Zemřel legendární ruský trenér Tichonov, bylo mu 84 let

Sport ČTK Sport, ČTK
24. 11. 2014 7:48
Odborník, který proslul mimo jiné autoritativními metodami, vyhrál coby kouč troje olympijské hry a získal osm titulů mistra světa.
Viktor Tichonov.
Viktor Tichonov. | Foto: CPA Eduard Erben

Moskva - Legendární ruský hokejový trenér Viktor Tichonov zemřel v Moskvě, bylo mu 84 let. Odborník, který proslul mimo jiné autoritativními metodami, vyhrál coby kouč sovětského, potažmo ruského národního týmu troje olympijské hry a získal osm titulů mistra světa.

O úmrtí legendy světového hokeje dnes informoval klub CSKA Moskva, s nímž Tichonov spojil většinu své trenérské kariéry. "Viktor Tichonov zemřel dnes ráno v nemocnici po těžké nemoci. Hokejový klub CSKA Moskva vyslovuje svou nejhlubší soustrast a postará se o všechny záležitosti spojené s pohřbem," řekl ruským médiím generální ředitel moskevského klubu Igor Jesmantovič.

Tichonov začal s hokejem jako obránce, čtyřikrát se stal mistrem ligy, ale nejvíce se proslavil jako trenér. Proslul přísným autoritativním stylem, díky němuž vytvořil z týmu Sovětského svazu a také z CSKA stroj na úspěchy.

Pod jeho vedením získalo reprezentační mužstvo zlato na mistrovství světa v letech 1978, 1979, 1981-1983, 1986, 1989, 1990 a vyhrálo olympijské hry 1984, 1988 a 1992. Domácí lize kralovalo jeho CSKA nepřetržitě v letech 1977-1989.

Moskevský rodák Tichonov trénoval reprezentaci do roku 1994, kdy národní tým poprvé v historii vyšel medailově naprázdno z olympijských her. O devět let později se ještě na lavičku Ruska v 73 letech vrátil, ale po neúspěchu na MS v Praze a Ostravě v roce 2004 definitivně s trénováním skončil.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy