59:33 Gudas
19:44 Manninen (Jokiharju, Lehtonen)
33:04 Rajala (Ilomaki, Leskinen)
58:42 Manninen

Dobrý den, vítejte u online přenosu hokejového utkání Česko - Finsko v rámci podniku Euro Hockey Tour v Brně. Zápas začíná v 17:30.

Mistrovství světa v ledním hokeji se kvapně blíží. V Bratislavě a Košicích už je téměř vše připraveno na start největší hokejové akce této sezóny. Ode dneška je to přesně osm dní, než hokejové šílenství u našich sousedů vypukne. Hned první den půjdou do akce kromě domácích hokejistů do hry také čeští hráči. Ti ještě mají šanci se pořádně rozehrát a zabojovat o nominaci na posledník podniku Euro Hockey Tour v Brně s názvem Carlson Hockey Games. Svěřenci Miloše Říhy se představí ve třech duelech, o nominaci bojuje hned pětatřicet hokejistů.

První zápas odehrají čeští hokejisté dnes proti Finsku, v sobotu je čeká duel se Švédy, kteří opět přivezou tým plný hvězd NHL. A celý turnaj i přípravu na světový šampionát završí národní tým v neděli proti Rusku, které do Brna přiveze ofenzivní komando. Představí se nejproduktivnější této sezony Nulita Kučerov, nejlepší střelec Alexander Ovečkin či hvězdní centři, Jevgenijové Malkin a Kuzněcov. Útočníci Washingtonu ještě chyběli Sborné v úvodním duelu turnaje, který hráli proti Švédům ve Stockholmu. Seveřané v přestřelce vyhráli 6:4 díky tříbodovým útočníků Vancouveru Erikssonovi a Peterssonovi.

Takto vypadá sestava českého týmu pro dnešní zápas. V bráně začne Jakub Kovář, v prvním útoku jeho bratr Jan mezi Jakubem Voráčkem a Martinem Zaťovičem. Do hry zasahuje také většina posil z NHL.

Zpět ale k utkání českých hokejistů. Ti mají na soupisce momentálně 35 hráčů, rovných dvanáct jich dorazilo ze zámoří. V dnešním utkání proti Finsku, které sbírá ve velkém omluvenky hvězd ze zámoří, ještě nenastoupí Jakub Vrána a Ondřej Palát. Útočník Tampy se představí až ve víkendových zápasech. Do hry však zasáhnou Jakub Voráček s Radko Gudasem a nově také útočníci Dominik Simon, Dmitrij Jaškin a Michael Frolík. V obraně se poprvé představí talentovaný obránce Filip Hronek, o kterého národní tým hodně stál. O nominaci, kterou zveřejní kouč Miloš Říha v neděli po utkání s Ruskem, se budou chtít porvat ale všichni nominovaní.

Finové přivezli jen dva hráče z NHL, navíc jde o mladé hráče, kteří si své jméno teprve v zámoří budují. Jsou jimi obránce Henri Jokiharju z Chicaga a útočník Juho Lammikko z Floridy. Přesto budou chtít seveřané uspět svými tradičními zbraněmi, především výborným bruslením. V nominaci je i supertalent Kaapo Kakko, který letos bude draftován nejspíš z 2. místa. Dnes však v sestavě Finska není.

Sestava Finska

Olkinuora (Lankinen) - Lehtonen (A), Koivisto, Sund, Jokiharju, Mikkola, Kaski, Lindbohm, O. Leskinen - Rajala, Ilomäki, Savinainen (C) - Pesonen (A), Manninen, Jo. Nättinen - Kiviranta, Luostarinen, Ojamäki - Sallinen, Lammikko, Anttila.

Takto vypadá kabina českého týmu před utkáním. Národní tým nastoupí v bílých dresech, kapitánem bude Jakub Voráček, asistenty mu budou dělat Radko Gudas a Michael Frolík, dva zkušení borci ošlehaní stovkami zápasů v NHL.

V Brně je téměř vše připraveno. Po národních hymnách a slavnostním buly může utkání začít.

Utkání právě začalo. Před ním ještě zazněla minuta ticha za zesnulé legendární kouče Luďka Bukače a Jána Staršího.

0:56

První střela Finska, Pesonen ale minul a brána za Kovářem byla posunutá.

3:50

Češi se usadili v útočném pásmu, ale Ruttův pokus od modré čáry bránu Finska minul.

4:18

Hronkova rána od modré čáry skončila u brankáře Olkinuory. Finský strážce svatyně měl dobrý výhled a puk skončil na jeho hrudi.

6:30

Olkinuora musel opět zasahovat, jenže měl zase dobrý výhled a nahození Moravčíka pokryl s přehledem.

7:29

Gudasův pokus proletěl brankovištěm, bránu Finska neohrozil.

8:22

Simon hledal před bránou Jaškina, ale Olkinuora hokejkou puk vypíchl do bezpečí.

9:20

Řepík pálil bekhendem z úhlu, Olkinuora ale opět neměl problém zasáhnout.

13:15

Dlouhá pasáž bez nebezpečné situace před oběma brankami. Zatím utkání chybí tempo.

15:55

Chytil našel Hynka Zohorna, jeho pokus ale obrana finského týmu srazila mimo hřiště.

16:58

Tak Frolíkův pokus z vrcholku levého kruhu byl zablokován.

17:18

Oliwer Kaski pálil od modré čáry. Ale ani kometa mezi obránci finské ligy nezměnila skóre.

17:43

Řepík zpoza brány nabil Kubalíkovi, jeho pokus ale Olkinurovu bránu minul.

19:03

Voráček si sjel mezi obránce na modrou čáru a z první se opřel do přihrávky Krejčíka. Puk ale skončil opět ve výstroji finského brankáře.

19:20

Finské přečíslení zakončoval Lehtonen, Kovář ale vyrážečkou dokázal zasáhnout.

19:44

Český tým propadl podruhé během chvilky. Na konci první třetiny Jokiharju parádně z rohu obranného pásma našel Sakari Manninena, který ujížděl sám na českého brankáře. Finský útočník se nerozpakoval a ranou mezi betony otevřel skóre dnešního utkání.

První třetina neskončila pro český tým dobře. Oba týmy velmi dobře bránily, čeští hráči měli ale měli přeci jen víc ze hry. O tom svědčí i střelecká převaha. Jenže většina pokusů byla z velké vzdálenosti a gólman Olkinuora vždy dobře viděl a lapil všechny pokusy. V závěru první třetiny pak obrana Čechů propadla a Finové zásluhou Manninea trestali.

Začala druhá třetina.

20:40

Jan Kovář ztratil puk, ale fatální jeho chyba nebyla. Nakonec se puk dostal po odrazech až k jeho bratrovi Jakubovi v bráně. Ten musel před dotírajícími Finy raději přikrýt puk.

21:54

Kubalík se prodral ke střele, ale z úhlu minul finskou bránu.

23:08

Voráček zkusil bekhendem obtočit bránu a zasunout kotouč, Olkinuora byl ale pozorný.

23:39

Radko Gudas zbytečně oplácel Savinanenovi a oslabil český tým.

25:39

Český tým zvládl oslabení na výbornou, nedovolil Finům žádné ohrožení Kovářovy brány.

25:52

Přečíslení tři na dva šanci Čechů nepřinesla. Sekáč sice našel Hynka Zohornu, jeho pokus ale zablokoval Koivisto.

28:20

Kubalík pálil z levého křídla, Olkinuora ale vyrazil puk před sebe. Řepík ze vzduchu nedorazil.

30:10

Finové zahrozili, před Kovářem byl volný Lamikko, puk ale do české brány neprocpal.

31:13

Asi nejlepší akce českého týmu, brankou však neskončila. Chytil zpoza brány zády otočený ke hře nádherně našel mezi kruhy Jaškina, proti jeho pokusu si ale Olkinuora pohotově vybruslil a lapil jeho pokus.

33:04

Finský tým přidává druhou branku. Toni Rajala vypálil od modré čáry, Kovář vyrazil puk do Kundrátkovi. Ze vzduchu se pak snažil český brankář znovu puk odklidit do bezpečí, jenže znovu trefil výstroj Kundrátka a od něj šel puk do sítě.

36:01

Voráček chtěl tečoval ránu Gudase, jenže po bloku nedošla jeho teč ani k brankáři Olkinuorovi.

36:20

Miloš Říha značně promíchal útočné formace, rozhodně se mu nelíbilo, jak to dnes funguje v ofenzívě.

37:26

Hronkova rána byla tečována Jaškinem, Olkinuora měl problémy, přesto zasáhl. Skvělou práci předtím předvedl Filip Chytil.

38:19

Ilomaki pálil z úhlu, Kovář zasáhl.

