ŽIVĚ Češi na závěr Švédských her porazili Rusy 4:0

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
12. 2. 2012 14:07
(Zleva) Roman Červenka, Jaromír Jágr, Lukáš Krajíček se radují z gólu
(Zleva) Roman Červenka, Jaromír Jágr, Lukáš Krajíček se radují z gólu | Foto: Lukáš Drštička

Minuta po minutě

- Dobrý den, vítám Vás u on-line přenosu závěrečného utkání české hokejové reprezentace na Švédských hokejových hrách. V neděli od dvanácti hodin se utká výběr Aloise Hadamczika s týmem Ruska.

- Český tým má v dnešním utkání s Rusy co napravovat. Včera totiž schytali reprezentanti nevídaný debakl od Finů, kteří bronzovým medailistům z posledního MS nasázeli sedm branek. Šlo o nejhorší porážku v historii samostatné české reprezentace. Více si o průběhu zápasu přečtěte zde. Českou reakci na debakl jsme zaznamenali zde.

- Krom porážky od Finů dokázali Češi ve čtvrtek porazit v samostatných nájezdech pořadatele ze Švédska. Rusko má podobnou bilanci jedné výhry a jedné porážky. Nejprve totiž přehrálo 2:0 Finsko, a poté prohrálo 1:4 se Švédy.

Sestava ČR Jakub Kovář (Pöpperle) - Barinka, Kutlák, Němec, Mojžíš, Nakládal, Krejčík, Kolář II - Klepiš, Nedvěd, Průcha - Irgl, Novotný, Kašpar - Kolář I, Koukal, Rolinek - Netík, Jan Kovář, Kreps - Vondrka

Sestava Rusko M. Birjukov (Ježov) - Nikulin, Čudinov, Rjazancev, N. Bělov, Višněvskij, J. Birjukov, A. Bělov, Zubarev - Širokov, Zubov, Arťuchin - Čistov, Kuzněcov, Žerděv - Tichonov, Šipačev, Tarasenko - Kokarev, Kalinin, Burdasov

- Jak vidno, trenér Hadamczik po včerejším výprasku od Finů udělal v sestavě mnoho změn. Například v prvním útoku zůstal jen Petr Nedvěd, a kouč rozhodil i lajnu Kolář-Průcha-Koukal, ze které se druhý jmenovaný přesunul právě do prvního útoku. V bráně dnes začne Jakub Kovář.

- S Rusy hráli Češi v této sezoně zatím dvakrát. Na Karjale podlehli Sborné 1:2, v Moskvě porazili Rusko 4:3 na nájezdy.

1. Utkání začíná.

2. Rusko začíná náporem, ale i když má většinu času puk na svých hokejkách, zatím se ke střele nedostalo.

1:0 Česko vede 1:0.

2. Jako blesk z čistého nebe jde český tým do vedení. Petr Koukal za brankou dlouho hledal komu přihrát, ale když si sjel Nakládal z modré čáry na kruhy, bylo jasno. Birjukov si ještě nesáhl na puk a už jej loví ze sítě.

5. Rusové jsou poněkud zaskočeni jak´rychlým gólem, tak aktivitou českého týmu. Kolář s Koukalem teď řádně zatápěli před Birjukovem. Je očividné, že nasazení dnes Čechům nechybí.

6. Čistov prověřil střelou z pravého kruhu Kováře. Český brankář byl pozorný.

8. Češi pokračují ve výborném forčekingu. Rusové se nemohou dostat ze třetiny.

9. Kovář teď očividně fauloval na červené čáře jednoho z Rusů, ale sudí nepískají.

10. Sergej Kalinin vystihl českou rozehrávku a dostal se ke střele z levého kruhu, ale nakonec mířil hodně mimo.

12. Tentokrát už se bude vylučovat. Jako první dnes na trestnou lavici zamíří Michal Barinka za hákování.

13. Češi hned po buly vyhazují

14. Kuzněcov s Čistovem chtěli překvapit českou obranu náhravkami až do prázdné brány, ale jeden z českých beků jejich rejdy překazil.

