Zbyly jim ještě síly? Po dramatu se Slováky Češi vyzvou USA

Adam Sušovský Adam Sušovský
19. 2. 2014 11:04
Federální bitva dopadla dobře, ale stála zbytečně moc sil. Čtvrtfinále s Amerikou se hraje už dnes v 18:00 a Jaromír Jágr v Soči málem ještě neslezl z ledu.
Jen krátký odpočinek a pak zpátky na led. Jaromír Jágr má 42 let, ale patří na turnaji v Soči k nejvytěžovanějším Čechům. Dnes odehraje pátý zápas v osmi dnech, zbudou mu ještě vůbec síly?
Jen krátký odpočinek a pak zpátky na led. Jaromír Jágr má 42 let, ale patří na turnaji v Soči k nejvytěžovanějším Čechům. Dnes odehraje pátý zápas v osmi dnech, zbudou mu ještě vůbec síly? | Foto: ČTK

Soči - Mohlo to být přesvědčivé vítězství úplně bez nervů, jenže to by nejspíš čeští hokejisté v Soči sami sebe nepoznali. Dosud byla jejich hra na olympiádě plná problémů, a tak to zaskřípat asi jen tak z principu muselo i včera v osmifinále proti Slovensku.

Roman Červenka ve 36. minutě zvyšoval už na 4:0 a Češi měli parádně rozehraný zápas jasně ve své režii, jenže místo toho, aby mohl trenér Alois Hadamczik v pohodě začít šetřit klíčové hráče na čtvrtfinále (třeba tak, že by první pětku s hodně vytěžovaným Jaromírem Jágrem nechal sedět), musel v průběhu třetí třetiny zoufale zredukovat hru na tři formace a vyždímat z nich i poslední zbytky sil. 

Češi totiž o luxusní náskok desetiminutovým výpadkem přišli a třásli se o postup do poslední minuty, než je gólem na 5:3 do prázdné brány uklidnil kapitán Tomáš Plekanec.

Unavený Krejčí: Snad si dobře odpočineme

Federální bitva nakonec dopadla dobře, ale stála zbytečně moc sil a těžké čtvrtfinále s Amerikou se hraje už dnes v 18.00 (on-line přenos ZDE). Je přitom jasné, že proti mladému výběru výborně bruslících Američanů budou muset Češi v pohybu i soubojích ještě o jeden level výš.

„Čeká nás to znovu a už je tady pozdě večer, snad si dobře odpočineme,“ přál si hned po utkání se Slovenskem v rozhovoru pro Českou televizi útočník David Krejčí. Těžce přitom popadal dech a bylo na něm dobře vidět, jak plné zuby toho má. A to byl na tom vlastně ještě dobře: co by za jeho osmnáct minut na ledě taková kladenská parta starších pánů a klíčových opor týmu dala. 

Obránce Marek Židlický se v sedmatřiceti letech vařil na ledě plných 26 minut, o něco mladší Tomáš Kaberle jen o čtyři minuty méně, Tomáš Plekanec s Jaromírem Jágrem se nebezpečně blížili hranici dvaceti minut. To je, hlavně v případě už dvaačtyřicetiletého Jaromíra Jágra, na útočníka docela dost. 

„Základní skupiny je třeba hrát s rozvahou a rozložit síly, protože ty pak mohou ve vyřazovací části chybět. Neříkám, že se mají zápasy odfláknout, ale trenér by měl protočit všech pětadvacet hráčů, které má k dispozici,“ radil před turnajem bývalý gólman Dominik Hašek (ten rozhovor si můžete přečíst ZDE). Jenže českým trenérům se to moc nepovedlo. 

Pátý zápas v osmi dnech. Jágr skoro nesleze z ledu

Na rozdíl od ostatních týmů na turnaji hráli Češi všechny zápasy jen na šest obránců, náhradníci Lukáš Krajíček a Jiří Novotný se na led nedostali téměř vůbec a první lajna s Jágrem, která se postarala o 7 z 11 branek týmu na turnaji, z něj naopak téměř neslezla. Všichni čtyři jmenovaní, na které Alois Hadamczik nejvíce spoléhá, takhle tvrdě dřou od začátku turnaje. Na podobné vytížení jsou zvyklí i ze svých klubů, na olympiádě ale jejich nasazení míří do extrému. 

Soči extrém. Takhle dře kladenská osa týmu


Marek Židlický (37 let)
 
26:20 minut/zápas
 
Tomáš Kaberle (35 let)
 
21:31 minut/zápas
 
Tomáš Plekanec (31 let)
 
20:59 minut/zápas
 
Jaromír Jágr (42 let)
 
18:23 minut/zápas
 
Pozn.: průměrný pobyt hráčů na ledě v dosud odehraných zápasech turnaje

Dnešní zápas s USA bude pro Čechy už pátý v osmi dnech a ze všech zatím úplně nejtěžší. Američané si přijeli do Soči pro zlato a tomu přizpůsobili i nominaci. Na olympiádu nevzali tým největších hvězd, ale mladých dravých bojovníků. Teď mají za sebou dvoudenní odpočinek a jsou dnes jasným favoritem.

„Budeme potřebovat podporu fanoušků v Soči i doma. Pokud to zvládneme, můžeme hrát o medaile, takže na ledě necháme všechno,“ slíbil Krejčí, který dal Slovákům gól a bude muset i dnes přijmout roli lídra. I Jaromír Jágr si zatím všechny soupeře na turnaji zvládal vodit za zády, ale otázkou je, kolik mu ještě zbylo sil. Proti Spojeným státům jich večer bude třeba moc.

Facebooková stránka autora článku Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

Více o hokejovém turnaji na olympiádě v Soči čtěte ZDE.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy