Hlinka Gretzky Cup • 3. zápas skupiny A • 19:00

Česko - Kanada

Česko
1:7
0:2, 0:2, 1:3
Kanada
41:07 Gut (Chlubna)
18:12 Perfetti (Drysdale)
19:58 Byfield (Lapierre)
26:40 Byfield (Lapierre)
34:52 McClennon
44:30 Lapierre
50:34 Greig (Foudy)
52:54 Foudy (Cuylle, Guhle)

Dobrý večer, vítejte při sledování online reportáže ze třetího utkání české hokejové reprezentace do 18 let na turnaji Hlinka Gretzky Cup proti Kanadě. Zápas začne ve středu 7. srpna v 19:00.

Česko vstoupí do zápasu s jasným vědomím, že postup do semifinále už vybojovat nemůže. Osmnáctka totiž na turnaji nepředváděla příliš přesvědčivé výkony a po dvou odehraných zápasech má na svém kontě jen 2 body. Naši mladíci nejprve po napínavé bitvě přemohli Švýcarsko 4:3 po samostatných nájezdech, druhý den ale nestačili na Finy, kterým podlehli 1:5. Vzhledem k tomu, že v odpoledním zápase Finsko přehrálo Švýcary jasně 6:0, je už jisté, že ani tříbodová výhra nemůže Česko posunout do semifinále. Do něj se ze skupiny A podívá Kanada a výběr Suomi. 

Jediným vícebodovým hráčem české osmnáctky je zatím pouze útočník Michal Gut (1+1). 

Kanada potvrzuje na turnaji roli jednoho z favoritů a v prvních dvou zápasech neinkasovala ještě ani branku! Javorové listy na začátek Hlinka Gretzky Cupu vyprovodili Finsko poměrem 6:0 a poté si bez větších potíží poradili i se Švýcary - tentokrát 8:0. Není proto divu, že je výběr Kanady na první příčce skupiny A se šesti body.

Nejproduktivnějšími hráči kanadského výběru jsou po dvou odehraných duelech útočníci Hendrix Lapierre (2+4) a Cole Perfetti (4+2). 

Karty jsou tedy před večerním zápasem rozdány jasně - Kanada jde do semifinále, zatímco Češi budou bojovat s USA o 5. místo. 

Sestava Česka:

Sestava Kanady:

Lennox (Garand) - Drysdale, Guhle, Cormier, Hunt, Poirier, Sebrango, O'Rourke - Sourdif, Lapierre, Perfetti - Jarvis, Byfield, Neighbours - Foudy, Greig, Cuylle - Wiesblatt, Bourque, McClennon - Rochette.

Před začátkem střetnutí ještě zazní státní hymny obou týmů. 

00:01

Utkání právě začalo.

00:10

Češi na nic nečekali a rychle nahodili kotouč do útočného pásma. Tam ale příliš dlouho váhal s nahrávkou Myšák, který nakonec o puk přišel. 

00:34

To Kanada tak shovívavá není. Hosté zatím strávili v útočném pásmu jen pár sekund, ale už vyslali na gólmana Bednáře dvě střely. Lapierre ale z levého kruhu těsně minul bližší tyč. 

01:20

Češi vybojovali ve vlastním pásmu kotouč a v následné protiakci hledal na středu rozjetého Ivana Chlubna. Kanada však předvedla dobrou obrannou práci. 

01:35

A Kanada mohla jít po rychlé akci do vedení! Jarvis rychle našlápl do útoku a dokázal najít před brankovištěm volného Cuylleho. Proti jeho pokusu se však Bednář přemístil včas. 

01:50

A Kanaďané si zatím domácí obranou jezdí, jak se jim zlíbí. Tentokrát byl před českou brankou rozjetý Foudy, ten chtěl ale těsně před Bednářem přihrávat a puk skončil jen na betonech domácího gólmana. 

02:42

Ryan O'Rourke (CAN) je vyloučený za vysokou hůl. 

03:42

I v oslabení Kanaďané hrozí! Tentokrát jel úplně sám na branku Neighbours, ovšem Bednář dokázal jeho střelu vytěsnit mimo tři tyče. 

