Za ruské peníze se v Praze zrodila zdařilá replika NHL

Adam Sušovský Adam Sušovský
26. 1. 2014 6:00
Lev Praha je v KHL pro hráče lákadlem: působí ve vyspělém městě, má hodně peněz i vlastní bezpečné letadlo.
Aby byla replika NHL dokonalá úplně, chtělo by to ještě moderní halu a obrovský zájem fanoušků. Tak jako loni v zápase s Petrohradem, který se hrál v O2 areně.
Aby byla replika NHL dokonalá úplně, chtělo by to ještě moderní halu a obrovský zájem fanoušků. Tak jako loni v zápase s Petrohradem, který se hrál v O2 areně. | Foto: Lev Praha

Kazaň (od našeho zpravodaje) – Erika Christensena a Nicklase Danielssona měli všichni fanoušci moc rádi. Byli dokonce součástí klubového marketingu, přesto si oba známí útočníci museli na začátku sezony z ničeho nic sbalit kufry a odejít jinam.

Vedení hokejového Lva Praha v sobě prostě dost často, hlavně když se prohrává, ruské kořeny třeba svou přestupovou politikou nezapře, v Praze ale za necelé dva roky přesto vyrostl špičkový hokejový klub.

Lev už v Kontinentální hokejové lize dávno není neznámým nováčkem, ale populární organizací, která láká hráče z celé Evropy. Hrát ruskou soutěž v České republice je odměna, kterou teď dostávají jen ti nejlepší.

"V Novgorodu se mi poslední dvě sezony líbilo, ale s Prahou to nemůžete vůbec srovnávat. Pro všechny je mnohem jednodušší a příjemnější hrát tady, protože Praha není Rusko," pochvaluje si úřadující švédský mistr světa a nejlepší střelec Lva Martin Thörnberg, který přišel do Prahy v létě a bere tady možná větší peníze než by mu nabídly ostatní kluby směrem na východ. V Praze se na hráčích nešetří, majitelé před sezonou jen na odměny hráčů vyčlenili v rozpočtu 450 milionů korun. I tady patří Lev mezi ty lepší, co KHL má.

"Všechno je to o penězích. Lev asi nikdy nebude moct konkurovat třeba Petrohradu nebo Kazani, kde se točí ročně miliardy, ale svým zázemím a sportovní úrovni i tak patří k absolutní špičce," říká o pražské organizaci i její klíčový obránce a český reprezentant Ondřej Němec, který těžký život hokejisty v Rusku dobře zná. Před příchodem do Lva válel dva roky za Severstal Čerepovec. To je ne zrovna moc ambiciózní celek sídlící ve městě vybudovaném jako sídliště pro pracovníky tamní obrovské ocelárny. Žít tam a žít v Praze je něco, co se srovnává moc těžce.

Žerděv neustál, že byl v týmu sám Rus

Nejsou to ale jen peníze a samotná metropole, co hráče z Evropy hrát ruskou ligu za Lva láká. Martin Thörnberg vzpomíná i na to, jaké měl jako Švéd problémy se v Novgorodu zabydlet. Rusové jsou prostě jiní a mají povahou k ostatním evropským hráčům trošku dál. Většina z nich navíc neumí ani slovo anglicky, a tak se tam cizincům nežije moc snadno. Ve Lvu tohle neplatí. Vedle Čechů a Slováků tady působí ještě pět Finů, pět Kanaďanů a čtyři Švédové a právě tenhle mix je důvod, proč se tady zahraniční hráči necítí tak cizí.

„V Rusku může hrát v týmu jen pět cizinců, takže tam moc záleží na tom, jak si s nimi sednete. Pokud s nimi dobře vycházíte, žije se vám celou sezonu příjemněji,“ říká útočník Petr Vrána, který před příchodem do Lva působil až na Dálném východě v dresu Amuru Chabarovsk. „Bylo to vidět třeba v létě. Měli jsme tady měsíc Žerděva, který byl úplně v pohodě. Byl to kluk do party, byla s ním legrace. Odejít musel zřejmě proto, že tady byl sám. Kdyby tady bylo více Rusů, měl by to asi lehčí. Tak měl tady ke všem dál. Nikdo s nikým tady ale nemá problém,“ navazuje Němec na to, jak je v zahraničí důležité mít v týmu spoluhráče, ke kterému má blízko.

Lev si navíc získal jméno i letošní zatím povedenou sezonou, v tabulce Západní konference je třetí a play off s největší pravděpodobností začne na vlastním ledě.

„Jestli budou hráči příště hledat cestu do KHL, Praha pro ně začne být velice zajímavá možnost," myslí si Vrána. Samozřejme ale s podmínkou, že majitelé klubu zajistí stejné finance i pro příští sezony. Hrát KHL by bylo hezké třeba i v Rize nebo Bratislavě, jenže tam takové prostředky jako v Praze zatím nejsou.

Sám Vrána jednu sezonu působil také v New Jersey Devils, a proto se ani nebojí srovnávat: "Ve Lvu to, hlavně co se týče komfortu pro hráče třeba při cestách na zápasy, funguje podobně a ne-li úplně stejně jako v NHL, jediný rozdíl oproti zámoří, je ve větších dálkách mezi jednotlivými městy při přeletech. Časové posuny a dlouhé lety jsou hodně náročné, v Americe desetihodinové posuny jako mezi Prahou a Chabarovskem nejsou."

V Rusku: Na hotelech luxus, v letadle bezpečí

Touhle dobou je Lev na svém posledním zápasovém tripu v této sezoně. I tady se ukazuje oproti některým jiným klubům v Rusku jeho výjimečnost. Hráči vyrazili na trasu Novgorod - Kazaň - Moskva vlastním moderním letadlem a bydlí v těch úplně nejlepších hotelech, jaké dané destinace nabízejí. V bohaté KHL stále ani tohle ještě není běžným standardem, a proto i tady Lev získává na kreditu.

"My jsme třeba z Chabarovsku létali přes celé Rusko do Moskvy normálním linkovým spojem a až tam nasedli do malého letadla a vydali se dál," srovnává Vrána. "To si vůbec neumím představit. Na druhou stranu my měli v Čerepovci třicet let starý Tupolev Tu-134, poprvé jsem do něj nechtěl ani nasednout. V osmi tisících metrech na nás kapala voda, měli jsme jen dvojsedačky a nebylo místo na nohy. Když jsem viděl mladé kluky, jak museli deset hodin do Chabarovsku sedět na sedačkách ve dvou, bylo mi jich líto," usmívá se dnes při svých vzpomínkách na těžké časy v zemi, kde je možné úplně všechno, zase Němec.

V dopravě Lev většinu klubů KHL válcuje. Na dlouhé cesty vyráží moderním boenginem 737 společnosti Smart Wings, která má na palubě rezervovaná místa i pro vlastní palubní inženýry. Ti přímo v Rusku sami dohlížejí na technický stav letounu, ani tento týden, se k boeningu při stání na letištích nikdo cizí bez jejich vědomí nedostane.

Každý hráč má během letu k dispozici bohatý catering a především celou trojsedačku jen pro sebe. I při náročných přeletech většinou hned po zápase se tak hráčům lépe odpočívá. To už se Lvu letos jednou také vyplatilo. Při cestě do Novokuzněcku se piloti vinou špatného počasí báli riskovat přistání, a proto se raději vrátili do Novosibirsku. Tam musela posádka i s pasažéry strávit na palubě celou noc. "Máme skvělé piloty, kteří umí každý problém vyřešit. Rusové by tenkrát v Novokuzněcku určitě přistávali a riskovali, ale ti naši jasně řekli, že do takového rizika nepůjdou. Cítíme se opravdu bezpečně, klub nám tady vytvořil obrovský komfort," vzpomíná Němec.

Dnes ve 14:00 hraje Lev proti v Moskvě s prvním Dynamem, aktuálně nejlepším ruským týmem a šampionem posledních dvou ročníků KHL. Třetí Kazaň už v pátek Lev porazil, dnes by rád uspěl i proti velmi silnému Dynamo. Rusku by chtěl pražský klub ukázat, že se s těmi nejlepšími může rovnat i po sportovní stránce. Tajným cílem, o kterém se nahlas zatím moc nemluví, je i v Praze letos zvednout nad hlavu Gagarinův pohár.

Sledujte autora článku také na jeho facebookové stránce - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy