Donbass Doněck
0:1
Lev Praha
50. Němec PP (Azevedo)

Hezký večer přímo z Doněcku. Na Ukrajině jen padesát kilometrů od ruských hranic za malou chvíli začne důležitý hokejový zápas. Lev Praha dnes přiletěl ukončit sérii s Donbassem Doněck a postoupit do finále Západní konference KHL, vede 3:2 na zápasy a chybí mu poslední výhra. Utkání začíná v 19:00.

Utkání se mělo hrát z obav z bezpečnostní situace na Ukrajině v Bratislavě, ale vedení KHL včera nečekaně vyhovělo žádnosti Donbassu a přeložilo utkání zde. Náhlá změna plánu Lva zaskočila. Český klub měl mít ráno rozbruslení na Slovensku, místo toho ale musel narychlo nasednout do leteckého speciálu a přesunout se na Ukrajinu.

Lev Praha přiletěl do Doněcku v pravé poledne a následující hodiny před utkáním trávili hráči na hotelu. Ondřej Němec slibuje, že nečekaný přesun přes půl Evropy, na výkonu Lva znát nebude.

Zároveň ale přiznal obavy celého týmu z toho, co se dnes bude na Ukrajině dít. První dojmy ale obavy zmírnily: letiště v Doněcku sice bylo liduprázdné a značilo, že v tuto dobu na Ukrajinu (a hlavně pak takhle blízko ruským hranicím) moc lidí nelétá, ale v ulicích města byste žádnou krizi nepoznali.

Dvě hodiny před začátkem utkání nicméně arénu obklopují početné policejní i vojenské hlídky, a také Lev Praha měl po celý den k dispozici policejní doprovod. Vedení KHL chce takto předejít jakýmkoliv problémům.

Kari Jalonen dnes sáhl k jedné podstatné změně v sestavě. Chytat dnes bude Atte Engren.

Hokejisté HC Lev Praha v přípravě (Engren)
Hokejisté HC Lev Praha v přípravě (Engren) | Foto: CPA Eduard Erben

Tady už je ale celá sestava týmu HC Lev Praha pro dnešní utkání:

Engren - Ševc, Mäenpää, Oystrick, Němec, Gragnani, O'Byrne, Kubalík, Nakládal - Zackrisson, Novotný, Azevedo - Sekáč, Vrána, Thörnberg - Birner, Kapanen, Řepík - Ridderwall, Cingel, Matai.

Obrovské překvapení se hrálo ve druhém semifinále Západní konference. Lokomotiv Jaroslavl dnes na domácím ledě porazila favorizovaný Petrohrad 2:0 a celou sérii překvapivě vyhrála 4:2 na zápasy. Pokud dnes postoupí i Lev Praha, začne konfereční finále ve středu v Praze. A je velice pravděpodobné, že se bude hrát v O2 areně. Lev by totiž opět řešil kolizi s extraligovým utkáním pražské Sparty.

Na malém, ale útulném zimáčku v Doněcku, právě skončilo předzápasové rozbruslení a my ještě nezůstanem dlužni ani se sestavou domácích:

Laco – Kolář, Koněv, Podhradský, Wilson, Silnickij, Razin – Laine, Wirtanen, Kiiskinen – Dadonov, Fedotěnko , Jakuceňa – Kagarlickij, Robitaille , Kašpar – Torjanik, Běluchin, Varlamov – Zacharov.

V Doněcku právě dozněly hymny České republiky a Ukrajiny a je tady vše připraveno k začátku utkání. Tak se pohodlně usaďte, začínáme.

1

Utkání právě začalo.

2

Donbass se od prvních minut tlačí dopředu, Kašparovi ale mezi kruhy přeskočil puk hokejku.

2

Na ledě je dusno hned od prvních minut. Po ofsajdu Doněcku se do sebe pustily hned tři dvojičky hráčů a málem došlo na ostré pěstní výměny, rozhodčí budou ale vylučovat jen po jednom na obou stranost. Za hrubost odchází na trestnou lavici Řepík a Kagarlickij.

3

Doněck nicméně dál zůstává aktivnějším týmem, Engren si připsal další dva zákroky po střelách od modré čáry.

3

Thörnberg nabil to tandemu Němcovi, ten si mezi kruhy zpracoval puk, ale v první gólové šanci zápasu míří těsně nad!

5

Třetí pětka Lva po chybě obrany Doněcku získala v útočném pásmu puk i přečíslení, jenže celou akci přihrávkou navíc Pražané překombinovali a Laco nakonec ani nemusel zasahovat.

6

Laco chytá lehké nahození ze středního pásma, ale Lev tak alespoň získal vhazování v útočné třetině.

6

Ševc se nedohodl se spoluhráčem a Fedotěnko byl rázem za obranou. Naštěstí pro český tým moc blízko Engrenovi, aby stihl mířit do prázdného koutu brány.