04:02

Z přesilovky už mnoho nezbývá a Češi se teprve nyní pořádně podívají do útočného pásma. Jeden z hráčů Kanady zasáhl pukem vlastní střídačku, a tak se vhazuje v obranné třetině hostí. 

04:16

Gut dobře clonil před brankovištěm a Lennox musel poprvé zasahovat! Se střelou od modré však neměl větší potíže. 

04:42

Hosté hrají v plném počtu. 

05:23

Malý se dostal do situace jeden na jednoho, ale poslední bránící hráč Kanady ho dobře vytlačil až k zadnímu hrazení. 

05:50

Guhle naskočil ze střídačky, najel do pásma a okamžitě se z první opřel tvrdě do puku. Ani tato rána ale Bednáře nezaskočila. 

06:20

Guhle je v tomto střídání hodně při chuti a od modré čáry pálí na českou branku jeden kotouč za druhým. Zatím ale značně nepřesně. 

07:07

Foudy předváděl za brankou Česka svoji šikovnost a nějakou dobu si dělal z domácích obránců dobrý den. Jeho spoluhráč ale posléze nedokázal přihrávku zužitkovat a vůbec nezakončil. 

07:55

Publikum se zlobí, protože po srážce s Guhlem skončil na ledě jeden z českých hráčů. Tohle ale faul skutečně nebyl. 

08:36

Handl pálil z levé strany a na středu si dobře sjížděl na dorážku Gut! Kotouč z kanadského gólmana skutečně vypadl před brankoviště, jenže obrana hostí se po něm poté vrhla a odpálila jej do bezpečí. 

09:40

Svozil a Hrádek měli na brankovišti hodně těžkou fušku, nápor Kanady pro tentokrát ovšem ustáli. 

10:01

A podruhé výborně obránce Hrádek. Tentokrát si počkal na soupeře a vybojoval puk. Na případný útočný výlet už ovšem neměl síly. 

10:31

Sourdif obešel hned dva soupeře, ale na posledním bránícím hráči, který stál před ním a brankou, si vylámal zuby. 

10:38

Na střely na branku zatím vede Kanada poměrem 8:2.

11:02

Kanaďané si nerozuměli v kombinaci a mohl toho využít Macháček. Ten si však chtěl splnit hlavně defenzivní povinnosti a puk odpálil do bezpečné vzdálenosti od branky svého týmu. 

11:57

Perfetti nabruslil do pásma a okamžitě prudce vypálil. Bednář dokázal jeho pokus pouze zmírnit, ale puk nakonec se štěstím skončil až za brankou. 

12:01

Jan Bednář (CZE) po zákroku shodil masku, která zjevně po zásahu pukem nebyla úplně v pořádku, a vykoledoval si trest za zdržování hry. 

12:29

Novák zahrál výborně v obranném pásmu a vyhodil kotouč. 

12:46

Kotouč zůstával volný před brankovištěm české osmnáctky, jenže Bednář zůstal pozorný a puk rychle přikryl. 

12:57

Bednář bránil hráče, který vyjížděl zpoza brány, a nechal část své klece úplně odkrytou! Jeden z beků však předvedl velikou obětavost a střelu zastavil svým tělem! 

14:00

Jeden z dojíždějících Kanaďanů šel hodně důrazně do Bednáře a u české branky se strhla pořádná mela. 

14:00

A bude z toho další přesilovka domácích. Seth Jarvis (CAN) je vyloučen za sekání.

15:01

I tentokrát působí zatím česká přesilovka nepříliš přesvědčivě. Domácí hráči se ještě pořádně nedostali do pásma. 

15:30

Až teď musel Lennox zasahovat proti Handlově bekhendovému pokusu z bezprostřední blízkosti! 

15:55

Kanaďané se hnali v oslabení do přečíslení dvou na jednoho, ale Myšák zvládl situace velmi dobře a křižnou přihrávku zastavil. 

16:26

Bláha střílel od levého mantinelu a jeho pokus nebyl vůbec špatný. Lennox však na kotouč viděl a zasáhl. 

17:00

Cormier pálil z voleje z pravého kruhu, ale Bednář předvedl rychlý skluz a včas byl u své tyče. 

17:35

Macháčkova formace předvedla dobrý forčeking, který vedl k zisku puku v útočném pásmu. Celá akce ale skončila jen neúspěšnou střelou z ostrého úhlu. 

18:13

Tentokrát už se hosté prosazují! Jamie Drysdale dobře rozjel akci, zkušeně zpomalil hru a posléze z pravé strany nahrál COLEOVI PERFETTIMU, který zamířil přesně nad rameno českého brankáře. Asistence: Jamie Drysdale.

19:08

Dominik Vacík (CZE) a Théo Rochette (CAN) jsou vyloučeni za hrubost. 

19:42

Tobiáš Handl (CZE) je vyloučen za držení hole. 

19:58

Kanada přidává druhý gól, zatímco na světelné tabuli svítí pouhé dvě sekundy do sirény! Hendrix Lapierre nastřelil od modré čáry jen tyč, kotouč se ale odrazil mezi Bednářovými betony zpět do hry a QUINTON BYFIELD už neměl problém jej doklepnout do sítě. Asistence: Hendrix Lapierre. 

20:00

První třetina skončila.

Po první části vedou Kanaďané o dvě branky a je nutné sportovně přiznat, že je to vedení zasloužené. Ba naopak - klidně už mohlo být i vyšší, jenže Češi hrají velmi obětavě v defenzivě a i gólman Jan Bednář zatím podává podařený výkon. Uvidíme ve zbytku utkání, jestli se domácí tým stane prvním celkem na letošním Hlinka Gretzky Cupu, který dokáže vstřelit gól kanadské reprezentaci. 

Střely na branku po první třetině: 5:16

20:01

Začala druhá třetina.

20:17

Na začátku druhé části hrají oba týmy se čtyřmi hráči v poli. Pokračují tresty Vacíka s Rochettem.

20:48

Sourdif měl hodně prostoru na pravé straně a zamířil mezi Bednářovy betony. Český gólman však mezírku rychle zakryl. 

21:16

Quinton Byfield (CAN) je vyloučen za podrážení.

21:39

Kanaďané už už chtěli ujíždět do přečíslení, ale Bláha je na modré dobře zpomalil a nepovolil jim žádnou nebezpečnou možnost. 

22:40

Kanaďané si vedou v oslabení opět velmi dobře a téměř svého soupeře nepouští před Lennoxovu branku. 

23:05

Javorové listy se znovu uvolnily a už to vypadá, že ani z této přesilovky českého týmu nic nebude. 

24:10

Hráči se přetlačovali u mantinelu o kotouč tak dlouho, až rozhodčí raději přerušili hru. 

24:15

Hned po buly zamířil puk na Lennoxovu bránu a hodně důrazně se za ním hnal Macháček. Toho proto nyní umravňují Kanaďané. 

24:36

Pavel Novák (CZE) je vyloučen za sekání. Za krosček usedá na trestnou i Ryan O'Rourke (CAN).

25:39

Guhle se přes jednoho z bránících hráčů dlouho nemohl prosadit, nakonec ale zakončil a Bednář měl potíže! 

25:59

Ondřej Baláž (CZE) je vyloučený za sekání. Kanada bude hrát další přesilovku. 

26:16

Češi přežili obrovský nápor Kanady! Spolu s Bednářem leželi v brankovišti hned tři čeští hráči, a proto hosté nedokázali dotlačit kotouč do sítě. 

26:40

Tak to byla od Kanady paráda! QUINTON BYFIELD dostal puk před brankoviště, dokázal se vytočit do lepší pozice a poté s hokejkou mezi nohama překonal českého gólmana! Asistence: Hendrix Lapierre.

Střely na branku aktuálně činí 5:21 z pohledu domácích! 

28:12

Lukas Comrier (CAN) je vyloučen za nepovolenou výstroj. Češi mají možnost snížit v přesilovce. 

29:15

Domácí si ale zatím musejí dávat dobrý pozor, aby o puk nepřišli. Jeden z českých beků se tentokrát musel vrátit až za vlastní bránu.

29:45

Tuhle šanci si Rochette musí pořádně vyčítat! Na pravé straně měl spoustu času, položil si Bednáře a už mu stačilo jen zvednout puk. Zívající část branky ale netrefil a zasáhl jen Bednářovu lapačku! 

30:52

Češi rozehráli jen hodně nepřesně a je z toho zakázané uvolnění. 

31:27

Pokračuje nápor kanadských hráčů, kteří nyní krouží kolem Bednářovy klece a čekají na vhodnou pozici pro střelu. 

32:03

A nakonec svoji šanci prováhali. Vacík se štěstím získal puk a vyvezl jej alespoň do neutrální zóny. 

32:23

Češi toho měli po kolotoči od Kanady dost a vyhodili na zakázané uvolnění. Domácí střídačka si proto vyžádala oddechový čas. 

32:47

To byl zatím asi největší tlak Čechů v dnešním zápase! Domácí šli důrazně do branky a před Lennoxem vznikl pořádný zmatek. Toho se snažil využít střelou Bláha, jeho rána ale prolétla jen kousek vedle vzdálenější tyče. Břeclavským stadionem nyní zní "my chceme gól!"

33:52

Myšák byl na levé straně úplně volný, ale Lennox se dobře postavil a jeho ránu zachytil ve své lapačce. 

34:52

Kanada vede po šťastném odrazu už o čtyři branky. CONNOR MCCLENNON přihrával před branku, jeden z bránících hráčů srazil puk nešťastně do vzduchu, kotouč přeplachtil vyjetého Bednáře a nakonec spadl až za čáru. Možná tomu ještě pomohl sám dojíždějící McClennon.

36:49

Češi jsou po obdržené brance zase jako opaření, což nyní jen dokázala zkažená jednoduchá přihrávka ve středním pásmu. 

37:26

Tvrdá kanadská rána od modré ještě změnila směr a hlasitě zaduněla na zadním mantinelu. 

38:07

Domácí se po delší době dostali k puku, ale pouze jej po přejetí půlky hřiště nahodili vpřed. 

39:02

Neighbours se řítil do další šance a v rozhodující chvíli se vyhnul hitu českého obránce. I lehká srážka ale stačila k tomu, aby vyvedla kanadského forvarda z rovnováhy. 

39:34

Češi mají v závěru třetiny tlak v útočném pásmu, jenže jejich střely jsou hodně nepřesné. 

40:00

Druhá třetina skončila.

Kanada ve druhé části zařadila snad ještě vyšší rychlostní stupeň a svoje vedení dokázala zdvojnásobit. Češi se ojediněle dostali také do několika zajímavějších šancí, vždy je však zradila koncovka, která byla hodně nepřesná. Před závěrečnou dvacetiminutovkou tak mají hosté slibné čtyřgólové vedení. 

40:01

Začala třetí třetina.

40:10

Češi začali třetí část dlouhým nahozením až na zakázané uvolnění. 

40:53

Bednář čelil dalšímu kanadskému pokusu. Velmi dobře si ale našel výhled a zasáhl lapačkou. 

41:07

Češi se prosazují a jako první tým na turnaji dávají Kanadě gól! Domácí kapitán MICHAL GUT nejprve svojí střelou protáhl brankáře Lennnoxe, poté se ale prodral ještě i k dorážce a rozvlnil síť za hostujícím gólmanem. Asistence: Tomáš Chlubna.

42:15

Hendrix Lapierre (CAN) je vyloučen za hákování.

42:48

Domácí dobře zakombinovali a z pravého kruhu střílel Pavel Novák! Zasáhl však jen bližší tyč. 

43:58

Přihrávka na Ivana byla hodně nepřesná. Hra se po icingu přesune před Bednářovu bránu. 

44:09

Za sekání je vyloučen Jean-Luc Foudy (CAN). Češi mají krátkou výhodu pěti proti třem! 

44:30

Hosté přidávají v oslabení další branku! HENDRIX LAPIERRE obral Baláže o puk, ujel za českou obranu a poté si poradil i s Janem Bednářem. Naznačil rameny pohyb a lehkou technickou střelou uklidil puk mezi betony českého brankáře. 

46:18

Kanadský brankář si našel výhled i přes clonícího hráče a nataženou lapačkou zastavil puk. 

46:36

Bednář vytěsnil ramenem prudkou ránu Poiriera od modré čáry. Jarvis, který byl dobře postavený na brankovišti, se k dorážce neprodral. 

47:07

Zatímco po české brance měli domácí chvíli navrch, po Lapierreově gólu už zase kontrolují hru Kanaďané. 

48:07

O'Rourke vyslal petelici od modré jen na zadní mantinel a jeden z Kanaďanů už se ohlížel po dorážce. Bednářova branka však opustila předepsané postavení a hra je přerušena. 

48:30

Jeden z Kanaďanů teď nebyl před brankou nikým bráněný, ale byl už v ostrém úhlu a Bednář se proti němu skvěle přesunul. 

48:49

Češi teď dobře přešli do útoku a na levé straně bylo hodně prostoru. Lennox kotouč sice dokázal zastavit, ale neměl jej ve své moci, nicméně kanadská obrana po počátečním zmatku odpálila puk do bezpečí. 

50:14

Rozeběhla se poslední desetiminutovka a Kanaďané jsou už zase v útočném pásmu. 

50:34

Kanada díky důrazu ještě navyšuje svůj náskok! Češi dokázali zastavit křižnou přihrávku směřující na volného hráče, RIDLEY GREIG se ale doslova vrhl po kotouči a nataženou holí ho došťouchl do sítě. Asistence: Jean-Luc Foudy.

52:13

Simon se po obdržení přihrávky ocitl v zajímavé pozici, ale než si kotouč srovnal, stál před ním soupeř, který střelu zablokoval. 

52:54

A je tu sedmá trefa hostí. Jan Bednář neudržel střelu od modré čáry ve své výstroji a na brankovišti byl včas JEAN-LUC FOUDY, aby dorazil do odkryté klece. Asistence: Will Cuylle a Kaiden Guhle.

54:23

Kanaďané jsou při chuti a znovu nebezpečně kombinovali před českou brankou. Začíná to vypadat, že domácím docházejí síly. 

55:13

Další postup Kanady tentokrát zastavuje odpískaný ofsajd. 

55:30

Hrádek zahrál nesmírně obětavě a z bezprostřední blízkosti se vrhl do soupeřovy nebezpečné střely. 

57:22

Cormier chtěl napálit puk na pravém kruhu z první, jenže střela mu trestuhodně nesedla. Kotouč tak pomalu odklouzal do rohu hřiště. 

58:03

Bourque chtěl vystřelit z mezikruží, ale v okamžiku zakončení se k němu stáhl jeden z bránících hráčů, který nepovolil ohrožení Bednáře. 

58:27

Chlubna střílel zpoza beka a Lennox viděl jeho střelu až v poslední chvíli! Kotouč však jen zaduněl o zadní mantinel.

59:07

Skryté střele čelil i Bednář, který si nadvakrát poradil a přerušuje hru. 

60:00

Utkání skončilo.

Poslední zápas základní skupiny A je minulostí. Kanada v něm potvrdila roli favorita a po celé utkání kontrolovala hru. Češi se však nenechali úplně zahanbit a jako první celek na turnaji překonali kanadskou defenzivu. Nutné je ale podotknout, že rozdíl mezi oběma mužstvy byl patrný a hosté vyhráli zaslouženě. Kanaďané nyní jako vítězové skupiny A odehrají semifinále proti Švédsku, zatímco na Čechy čeká souboj o páté místo proti USA.

To je z dnešního přenosu vše. Já se s vámi pro dnešek loučím a budu se těšit u dalších online reportáží. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
Další zprávy