Aktualizováno 16. 3. 2015 21:13
Reportáže ze čtvrtých duelů čtvrtfinálových sérii hokejové extraligy Sparta vs. Hradec Králové a Brno vs. Zlín.
Hokejisté Sparty slaví, jsou v semifinále extraligy.
Hokejisté Sparty slaví, jsou v semifinále extraligy. | Foto: Zlata Vostrá

Praha - Hokejisté pražské Sparty jsou prvním semifinalisty Tipsport extraligy, když hradecký Mountfield porazili hladce 4:0 na zápasy. Rozhodující čtvrtý duel na ledě Východočechů vyhráli Holešovičtí 4:3. Vítěznou branku vstřelil v čase 55:14 z trestného střílení Kumstát.

Ve druhé souběžně hrané sérii mezi Zlínem a Kometou je stav 2:2 na zápasy, když obhájce titulu zvítězil ve čtvrtém duelu doma 5:3.

Jako první se trefili sparťané

Už po pár minutách skončil zápas pro hradeckého útočníka Kukumberga, který dostal za nesportovní chování nejdříve trest na deset minut a pak i do konce utkání. Po vyloučeních Vydareného a Pláňka se naskytla hostům na 65 vteřin přesilovka pěti proti třem a osm vteřin před jejím koncem ji využil Buchtele, který se trefil z mezikruží.

Sparta vzápětí v pokračující výhodě proti čtyřem přidala devátý gól v početní výhodě v sérii. Kombinaci zakončil před brankovištěm volný bek Mikuš. Mountfield bleskově za 12 vteřin snížil, když si na přihrávku Červeného najel Tvrdík a zblízka překonal Novotného.

Sparta se v úvodním dějství ubránila ještě při dalším Rolinkově vyloučení, ve 22. minutě už ale při Ďalogově pobytu na trestné lavici domácí udeřili. Knotek našel od pravého mantinelu na levém kruhu Šimánka, který prostřelil přesouvajícího se sparťanského gólmana. Sparta se vrátila do vedení v 27. minutě, když po vhazování sebral Forman puk za Troligou a prostřelil Kantora mezi betony.

Rozhodlo trestné střílení v závěru

Odpovědět se snažil Mertl, na druhé straně musel být na pozoru i Kantor. V 36. minutě Východočeši opět vyrovnali. Kopta nahodil puk z otočky od modré čáry a ten prošel přes stínícího Valcourta za záda Novotného.

V 56. minutě fauloval Jank unikajícího Kumstáta, který pak při zakončení neuspěl, ale z nařízeného trestného střílení překonal Kantora mezi betony. Odpovědět mohl po sólu Kudrna, ale vyřazení už Hradec Králové neodvrátil ani v závěrečné power play.

Berani nastoupili se změnami v obraně

Ve zlínském týmu zůstala ve stejném složení pouze obranná dvojice Aleš Holík, Žižka a třetí útočná řada Romana Vlacha. Vedle brankářské změny dostal volno obránce Řezníček, kterého nahradil Valenta. Naopak kouč Komety Kýhos složení týmu po vítězství nezměnil.

Úvodních deset minut poznamenala oboustranná nervozita, postupně získal bojovně naladěný Zlín územní převahu, která vyústila ve 14. minutě ve vedoucí gól. Při signalizovaném trestu Brňanů Leška našel volného Ondráčka, který pohotově poslal kotouč do sítě.

V úvodu druhé třetiny propásl příležitost k vyrovnání Honejsek, jehož sólový nájezd Kašík chytil. Berani pokračovali v tlaku, který vyjádřili třemi brankami. V 26. minutě se nejlépe zorientoval před brankou Jakub Svoboda, o šest minut později se kotouč odrazil k Leškovi, který chytře uvolnil Kubiše, jenž trefil otevřenou polovinu brněnské branky.

Domácí polevili, obrat ale nedovolili

V 36. minutě Aleš Holík po nájezdu z levé strany trefil tyč, od ní se kotouč odrazil na Čiliakova záda a do sítě jej pohotově vrátil Roman Vlach. Po tomto gólu Čiliaka nahradil v brněnské brance Falter.

Berany čtyřgólový náskok uklidnil, polevili v aktivitě a dovolili Kometě zkorigovat výsledek. V 37. minutě hned po vhazování překvapil Kašíka Mrázek a čtyři sekundy před přestávkou Vojtěch Němec snížil na rozdíl dvou branek.

Drama ale Berani rychle odmítli. V 43. minutě se po Marušákově přihrávce dostal kotouč k Ondráčkovi, který úspěšným blafákem vrátil Beranům tříbrankový náskok. V závěru se už Zlín soustředil na bránění, přesto pět minut před koncem po Kašíkově chybě Káňa v přesilovce přidal třetí gól Brna a vzápětí Malcovu branku rozhodčí neuznali kvůli postavení spoluhráče v brankovišti.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 4. zápas:

Mountfield Hradec Králové - HC Sparta Praha 3:4 (1:2, 2:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 10. Tvrdík (Červený, Dietz), 22. Šimánek (T. Knotek, Jank), 36. Valcourt (Kopta, Troliga) - 9. Buchtele (Réway, K. Pilař), 10. J. Mikuš (Kumstát, Rolinek), 26. Forman (Ďaloga), 56. Kumstát z tr. střílení. Rozhodčí: Pešina, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:5, navíc Kukumberg 10 min. a do konce utkání - Forman 10 min. Vyloučení: 1:2. Diváci: 5926. Konečný stav série: 0:4.

Hradec Králové: Kantor - Pláněk, Vydarený, Čáp, Jank, Dietz, Vašíček - Kudrna, Mertl, Šimánek - Dej, Tvrdík, T. Knotek - Vantuch, Kukumberg, Červený - Valcourt, Troliga, Kopta. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

Sparta: Novotný - Ďaloga, J. Mikuš, K. Pilař, Polášek, Piskáček, Barinka - Kumstát, Pech, Rolinek - Réway, J. Hlinka, Buchtele - Sabolič, Cingel, Vondrka - Forman, Přibyl, Dvořáček. Trenéři: Jandač a Moták.

PSG Zlín - HC Kometa Brno 5:3 (1:0, 3:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 14. Ondráček (Leška, Čajánek), 26, J. Svoboda (A. Holík), 32. Kubiš (Leška, Urbanec), 36. Roman Vlach (P. Holík), 43. Ondráček (Marušák, Čajánek) - 37. Mrázek, 40. V. Němec (Ton), 55. J. Káňa II (Ptáček, Malec). Rozhodčí: Fraňo, Hradil - Bláha, Špůr. Vyloučení: 11:8. Využití: 0:1. Diváci: 6510. Stav série: 2:2.

Zlín: Kašík - A. Holík, Žižka, Marušák, Valenta, Kotvan, Urbanec - Ondráček, Čajánek, O. Veselý - J. Svoboda, Leška, Kubiš - P. Holík, Roman Vlach, Říčka - Okál, Sedláček, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Brno: Čiliak (36. Falter) - Ptáček, Kováčik, Dujsík, Hanzlík, Kuboš, Malec - Ton, V. Němec, J. Hruška - Vondráček, Koreis, Burian - Honejsek, H. Zohorna, Dočekal - Mrázek, L. Čermák, J. Káňa II. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.