2:5
USA
20. Smejkal (Veselý), 34. Kaše (Rašner)
1. Tuch (Dougherty) , 7. Matthews (Connor, Collins), 8. Milano, 22. Larkin (Milano), 27. Matthews (Fortunato)

Dobrý den, vítejte u online reportáže z finále MS do 18 let ve Finsku mezi českým národním týmem a USA. Zápas začíná v 18 hodin.

Je to hotová senzace. Poprvé v historii si čeští mladíci do 18 let zahrají finále světového hokejového šampionátu. V semifinále to ovšem bylo pořádné drama. Češi vedli nad Kanadou ve druhé třetině už 3:0, ale nadějný náskok do konce zápasu ztratili a rozhodnout muselo prodloužení. V něm se ale radovali svěřenci trenéra Jakuba Petra. Ohlasy na tento zápas si můžete přečíst ZDE.

To Američané mohli v podstatě šetřit síly, protože se se Švédskem v semifinále poradili celkem snad a vyhráli 4:1. Český tým navíc porazili už ve skupině 3:0 a vlastně nad ním vyhráli v celé letošní sezoně pokaždé. Není tedy pochyb, kdo je tady favoritem. Ale to byla včera Kanada také...

V tuhle chvíli už známe majitele bronzových medailí a jsou to hokejisté Kanady, kteří přehráli Švédy 3:1.

Sestava USA: Nedeljkovic – Dougherty, Fortunato, Glover, Belpedio (C), Collins, Hanifin, MacLeod – Eichel (A), Tuch, Milano – Bjork, Larkin (A), Hitchcock – Gersich, Matthews, Connor – Wegwerth, Pavelek, Stevens – Fiegl. Trenér: Danton Cole

Sestava ČR: Vaněček – Pyrochta, Mašín, Ščotka, Rašner, Mikliš, Zbořil, Havlín – Pastrňák, Karabáček, Zacha – Kaše, Vrána, Špaček – Veselý, Smejkal, Chlapík – Vopelka, Kuťák, Ordoš – Černoch. Trenér: Jakub Petr.

Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012
Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012 | Foto: Aktuálně.cz

Ještě nám chybí sestava rozhodčích. Těmi hlavními jsou Švýcar Wehrli a Fin Kaukokari. Tedy stejné duo, které řídilo včerejší semifinále Česko - Kanada. Snad tedy zápas dopadne stejně radostně pro české barvy.

Kvůli zahraničním televizím začne utkání chvíli po šesté, hráči už se ale připravují k nástupu.

Hráči vjíždějí na led, duel za malý moment začne.

1.

Utkání právě začalo.

1.

Amerika vede 1:0. Tak to je mizerný vstup do utkání. Milano ujel do sóla, Vaněček ho vychytal, ale Alex Tuch už se následnou tečí střely od modré prosadil.

2.

Vrána se snaží se špatným vstupem něco udělat. Jeho střela ale Nedeljkovice nepřekvapila.

3.

Češi mají šanci na reparát. Zahrají si přesilovku.

4.

Zatím se český výběr snaží rozestavit v pásmu.

5.

Špačkova střela z mezikruží zaváněla gólem, bohužel ale jen trefil amerického brankáře.

5.

Také Chlapík pálil nebezpečně, ale zdá se, že se Amerika ubrání.

6.

Ano, Američané v plném počtu už krouží před Vaněčkem.

7.

Závary na obou stranách. Vaněček vyrazil střelu od modré a do brejku se dostal Vrána, jeho dělovka ovšem těsně minula cíl.

7.

Amerika vede 2:0. To je produktivita. Conners poslal z vrcholku kruhu na Vaněčka ostrý projektil a Auston Matthews odražený kotouč došťouchal do sítě.

8.

Američané vedou už 3:0. Tohle už je zlé. Podobná situace, tentokrát puk ze vzduchu dopravil do sítě Sonny Milano.

Češi si berou oddechový čas.

9.

Češi jsou nadále pod americkým tlakem.

10.

Dvě parádní české akce rychle za sebou. Nejprve Zacha rychle provětral beton amerického gólmana a poté ještě zazlobil PAstrňák, který ale už možná zbytečně hledal Karabáčka.

11.

Zdá se, že se český výběr konečně dostal z toho úvodního amerického direktu.

12.

Tentokrát pálil Špaček. Nedeljkovic je nyní ve slušné permanenci.

13.

Vzápětí si připsal zákrok i Vaněček a po delší době tak přerušil hru.

14.

Další zajímavý náznak. Zacha prostrkával kotouč napříč brankovištěm, kde číhal Karabáček, ale ten už byl v přílišném úhlu, aby mohl přesně zakončit.

15.

