Za smrt Čerepanova doživotí. Pyká šéf, manažer i lékař

Red Spo, ČTK
16. 1. 2009 12:20
Alexej Čerepanov neměl vůbec hrát hokej
Alexej Čerepanov
Alexej Čerepanov | Foto: Zuzana Hronová, Reuters

Moskva - Vedení Kontinentální hokejové ligy zakázalo do konce života působit v hokeji bývalému prezidentovi Avangardu Omsk Konstatinovu Potapovovi a stále ještě generálnímu manažerovi Anatoliji Bardinovi.

Podle disciplinární komise nesou spolu s týmovými lékaři díl odpovědnosti za smrt mladého útočníka Alexeje Čerepanova, jenž zemřel 13. října po kolapsu v závěru utkání na ledě Viťazu Čechov.

Vedení KHL už koncem prosince plánovalo oběma vrcholným funkcionářům Omsku zastavit činnost do ukončení vyšetřování Čerepanovovy smrti.

Na páteční tiskové konferenci viceprezident KHL Vladimir Šalajev potvrdil suspendaci obou mužů na doživotí.

Čtěte dále: Zvrat: Čerepanov dopoval, tvrdí vyšetřovatelé

Potapov, jenž rezignoval na svou funkci před několika dny, nesmí podle rozhodnutí vykonávat žádnou práci v soutěži.

Bardin, který byl dosud ve funkci a minulý týden například poslal domů kouče Wayna Fleminga po druhé třetině zápasu proti Čechovu, má zakázanou manažerskou činnost ve všech klubech KHL. Právě on přitom do Omsku přivedl Jaromíra Jágra.

Velký talent ruského i světového hokeje Čerepanov by se ve čtvrtek dožil dvaceti let.

Minimálně rok a půl před smrtí trpěl vážnou srdeční chorobou, v jejímž důsledku neproudilo do srdce dostatečné množství krve.

Trest dostali i lékaři Omsku

Na své potíže bral lék kordiamin, jenž je na listině zakázaných látek Světové antidopingové agentury (WADA). Stopy kordiaminu se našly v Čerepanově těle po jeho smrti a podle vyšetřovatelů hokejista dostal lék zhruba tři hodiny před svým kolapsem.

Čtěte více:
Za smrt Čerepanova dostal šéf klubu doživotní distanc
Tragédie: Jágrův spoluhráč Čerepanov dal gól a zemřel

Čerepanovova choroba byla natolik vážná, že neměl vůbec vrcholově sportovat. Za to, že hrál hokej, nesou podle KHL odpovědnost i lékaři Avangardu Sergej Bělkin a Dmitrij Bětušenko.

Bělkin byl suspendován na doživotí, jeho asistent Bětušenko na dva roky.

K pochybení lékařů došlo také v osudný den na stadionu Čechova. Záchranka dorazila na místo až 12 minut po kolapsu hráče a navíc měli zdravotníci vybitou baterii v defibrilátoru, jímž se pokoušeli Čerepanovovo srdce rozběhnout.

Již dříve označili vyšetřovatelé za odpovědné za smrt mladého hráče ředitele Viťazu Michaila Děnisova a správce haly Jurije Afoňkina. Oba za to byli potrestáni vedením ligy doživotním zákazem působení v soutěži.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady dnes vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy