Začne prodej vstupenek na nechtěné MS. Krajíček Minsk chválí

Adam Sušovský Adam Sušovský
30. 9. 2013 8:15
Dnes začne předprodej vstupenek na kritizované MS v Bělorusku. Hokejista Lukáš Krajíček slibuje, že českým fanouškům v zemi diktátora Lukašenka nic nehrozí.
Nejdražší balíček vstupenek na hokejový šampionát v Bělorusku stojí 2 tisíce eur.
Nejdražší balíček vstupenek na hokejový šampionát v Bělorusku stojí 2 tisíce eur. | Foto: Reuters

Minsk - Zatímco se běloruský diktátor Alexandr Lukašenko veřejně obává z bojkotu "jeho" hokejového šampionátu, pořadatelé mistrovství světa v Minsku dnes konečně spouštějí první vlnu předprodeje vstupenek.

Nejdražší balíček lístků na květnový turnaj stojí 2 tisíce eur. Dostanete za něj vstupenky na všech 34 zápasů v Aréně Minsk, kde odehrají základní skupinu domácí Bělorusové.

Balíček vstupenek na zápasy druhé skupiny, do které je nalosována také česká reprezentace, vás vyjde na 300 eur. Vstupenky na jednotlivá utkání i zápasy play off půjdou do prodeje až 14. října.

Diktátor Lukašenko už dopředu slíbil všem fanouškům po dobu turnaje bezvízový styk, před čtrnácti dny ale svým dekretem zároveň přiznal velké obavy: Organizátorům turnaje doporučil, aby sjednali pojištění v případě jeho bojkotu.

Tím totiž stále hrozí některé západní země a proti pořádání velké sportovní akce v Bělorusku se kvůli tamnímu porušování lidských práv už ohradil také Evropský parlament.

Český hokejista Lukáš Krajíček nicméně v rozhovoru pro Aktuálně.cz před začátkem předprodejů řekl, že nejen českým fanouškům v Minsku vůbec nic nehrozí.

"Minsk je nádherné město. Myslím, že kvůli šampionátu tady staví i nové budovy a opravují ty staré, aby to tady vypadalo lépe. Trolejbusy a autobusy s reklamami na šampionát po městě jezdí už dva roky. Fanoušci z Běloruska si takovou akci zaslouží, ti z Česka budou stejně jako já překvapení, jak to tady funguje," řekl Krajíček, který už dva roky válí v obraně tamního Dinama.

Nemají se tedy fanoušci čeho bát?
Vůbec! Tady snad není ani žádná kriminalita. Z toho režimu, který je v Bělorusku nastavený, mají všichni lidé strach. Minsk je absolutně bezpečné město a výborný je tady i noční život. Kdo přijede do Minsku, určitě se pobaví. 

Co fanoušky v Minsku čeká?
Je to krásné město. Já bych řekl, že je to jedno z nejmodernějších měst v Rusku. Asi se to s ruským městem nedá ani srovnávat. Je to jako v západní Evropě. Je fakt pěkné, vystavují tady nové domy, jsou tady pěkné hotely i restaurace a nádherný zimák. Zázemí, které tady máme, je parádní. Hodně lidí bude překvapených.

Bělorusko je ale přece jen stále země, kde na dovolenou jezdí spíše dobrodruzi. Jak se vám tam žije?
Dobře. My si tady vůbec na nic nestěžujeme. Když jsem tady poprvé přijel, byl jsem hodně mile překvapený, jak to tady funguje. Myslím si, že v Minsku žije hodně bohatých lidí. Centrum města je fakt nádherné, klidně to můžeme srovnat třeba s Prahou. 

Je v Minsku a vůbec v celém Bělorusku znát, že se mistrovství světa blíží?
Trolejbusy a autobusy s nápisy a reklamami na šampionát po městě jezdí už dva roky. Myslím si, že ty nové budovy ve městě staví právě kvůli tomu mistrovství světa. Opravují se všechny domy, aby to tady vypadalo co nejlíp. 

A hokejoví fanoušci jsou v Bělorusku tak trošku blázni, co?
Máme plný dům na každý zápas. Bohužel jsme se loni nedostali do play off. Oni by si to zasloužili, protože hokej mají fakt rádi. Mistrovství světa pro ně bude super zážitek.

Bělorusové museli být hodně zklamaní i z toho, že se nedostali na olympiádu do Soči, co?
Zklamání byli hodně. Byl to jejich předsezónní cíl a mám z toho takový pocit, že až na druhém místě bylo naše Dinamo. My jsme pak úspěch neudělali taky a zklamání po sezoně bylo velké. Teď se všichni chystají na mistrovství.

Co je pro ně víc teď? Klub v KHL nebo reprezentace na domácím šampionátu?
S klubem se chtějí každopádně dostat do play off, ale zároveň chtějí po trenérech co nejvíce vytěžovat Bělorusy. Na mistrovství světa se připravují už teď.

Jak k tomu přijdete vy, hráči ze zahraničí?
Stejně jako loni. Oni po nás i tak očekávají, že ten tým budeme v KHL táhnout my. Že budeme lídři, že budeme dávat góly, já musím zase dobře bránit.

 

Právě se děje

Další zprávy