7

Matai našel zpoza brány u pravé tyče Riderrwalla, ale ten trefil jen Laca.

8

Lev Praha mohl do vedení! Vrána byl sám mezi kruhy, zpracoval si puk a pustil se do kličky na Laca, ten padl k ledu, ale český útočník už nestihl z úhlu trefit horní odkrytý kout brány!

10

Hned z protiútoku ale mohl udeřit i Donbass. Fedotěnko byl znovu sám za obranou a Engren tentokrát musel do těžkého zákroku. Akce pokračovala a po další ráně jednoho z domácích útočníku Lvy zachránila zřejmě tyč. Puk ještě tancoval na brankové čáře, ale obránci ho stihli odpálit do bezpečí.

12

Hraje se oboustraně otevřený hokej. Oba týmy umí pořádně zatopit pod kotlem, ale brankáři zatím předvádějí stoprocentní šanci. Půlka stadionu se teď radovala, ale Engren byl v klidu. Moc dobře věděl, že se po ráně z levého křídla třepotá jen boční síť.

13

O'Byrne natáhl hůl do střílené přihrávky Řepíka, ale puk tečoval asi metr vedle pravé tyče.

15

Engren si připisuje další klíčový zákrok! Na branková čáře vytáhl, a doteď neví jak, rukavicí ránu Dadonova ze tří metrů!

17

Novotného nahození nikdo netečoval, takže měl Laco snadnou práci.

19

Engren drží v rukavici pevně i střelu Laineho.

20

První třetina skončila.

0:0. První, velice atraktivní třetina, změnu stavu nepřinesla. Viděli jsme oboustraně otevřený hokej, oba týmy měly několik gólových šancí a je třeba také říct, že Donbass Doněck byl aktivnější a ke gólu měl podstatně blíž. Atte Engren v bráně Lva dnes ale působí velice jistým dojmem.

21

Druhá třetina začala.

21

A Engren se hned v první minutě dostal do provozní teploty. Jeho lapačku zahřál ránou od modré Laine.

23

Velká šance Lva! Riderrwall byl po křižné přihrávce sám u levé tyče, ale trefil přesunujícího se Laca!

25

A následoval drtivý tlak Doněcku! Kiiskinen se prokličkoval až před Engrena, ale ten kryje. Pak pálil z vršku pravého kruhu těsně nad Razin. Obě akce volaly po gólu!

26

Po divokých akcích Engren raději v lapačce podržel nahození ze středního pásma a nechal přerušit hru.

27

Při Lvech teď stojí štěstí! Po ráně od modré puk zase skákal před Engrenem, ale nikdo z domácích ho přes obětavé obránce nedokázal dorazit za čáru. Tlak Doněcku ale sílí a domácí diváci chtějí gól.

28

Lev naopak dvakrát po sobě vyhazuje na zakázané uvolnění.

29

Engren drží v náručí pevně i nápřah Podhradského od modré.

30

Zápas se nám za malou chvíli přehoupne do své druhé poloviny a stále čekáme na úvodní branku. Lev se nicméně teď dostal z tlaku soupeře a Řepík po dlouhé době ránou z dálky zaměstnal Laca. Ten ale dobře viděl, takže neměl se zákrokem moc problémů.

32

Lev Praha se raduje z gólu, ale bude se volat video! Jeden z domácích obránců totiž chtěl posunout bránu dřív, než puk přejde brankovou čáru. Jde o to, jestli se mu to povedlo!

Už to trvá dlouho, ale stále se telefonuje...

32

Rozhodčí rozpažil! Gólu nebylo dosaženo a pokračovat se bude dál. Fedotěnkovi se podařilo vychýlit brankovou konstrukci nárazem dřív, než puk po ráně Zackrissona přešel brankovou čáru.

34

Po dlouhé pauze se hraje dál a hra se přelévá za strany na stranu, gólmani jsou ale zatím bez zákroků.

35

Řepík zariskjoval a schoval se na útočné modré a přihrávku skutečně dostal. Než ale nabral rychlost, začal ho stíhat obránce, a proto z pravého kruhu tvrdě pálil. Těsně vedle.

35

V mnohem větší šanci byl krátce na to Riderrwall, ke kterému se odrazil puk na volej na levém kruhu. Trefil Laca!

Utkání sleduje 4 017 diváků, to je zhruba o tisíc míň, než sledovalo zápasy téhle série diváků v Bratislavě.

36

Wirtanen pálil z první od pravého mantinelu, ale bombou nad ledem těsně minul bránu Lva.

38

Engren má další parádní zákrok, tentokrát si betonem poradil se zakončením Kagarlického z bezprostřední blízkosti!

38

A velké štěstí měl i Laco! Po nahození z úhlu se zdálo, že mu puk propadl mezi betony za brankovou čáru, půlka hráčů Lva už také zvedala ruce nad hlavu, jenže hlavní rozhodčí rozpažil!

