Nadávky jako znak respektu. NHL diskutuje o první ženské rozhodčí. A co extraliga?

Daniel Poláček Daniel Poláček
14. 4. 2019 7:01
Hokejová NHL na rozdíl od jiných velkých zámořských lig nikdy nepustila do rozhodcovské uniformy ženu. A tak se někteří ptají, jestli nenastal čas na změnu. Dámu v pruhovaném nepamatuje ani česká extraliga, nižší první liga však ano.
Brankář Pittsburghu Matt Murray vzhlíží k rozhodčímu Chrisovi Rooneymu. NHL teď diskutuje o tom, kdy by mohla pruhovanou uniformu obléknout žena.
Brankář Pittsburghu Matt Murray vzhlíží k rozhodčímu Chrisovi Rooneymu. NHL teď diskutuje o tom, kdy by mohla pruhovanou uniformu obléknout žena. | Foto: ČTK

Když exrozhodčí NHL Paul Stewart vstoupil na konci minulého roku do Síně slávy amerického hokeje, zaujal prohlášením, že by ve své bývalé práci rád viděl ženy.

"Chci, aby některá prolomila bariéru," řekl. "Abyste zvedli ruku a odpískali faul, nezáleží na tom, jestli máte navíc chromozom X, nebo Y. Je zapotřebí akorát mozek a kuráž."

Stewart mluvil z pozice dlouholetého šéfa sudích v jedné ze šesti konferencí univerzitní NCAA. Právě tady poznal Katie Guayovou, která nejvyšší mužskou divizi prestižní studentské soutěže začala před čtyřmi roky pískat jako první žena.

Moc lepších možností za oceánem nemá. Výrazně výš jsou akorát profesionální ligy - farmářská AHL a především NHL, kde je foukání do píšťalky historicky výhradně mužská záležitost. U ostatních zámořských lig z "velké pětky" už to neplatí. Basketbalová NBA a fotbalová MLS prolomily tabu v minulém století, NFL (americký fotbal) teprve před čtyřmi lety. Baseballová MLB pamatuje ženu alespoň v přípravě.

"Nemyslím si, že zažiju, aby žena pískala NHL," přiznává 37letá Guayová pro deník The Washington Post. "Změna může přijít jedině s tím, že ženy budou dostávat příležitost na nižších úrovních, například v juniorce. Je to stejné jako u hráčů, kteří nejdřív také musejí dozrát, než si vybojují místo nahoře."

Zatímco univerzitní funkcionář Stewart by Guayovou či některou její kolegyni rád sledoval v NHL co nejdřív, samotná liga nikam nespěchá. Ženy aktivně vyhledává a nestaví jim překážky, ale zbytek je na nich.

"Neřekl bych, že na zařazení ženské sudí máme daný termín," prohlásil šéf rozhodčích NHL Stephen Walkom. "Zkrátka stojíme o nejtalentovanější jedince bez ohledu na to, co jsou zač nebo odkud pocházejí." Stejný názor ligový boss Gary Bettman.

NHL hledá talenty pro rozhodcovskou práci mezi bývalými hokejisty, přičemž zajímavým zdrojem mužů a žen je zmiňovaná NCAA. Odtud vzešla i Guayová, která nastupovala za Brownovu univerzitu. Ke změně hokejového povolání jí pomohlo dobré bruslení.

V něm nejlepší hokejistky výrazně nezaostávají. Příkladem budiž Američanka Kendall Coyneová Schofieldová, jež na All-Star Game mezi osmičkou soutěžících přebruslila Claytona Kellera z Arizony.

Problém však podle některých hlasů můžou mít čárové rozhodčí, do jejichž povinností spadá ukončování rvaček ve správný moment. A vklínit se mezi dva stokilové hráče NHL, to není jen tak.

Čárová Elizabeth Manthaová už bitky kočírovala, zatím na úrovni dorostenců. "Mám skoro 180 centimetrů, takže to pro mě bylo v pohodě," podotkla. "Možná nejsem tak silná jako chlap, ale něco svedu. Někdy s hráči musíte během rvačky mluvit a pak jim říct, ať skončí. Pracovat s nimi. Někdy to stačí. Máme určitou taktiku."

NHL v posledních letech zrychluje a pěstních soubojů ubývá. Bitkaři z povolání už prakticky vymizeli. Silné emoce ale přetrvávají, a tak jsou pruhovaní soudci terčem slovních útoků od hráčů i trenérů.

Dorostenecká úroveň nijak nevybočuje. Manthaová je v jistém smyslu ráda, že jí týmy občas nadávají: "Znamená to, že vás respektují a nezacházejí s vámi jinak než s ostatními rozhodčími."

Fakt, že slavnou NHL ještě nepískala žádná dáma v černobílém dresu, dále souvisí s celkovým poměrem mezi zámořskými sudími. Mužští kolegové převyšují Manthaovou a spol. zhruba 15krát, a tak představují obrovskou konkurenci.

Extraliga prý cílem Češek není

Výrazný nepoměr platí také v Česku, byť u těch nejúspěšnějších, kteří dirigují mezistátní zápasy, není tolik výrazný. "Momentálně máme kolem desítky mezinárodních ženských rozhodčích. V mužské kategorii jich je čtyřicet až padesát," vykládá sekretář komise sudích Rudolf Potsch.