39:00

Na dvě minuty za sekání se odebral na trestnou lavici Henri Jokiharju.

39:23

Mikkola posílá krosčekem svůj tým do tří.

39:32

Český tým využil dvojnásobnou přesilovku. Hronek si sjel na pravý kruh, kde dostal přihrávku od Voráčka zpoza brankové čáry. Vypálil z první ránu těsně nad ledem a prostřelil Olkinuoru.

39:58

Ještě na závěr druhé třetiny měl Filip Hronek další šanci, ale po přihrávce Voráčka nedokázal z bezprostřední blízkosti zvednout puk, aby překonal finského brankáře.

Druhá třetina přinesla zlepšený finský výkon, Češi první část této části zaostávali. Když už se zdálo, že se výkon českých hráčů zvedá, přišla smolná trefa Finů. Až v závěru druhé třetiny se dokázal národní tým střelecky prosadit při přesilovce 5 proti 3. Filip Hronek ukázal, proč o něj tolik český tým stál. Před třetí části tak je stále o co hrát.

Začala druhá třetina, český tým ještě hraje přesilovou hru.

40:45

Rutta byl v dobré pozici, Olkinuora ale vyrazil puk před sebe a Řepík při pokusu o dorážku zametl puk mimo bránu Finska.

41:05

Gudas vypálil od modré čáry, ale trefil jen připraveného finského gólmana.

42:14

Finové půjdou opět do oslabení. Jokiharju tvrdě za bránou Finska dohrál Jaškina, rozhodčí jeho zákrok posoudil jako vražení na hrazení. Obránce Chicaga obdržel dvě minuty + 10 minut osobní trest.

44:16

V době, kdy přesilovka skončila, pálil od modré čáry Dominik Kubalík, ale stejně jako jeho kolegové dnes trefil logo na hrudi soupeřova brankáře.

46:03

Joonas Nättinen projížděl před bránou českého týmu a poslal k zemi Jakuba Kováře. Za nedovolené bránění tak uviděl dvě minuty.

47:09

Voráček zavezl puk do pásma a zakončení vzal na sebe, přízemní ránu al Olkinuora zpacifikoval.

48:13

Přesilovka českého týmu nebyla z kategorie vyvedených, trápení v ofenzív dnes pokračuje.

49:34

Moravčík vletěl do pásma a dostal se ke střele, která nadělal finskému brankáři problémy.

50:14

Přesilovku si ale zahrají také Finové, to když Jakub Krejčík ve vlastním pásmu hákoval jednoho z Finů. Času na srovnání tak už nebude moc nazbyt.

52:04

Poprvé v přesilovce Finové zahrozili až 10 vteřin před jejím koncem, kdy pálil Lehtonen z velké dálky. Kovářovi problémy nezpůsobil.

53:03

Simon se zlepšuje každým střídáním, nyní skvěle podržel pásmo, nabil Gudasovi a jeho pokus pak mohl i dorážet. Jenže Olkinuora stále drží svůj tým.

55:21

Chytil skvěle našel Jaškina, který poté z úhlu vypálil. Útočník Rangers ještě z první dorážel, jenže puk ve finské bráně neskončil.

56:36

Sekáč si vyměnil puk s Hanzlem a z dálky otestoval pozornost finského brankáře, ten však neměl problém.

58:08

Český tým si vybral oddechový čas a bude pokračovat v šesti bez brankáře Kováře.

58:42

Finové trefou do prázdné brány definitivně rozhodují toto utkání. Z vlastní poloviny se trefil do odkryté brány Sakari Manninen.

59:02

Střelec dvou gólů Manninen ještě oslabil svůj tým.

59:33

Ještě žije naděje, Radko Gudas si sjel na levý kruh a propálil finského brankáře.

Je konec, český tým prohrál s Finskem 2:3.

První zápas Carlson Hockey Games českému týmu nevyšel podle představ. Dvě třetiny se nemohli dostat do tempa, pomohla až branka v přesilovce pěti proti třem, kterou snížil Filip Hronek na 1:2. Ve třetí třetině a především v její druhé polovině národní tým vyvinul velký tlak, jenže puk za Olkinuoru neprocpal. Naopak při hře s 6 muži Finové skórovali. Gudas sice půl minuty před koncem snížil, ale to bylo vše, co český tým stihl. Podlehl tak Finsku 2:3 a o víkendu budu mít před brněnskými fandy co napravovat.

Ode mě je to dnes vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek večera.