39

Wirtanen se prokličkoval až mezi kruhy a byl najednou sám před Engrenem, ten jen roztáhl ruce a nohy a čekal, zda ho puk trefí. Měl štěstí, připisuje si další zákrok - tentokrát vyrážečkou!

40

Druhá třetina skončila.

Ani čtyřicet minut čistého času a svižného hokeje branku v Doněcku nepřineslo. Donbass Doněck má více ze hry a má i více gólových šancí, ale Atte Engren stále vše chytá. Hosté zatím brání a vyčkávají, paradoxně byli ale oni nejblíže první brance Lev zápasu, když se po Zackrissonově ráně asi pět minut prohlíželo video. Ani jeden ze záběrů televizních kamer ale nakonec neprokázal, zda puk skutečně prošel přes brankovou čáru.

Třetí třetina začne přibližně ve 20:46. Uvidíme, jak na Donbass v poslední dvacetiminutovce dolehne tíha tohoto utkání, Ukrajinci totiž dnes musí za každou cenu zvítězit, aby vrátili sérii na rozhodující zápas do Prahy.

41

Třetí třetina začala.

41

A Lev jí začne ve čtyřech, Jiří Sekáč totiž při napadání v útočném pásmu fauloval a dostává dvě minuty za hákování.

42

Podhradský dostal po krásné kombinaci nabito na vrcholek levého kruhu, ale z jedné minul!

42

Lev až po minutě vyhazuje přes všechny čáry a může vystřídat.

43

Domácí aréna po velkém závaru explodovala radostí, protože se puk dostal za brankovou čáru, hlavní rozhodčí ale naprosto rezolutně rozpažuje a vykazuje hru kvůli postavení útočícího hráče v brankovišti do středního pásma!

44

Lev přežil velký tlak Doněcku a hraje v plném počtu.

45

Laco chytá do lapačky střelu, nebo spíše nahození, Riderrwalla zpoza modré.

46

Donbass tlačí dál, puk proskákal brankovištěm Engrena, nikdo ho do prázdné brány nedoklepl.

47

Engren po dalším nahození tentokrát nebude riskovat rozehrávku a nechá hru přerušit.

48

Laine napřáhl až za hlavu, ani jeho rána ale v síti nekončí. Engren jí vyrazil.

49

Po ráně Thörnberga dorážel Vrána, Laco se štěstím chytá!

49

Lev Praha bude hrát přesilovku, Silnickij zahákoval Sekáče a odchází na trestnou lavici.

50

Hosté mají tlak, Kapanenovi nejprve nesedla střela, pak tečoval nahození těsně nad.

50

GÓÓÓÓL! Lev Praha vede 1:0!
Je to gól! Český tým přesilovku využívá zásluhou svátečního střelce Ondřeje Němce, jehož nahození propadlo hloučkem těl před bránou až za záda nic netušícího a nevidícího Laca.

52

Doněck se snaží o odpověď, jenže lvů je teď plný led. Domácí se nemohou dostat přes střední pásmo.

53

Sekáč z úhlu překvapil střelou Laca, ale Thörnberg promáchl dorážku.

53

Český tým měl velké štěstí! Kiiskinen tvrdou střelou zazvonil o tyč!

55

Donbass musí hrát a to Lvu vyhovuje. Hosté brání vlastní modrou a Doněck s tím má problémy.

57

Hosté dokonce vybojovali vhazování v útočném pásmu, do konce zbývají tři a půl minuty.

58

Další pokus Doněcku o útok zastavil ofsajd, časomíra ukrojila další minutu. Domácím už moc času nezbývá.

58

2:08 do konce. Vhazuje se v obranném pásmu Lva a Doněck hraje bez brankáře!

59

Lev ale protlačil puk do středního pásma a tam se bude také poté, co puk opustil hřiště, vhazovat.

59

Doněck si bere oddechový čas.

59

Puk je zase ve středním pásmu a domácí se nemohou nastěhovat zpět před Engrena.

60

Přesně minutu před koncem zahráli domácí jen na zakázané uvolnění a Lev ušetří daleko od Engrena další důležité vteřiny.

60

Engren 15 sekund před koncem třetí třetiny snad pohledem vytlačil z brány jistý gól po tvrdé ráně Dadonova z mezikruží, útočník Doněcku trefil jako už poněkolikáté v tomto zápase levou tyč Engrenovy brány a puk se odrazil zpět do pole.

Utkání skončilo. Lev Praha vítězí díky přesilovkovému gólu Ondřeje Němce z 50. minuty 1:0, v sérii 4:2 na zápasy a zahraje si s Jaroslavlí finále Západní konference KHL. To odstartuje ve středu v pražské O2 areně.

Tímto se s vámi loučím a u online reportáže ze středečního zápasu se s vámi těším na shledanou.