14:30 McMichael (Cozens, Hayton)
31:34 Foudy (Smith, McIsaac)
32:30 Cozens (Addison, Hayton)
50:00 McIsaac (Cozens, Veleno)

Hezký silvestrovský podvečer, vítejte u online přenosu z utkání Česko - Kanada v rámci hokejového mistrovství světa juniorů z Ostravy a Třince. Zápas začíná v 19:00.

Základní skupina hokejového mistrovství světa do dvaceti let se blíží ke konci. Zatímco v třinecké skupině už bylo o postupujících dávno rozhodnuto a dnes se řeší konečné pořadí, v té ostravské bylo před dneškem stále o co hrát. Včera se totiž sehrál možná klíčový duel v boji o čtvrtfinále. Čeští hokejisté měli nůž na krku, po výhře s Ruskem přišla nečekaná prohra s Německem. Pokud by už nebodovali, mohli na domácím šampionátu jít do boje o záchranu. Navíc před nimi stály dvě těžké váhy. USA a Kanada. Včerejší duel se Spojenými státy však přinesl hodně cenný bod, který v konečném zúčtování mohl rozhodnout. Čeští hokejisté sice poté v prodloužení padli, ale smutnit rozhodně nemuseli.

Získali totiž klíčový bod, který jim připravil velmi dobrou pozici. Jen jediný výsledek odpoledního utkání Ruska s Německem by je donutil s Kanadou bodovat. A to kdyby sborná vyhrála v prodloužení. Favorizovaný tým však německé mladíky rozstřílel 6:1 a zajistil postup do čtvrtfinále nejen sobě, ale také českému týmu. Ten tak může jít do posledního duelu v poklidu. V případě výhry za 3 body by ale Češi mohli poskočit na druhé místo a hrát čtvrtfinále místo se Švédy se Švýcary nebo Finy.

S favoritem z USA se včera utkání přelévalo z jedné strany na druhou. Nejprve hned v úvodu Američané využili svou přesilovku a tlačili se za dalšími brankami. Z ničeho nic však propadlo do brány nahození kapitána Zábranského a bylo srovnáno. Dvojnásobnou početní výhodu pak využil opět Zábranský a český tým šel do šaten s vedením. Ačkoliv v druhé části hrál lépe jak v první, přišla během ní otočka na 2:3, o kterou se dvěma famózními přihrávkami postaral Trevor Zegras, nejproduktivnější hráč turnaje. Ve třetí část nejprve jeden gól českým hráčům nebyl uznán, po chvilce se však dočkání srovnali a i díky pomoci brankových konstrukcí došli až do prodloužení. V něm sice kapitulovali, připsali si však bod, kterým odskočili v tabulce Rusku a Německu.

"Každý bod se počítá, jsme za něj strašně rádi, i když jsme šli do zápasu s tím, že chceme vyhrát," hodnotil po těsné porážce útočník Petr Čajka. "Pokud budeme hrát takhle i dál, potrápíme Kanadu. Kdybychom takhle hráli v sobotu, Německo bychom porazili," litoval zpětně. "Emočně to byl strašně náročný zápas," chrlil ze sebe kapitán Libor Zábranský, který vrátil svůj tým v první třetině do utkání dvěma góly. "Jako bek jich za sezonu tolik nedám, takže si to tady v téhle famózní atmosféře užívám," vysvětlil s úsměvem bouřlivé oslavy obou gólů.

Posledním soupeřem českého týmu dne bude tým Kanady. I ten má na turnaji své problémy. V její úvodu sice přetlačil svého zámořského soka a vyhrál 6:4, poté přišla ale studená sprcha. S Ruskem prohráli hokejisté s javorovým listem na hrudi 0:6, navíc ztratili svou největší hvězdu. Zranila se očekávaná jednička příštího draftu Alexis Lafreniere. Ten vynechal i duel s Německem, který Kanada včera zvládla s výkonem na půl plynu 4:1. Jeho pokračování v turnaji je zatím nejisté. Zámořský favorit dnes hraje o první místo ve skupině, stačí mu jakákoliv výhra. Kanadský tým během turnaje potkala i jedna kontroverze. Po debaklu od Ruska si odmítl při hymně sborné sundat helmu kapitán Barret Hayton, za což sklidil velkou kritiku. Později se však za své neuvážené gesto omluvil.

Do turnaje už nezasáhne útočník českého týmu Jan Jeník. Klíčový muž ofenzivy si v závěru druhé třetiny duelu s USA poranil koleno. Po Jakubu Laukovi jde o další zranění hráče, co měl táhnout ofenzívu. K dispozici není ještě nemocný Šír, na soupisku tak byl dopsán útočník Vojtěch Střondala. V bráně opět dostává šanci Lukáš Pařík.

