompletní.

42:09

Finové hned vzápětí střílejí druhou branku zápasu - 2:0! Janne Pesonen vypálil z pravého kruhu, Staňa vyrazil puk před sebe a PETRI KONTIOLA zametl puk do branky. Druhou asistenci si připsal Jussi Hietanen.

MS v hokeji 2013, Finsko - Německo: Petri Kontiola a Juhamätti Aaltonen slaví gól | Foto: Reuters
45.

Finsko pokračuje ve velkém tlaku po vstřeleném gólu. Z mezikruží pálil Pesonen a trefil Staňu do ramene.

45.

Obránce Sekera se vydal na výlet do útočného pásma, jeho bekhendový pokus však skončil jen na boční síti.

47.

Jurčinova bomba od modré prolétla těsně nad horní tyčí Raantaovy brány.

49.

Finové budou hrát přesilovku, za podražení odchází na trestnou lavici LIBOR HUDÁČEK.

49.

Finové mají obrovskou šanci rozhodnout zápas. Pesonen nahrával osamocenému Aaltonenovi, před ním však na poslední chvíli odpálil puk Vydarený.

50.

A další velká šance Finů, Aaltonen trefuje z pravého kruhu tyčku Staňovy brány.

51.

Slováci se se štěstím ubránili, Hudáček je zpět na ledě.

52.

Kopecký se natlačil před Raantu, bekhendovým pokusem jej však překonat nedokázal.

53.

Obrovská šance Slováků na zdramatizování zápasu. Ölvecký měl před sebou odkrytý roh brány, trefil však jen lapačku přesunuvšího se Raanty.

55.

Sersenova bomba z mezikruží končí těsně vedle Raantovy brány.

56.

Z pravého kruhu pálil Bartek, Raanta však puk lapačkou vyrazil před sebe.

56.

Teď měli Finové velké štěstí, Radivojevič měl před sebou odkrytou bránu, trefil však jen nohy obránce Laaksa.

59.

Probíhají poslední dvě minuty třetí třetiny.

60.

Probíhá poslední minuta třetí třetiny.

60.

Staňa míří z branky, Slováci budou hrát v poli v šesti.

60.

Koskiranta minul střelou od modré čáry prázdnou bránu.

Je konec, Finové vyhrávají 2:0 a po druhé výhře na turnaji se dostávají do vedení skupiny H.

MS v hokeji 2013, Finsko - Slovensko: Niklas Hagman - Milan Jurčina
MS v hokeji 2013, Finsko - Slovensko: Niklas Hagman - Milan Jurčina | Foto: Reuters

Slováci se naopak propadají na třetí místo tabulky. Oba týmy mají v neděli volno. Slováci se v pondělí střetnou s Němci a Finové s Francií.

Tímto se s vámi loučím a u další online reportáže z MS se těším na shledanou.