Záruba o Soči: Nevím, kdy se na hokej stihnu připravit

Adam Sušovský Adam Sušovský
19. 11. 2013 6:00
Rozhovor s Robertem Zárubou o tom, jak Česká televize na poslední chvíli získala práva na hokejový turnaj na olympiádě v Soči.
Robert Záruba na poslední chvíli mění plány. V Soči měl být stejně jako v Londýně moderátorem olympijského studia, místo toho bude ale znovu komentovat pouze hokej.
Robert Záruba na poslední chvíli mění plány. V Soči měl být stejně jako v Londýně moderátorem olympijského studia, místo toho bude ale znovu komentovat pouze hokej. | Foto: ČTK

Praha - Jestli se budou znovu přepisovat hokejové dějiny, to uvidíme až za necelé tři měsíce v Soči. Jisté ale je, že to budou Češi v televizi znovu sledovat v doprovodu hlasu uznávaného hokejového experta a oblíbeného komentátora Roberta Záruby.

Česká televize totiž včera na poslední chvíli překvapivě získala práva na hokejový turnaj od Novy (vice čtěte ZDE) a Záruba tak teprve až teď začně s přípravou na únorový vrchol sezony.

"Je to pro mě komplikace, třeba na Nagano jsem se připravoval tři roky. Budu na tom teď muset tvrdě pracovat, jen nevím kdy," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Záruba, který v tuto chvíli pracuje na změnách vysílacího programu, který hokejový turnaj na obrazovkách České televize výrazně ovlivní.

Co na to, že jste takhle na poslední chvíli dokázali získat práva i na hokejový turnaj, říkáte?
Od naši konkurence z Novy mě to trošku překvapilo a přiznám se, že bych nechtěl být v kůži obětních beránků a kolegů, kteří to tam tak dlouho připravovali a nakonec možnost stát se naší hokejovou konkurencí nedostali. Dnes to ale pro mě překvapení tak jako pro vás není, vím to už delší dobu, jen jsme si řekli, že o tom nebudeme mluvit, aby to neznamenalo nějaké komplikace s udělením posledních povolení, která jsme k přesunu těch vysílacích práv potřebovali. Už nicméně týden pracuju na úpravě televizního plánu, který hokejový turnaj ovlivní samozřejmě hodně.

Je to pro vás velká komplikace?
Komplikace to je asi pro mě, pro ostatní kolegy to ale bude snad v pohodě. Já už se připravoval na roli hostitele olympijského studia tak jako v Londýně, ale teď budu muset změnit plány a začít se dobře připravovat na hokejový turnaj.

Vy jste svou důkladnou přípravou na každý turnaj pověstný. Předpokládám, že jste s ní takhle pozdě (necelé tři měsíce před začátkem) ještě nikdy nezačal.
Ne, ne, ne. Třeba na Nagano jsem si dělal přípravu tři roky, z toho poslední půl rok hodně usilovně. Ale je třeba taky říct, že to byl tehdy extrém, protože to byla první olympiáda za účasti hráčů z NHL. Tahle olympiáda bude už mou sedmou, takže můžu vycházet i z předchozích příprav. Čtyři roky od posledního turnaje ve Vancouveru je ale strašně dlouhá doba. Budu na tom teď muset tvrdě pracovat, jenže opravdu nevím, kdy.

Budete kvůli hokeji nějak přizpůsobovat olympijské studio?
Na tom se moc asi nezmění. Studio už máme a je na mnohem lepším místě než to, které jsme měli v Londýně. Je přímo u brány do olympijského areálu, akorát tentokrát bude bez diváků. To studio už připravené je, akorát musíme změnit personální obsazení.

Jak?
Asi nedostaneme všech šestnáct propadlých akreditací od Novy, to by bylo asi stejně zbytečně moc, ale určitě chceme do Soči dostat dva hokejové experty a navíc bude muset přibýt jeden zpravodaj tak, aby se Jana Niklová mohla v Soči soustředit výhradně jen na hokejový turnaj. A ta nejdůležitější změna je asi ta, že olympijské studio bude místo mě moderovat Barbora Černošková s Jaromírem Bosákem.

A co hokejový program? Budete na poslední chvíli řešit třeba to, jak vyplnit program přestávek?
Ne, v tomhle bude olympiáda pravděpodobně trošku jiná než třeba mistrovství světa. Hokejové zápasy totiž přesně zapadají do olympijského programu, takže se o přestávkách pravděpodobně budeme věnovat jiným olympijským sportům. Budu nad tím vším ještě přemýšlet, protože bychom určitě chtěli do hokejového dění zapojit oba hokejové experty Davida Pospíšila a Martina Hostáka, jenže toho prostoru nebude moc. Hokejové zápasy pojedou na stanici ČT Sport, kde je povoleno jedno procento vysílacího času reklam. A s nimi do předstávek taky počítáme.

 

Právě se děje

Další zprávy