Pařík (Malík) - Klikorka, Zábranský (C), Kučeřík, Kubíček, Dajčar, Haš - Blümel (A), Čajka (A), Teplý - Plášek ml., Střondala, Pytlík - Myšák, Pavel, Raška - Pekař, Šik.

V sestavě Kanady stále chybí Alexis Lafreniere, javorové listy spoléhají na to, že by mohl naskočit ve vyřazovacích bojích.

Hofer (Daws) - Byram, Bernard-Docker, McIsaac, Smith, Bahl, Addison, Drysdale - McMichael, Hayton (C), Foote - Foudy, Veleno (A), Cozens - Lavoie, Dellandrea (A), Dudas - Byfield, Thomas, Mercer.

Utkání začalo, Češi hrají poprvé v bílých dresech, Kanada v černém.

1:33

První vyloučení v utkání. Adam Raška byl podražen hokejkou Nolana Foota. Hned v úvodu si zahrajeme přesilovou hru.

1:40

Joel Hofer v bráně Kanady musel poprvé zasahovat proti ráně Zábranského. Ten je dvougólovém zápase při chuti.

4:02

Blümel zkoušel z úhlu pálit, ale minul.

4:14

Vyloučení českého týmu. V útočném pásmu Otakar Šik zasáhl hokejkou do obličeje Addisona. První přesilovka i pro Kanadu.

4:24

Barett Hayton pálil z kruhu, Pařík však zasáhl.

4:41

Kanada přesilovku využívá. A střelcem je Joe Veleno, který kvůli trestu nehrál proti Německu. K útočníkovi draftovanému Detroitem se odrazil puk po střele Haytona. A do odkryté brány se mladý centr trefil s přehledem.

7:07

Kanada se teď na chvíli usadila v pásmu, Foote ale svou ránou bránu minul.

7:59

Kanada se podruhé v utkání dostane do přesilovky. Matěj Pekař fauloval v útočném pásmu Velena a poslal svůj tým do čtyř. Jde dnes o druhý faul v útočném pásmu.

8:46

Veleno zkoušel přihrát mezi kruh McMichaelovi, jeho ránu ale Pařík zneškodnil.

8:02

Hayton pálil z první z pravého kruhu, Pařík však měl dobrý výhled a zakročil.

9:57

Kanada využívá i svou druhou přesilovou hru, přičemž chyběly k návratu Pekaře jen dvě vteřiny. Bowen Byram nabil na modré čáře Nolanu Footovi a ten náramně propálil Paříka ranou do horního rohu brány.

11:39

Jaromír Pytlík se dostal k odraženému puku a z dálky zkusil pozornost Hofera, ten však vyrazil puk do bezpečí.

13:09

Češi jdou potřetí do oslabení, potřetí je to za faul v útočném pásmu. Otakar šik trefil Byrama hokejkou mezi nohy a obdržel trest na 5 minut plus do konce utkání.

13:28

Sudí zkoumají dlouho záběry z brankoviště. Puk po střele Haytona skotačil na Pařížkovi a možná dopadl i za čáru. Mezitím se nechal vyloučit i Libor Zábranský, čekáme, jak se situace vyvine.

13:28

Kanada přidává třetí přesilovkovou branku. Barrett Hayton opravdu procpal puk za Paříka a využil skvělé přihrávky Cozense. Je to tedy 3:0 a trest Zábranského se ruší. Pokračuje ale dlouhá přesilovka, při té pětiminutové se trest neruší.

14:30

Kanada přidává i čtvrtý přesilovkovu trefu, to je lekce z využívání početních výhod. Haytonovu ránu chtěl dorážet Cozens, ale nakonec jen posunul puk k McMichaelovi a ten dostal puk do prázdné brány.

14:31

V souboji o kotouč se poranil i brankář Lukáš Pařík. Ten odkulhal do kabiny a šanci dostane Nick Malík.

18:12

Dlouhá pětiminutová přesilovka Kanady konečně skončila a další trefa už naštěstí nepřišla.

První třetina je u konce, Kanada vede 4:0 a je blízko prvního místa ve skupině.

Absence disciplíny, jen tak lze nazvat český výkon. Tři fauly v útočném pásmu, které přinesly 4 góly Kanady. Naprosto hloupé a zbytečné. Hlavně seknutí Šika, po kterém přišel pětiminutový trest. Ten využili Kanaďané hned dvakrát. Češi se tak zřejmě připravili o možnost hrát o druhé místo ve skupině.

Druhá třetina začala.

23:03

Nejlepší pasáž českého týmu v utkání, největší možnost měl Pekař, z vrcholku kruhů ale minul bránu.

26:09

Bahl se vydal z obrany na výlet, vystřelil z dálky a dostal se i k dorážce, ale Malík byl připraven.

27:57

Adam Raška měl asi největší šanci českého týmu. Hofer v puku zaváhal při rozehráce, Pavel vracel před bránou, ale skákající puk Raška bekhendem netrefil.

30:09

Joe Veleno fauloval Pytlíka a český tým bude hrát přesilovku.

31:11

Český tým se dnes poprvé prosadil a nebude končit skupinu s nulou. Kubíček nahodil v přesilovce od modré čáry a puk dorazil Vojtěch Střondala, nováček v dnešním zápase.

31:24

Za 14 vteřin český tým skóruje podruhé. Myšák zavezl puk do pásma, našel z druhé vlny najíždějícího Zábranského a český kapitán potvrdil střeleckou formu.

31:34

Další branka po desíti vteřinách. Tentokrát se prosadila Kanada. Smith nahodil puk od červené a Nick Malík neodhadl jeho odraz. Puk se odrazil od mantinelu a Liam Foudy jej pak zasunul do prázdné brány.

31:34

Václav Varaďa si vyžádal prozkoumání videa, jestli nešlo o ofsajd. Za neúspěšnou trenérskou výzvu ale přišel dvouminutový trest.

32:30

A Kanaďané přidávají šestou trefu, z toho pátou v početní výhodě. Addisonovo nahození od modré čáry tečoval před Malíkem Dylan Cozens.

35:55

McIsaac fauloval Pláška a český tým dostane šanci zahrát si přesilovku.

38:45

Tentokrát půjdou pykat čeští hráči. Klikorka zahákoval Haytona a vysloužil si dvě minuty.

39:35

Veleno to zkoušel od modré, Malík ale střelu viděl a chytil.

39:37

Veleno si ale vykoledoval faul, Kučeřík proti němu zahrál vysokou holí. Přesilovka 5 na 3 pro Kanadu.

Druhá třetina skončila, skóre po dvou třetinách je 2:6.

Druhá třetina dlouho pokračovala bez branky, pak se ale během minuty a půl roztrhl s brankami pytel. Český celek snížil dvěma brankami během deseti vteřin a zdálo se, že se blýská na lepší časy. Poté však přišel nešťastný gól Kanady a po zbytečné trenérské výzvě z přesilovky Kanada udeřila znovu. Skóre 6:2 už setrvalo, v úvodu třetí části bude ještě favorit hrát přesilovku pěti proti třem.

Třetí třetina začala.

41:35

Český tým přežil dvojnásobnou i klasickou přesilovku Kanady a pokračuje už v pěti.

43:10

Teplý měl čas na vrcholku kruhů, ale jeho ránu kanadská obrana srazila do rohu.

45:35

Češi si zahrají přesilovou hru. Quinton Byfield si přidržel Rašku a dostal dvě minuty za držení.

47:15

Přesilovka českému týmu vůbec nevychází, nedokáže se dostat ani do pásma a zkusit tam nějakou kombinaci.

47:35

Kanaďané jsou kompletní. Přesilovka úplně vyšla vniveč.

48:06

Myšák obkroužil kanadské pásmo, ale jeho rána byla těsně před bránou zablokována.

50:00

Kanada přidává přesně v polovině třetí třetiny další branku, tentokrát v rovnovážném počtu hráčů na ledě. Od modré čáry nahazoval Jared McIsaac a kotouč propadl až za Malíka.

51:42

Akil Thomas to zkoušel z ostrého úhlu, tentokrát Nick Malík střelu viděl a pokryl s přehledem.

55:58

Ještě jednou český tým půjde do oslabení. Jaromír Pytlík seknul Byfielda a byl odeslán na trestnou lavici.

58:03

Češi i díky dobrému zákroku Malíka přežili přesilovku Kanady. Nejraději by už měli zápas za sebou a soustředili se na čtvrtfinále.

Je konec, česká dvacítka prohrála s Kanadou 2:7 a skončila ve skupině čtvrtá.

Skupinová fáze je ukončena, český tým šel sice do zápasu s jistotou čtvrtfinále, ale v případě výhry mohl pomýšlet i na druhé místo. Všechny takto ambiciózní plány ale vzaly brzy za své. Naprosto tristní disciplína a famózní kanadské přesilovky rozhodly duel už v první třetině, kdy zámořský favorit šel do vedení 4:0. V 2. části čeští mladíci dvěma slepenými góly snížili, poté přišla ale studená sprcha. Do minuty opět prohrávali o dvě branky a Kanada si pak výhru pohlídala.

Kanaďané se díky výhře vyhoupli do čela skupiny, kterou tak vyhráli a mohou zůstat na čtvrtfinále v Ostravě. V něm se střetnou se čtvrtým týme třinecké skupiny, tedy Slováky. Čeští hokejisté tedy končí ve skupině čtvrtí a ve čtvrtek večer v Ostravar Areně budou čelit vítězi třinecké skupiny Švédům. Ti vyhráli všech 4 duelů a budou obrovskými favority. Navíc český tým i nadále kosí zranění.

Ode mě je to pro tuto chvíli vše, děkuji vám pozornost a přeji vše nejlepší do nového roku!