Podle něj se zájem českých žen o pruhovanou uniformu zvyšuje. Oproti době před deseti roky se jich na základní školení hlásí dvojnásobek.

"Je to spojené s tím, že v posledním desetiletí hrají děvčata s kluky už od žákovských kategorií," vysvětluje Potsch. "Došlo ke zlepšení našich reprezentantek, které se pak po skončení hráčské kariéry nebo souběžně s ní zajímají o pískání."

Zuzana Svobodová spolu s další českou rozhodčí Ilonou Novotnou spolurozhodovala ženské finále Kanada - USA na olympiádě v Soči.
Zuzana Svobodová spolu s další českou rozhodčí Ilonou Novotnou spolurozhodovala ženské finále Kanada - USA na olympiádě v Soči. | Foto: Reuters

Možná nejhvězdnější českou rozhodčí je čárová Zuzana Svobodová, která foukala do píšťalky na třech olympiádách a v první lize, i když průkopnicí nebyla. Kariéru musela přerušit kvůli mateřské dovolené. 

Dál než do druhé nejvyšší soutěže mužů zatím tuzemské sudí nevystoupaly. Extraliga žádné z nich dveře neotevřela.

"Ale extraliga pro nás není cíl. A myslím, že to není cíl ani těch děvčat," podotýká Potsch. "Měřítkem úspěchu pro nás je, kolik rozhodčích se dostane na mezinárodní úroveň, kde jsme v posledním desetiletí výrazně úspěšní. Jsme na tom přibližně stejně jako Švédsko, Finsko nebo Rusko. Ale jako se evropský ženský hokej nemůže rovnat se zámořím, tak v otázce rozhodčích je to stejné."

Zatímco Kanada a Spojené státy mají dohromady asi čtyři tisíce žen v pruhovaném, Česko jich podle IIHF registruje 90. V Evropě vede Finsko s 222 ženami.

Zámořské počty logicky produkují vyšší kvalitu. Třeba z ní jednou opravdu vzejde první ženská sudí v NHL. Taková, která zvládne zběsilé tempo, obrní se proti nadávkám a (v případě čárové) rozpustí bitku rozzuřených hvězd. "Považuji to za možné, pokud to bude bývalá hráčka s dobrými fyzickými dispozicemi," dodává Potsch.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Čtyři největší banky v Česku loni kvůli pandemii vydělaly o polovinu méně než v roce 2019

Čtveřice největších bank v Česku loni vydělala 31,7 miliardy Kč, což je proti předloňskému roku propad o 30,5 miliardy korun, tedy zhruba na polovinu. Vyplývá to z výsledků bank. Hlavním faktorem propadu je výrazný nárůst nákladů rizika v souvislosti s pandemií koronaviru. Komerční bance klesl čistý zisk o 45,3 procenta na 8,2 miliardy korun, ČSOB o 57 procent na 8,5 miliardy korun, České spořitelně o 43,6 procenta na deset miliard korun a UniCredit Bank v ČR a na Slovensku o 50,5 procenta na pět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 41 minutami

Hasiči v Chrastavě zasahují u požáru průmyslového objektu

V Chrastavě u Liberce zasahují hasiči u požáru průmyslového objektu. Vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Podle mluvčí policie Dagmar Sochorové hoří v průmyslové zóně.

"Na základě prvotního šetření bylo zjištěno, že v plamenech je budova skladu firmy vyrábějící díly do vozidel," uvedla Sochorová. Protože hrozí výbuch nádrže s plynem, byla podle mluvčí zastavena také železniční doprava na trati Liberec - Chrastava.

Na místě je 13 jednotek hasičů a další složky Integrovaného záchranného systému. "Jsme na místě, zatím je to bez zranění," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Uživatelům nejnovějších Windows hrozí útoky hackerů, varuje NÚKIB

Uživatelům operačního systému Windows včetně nejnovějších verzí hrozí útoky hackerů. Windows 10 a Windows Server 2019 obsahují vážné zranitelnosti, které již začaly zneužívat některé škodlivé programy. Na většinu zranitelností Microsoft vydal opravy. Na svém webu to uvedl Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Útočníci mohou podle expertů poradenské firmy BDO využít zranitelnosti systému například prostřednictvím phishingového útoku nebo odkazu ke stáhnutí externího obsahu zprávy, který bude obsahovat vyděračský ransomware.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Policie požádala o prodloužení lhůty v kauze farmy Čapí hnízdo

Policisté požádali o další prodloužení lhůty pro vyšetřování kauzy kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, v níž je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Uvedla to v pátek mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Nový termín lhůty mluvčí neuvedla, s dalšími dotazy odkázala na pražské městské státní zastupitelství, jehož žalobce Jaroslav Šaroch případ dozoruje. Lhůta byla v minulosti prodloužena několikrát, naposledy byla stanovena do konce února.

Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného, Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

"Mohu potvrdit, že kriminalisté požádali o prodloužení lhůty. Ve věci si vyhradilo právo na poskytování informací městské státní zastupitelství. V případě dalších dotazů se prosím obraťte přímo na státní zastupitelství," uvedla Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy