1:2P
Kanada
38. Ruutu (J. Jokinen, O. Jokinen)
14. Doughty PP (Weber, Crosby), 63. Doughty (Carter)

Dobrý den, vítejte u online reportáže ze zápasu skupiny B hokejového turnaje mužů v Soči mezi Finskem a Kanadou. Závěrečný zápas základních skupin začíná po 18. hodině SEČ.

Souboj Koiva s Kanem v utkání Kanada - Finsko
Souboj Koiva s Kanem v utkání Kanada - Finsko | Foto: Reuters

Pojďme si na úvod říct, že mají oba týmy s vysokou pravděpodobností zajištěn už před zápasem postup do čtvrtfinále. Poté, co Rusové nedokázali vyhrát v základní hrací době nad Slovenskem, by Kanaďany, či Finy poslala do osmifinále jen drtivá prohra.

Je také jasné, že pokud tento zápas skončí v základní hrací době, jeho vítěz si díky nejlepšímu skóre zajistí první příčku pro nasazení do čtvrtfinále.

Pojďme se podívat na oba předešlé zápasy Kanaďanů a Finů na turnaji v Soči. Finové nejprve porazili 8:4 Rakousko a poté porazili 6:1 v severském derby Norsko. Kanaďané nejprve porazili Nory 3:1 a poté rozstříleli 6:0 Rakušany.

Rozhodčí

Zápas bude mít dnes také české zastoupení. Jedním z hlavních rozhodčích duelu totiž bude Antonín Jeřábek, jeho kolegou bude kanadský profesionál z NHL Kevin Pollock, na čarách ji budou pomáhat bělorusko-ruský pár Děďulja, Sergejev.

Elitní český hokejový rozhodčí Antonín Jeřábek.
Elitní český hokejový rozhodčí Antonín Jeřábek. | Foto: ČTK
Finsko

Trenér Finů Erkka Westerlund dnes vsadil na tuto sestavu:

Rask – Vatanen, Timonen, Salo, Määttä, Hietanen, Lepistö, KukkonenVäänänen – Selänne, Immonen, Granlund – Ruutu, O. Jokinen, Korpikoski – Aaltonen, Kontiola, J. Jokinen – Komarov, Lehterä, Pihlström

Finsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012
Finsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012 | Foto: Aktuálně.cz
Kanada

Kanadský trenér Mike Babcock by naopak měl vsadit na toto složení pětek:

Price – Weber, Keith, Vlasic, Doughty, Pietrangelo, Bouwmeester, Hamhuis – Crosby, Bergeron, Benn – Perry, Getzlaf, Duchene – Carter, Toews, Marleau – Nash, Tavares, Kunitz – Sharp.

Oba týmy vstupují na ledovou plochu haly Bolšoj. Zápas začne zhruba v 18:05 SEČ.

1.

Utkání právě začalo.

1.

Hned na úvod prověřil Priceho v brance Kanady centr prvního finského útoku Jarkko Immonen, brankář Montrealu si však s jeho střelou doprostřed brány poradil.

2.

Také finský gólman Rask si připsal první zákrok po střele kanadského kapitána Sidney Crosbyho, který se trefil do plastronu brankáře Bostonu.

4.

Nyní prověřil Raskovu pozornost nahozením od mantinelu John Tavares.

6.

Ruutu se probil přes dva hráče, nakonec mu však znemožnil zakončení obránce Doughty.

7.

Je tu první velká šance zápasu a mají ji Kanaďané. Shea Weber se opřel z první do kotouče od modré čáry, jeho ránu vyrazil Rask pouze na hokejku Bergerona, který se snažil zamést puk do branky, jenže finský brankář zasáhl.

8.

Už osm minut se hraje bez přerušení ve vysokém tempu.

8.

Po zásahu Nashe se dostal puk do brány, sudí Jeřábek však jde žádat o poradu videorozhodčího.

8.

Kanadský gól však logicky nemůže být uznán. Nash totiž klepl do puku, který ležel na síti ze břevnem, vysokou holí, takže puk, který dopravil zpoza brány s pomocí Raskova ramena za brankovou čáru, zasáhl nedovoleným způsobem.

9.

Kanaďané mají další šanci. zpoza kruhů vypálil střelec hattricku ze zápasu s Rakouskem Jeff Carter, Rask však za pukem máchl úspěšně lapačkou.

10.

Dvě šance Finů v krátké chvíli. Pihlström nahodil puk na Priceho, dorážel Komarov, kanadský centr mu však lepší zakončení znemožnil povalením na Priceho.

11.

Na druhé straně se Rick Nash pokusil překonat Raska zasunutím puku zpoza brány, ale na finského gólmana si nepřišel.

13.

Kanaďané si jako první zahrají přesilovku. JARKKO IMMONEN povalil k ledu Crosbyho a je vyloučen za nedovolené bránění. Nutno však dodat, že vyloučení je velmi přísné.

13:44

Kanada přesilovku využívá a ujímá se vedení - 0:1! Shea Weber nabil na vrchol levého kruhu na ránu z první DREWU DOUGHTYMU, který se trefil přesně do šibenice na bližší tyč Raskovy brány. Druhou asistenci si připsal Sidney Crosby.

Kanada - Norsko: Patrice Bergeron a Jamie Benn slaví gól
Kanada - Norsko: Patrice Bergeron a Jamie Benn slaví gól | Foto: Reuters
16.

Obrovská šance Kanaďanů na zvýšení skóre. Po velké chybě Granlunda při rozehrávce nahrál Sharp mezi kruhy zcela osamocenému Chrisi Kunitzovi, jeho střelu pod břevno však Rask zneškodnil parádním zákrokem lapačkou.

17.

Kanaďané jsou nyní jasně lepší. Shea Weber vystřelil švihem na lapačku Raska, ten však opět bez potíží zasáhl.

18.

Opět se bude prohlížet video. Toews se v pádu zpoza branky snažil zasunout puk s pomocí Raska do brány a kotouč skončil někde pod jeho tělem.

18.

Rozhodčí Jeřábek opět rozpažil, puk se za brankovou čáru nedostal.

18.

Na druhé straně se pokusil překvapit Priceho nahozením Granlund, kanadský brankář však bez potíží zasáhl.

19.

Také Finové si zahrají ještě v první třetině přesilovku. RICK NASH zasáhl holí v obličeji obránce Määtäeho, který opouští led a jde rovnou do kabin.

20.

Probíhá poslední minuta první třetiny.

Skončila první třetina. Finům se přesilovka vůbec nepovedla. Kanaďané tak po přesilovkovém zásahu Drewa Doughtyho ze 14. minuty vedou 1:0. I když je počet střel na branku vyrovnaný (8:8), lepším mužstvem byli v první třetině Kanaďané.

Kanada - Norsko: radost Kanady a smutný brankář Lars Haugen
Kanada - Norsko: radost Kanady a smutný brankář Lars Haugen | Foto: Reuters
21.

Začala druhá třetina.

21.

Nash je zpět na ledě, Kanaďané jsou zpět na ledě.

24.

Po období nepřesností na obou stranách pálil zpoza kruhů Weber a jeho dělovka trefila boční oblouk finské branky.

24.

Perry si sjel až před Raska, jeho bekhendový pokus však finský gólman hokejkou srazil do obranné sítě.

26.

Crosby se pokusil překonat Raska zpoza brány, puk mu však z hole vylétl.

27.

Na druhé straně vypálil střelu z první Aaltonen, Price však po střele do hrudníku ukryl puk v chráničích.

28.

Kanaďané nyní předvedl výbornou kombinaci, kterou zakončil střelou z první z mezikruží Pietrangelo, Rask však utěsnil místo u pravé tyče včas.

30.

Kanaďané opět přebírají iniciativu. Getzlaf se stříleným "centrem" snažil odrazit puk za Raskova záda, ten však stihl puk betonem vykopnout.

32.

Dlouholetí parťáci z mládežnických reprezentací Bergeron s Crosbym si vyměnili puk, střela druhého jmenovaného však bránu minula.

33.

Nyní zahrozila Getzlafova lajna, Duchene dostal na levé straně kotouč do jízdy, ale jeho střela se od Timonenova stehna odrazila do ochranné sítě.

35.

Jeff Carter měl na holi druhý kanadský gól, z pravé strany se natlačil až před Raska, pokusil se překonat finského brankáře bekhendovým blafákem, branku však těsně minul.

38.

Määtäeho dělovka skončila na Priceho betonu.

38:00

Finové vyrovnávají na 1:1! Po nahození Jussiho Jokinena od modré čáry tečoval puk mimo Priceho dosah TUOMO RUUTU. Druhou asistenci si připsal Olli Jokinen.

Hokej, EHT, Finsko - Rusko: Leo Komarov slaví gól
Hokej, EHT, Finsko - Rusko: Leo Komarov slaví gól | Foto: Reuters
40.

Probíhá poslední minuta druhé třetiny.

40.

Granlund se uvolnil u mantinelu a střelou z pravého kruhu trefil Priceho do ramene.

Skončila druhá třetina. Finové zásluhou povedené teče Tuoma Ruutua ze 38. minuty vyrovnali skóre na 1:1. Přestože Kanaďané potvrzovali dál svou převahu, na střely vedou 17:12, Finům stačily ve druhé třetině čtyři střely na vyrovnání.

Soči 2014: Norsko - Finsko  (hokej, skupina B)
Soči 2014: Norsko - Finsko (hokej, skupina B) | Foto: Reuters
41.

Začala třetí třetina.

42.

Nejprve Price vyrážečkou zasáhl proti střele Granlunda, na druhé straně pálil z levé strany Benn a Crosby neúspěšně dorážel.

44.

Benn to znovu zkoušel střelou z levého kruhu a jen těsně minul pravou tyč Raskovy brány.

46.

Duchene se pokoušel dorazit střelu Perryho, na poslední chvíli puk odpálil do bezpečí Lepistö.

47.

Vatanen si z pozice sjel až mezi kruhy, střelou švihem však trefil Priceho do betonu.

50.

Pihlström střílenou přihrávkou jen těsně minul levou tyč Priceho branky.

Připomínám, že pro oba týmy je důležité vyhrát v základní době. Pokud by se to jednomu z týmů podařilo, hrál by ve čtvrtfinále s vítězem duelu Slovinsko - Rakousko. Pokud ne, vítěz by hrál s vítězem duelu Švýcarsko - Lotyšsko, USA by pak hrály s vítězem duelu Česko - Slovensko. Poražený by naopak šel na vítěze zápasu Rusko - Norsko.

51.

A Kanada mohla jít hned vzápětí do vedení. Rask nejprve zlikvidoval střelu Toewse z bezprostřední blízkosti a pak si poradil i s následnou střelou Keitha od modré čáry.

53.

Getzlaf hledal u levé Raskovy tyče Perryho, ten však puk špatně trefil.

55.

Kanada nyní vede na střely už 22:13, Finové se nyní spokojili už jen s vyhazováním puků do středního pásma.

56.

Z ojedinělé útočné akce vypálil na Priceho Pihlström, Rask však neměl s ukrytím puku problém.

57.

Dvě další šance Kanaďanů. Marleauova střela zamířila do Raskova betonu, Pietrangelovu střelu zápěstím pak Rask vyrazil ramenem.

59.

Hrají se poslední dvě minuty třetí třetiny.

60.

Půl minuty před koncem třetí třetiny si najel za obranu Finů na Getzlafovu přihrávku obránce Vlasic. V ideální pozici však branku minul.

Skončila třetí třetina, Finové se ubránili kanadskému tlaku, a o vítězi tak musí rozhodnout prodloužení.

Střet Keitha a Joensuu v utkání Finsko - Kanada
Střet Keitha a Joensuu v utkání Finsko - Kanada | Foto: Reuters

Pojďme si znovu připomenout aktuální stav. Švédové se ve čtvrtfinále utkají s vítězem duelu Slovinsko - Rakousko. USA budou hrát s vítězem duelu Česko - Slovensko. Vítěz tohoto duelu se utká s vítězem duelu Švýcarsko - Lotyšsko, poražený naopak půjde na vítěze zápasu Rusko - Norsko.

61.

Začalo prodloužení.

61.

Crosby hledal před brankou Bergerona, ten však na dlouhou hůl nedokázal puk zasáhnout.

62.

Finové měli na hokejce vítězný gól. Kontiola našel zpoza brány mezi kruhy obránce Sala, jeho střelu však vyrážečkou vytáhl Price.

62:22

Kanaďané vyhrávají 3:2, rozhodující branku vstřelil v čase 62:22 DREW DOUGHTY, který po asistenci Jeffa Cartera procpal puk pod betonem Raska a kotouč se odkutálel do sítě.

Finové se okamžitě sjeli u rozhodčích, u nichž protestovali, že nepotrestali předchozí zákrok Shea Webera, který zasáhl hokejkou v obličeji útočníka Granlunda.

Kanaďané se tak utkají ve čtvrtfinále s vítězem duelu Švýcarsko - Lotyšsko, Finy bude čekat vítěz duelu mezi Ruskem a Norskem.

S tímto se s vámi loučím a u online reportáží z úterních osmifinálových zápasů se těším na shledanou.