Veselého jedovku Nedeljkovic neudržel, ale obránci mu pomohli a puk odpálili.

16.

Matthewsovi je jeden gól málo, a snažil se překvapit Vaněčka rychlým obtočením kolem brankové konstrukce, nepovedlo se.

17.

Američané navzdory solidnímu vedení pálí ze všech pozic. Český gólman odolává.

18.

Úplně sám teď byl před brankou Tuch, Milano se snažil vyklepat puk z výstroje Vaněčka, obránci si pak drzého amerického útočníka podali.

19.

Dougherty zkoušel dostat puk před českou obranku odrazem o mantinel a málem mu to vyšlo.

20.

Češi snižují na 1:3. Gól do šatny, to čeští mladíci potřebovali. Jiří Smejkal se nejlépe zorientoval v mlýnici před brankou a dorazil puk za dezorientovaného gólmana.

Konec první třetiny.

No vida a hned je to veselejší. Gól do šatny by mohl český tým vyburcovat. Vždyť i Kanadě se povedlo v semifinále vyrovnat ze stavu 0:3 na 3:3. Tak snad se to povede i svěřencům Jakuba Petra.

21.

Začala druhá třetina.

22.

Amerika vede 4:1. Vstupy do třetin tedy českému mužstvu vůbec nevycházejí. Milano dojel nahozený puk, rychle ho poslal před branku Dylanu Larkinovi a ten propálil Vaněčka.

23.

Češi jsou rychlým inkasováním trochu zaskočeni a nedaří se jim konstruktivní rozehrávka.

24.

Američané teď českou pětky uzamkli v třetině.

25.

Díky Vránovi se ale čeští hráči dostali alespoň do středního pásma a mohou střídat.

25.

Americké nahození Vaněček raději přikryl a přerušil hru.

26.

Mašínova rána od modré minula branku, ale buďme rádi za každý pokus.

27.

Američané se naučili využívat odrazů od mantinelu takřka dokonale. Hitchcock to zkoušel hned z otočky.

27.

Amerika vede 5:1. Hmm, tak tady už se láme chleba. Auston Matthews přejel modrou a střelou zápěstím vymetl pavučinku nad Vaněčkem.

28.

Zacha navíc zvedl hokejku příliš vysoko a trefil protihráče, takže půjde na dvě minuty pykat.

28.

Zatím se Češi osvobozují.

29.

O další vyhození se postaral Rašner.

30.

Jedinou americkou šanci zlikvidoval Vaněček a u Češi si opět mohou oddychnout.

30.

Zacha je zpět na ledě. Tuhle početní nevýhodu Češi zvládli.

31.

Stevens měl kolem českého brankoviště spoustu času a prostoru. Vaněček s ním ale skvěle bruslil a vykryl mu prostor.

32.

Také Češi si zahrají přesilovky. Tuch se provinil krosčekem.

33.

České pětici se zatím nedaří udržet v pásmu.

34.

Češi snižují na 2:5. David Kaše skvěle tečoval Rašnerovo nahození od modré. Jen tak dál.

35.

Přesilovkový gól by mohl českému mužstvu pomoci ještě utkání nějak zdramatizovat.

36.

Milano si v českém obranném pásmu udělal volné bruslení, nakonec nahodil na Vaněčka, který puk vyrazil a o zbytek se postarali obránci.

37.

Teď to trochu připomíná americkou přesilovku.

38.

Američané dál kontrolují hru v českém obranném pásmu.

39.

Jediná konkurence schopná česká formace se dnes zdá ta s Pastrňákem, Zachou a Karabáčkem v útoku.

40.

Konec druhé třetiny.

V druhé třetině se dost možná rozhodlo o tom, kdo vyhraje zlato. Češi ztrácejí tři góly a budou to mít už mít těžké. Musel by asi přijít nějaký další zázrak.

41.

Začala třetí třetina.

42.

Američané zase vstoupili do třetiny lépe.

42.

Vaněček teď předvedl proti Larkinovi skvělé zákroky. Obránci si amerického útočníka opět nevšímali.

43.

Česká rozehrávka je zatím hodně krkolomná, z toho se žádná šance nenarodí.

44.

Trenér Petr trochu možná trochu protočil útoky. Pastrňák teď má vedle sebe Vopelku.

46.

Duo Vrána Špaček ale zřejmě zůstává neměnné, teď "ptačí" reprezentanti pořádně provětrali americkou obranu. Všechno vyřešil Nedeljkovic.

47.

Teď se v podstatě nepřerušuje a hraje se od modré k modré.

48.

Tentokrát už Vaněčkovi došla trpělivost a přikryl volný kotouč lapačkou.

49.

Vrána se kromě střeleckých statistik zapíše také mezi ty s trestnými minutami. Přesilovka pro Ameriku.