14. V zápětí v brejku střílel Rolinek a z ruské přesilovky zbývá polovina

14. Kalinin střílel z úhlu na Kováře, ale českobudějovický gólman se nachytat nenechal.

15. Ruská přesilovka končí.

15. Mojžís schytal krosček od Burdasova, a tentokrát tedy budou ve výhodě Češi.

15. Nedvěd zkusil vystřelit prudce z hrany kruhu, ale Birjukov byl připraven.

2:0 Česko vede 2:0!

16. Petr Nedvěd si najel od pravého mantinelu ve stylu Jaromíra Jágra na kruh a tentokrát se trefil přímo pod víko. Česko nečekaně vede 2:0.

17. Krejčíkovi se nevyvedla rozehrávka a Burdasov se najednou ocitl v dobré střelecké pozici - chtěl ale místo střelby nahrávat a to Češi čekali. Z dobré šance tak nebylo nic.

18. Arťuchin při průniku trefil rukou Průchu do obličeje, ale nepíská se.

20. Dvě zakázaná uvolnění českého týmu: první vyplynulo z tlaku Rusů, druhé vzniklo nepřesnou přihrávkou.

20. První třetina končí.

- Máme za sebou první třetinu utkání Česko - Rusko, po které vede Hadamczikův výběr trochu překvapivě, nikoliv ovšem nezaslouženě 2:0. Češi dnes hrají o mnoho aktivněji než včera, více bruslí, více napadají, více se tlačí do útoku. Rusové na rozdíl od včerejšího zápasu se Švédy trochu tápou a zatím si nevytvořili stoprocentntní příležitost. Branky českého týmu vstřelili Jakub Nakládal, který zužitkoval perfektní pas Koukala z poza branky, a Petr Nedvěd, jenž parádní trefou do šibenice zužitkoval přesilovku.

21. Začala druhá třetina.

21. Rusové se natalčili do českého obranného pásma, ale Žerděv i Kuzněcov své přílěžitosti ke střelbě prováhali.

23. Zubov měl mezi kruhy dobrou přílěžitost, ale svoji střelou zápěstím vůbec netrefil branku.

23. Ruský tlak pokračuje, další dobrou šanci měl Šipačov.

24. Čtvrtou lajnu osvobozuje Kovář, který dojel s pukem až na soupeřovu modrou čáru

25. Kutlák podrazil jednoho z Rusů v rohu obranné třetiny a jde na dvě minuty na trestnou.

25. Češi se zatím dobře brání. Po Koukalově vyhození zbývá z oslabení Česka už jen minuta

27. Tak přesilovka ruský tlak paradoxně otupila. Česko se v pohodě ubránilo a navíc se zase začíná tlačit do útoku.

28. Tichonov jde na trestnou lavici za sekání.

28. Koukal s Kolářem si dlouho přihrávali, ale nakonec vypálil Průcha. Žel hodně nepřesně.

29. Tatáž situace se opakovala, ale na rozdíl od první přesilovky to ke gólu nevedlo. Průcha na podruhé trefil Birjukovův beton.

30. Kutlák zkusil nahodit od modré, ale jeho pokus mířil hodně nad branku. Česká přesilovka končí.

31. Kreps zkusil vyjet zpoza brány, ale ruští beci ho okamžitě zpracovali a poslali k ledu

32. Nakládal v signalizované výhodě snad třikrát střílel od modré, ale puk nakonec skončil na hroní části ruské branky. Na trestou jde Višněvský.

32. Nedvědově formaci se zatím nedaří. Šipačov vyhazuje

33. Rusové znovu vyhazují a z české přesilovky zbývá minuta.

33. Kašpar nahrával riskantně na modrou Mojžíšovi a ten nečekanou přihrávku neustál, zapletly se mu při couvání nohy a upadl.

3:0 Česko vede 3:0.

34. Kašpar našel přihrávku z poza branky na brankovišti Kamila Krepse, který uklidil puk do sítě. Stejně jako Nakládal se Kreps trefuje v národním týmu poprvé.

35. Barinka našel na útočné modré Kováře a český forvard pěkně vystřelil přes ruského beka.

36. Kovář v zápětí uvolnil zadovkou Netíka a ten trefil tyčku ruské brány!

36. Menší trest za hákování si odsedí útočník Astany Lukáš Kašpar.

37. Rolinek s Novotnými vyvezli puk až do ruské obranné třetiny. Minuta z ruské přesilovky je pryč

38. Tarasenko si vyjel od mantinelu mezi kruhy, ovšem jeho ránu Mojžíš zblokoval.

38. Nikulin nebezpečně pálil od modré, ale Kovář si zatím stále drží čisté konto. Ruská přesilovka končí.

39. Němec nahazoval od modré a protože Rusové faulovali české dorážející hráče, zahrají si Češi další přesilovku.

40. Češi se ve zbytku druhé třetiny ke střele nedostali. Česko vede po 40 minutách hry 3:0.

- Ve druhé třetině sice začali Rusové mnohem aktivněji, ale po opadnutí úvodního tlaku byli opět lepší Češi, kteří nakonec zužitkovali své příležitosti díky přesilovkové branc Kamila Krepse. Češi mají dobře nakročeno k tomu, aby alespoň částečně odčinili včerejší debakl od Finů. Ještě ale nepředbíhejme, čeká nás ještě minimálně dvacet minut, ve kterých se může stát leccos.

41. Začala třetí třetina. Češi ještě dohrávají přesilovku ze závěru druhé části.

41. Arťuchin začal hrát tak, jak jej všichni známe z loňského MS. Ruský obr během bránění přesilovky srazil jednoho po druhém hned tři české hráče.

42. Česká přesilovka končí.

42. Rusové jsou opět na začátku třetiny aktivnější, Češi potřebují i do třetice vydržet jejich úvodní tlak.

43. Rjazancev vyzkoušel Kováře. Ten byl pozorný

43. Nakládal a Kokarev se tvrdě srazili na červené čáře. Oba jsou v pořádku

44. Kovář vychytal důrazného Tichonova.

45. Nedvěd zkoušel štěstí hodně z úhlu, ale Birjukova tentokrát nepřekvapil.

45. Němec dobře ubránil Kuzněcova, který se přes něj chtěl proháčkovat do šance

46. Dynamický hokej pokračuje, Rusům ale zatím chybí přesnost. Snaží se ovšem o mnoho více, než v závěru uplynulé třetiny.

47. Arťuchin zatáhl puk po pravém křídle a centroval na kruhy, ale Tichonova před brankou pokryl Barinka

48. Nikulin opět pálil ostře od modré, ale trefil jen Mojžíše

49. Na druhé sraně to taktéž od modré čáry zkoušeli Krejčík s Nakládalem, ale ani jedn z nich proti Birjukovovi neuspěl.

50. Tarasenko se zpoza branky prosmýkl na brankoviště, ale puk za Kováře neprotlačil.

52. Češi už brání v podstatě od červené čáry: dílem je to kvůli ruské aktivitě, dílem i proto, že už si spíše hlídají skóre.

53. Arťuchin vyhrál buly v českém obranném pásmu a jeho kolega Kokarev na levém křídle okamžitě vypálil na Kováře. Branku ale netrefil.

53. Rusové nepůjčují Čechům puk, ale stále čekají na skutečnou gólovou šanci.

54. Kuzněcov se odebírá na trestnou za háček na Kutláka.

55. Mojžíš pěkně nahazoval od modré, ale Češi se k dorážce nedostali.

55. Kašpar to zkoušel z vrcholu pravého kruhu, ale přestřelil. Dobrá příležitost.

4:0 Česko vede 4:0.

56. Česko potřetí v dnešním zápase využívá přesilovku. Nakládalovu střela se odrazila sice od zadního mantinelu, ale Petr Koukal puk pohotově uklidil za Birjukova.

57. Irgl obral za brankou o puk Zubova, vyjel na brankoviště a v obrovské šanci trefil jen Birjukova!

59. Rusové se drží na puku, ale žádné šance Sborné nepřicházejí. Zápas se spíše dohrává.

59. Kreps golfákem z voleje otestoval Birjukova, ten se ale na svoji pravou tyčku dokázal přesunout včas.

60. Češi se dostali do brejku 4 na 2, ale Nedvěd ze druhé vlny netrefil branku.

60. Zápas končí, Česko poráží Rusko 4:0.

- Čechům se tedy podařilo napravit dojem po včerejší ostudě s Finskem, když porazili Rusko 4:0. O vítězství českých hokejistů rozhodla jak zvýšená aktivita při hře, tak dobré přesilovky, v nichž Češi nastříleli tři góly. S tímto konstatováním se s Vámi loučím a u dalšího online přenosu se těším na shledanou.